Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Werkstudent AT11 ile kalayım mı AOK geçeyim mi?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
benjamin21

Werkstudent AT11 ile kalayım mı AOK geçeyim mi?

Mesaj gönderen benjamin21 » Cmt May 22, 2021 1:56 am

Merhaba, 1.5 aydır almanyadayım. 1 hafta önce werkstudent olarak işe başladım. Şirket benden sozialversicherungsausweiss istedi. AOK ile görüştüm bi kağıt hazırladılar şirkete verdim. Sonra bana dedilerki AT 11 ile werkstudent olarak çalışabilirsiniz. onun dışında ben kendim geçersem 110 euro aylık.

Sizce ne yapayım? En temizi Aok ya geçip burda normal doktora gitmek istediğimde bi sorun çıkmasını hiç istemiyorum. Cünkü biliyorum AT 11 kağıdıyla doktora gidince hep böyle neyi kapsıyo diye 2 saat düşünüyolar.

Şu anda bana verdikleri kağıt ilk AT11 imi çevirttiğim kağıttan farklı. Üzerinde KV numaram ve Kassennummer yazıyor.

Ben işe başladığım için şirketin de bi vergi ödemesi gerektiği için farklı bi sigorta olayına mı geçmiş oldum? Tam anlamadım biri aydınlatırsa çok sevinirim.

AylinCelik

Re: Werkstudent AT11 ile kalayım mı AOK geçeyim mi?

Mesaj gönderen AylinCelik » Cmt May 22, 2021 3:51 pm

Niye ayda 110 euro veresin ki? AT11 bir nimettir. Ben de Werkstudent iken hep AT11 kullanmistim...

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Pzr May 23, 2021 9:24 pm

Ama şöyle düşündüm ilerde normale geçmem gerekirse geldiğim ilk günden itibaren sayacakları şekilde benden ödeme isteyecekler :/
Bir de temmuz ayında oturum randevum olucak. O zaman sorun olur mu? Benim anlamadığım bu forumda herkes AT11 ile werkstudent olarak çalışamazsınız diyor o yüzden oturumda sorun çıkıcak diye korktum.

Bana şöyle de diyebilirler, siz madem werkstudent olarak çalışıyosunuz neden devlet sigortası yaptırmadınız? bilmiyorum cidden tam olarak. Fikir verirseniz çok sevinirim.
AylinCelik yazdı: Cmt May 22, 2021 3:51 pm Niye ayda 110 euro veresin ki? AT11 bir nimettir. Ben de Werkstudent iken hep AT11 kullanmistim...

AylinCelik

Mesaj gönderen AylinCelik » Pzr May 23, 2021 11:02 pm

Ben senelerce at11 ile werkstudent olarak calistim... Saglik sigortasi sadece at11 gösteremeyeceginiz tarihler icin sizden gecmise dönük para ister. At11'i her dönem eksiksiz olarak alirsaniz sizden hicbir para istemez / isteyemez sigorta cünkü sigortalisinizdir.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cmt May 29, 2021 12:59 am

Bana da çok saçma geldi. At11 im olmasına rağmen mayıs 17 de başlatıcaktım normal şartlar altında. Bana dediki nisan ayından itibaren ödemeniz gerek. Oturum kartı randevusu için sorun olur mu sizce? Werkstudent olarak çalışıyorum diye de bişey diyim mi sizce yabancılar dairesine? iş sözleşmesini götürmek falan gibi.
AylinCelik yazdı: Pzr May 23, 2021 11:02 pm Ben senelerce at11 ile werkstudent olarak calistim... Saglik sigortasi sadece at11 gösteremeyeceginiz tarihler icin sizden gecmise dönük para ister. At11'i her dönem eksiksiz olarak alirsaniz sizden hicbir para istemez / isteyemez sigorta cünkü sigortalisinizdir.