Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kesin geri dönüş hakkında

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ostimo11

Kesin geri dönüş hakkında

Mesaj gönderen ostimo11 » Çrş Nis 14, 2021 5:55 pm

Merhabalar herkese,

Öncelikle @Physiker 'den çok özür dilerim, bu başlığın birkaç kere açıldığını gördüm fakat hem ufak tefek farklı sorularım olduğundan, hem de biraz sohbet olması ve sizlerinde fikirlerini almak açısından yeniden açmak istedim. Tekrar kusura bakmayın.

Mart ayının ilk haftası Almanya'ya geldim yüksek lisans + dil kursu için. Fakat geldiğimden beri hiç bir şey güzel gitmiyor. Geldiğimden beri halen anmeldung'u bile yapamadım çünkü maillere vs cevap vermiyorlar. Açıkcası dil kursu alacakken neden geldiğimi halen sorguluyorum. Çünkü bütün kurslar online, insanlar covid yüzünden dışarı çıkmıyor (bende çıkmıyorum), çıksakta gidecek yer yok, her yer kapalı veya içeride oturamıyorsunuz. Hal böyleyken bulunduğum yurda 315 Euro ücret ödemek bana gereksiz geliyor. Kurslar online olduğu için bu kursu online olarak tamamlayabilirim ve gereken sınavlara Türkiye'de girip Almanya'ya tekrar gelebilirim diye düşünüyorum. En azından yurt ücreti ve yaşamak için gerekli olan diğer ücretleri (kurs hariç aylık yaklaşık 450-550 arası) boşa harcamamak istiyorum.

İşte sorularım burada başlıyor:
1- Anmeldung yapmamış ve hala D tipi vize ile burada bulunan birisi olarak, kesin geri dönüşte yapmam gerekenler nelerdir? (sanırım abmeldung vs yapmama gerek yok fakat fintibadaki parayı tekrar türkiyeye çekmek istiyorum, bu durumda hangi kuruluştan belge almam gerekecek)
2- Vizeyi veya oturumu iptal ettirdikten sonra Türkiye'de bu sınavları vs verdiğimde tekrar vize başvurusunda bulunursam, bu benim için dezavantaj olur mu? (ayrıca diğer ülkeler bunu sorun edebilir mi? İleride başka ülkeye gitmeye çalıştığımı varsayarsak.)
3- Sizce geri dönüş mantıklı mı? (Sohbet olması açısından ve yeni geleceklerinde durumlardan haberdar olması için konuşalım lütfen)

Cevap veren ve yorumda bulunan herkese teşekkür ederim.
Umarım yeni gelecek arkadaşlara özellikle pandemi sürecinde yardımcı olur bu cümleler.
İyi günler dilerim.

Computer_Berkay

Re: Kesin geri dönüş hakkında

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Nis 14, 2021 6:50 pm

Nolursa olsun karar sizin ama bence geri dönerseniz çok pişman olursunuz :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş Nis 14, 2021 8:06 pm

Sorduğun soruların hepsinin cevabı olumsuz olacak. Bence fevri davranma. Eğer para konusu kafana takılıyorsa bir Minijob bul gider gelir dengesi yap, keyfine bak. Çok erken bunları düşünmek için. Yukaridaki arkadaşa da +1

ostimo11

Mesaj gönderen ostimo11 » Çrş Nis 14, 2021 8:28 pm

Selamlar arkadaşlar,

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizler şuanda Almanya'da mısınız? Çünkü bende Türkiye'de iken bu şekilde konuşanlara gelmeyin cevabı vermiştim fakat durum burada benim için pek uygun değil gibi. Almanya'yı kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın. Birçok konuda kendim suçluyum. Bu nedenle sorular oluşuyor kafamda aslında.

Çok teşekkürler.

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Çrş Nis 14, 2021 8:46 pm

Merhaba ben de almanyaya geleli yaklaşık bir hafta olacak. Şu an karantinadayım ve tıkılıp kaldığımdan mıdır nedir sizinle aynı endişelere sahibim. Benim de kursum online ve acaba ben de gelmese miydim kursu türkiyede mi alsaydım dedim ama sonra düşününce sınav için burda olmam gerek ve o zaman kalacak yer ayarlama derslerden kopma vs. derken daha karmaşık olacağını düşündüm. bence yurtta kalıyorsanız komşularınızın bir kapısını tıklatın derim. hem almanca pratiği açısından hem de sosyallik açısından fayda sağlayacaktır. Kurdan dolayı maalesef hepimizin endişeleri oluyor ama çalışamadığımız sürede almancaya ağırlık vermek çok daha iyi olacaktır. Buraya gelene kadar almancam iyi sanıyordum taa ki bir Almanla konuşana kadar :D :D corona olmasaydı her şey eminim daha güzel olurdu. sorularınıza cevap verir mi bilmiyorum bu yazdıklarım ama çok kısa süredir burda olmama rağmen endişelerinizi anlayabiliyorum. Ama bir yola girmişken bence pes etmeyin. Yine de karar sizin :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 15, 2021 10:09 am

Kesin geri dönüse karar verdiyseniz ve daha oturum basvurusu yapmadiysaniz birsey yapmaniza gerek yok. Banka hesabi veya Almanya da bir saglik sigortasi kaydi yaptirdiysaniz oraya da durumu belirtin direkt iptal edebilirler. Bloke hesap varsa o zaman bulunduugunuz sehirdeki Ausländerbehörde ye gidip Abmeldebescheinigung aliyorsunuz ve o kagidi bloke hesap acilan bankaya iletiyorsunuz ve blokedeki parayi geri iade istediginiz banka bilgilerini yazip sonra ucak bileti alip gidiyorsunuz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sertdiltr

Mesaj gönderen sertdiltr » Prş Nis 15, 2021 3:31 pm

yagmurozdemir yazdı: Çrş Nis 14, 2021 8:46 pm Merhaba ben de almanyaya geleli yaklaşık bir hafta olacak. Şu an karantinadayım ve tıkılıp kaldığımdan mıdır nedir sizinle aynı endişelere sahibim. Benim de kursum online ve acaba ben de gelmese miydim kursu türkiyede mi alsaydım dedim ama sonra düşününce sınav için burda olmam gerek ve o zaman kalacak yer ayarlama derslerden kopma vs. derken daha karmaşık olacağını düşündüm. bence yurtta kalıyorsanız komşularınızın bir kapısını tıklatın derim. hem almanca pratiği açısından hem de sosyallik açısından fayda sağlayacaktır. Kurdan dolayı maalesef hepimizin endişeleri oluyor ama çalışamadığımız sürede almancaya ağırlık vermek çok daha iyi olacaktır. Buraya gelene kadar almancam iyi sanıyordum taa ki bir Almanla konuşana kadar :D :D corona olmasaydı her şey eminim daha güzel olurdu. sorularınıza cevap verir mi bilmiyorum bu yazdıklarım ama çok kısa süredir burda olmama rağmen endişelerinizi anlayabiliyorum. Ama bir yola girmişken bence pes etmeyin. Yine de karar sizin :)
Hangi kurs acaba? Herhangi bir bölümden şartlı kabulünüz var mıydı ?

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş Nis 15, 2021 4:07 pm

ostimo11 yazdı: Çrş Nis 14, 2021 5:55 pm Merhabalar herkese,

Öncelikle @Physiker 'den çok özür dilerim, bu başlığın birkaç kere açıldığını gördüm fakat hem ufak tefek farklı sorularım olduğundan, hem de biraz sohbet olması ve sizlerinde fikirlerini almak açısından yeniden açmak istedim. Tekrar kusura bakmayın.

Mart ayının ilk haftası Almanya'ya geldim yüksek lisans + dil kursu için. Fakat geldiğimden beri hiç bir şey güzel gitmiyor. Geldiğimden beri halen anmeldung'u bile yapamadım çünkü maillere vs cevap vermiyorlar. Açıkcası dil kursu alacakken neden geldiğimi halen sorguluyorum. Çünkü bütün kurslar online, insanlar covid yüzünden dışarı çıkmıyor (bende çıkmıyorum), çıksakta gidecek yer yok, her yer kapalı veya içeride oturamıyorsunuz. Hal böyleyken bulunduğum yurda 315 Euro ücret ödemek bana gereksiz geliyor. Kurslar online olduğu için bu kursu online olarak tamamlayabilirim ve gereken sınavlara Türkiye'de girip Almanya'ya tekrar gelebilirim diye düşünüyorum. En azından yurt ücreti ve yaşamak için gerekli olan diğer ücretleri (kurs hariç aylık yaklaşık 450-550 arası) boşa harcamamak istiyorum.

1- Anmeldung yapmamış ve hala D tipi vize ile burada bulunan birisi olarak, kesin geri dönüşte yapmam gerekenler nelerdir? (sanırım abmeldung vs yapmama gerek yok fakat fintibadaki parayı tekrar türkiyeye çekmek istiyorum, bu durumda hangi kuruluştan belge almam gerekecek)
2- Vizeyi veya oturumu iptal ettirdikten sonra Türkiye'de bu sınavları vs verdiğimde tekrar vize başvurusunda bulunursam, bu benim için dezavantaj olur mu? (ayrıca diğer ülkeler bunu sorun edebilir mi? İleride başka ülkeye gitmeye çalıştığımı varsayarsak.)
3- Sizce geri dönüş mantıklı mı? (Sohbet olması açısından ve yeni geleceklerinde durumlardan haberdar olması için konuşalım lütfen)

Umarım yeni gelecek arkadaşlara özellikle pandemi sürecinde yardımcı olur bu cümleler.
İyi günler dilerim.
Hocam valla yazın aşılamayla birlikte normalleşme olacağı söyleniyor. Gerçi bundan önce de pek çok şey söylendi hiç biri olmadı. Yine de sen bilirsin.

ostimo11

Mesaj gönderen ostimo11 » Prş Nis 15, 2021 5:56 pm

Teşekkür ederim herkese cevapları için.

Evet 1 yıldır birçok şey söylendi pandemi ve covid hakkında fakat ne olacağı belli olmuyor. Artık siyasileri dinleyip bir hayat çizmek istemiyorum kendime. Ben özellikle pandemi sürecinde kesin geri dönüş kararımı aldım. İlerleyen aylar/yıllarda pandeminin seyirine göre karar verip tekrar başvurabilirim. Eğer yetkili kurumlar uygun bulursa tekrar bu güzel dünyaya dönebilirim.

Gelecek arkadaşlara son tavsiyem:
Pandemi döneminde dil öğrenmek çok zor gelebilir. Maddi durumlar daha çok gözünüze batabilir. Zaten farkındasınızdır, almanca öğrenmek, yüksek lisans yapmak, farklı bir kültüre adapte olmak.. Hepsi çok zor şeyler. Çook çabalayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. İlk 3 yıl kesinlikle birçok zorlukla geçecek. Fakat sonrasında güzelde bir alanda Bachelor ve Master'a sahipseniz karşılaştırılamaz bir hayat yaşayacaksınızdır. Fakat her şeyi iyi değerlendirerek gelmelisiniz. Hayatın her alanında çok zorluklar vardır, bu süreç normal bir zorluktan 5 kat daha zor. Fakat işin sonunda özellikle maddi anlamda çok rahatlayacaksınız. Lütfen bunları unutmayın.

(Not: Bunu 2 ay burda kalmış olarak birisi olarak değil, 3 ve 5 yıl boyunca Almanya'da yüksek lisans aracılığıyla bulunmuş, biri halen yüksek lisansa devam eden diğeri ise çalışma hayatına atılmış kişilerin tavsiyesi üzerine onların sözlerini yazdım.)

Çok teşekkürler.
Herkese başarılar!

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş Nis 15, 2021 6:53 pm

ostimo11 yazdı: Prş Nis 15, 2021 5:56 pm Teşekkür ederim herkese cevapları için.

Evet 1 yıldır birçok şey söylendi pandemi ve covid hakkında fakat ne olacağı belli olmuyor. Artık siyasileri dinleyip bir hayat çizmek istemiyorum kendime. Ben özellikle pandemi sürecinde kesin geri dönüş kararımı aldım. İlerleyen aylar/yıllarda pandeminin seyirine göre karar verip tekrar başvurabilirim. Eğer yetkili kurumlar uygun bulursa tekrar bu güzel dünyaya dönebilirim.

Gelecek arkadaşlara son tavsiyem:
Pandemi döneminde dil öğrenmek çok zor gelebilir. Maddi durumlar daha çok gözünüze batabilir. Zaten farkındasınızdır, almanca öğrenmek, yüksek lisans yapmak, farklı bir kültüre adapte olmak.. Hepsi çok zor şeyler. Çook çabalayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. İlk 3 yıl kesinlikle birçok zorlukla geçecek. Fakat sonrasında güzelde bir alanda Bachelor ve Master'a sahipseniz karşılaştırılamaz bir hayat yaşayacaksınızdır. Fakat her şeyi iyi değerlendirerek gelmelisiniz. Hayatın her alanında çok zorluklar vardır, bu süreç normal bir zorluktan 5 kat daha zor. Fakat işin sonunda özellikle maddi anlamda çok rahatlayacaksınız. Lütfen bunları unutmayın.

(Not: Bunu 2 ay burda kalmış olarak birisi olarak değil, 3 ve 5 yıl boyunca Almanya'da yüksek lisans aracılığıyla bulunmuş, biri halen yüksek lisansa devam eden diğeri ise çalışma hayatına atılmış kişilerin tavsiyesi üzerine onların sözlerini yazdım.)

Çok teşekkürler.
Herkese başarılar!
Hocam özel değilse iş bulup çalışmayı denediniz mi?

ostimo11

Mesaj gönderen ostimo11 » Prş Nis 15, 2021 7:32 pm

ege123 yazdı: Prş Nis 15, 2021 6:53 pm Hocam özel değilse iş bulup çalışmayı denediniz mi?
Merhaba @ege123 ,

Zaten geleli 2 ay oldu :) Pandemi sürecinde iş bulmanın zor olduğunu biliyorum. Bunun yanı sıra araştırdım tabi fakat dil seviyesi önemli bir faktör. Bu durumda kimse kimseye yardımcı olmuyor. Türklerin yanında çalışırsanız çoğu vermesi gereken saatlik ücretin yarısını teklif ediyormuş. Ayrıca dil kursu ile aynı anda götürmek ilk etapta çok zor. Zaten bu yüzden ilk etapta bloke hesap var bence. Hem yeni ülkeye alışma süreci(özellikle direkt kabuller için), hemde dili öğrenme sürecinde(şartlı kabuller için) masrafları karşılamak amacıyla. Türkiye'de aylarca yıllarca çabayla biriktirdiğim parayı burada yarısını yurda vermek istemiyorum pandemi döneminde.

Teşekkürler tekrardan.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş Nis 15, 2021 7:48 pm

ostimo11 yazdı: Prş Nis 15, 2021 7:32 pm Merhaba @ege123 ,

Zaten geleli 2 ay oldu :) Pandemi sürecinde iş bulmanın zor olduğunu biliyorum. Bunun yanı sıra araştırdım tabi fakat dil seviyesi önemli bir faktör. Bu durumda kimse kimseye yardımcı olmuyor. Türklerin yanında çalışırsanız çoğu vermesi gereken saatlik ücretin yarısını teklif ediyormuş. Ayrıca dil kursu ile aynı anda götürmek ilk etapta çok zor. Zaten bu yüzden ilk etapta bloke hesap var bence. Hem yeni ülkeye alışma süreci(özellikle direkt kabuller için), hemde dili öğrenme sürecinde(şartlı kabuller için) masrafları karşılamak amacıyla. Türkiye'de aylarca yıllarca çabayla biriktirdiğim parayı burada yarısını yurda vermek istemiyorum pandemi döneminde.

Teşekkürler tekrardan.
Haklısınız hocam. Az saatler de olsa çalışmadan zor olur. Ben açıkçası çalışmanın zorluğunu ve sömürülme durumunu da göze alıp gelmeyi düşünenlerdenim :)

Yolunuz açık olsun.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Prş Nis 15, 2021 9:17 pm

ostimo11 yazdı: Çrş Nis 14, 2021 5:55 pm Merhabalar herkese,

İyi günler dilerim.
Sizinle ayni problemi yasiyorum. 1,5 ay oldu bende geleli .Is ariyorum bulamiyorum ,daha önümde vermen gereken almanca sinavi var ve düsündüm zaten sinavi türkiyedede verip gelebiliyorum.Neden bosuns burada yurda 315 euro para veriyimki.Ve sosyalledemiyorsun heryer kapali dolayisiyla cok kötü yalnizlik cekiyorsun. Inan seninle ayni durumdayim ama ne yapcagimi bilmiyorum...

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş Nis 15, 2021 9:20 pm

sametbasli yazdı: Prş Nis 15, 2021 9:17 pm Sizinle ayni problemi yasiyorum. 1,5 ay oldu bende geleli .Is ariyorum bulamiyorum ,daha önümde vermen gereken almanca sinavi var ve düsündüm zaten sinavi türkiyedede verip gelebiliyorum.Neden bosuns burada yurda 315 euro para veriyimki.Ve sosyalledemiyorsun heryer kapali dolayisiyla cok kötü yalnizlik cekiyorsun. Inan seninle ayni durumdayim ama ne yapcagimi bilmiyorum...
Almancan hangi seviyede? Zor mu bu kadar iş bulmak ya? Tedirgin oldum valla şimdi.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Nis 15, 2021 10:04 pm

ege123 yazdı: Prş Nis 15, 2021 9:20 pm Almancan hangi seviyede? Zor mu bu kadar iş bulmak ya? Tedirgin oldum valla şimdi.
İşin içerisine pandemi girdiğinde maalesef böyle oldu.Lockdown ya da belli başlı şeyler olduğunda dışarıdan gelen öğrencilerin maddi durumu yeterli değilse zorluyor.Her ne kadar yalnızlık sorun olsa da asıl sorun genellikle ekonomik gerekçeler.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Cum Nis 16, 2021 12:09 am

ege123 yazdı: Prş Nis 15, 2021 9:20 pm Almancan hangi seviyede? Zor mu bu kadar iş bulmak ya? Tedirgin oldum valla şimdi.
Zor kardes zor. Oturdugum bölgede ne kadar türk marketi firin lokanta varsa hepsine sordum 1 kisiden bile olumlu yanit almadim.Indeed ende basvuru yapiyorum heryere hepsi olumsuz.Ne yapcagimi bilmiyorum Valla. Zaten 5-0 geriden basliyorsun burada diger insanlardan birde üstüne yalnizlik ve maddi sikinti gelince insan cok feci bunalima giriyor.Ha bur arada is yok dediysem bizim gibi ögrenciler veyahut kisitli vizeyle gelene yok.Yoksa alman vatandaslarina yada kendini vatandasliga atmis insanlarin is bulma derdi yok. devlet baba hem bakiyor hem is buluyor yani sikintiyi ceken bizim gibilerdir almanyada. Yoksa düzeni olana hersey cok güzel ..

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Cum Nis 16, 2021 1:26 am

sametbasli yazdı: Cum Nis 16, 2021 12:09 am Zor kardes zor. Oturdugum bölgede ne kadar türk marketi firin lokanta varsa hepsine sordum 1 kisiden bile olumlu yanit almadim.Indeed ende basvuru yapiyorum heryere hepsi olumsuz.Ne yapcagimi bilmiyorum Valla. Zaten 5-0 geriden basliyorsun burada diger insanlardan birde üstüne yalnizlik ve maddi sikinti gelince insan cok feci bunalima giriyor.Ha bur arada is yok dediysem bizim gibi ögrenciler veyahut kisitli vizeyle gelene yok.Yoksa alman vatandaslarina yada kendini vatandasliga atmis insanlarin is bulma derdi yok. devlet baba hem bakiyor hem is buluyor yani sikintiyi ceken bizim gibilerdir almanyada. Yoksa düzeni olana hersey cok güzel ..
Az önce başka biriyle konuştum. O mcdonalds vs gibi yerlerde olduğunu söyledi. Bulunduğun yerle mi alakalı diyecegim ama duisburg sanirim senin sehir ve büyük sehir sayılır. Gerçekten ilginç. Forumda oralı kisiler var onlarla bir konuş istersen. Bir de yakın şehirlere bakmayı deneyebilirsin belki. Umarım bulursun.

winterprayers

Mesaj gönderen winterprayers » Cum Tem 14, 2023 9:08 am

Arkadaşlar herkese merhaba. Ben Almanya'da anmeldung yaptırdım, elimde Ekim ayına kadar geçici oturum izni (Fiktionsbescheinigung) var. Sigorta için A/T 11 belgesini kullanıyordum, bloke hesabım da Expatrio'da açık. Lisansımı henüz tamamlamadım fakat üniversiteden kaydımı sildirip Türkiye'ye kesin dönüş yapmaya karar verdim. Anmeldung ve oturum iznim olduğu için kafam karıştı, bloke hesabı geri almak ve Almanya ile tüm ilişiğimi kesmek için tam olarak ne yapmam gerekiyor acaba? Şimdiden çok teşekkürler.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Tem 14, 2023 10:56 pm

winterprayers yazdı: Cum Tem 14, 2023 9:08 am Arkadaşlar herkese merhaba. Ben Almanya'da anmeldung yaptırdım, elimde Ekim ayına kadar geçici oturum izni (Fiktionsbescheinigung) var. Sigorta için A/T 11 belgesini kullanıyordum, bloke hesabım da Expatrio'da açık. Lisansımı henüz tamamlamadım fakat üniversiteden kaydımı sildirip Türkiye'ye kesin dönüş yapmaya karar verdim. Anmeldung ve oturum iznim olduğu için kafam karıştı, bloke hesabı geri almak ve Almanya ile tüm ilişiğimi kesmek için tam olarak ne yapmam gerekiyor acaba? Şimdiden çok teşekkürler.
Neden geri dönüyorsunuz?

winterprayers

Mesaj gönderen winterprayers » Pzr Tem 16, 2023 8:06 pm

Kişisel nedenlerle döneceğim fakat dönmeden evvel yapılması gerekenlerle alakalı net bir bilgiye ulaşamamıştım.