Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Münih'te Oturma izni ne kadar sürede çıkıyor ve oturma izni çıkmadan bir işe girebilir miyiz?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

Münih'te Oturma izni ne kadar sürede çıkıyor ve oturma izni çıkmadan bir işe girebilir miyiz?

Mesaj gönderen egehandr » Sal Haz 08, 2021 4:52 pm

Selamlar. TUM'da 1.dönem master öğrencisiyim. Sınavlarım için Temmuz'da Münih'e gideceğim ve artık orada kalacağım.

Bildiğim kadarıyla gittikten hemen sonra Anmeldung yapılması gerekiyor. Anmeldung nispeten kolaymış diye duydum, randevu çok uzak tarihe verilmiyormuş yani ve tarihi biz seçebiliyormuşuz.

Anmeldung tamamlandıktan sonra KVR'dan Oturma İzni için randevu ne kadar zaman sonraya alınabiliyor Münih için tecrübesi olan var mı?
Yani Münih'e ayak bastıktan ne kadar süre sonra oturma izni işlemleri tamamlanmış olur?

Bu arada, oraya gittiğimde part-time veya minijob şeklinde çalışmaya başlamak istiyorum. Herhangi bir işe girebilmek için oturma iznimi beklemek zorunda mıyım, oturma izni belgem elime geçmiş olmalı mı?
Technical University of Munich - Biomedical Engineering and Medical Physics M.Sc.
Izmir Kâtip Çelebi University - Biomedical Engineering B.Sc.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Re: Münih'te Oturma izni ne kadar sürede çıkıyor ve oturma izni çıkmadan bir işe girebilir miyiz?

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Çrş Haz 09, 2021 12:42 am

Bu soru önemli, kesin bilgi sahibi biri cevap verirse memnun olurum ben de. Almanya'ya lisans eğitimi için gitme sürecinde olan biri olarak uzun süredir araştırma içersindeyim ben de ama bu soruda tam emin olamadım bilip bilmediğimden. Konsolosluk burdan giderken 3 veya 6 aylık vize veriyor diyorlar genelde. Sen direkt kabulle gidiyorsan yani dil kursu yapmayacaksan hemen öğrenci statüsünde başlayacağın için benim fikrime göre çalışma iznin Anmeldung Banka hesabı açtırma gibi işlemlerden sonra olması gerekir. Oturma izninden kastettiğin burdan giderken verilen 3 veya 6 aylık vizeyi orda aşağı yukarı 2 ay öncesinden uzatma işlemi dimi? Bugüne kadar okuduklarımdan anladığım sen bu işlemden öncesinde de öğrencisin zaten ve buna dayanarak da çalışmanda sakınca olmadığı ama tam olarak net bir bilgiye sahip olmadığımı farkettim bu soruda. Beni ilgilendirmiyor sanırım bu durum çünkü ben dil kursunu bitirdikten sonra statüm değişeceği için tekrar oturum için başvuracağım şubeye, sonrasında zaten çalışma iznim değiştirilen statümle beraber gelmiş oluyor. Yine de merak ediyorum cevabı.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Kullanıcı avatarı
heilbronnman

Re: Münih'te Oturma izni ne kadar sürede çıkıyor ve oturma izni çıkmadan bir işe girebilir miyiz?

Mesaj gönderen heilbronnman » Çrş Haz 09, 2021 3:19 am

Siz turkiyeden gelirken belli bir vizeniz oluyor. Ornegin 3 ay. Genellikle vizeniz bitmeden 45 gun once falan (anmeldung yapilmis olmali) auslanderbehorde ile maillesmeye randevulasmaya baslamaniz gerekir. Onlar size en yakin tarihlerde gorusme verecektir. Siz gorusmeye gittiginizde vizeniz bitsede sorun yasamayacaksinizdir. Cunku zaten islemdesiniz. Covid yuzunden her sehirin veya her auslanderbehordenin hizi degisiyor. Bu yuzden vizenizin bitmesine son 1-2 ay kala sureclerinizi baslatmaniz, en azindan bilgi almaniz yi olur.

Elinizdeki vizenin uzerinde calismayla alakali bir ibare varsa calisabilirsiniz. Yoksa bildigim kadariyla oturum uzatmayi beklemelisiniz. Yakalanirsaniz sikinti olacaktir. Minijob cok sorun olmaz fakat part time isler sorun olacaktir. Cunku isin icine sigorta vs giriyor. Auslanderbehordeden onay almadan cok girismeyin derim. Yine tecrubeliler varsa yazarsa bizlerde ogrenmis oluruz
------------
Ich verstehe nur Bahnhof! :lol:

aetokay

Mesaj gönderen aetokay » Prş Haz 10, 2021 12:21 am

Merhabalar, aynı süreci bende yaşayacağım. 1 Temmuz'da Münih'te olacağım ve gider gitmez Anmeldung'u aradan çıkarmayı planlıyorum. Daha sonrasında, en doğru bilgiyi alabileceğim Yabancılar Polisi ile görüşmeyi planlıyorum.