Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

WG kontratı yaparken dikkat edilmesi gerekenler, online kontrat yapılabilir mi?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

WG kontratı yaparken dikkat edilmesi gerekenler, online kontrat yapılabilir mi?

Mesaj gönderen egehandr » Cmt May 29, 2021 4:05 pm

Herkese merhaba. Temmuz ayı gibi Münih'e taşınacağım. Uzun bir süredir kendime yurt ve WG arıyordum.
Şu anda bir kaç adet WG buldum gibi, bir tanesi cidden ortalamaya göre ucuz ve küçücük bir oda, ama orası ile anlaştım gibi. Burası ile ilgili kişi diyor ki "Ön görüşmeyi ve kontratı internetten online video görüşmesi ile yapacağız, buraya geldiğiniz gün de anahtarı teslim alırken kira ve depozitoyu verirsiniz."

Bu noktada ben tecrübesiz olduğum için foruma danışmak istedim. Böyle bir online durumu mümkün müdür?
Video görüşmesi ile kontrat yapılabilir mi? Benim el yazım ile atacağım imza olmayacak, o kontrat nasıl yasal olarak geçerli sayılabilir?
Ve eğer bu şekilde o kişi ile anlaşırsam, kira + depozito ödemesi esnasında dikkat etmem gereken bir şey var mıdır? Parayı elden verebilir miyim veya banka hesabından mı yollanmalı? (daha sonradan depozito ödenmedi kira ödenmedi vs durumları yaşamak istemediğim için prosedürü yasal bağlayıcılığı ile öğrenmeye çalışıyorum)

Bu konularda tecrübesi olan arkadaşlarımızdan yardım bekliyorum. Saygılar 🙏🏻
Technical University of Munich - Biomedical Engineering and Medical Physics M.Sc.
Izmir Kâtip Çelebi University - Biomedical Engineering B.Sc.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: WG kontratı yaparken dikkat edilmesi gerekenler, online kontrat yapılabilir mi?

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 02, 2021 5:32 pm

Merhaba, evet yapilabilir ama anahtari alana kadar herhangi bir ödeme yapmayin sakin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

Re: WG kontratı yaparken dikkat edilmesi gerekenler, online kontrat yapılabilir mi?

Mesaj gönderen egehandr » Çrş Haz 02, 2021 9:46 pm

Physiker yazdı: Çrş Haz 02, 2021 5:32 pm Merhaba, evet yapilabilir ama anahtari alana kadar herhangi bir ödeme yapmayin sakin.
Yanıtınız için teşekkürler.
Bugün ev sahibi ile tekrardan bir video görüşmesi yaptık. Tekrar tekrar teyit ettim, ücret ödemesi anahtarı teslim alırken di mi dedim, ev sahibi bunu yeniden onayladı. Şu an para istemediğini belirtti. 01.07.2021 tarihinde kontrat başlıyor ve ben o gün eve girerken ücret ödemesini halledeceğiz, öyle anlaştık.

Bana kontratı gönderdiler PDF olarak, iyice okudum, aksi bir durum yazmıyor. Depozito ve warmmiete olarak vs. her şey olması gerektiği gibi.

Şimdi benden istedikleri; bu kontratı çıktı alıp, imzalayıp, tekrar taratıp, onlara yollamam. Tabi bu durumda ıslak imza olmayacak artık, taranmış bir PDF dosyası olacak bu. Bu yine de yasal olarak bağlayıcı oluyor mu, bu konuda bilginiz var mıdır?
Technical University of Munich - Biomedical Engineering and Medical Physics M.Sc.
Izmir Kâtip Çelebi University - Biomedical Engineering B.Sc.

solow

Mesaj gönderen solow » Cum Eyl 10, 2021 4:49 pm

Merhaba,

Bu konuyu nasıl halletmiştiniz acaba, bilgi verebilir misiniz?

Teşekkürler,

Metalwave

Mesaj gönderen Metalwave » Cum Eyl 10, 2021 6:42 pm

Bence formu pdf çıktısı alıp imzalayıp renkli taratıp yollandığında yasal bağlayıcılığı bulunuyor. Çünkü bir kaç sefer bu şekilde resmi daireler ile işlem yaptım ama her resmi daire bu şekilde kabul eder mi bilmiyorum.

Konuya tam netlik kazandıran birisi olursa iyi olur.