Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya benim için hayal mi oluyor ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
zAHo

Almanya benim için hayal mi oluyor ?

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Oca 17, 2021 10:52 pm

Derslerim iyi, dil kursuna başlayacağım, kendimi geliştiriyorum 17 yaşındayım son 4 yıldır yazılım&tasarımda kendimi olabildiğince geliştirmeye çalıştım ve Almanya'da okumaya karar verdim.

Bu yolda çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum ancak beni engelleyen bazı durumlar var şunlar benim bu yolda kalmama sebep olacak durumlar bunlara çözüm var mı ?

Dil kursu Ücreti C1 için, danışman Ücreti bunlar problem değil çok zorlamaz lazım şeyler ama durum her sene üstüme binecek 5.000-10.000€ olursa bu işe çıkamadan sonlandırıcam gibi duruyor sorularım şunlar;

1-Almanya'ya garantör ile gitmeyi düşünüyordum ancak forumda bazı şeyler gördüm ve oturum izni için garantör geçersiz bloke hesap lazım deniyordu istenirse konuyu eklerim. Bu doğru mu ?

2-Bir öğrencinin toplam 120 gün haftada 20 Saat çalışma izni var istenirse bunu 1 yıla yayabilir ancak 300€ gibi bir ücrete tabii oluyorsunuz nasıl geçiniceğiz hadi bloke hesap açtık 10.000€ yatırdık diğer 6 ay için eee bunu her sene mi yapacağız o 6 ay için 120 gün sonrası çalışma süresi dolan kişi nasıl yaşayacak ?

3-Yine forumda bir konuya denk geldim işçi oturumundan bahsediyor şunu lisans öğrencisi yapabilir mi ? 1 sene çalıştı aynı yerde ve garantör ile gitti diyelim işçi oturumu alıp çalışma süresinden muaf olabilir mi artık ?

4-Sizin yaşadığınız maddi zorluklar oldu mu ? Nasıl çözüm buldunuz ?

Biliyorum parasını olmayana yurd dışında okumak da bir hayal ama imkansız mı yani hiç mi yol yok istesem borç alırım bunları yaparım ama yapmadan gitmek imkansız mı ?

Heyt

Re: Almanya benim için hayal mi oluyor ?

Mesaj gönderen Heyt » Pzr Oca 17, 2021 11:05 pm

zAHo yazdı: Pzr Oca 17, 2021 10:52 pm Derslerim iyi, dil kursuna başlayacağım, kendimi geliştiriyorum 17 yaşındayım son 4 yıldır yazılım&tasarımda kendimi olabildiğince geliştirmeye çalıştım ve Almanya'da okumaya karar verdim.

Bu yolda çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum ancak beni engelleyen bazı durumlar var şunlar benim bu yolda kalmama sebep olacak durumlar bunlara çözüm var mı ?

Dil kursu Ücreti C1 için, danışman Ücreti bunlar problem değil çok zorlamaz lazım şeyler ama durum her sene üstüme binecek 5.000-10.000€ olursa bu işe çıkamadan sonlandırıcam gibi duruyor sorularım şunlar;

1-Almanya'ya garantör ile gitmeyi düşünüyordum ancak forumda bazı şeyler gördüm ve oturum izni için garantör geçersiz bloke hesap lazım deniyordu istenirse konuyu eklerim. Bu doğru mu ?

2-Bir öğrencinin toplam 120 gün haftada 20 Saat çalışma izni var istenirse bunu 1 yıla yayabilir ancak 300€ gibi bir ücrete tabii oluyorsunuz nasıl geçiniceğiz hadi bloke hesap açtık 10.000€ yatırdık diğer 6 ay için eee bunu her sene mi yapacağız o 6 ay için 120 gün sonrası çalışma süresi dolan kişi nasıl yaşayacak ?

3-Yine forumda bir konuya denk geldim işçi oturumundan bahsediyor şunu lisans öğrencisi yapabilir mi ? 1 sene çalıştı aynı yerde ve garantör ile gitti diyelim işçi oturumu alıp çalışma süresinden muaf olabilir mi artık ?

Biliyorum parasını olmayana yurd dışında okumak da bir hayal ama imkansız mı yani hiç mi yol yok istesem borç alırım bunları yaparım ama yapmadan gitmek imkansız mı ?
1-Almanya'dan bulduğun garantörün eskisi gibi devam ediyor. Değişen bir şey yok.

2-Haftada 20 saat, aylık vergisiz olarak en fazla 450 euro kazanabilirsin. Daha fazla da kazanabilirsin ancak vergi verirsin. Yani yasak değil 450 yukarısı.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr Oca 17, 2021 11:08 pm

zAHo yazdı: Pzr Oca 17, 2021 10:52 pm Derslerim iyi, dil kursuna başlayacağım, kendimi geliştiriyorum 17 yaşındayım son 4 yıldır yazılım&tasarımda kendimi olabildiğince geliştirmeye çalıştım ve Almanya'da okumaya karar verdim.

Kim diyor dostum 300 euro kazanıyor diye ? 1200 euro kazananda var 450 euro kazananda sana bağlı o istersen 800 euroluk işede girebilirsin 450 euroluk işede. 800 euroda seni götürüm kardeşim merak etme

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Oca 17, 2021 11:14 pm

Heyt yazdı: Pzr Oca 17, 2021 11:05 pm 1-Almanya'dan bulduğun garantörün eskisi gibi devam ediyor. Değişen bir şey yok.

2-Haftada 20 saat, aylık vergisiz olarak en fazla 450 euro kazanabilirsin. Daha fazla da kazanabilirsin ancak vergi verirsin. Yani yasak değil 450 yukarısı.
Yani 120 gün sınırını aşabilir miyim 450€ denk gelecek şekilde ?

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Oca 17, 2021 11:16 pm

sametbasli yazdı: Pzr Oca 17, 2021 11:08 pm Kim diyor dostum 300 euro kazanıyor diye ? 1200 euro kazananda var 450 euro kazananda sana bağlı o istersen 800 euroluk işede girebilirsin 450 euroluk işede. 800 euroda seni götürüm kardeşim merak etme
Hocam grafiker olarak vesaire iş bulsam iyi olur ama kendimi o kadar kötüledim ki artık afedersin pislik temizleyeğim ona bile tamamım kötülediğim için değil iş bulamam korkusu var.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 17, 2021 11:30 pm

Hocam arkadaşlar çalışma iznindeki paranın sana yeteceğini söyleyebilir fakat konu başlığında bahsetmemişsin başka bir gelirinin olmayacağını.800 Euroya çalışabilirsin evet fakat ona göre çalışma süren kısalır.450 € aşabilirsin fakat günü değil.İstersen yazın full 3 ay çalışabilirsin fakat bu anca 1 dönem masrafını çıkarabilir.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 17, 2021 11:56 pm

zAHo yazdı: Pzr Oca 17, 2021 11:16 pm Hocam grafiker olarak vesaire iş bulsam iyi olur ama kendimi o kadar kötüledim ki artık afedersin pislik temizleyeğim ona bile tamamım kötülediğim için değil iş bulamam korkusu var.
Hocam durum bu kadar vahimse lisans için gelmemelisin bence.Yüksek lisans senin için daha uygun olabilir burs bulabilme bakımından falan.11.Sınıfsın önünde başvurabilmek için 2 sene daha var o zamana yakın durumlara bakmalısın.2 Sene içerisinde çok şey değişebilir.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 2:07 am

Alarech yazdı: Pzr Oca 17, 2021 11:56 pm Hocam durum bu kadar vahimse lisans için gelmemelisin bence.Yüksek lisans senin için daha uygun olabilir burs bulabilme bakımından falan.11.Sınıfsın önünde başvurabilmek için 2 sene daha var o zamana yakın durumlara bakmalısın.2 Sene içerisinde çok şey değişebilir.
Çok kararsız kaldım ve düşündüm hocam sonuç olarak iş ilanlarına bakındım biraz benim yeteneğim olan şeyler için ve gerçekten muazzam işler buldum olduğum şehirlerde ve 1 sene boyunca sadece 6 ay çalışarak haftada 20 Saat en az 600-800 arası paraya sahip olabiliyorum sizce bu durumda gitmeli miyim ?

Herşey göründüğü gibi değildir vb durumlar Allahın emri zaten ama böyle bir durum olsa sizce nasıl ?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Oca 18, 2021 12:49 pm

zAHo yazdı: Pzt Oca 18, 2021 2:07 am Çok kararsız kaldım ve düşündüm hocam sonuç olarak iş ilanlarına bakındım biraz benim yeteneğim olan şeyler için ve gerçekten muazzam işler buldum olduğum şehirlerde ve 1 sene boyunca sadece 6 ay çalışarak haftada 20 Saat en az 600-800 arası paraya sahip olabiliyorum sizce bu durumda gitmeli miyim ?

Herşey göründüğü gibi değildir vb durumlar Allahın emri zaten ama böyle bir durum olsa sizce nasıl ?
Hocam dediğin şekilde sadece 1 dönemin masraflarını karşlıyabilirsin.Ama ekstra mesela aylık 300 euro falan yollayabilirlerse paranı biriktirip diğer dönemi de çıkarabilirsin.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzt Oca 18, 2021 12:59 pm

zAHo yazdı: Pzt Oca 18, 2021 2:07 am Çok kararsız kaldım ve düşündüm hocam sonuç olarak iş ilanlarına bakındım biraz benim yeteneğim olan şeyler için ve gerçekten muazzam işler buldum olduğum şehirlerde ve 1 sene boyunca sadece 6 ay çalışarak haftada 20 Saat en az 600-800 arası paraya sahip olabiliyorum sizce bu durumda gitmeli miyim ?

Yalnız haftada 20 saat çalışırsan bütün yıl boyunca çalışabilirsin, sadece 6 ay değil. 120x8 = Yılda 960 saat > 960/12 = Ayda 80, haftada 20. ;)

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 1:57 pm

Alarech yazdı: Pzt Oca 18, 2021 12:49 pm Hocam dediğin şekilde sadece 1 dönemin masraflarını karşlıyabilirsin.Ama ekstra mesela aylık 300 euro falan yollayabilirlerse paranı biriktirip diğer dönemi de çıkarabilirsin.
Hocam Minimum 700€ değil mi zaten Almanya'da istenen bloke hesap parası o zaman aşağıda denildiği gibi ben yanlış anlamışım tüm yıl çalışabiliyormuşuz ayrıca ben asgari ücret olan 9.35'den hesapladım ancak iş ilanlarında 12€ aşağısı iş yok yani daha fazla kazanıyoruz imkansız mı oluyor şimdi geçinmek ?

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 1:59 pm

Rigwald yazdı: Pzt Oca 18, 2021 12:59 pm Yalnız haftada 20 saat çalışırsan bütün yıl boyunca çalışabilirsin, sadece 6 ay değil. 120x8 = Yılda 960 saat > 960/12 = Ayda 80, haftada 20. ;)
Hocam ben o 120 iş gününü tam değil diye düşündüm forumda bir konuda ister 120 yarım iş günü ister tam 90 gün diyordu o zaman 120 tam iş günü çalışma iznimiz var demek mi oluyor ?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Oca 18, 2021 2:48 pm

Haftada 20 saat,senede 120 tam iş günü hakkın var.Bu sitedeki Almanya'da Çalışmak ve İş Bulmak makalesini okumanı öneririm.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzt Oca 18, 2021 2:51 pm

Herkes çok güzel yazmış haftada 20 saat çalışırsın falan diye. Teoride evet çalışabilirsin. Fakat Almanya’da eğer amaç gerçekten “okumak” ise haftada 20 saat çalışma eğitiminde sana çok büyük engel olacaktır. 12-13€ saat ücreti lisans öğrencileri için nadir bulunuyor onu master öğrencileri kendi alanlarında Werkstudent olarak falan çalışırken alıyor , normali asgari ücret o da bu sene başında 9,5€ oldu. O yüzden sadece çalışarak sıfır ek destek ile geçinip bu arada da başarılı bir şekilde okumayı düşünüyorsan baya baya zorlanırsın . Ha amaç okumak değilde buraya bir şekide kapağı atıp işçi oturumu evlilik vs. şeylere geçmekse durum farklı tabi. O yüzden 5 senedir Almanya’da yaşayan , dönercilikten barmenliğe, call center çalışanlığına kadar bir çok iş yapmış ve aynı zamanda okumuş biri olarak tavsiyem kendini sadece çalışarak geçindirmeyi amaçlıyorsan hayal kırıklığına uğrama ihtimalin yüksek.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Oca 18, 2021 2:55 pm

Informatiker yazdı: Pzt Oca 18, 2021 2:51 pm Herkes çok güzel yazmış haftada 20 saat çalışırsın falan diye. Teoride evet çalışabilirsin. Fakat Almanya’da eğer amaç gerçekten “okumak” ise haftada 20 saat çalışma eğitiminde sana çok büyük engel olacaktır. 12-13€ saat ücreti lisans öğrencileri için nadir bulunuyor onu master öğrencileri kendi alanlarında Werkstudent olarak falan çalışırken alıyor , normali asgari ücret o da bu sene başında 9,5€ oldu. O yüzden sadece çalışarak sıfır ek destek ile geçinip bu arada da başarılı bir şekilde okumayı düşünüyorsan baya baya zorlanırsın . Ha amaç okumak değilde buraya bir şekide kapağı atıp işçi oturumu evlilik vs. şeylere geçmekse durum farklı tabi. O yüzden 5 senedir Almanya’da yaşayan , dönercilikten barmenliğe, call center çalışanlığına kadar bir çok iş yapmış ve aynı zamanda okumuş biri olarak tavsiyem kendini sadece çalışarak geçindirmeyi amaçlıyorsan hayal kırıklığına uğrama ihtimalin yüksek.
Maalesef aynen öyle.Ek bir gelir olmadan sadece çalışma iznine bel bağlamak çok büyük sıkıntılar getirir.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 3:47 pm

Informatiker yazdı: Pzt Oca 18, 2021 2:51 pm Herkes çok güzel yazmış haftada 20 saat çalışırsın falan diye. Teoride evet çalışabilirsin. Fakat Almanya’da eğer amaç gerçekten “okumak” ise haftada 20 saat çalışma eğitiminde sana çok büyük engel olacaktır. 12-13€ saat ücreti lisans öğrencileri için nadir bulunuyor onu master öğrencileri kendi alanlarında Werkstudent olarak falan çalışırken alıyor , normali asgari ücret o da bu sene başında 9,5€ oldu. O yüzden sadece çalışarak sıfır ek destek ile geçinip bu arada da başarılı bir şekilde okumayı düşünüyorsan baya baya zorlanırsın . Ha amaç okumak değilde buraya bir şekide kapağı atıp işçi oturumu evlilik vs. şeylere geçmekse durum farklı tabi. O yüzden 5 senedir Almanya’da yaşayan , dönercilikten barmenliğe, call center çalışanlığına kadar bir çok iş yapmış ve aynı zamanda okumuş biri olarak tavsiyem kendini sadece çalışarak geçindirmeyi amaçlıyorsan hayal kırıklığına uğrama ihtimalin yüksek.
Hocam sonuç olarak okudunuz değil mi informatik yazıyor isminiz de ama ? Zor olacağını biliyorum ama Türkiye'de okusam yine çalışıcağım hemde asgari ücret değil siz olsanız ne yapardınız okumaz mıydınız okul falan ?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzt Oca 18, 2021 4:22 pm

zAHo yazdı: Pzt Oca 18, 2021 3:47 pm Hocam sonuç olarak okudunuz değil mi informatik yazıyor isminiz de ama ? Zor olacağını biliyorum ama Türkiye'de okusam yine çalışıcağım hemde asgari ücret değil siz olsanız ne yapardınız okumaz mıydınız okul falan ?
Okudum evet. Ama normalden çok daha uzun sürdü hem yabancı öğrenci olmanın zorlukları hemde çalışmak zorunda olduğumdan ki haftada 20 saat yaptığım zamanlarda bir ders bile veremediğim sömestr oldu. Maalesef okulda başarı sağlamak için çalışma saatlerimi gözle görülür şekilde azaltıp aileden destek almak zorunda kaldım özellikle sınav haftalarında. Nispeten kolay bölümlerde çalışarak okumak daha rahat ama eğer benim gibi Informatik ve benzeri sayısal bi alanda okuyorsan çok zor. Benim gibi aynı durumda olup 2 sene sonra zorluğa dayanamayıp herşeyi bırakıp dönen biri çok yakın olmak üzere 2-3 arkadaşım oldu şu zamana kadar. Amacım seni korkutmak değil fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor hiçbir zaman. Bunu göz önünde bulundurursan hayal kırıklığı yaşamazsın.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

kmlzeitung

Mesaj gönderen kmlzeitung » Pzt Oca 18, 2021 4:54 pm

Informatiker yazdı: Pzt Oca 18, 2021 4:22 pm Okudum evet. Ama normalden çok daha uzun sürdü hem yabancı öğrenci olmanın zorlukları hemde çalışmak zorunda olduğumdan ki haftada 20 saat yaptığım zamanlarda bir ders bile veremediğim sömestr oldu. Maalesef okulda başarı sağlamak için çalışma saatlerimi gözle görülür şekilde azaltıp aileden destek almak zorunda kaldım özellikle sınav haftalarında. Nispeten kolay bölümlerde çalışarak okumak daha rahat ama eğer benim gibi Informatik ve benzeri sayısal bi alanda okuyorsan çok zor. Benim gibi aynı durumda olup 2 sene sonra zorluğa dayanamayıp herşeyi bırakıp dönen biri çok yakın olmak üzere 2-3 arkadaşım oldu şu zamana kadar. Amacım seni korkutmak değil fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor hiçbir zaman. Bunu göz önünde bulundurursan hayal kırıklığı yaşamazsın.
Hocam peki üniversiteden şartlı kabul alip.dil kursu bittikten sonra almanya da iş bulursak işçi vizesine geçiş yapabiliyor muyuz ?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Oca 18, 2021 5:14 pm

Informatiker yazdı: Pzt Oca 18, 2021 4:22 pm Okudum evet. Ama normalden çok daha uzun sürdü hem yabancı öğrenci olmanın zorlukları hemde çalışmak zorunda olduğumdan ki haftada 20 saat yaptığım zamanlarda bir ders bile veremediğim sömestr oldu. Maalesef okulda başarı sağlamak için çalışma saatlerimi gözle görülür şekilde azaltıp aileden destek almak zorunda kaldım özellikle sınav haftalarında. Nispeten kolay bölümlerde çalışarak okumak daha rahat ama eğer benim gibi Informatik ve benzeri sayısal bi alanda okuyorsan çok zor. Benim gibi aynı durumda olup 2 sene sonra zorluğa dayanamayıp herşeyi bırakıp dönen biri çok yakın olmak üzere 2-3 arkadaşım oldu şu zamana kadar. Amacım seni korkutmak değil fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor hiçbir zaman. Bunu göz önünde bulundurursan hayal kırıklığı yaşamazsın.
Çok doğruyu söyledin. Üniversiteyi birak dil kursuna bile giderken çalışsam muhtemelen dilim aksar, ädevleri düzenli şekilde yapamam. Ki zaten geçen ay kursta türk arkadaşımın durumu böyle idi.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 5:38 pm

Mecburum hocam, Türkiye'de 20 saat çalışıp derslerim aksayıp üzerine geçinemeyip üstüne dil gibi muazzam bir fırsatı kaçırıp üstüne işsiz kalmaktansa Almanya'da gider dişimi sıkar okurum diye düşünüyorum kesinlikle haklısınız ona lafım yok ama bir düşünün ben hertürlü desteksiz okuyacağım...