Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da kripto mining yapan var mı ? Yasal mı ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
zAHo

Almanya'da kripto mining yapan var mı ? Yasal mı ?

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Oca 17, 2021 7:13 pm

Merhaba herkese,

Malum kripto paralara ilgim var şuan alım-satım ile ilgilensemde mining fikri var aklımda bunu Almanya'da yapsak bu durum yasal mı ?
vergiye tabii mi ?
Yapan var mı ?

Bilen var ise cevaplarsa çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Almanya'da kripto mining yapan var mı ? Yasal mı ?

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 17, 2021 8:48 pm

zAHo yazdı: Pzr Oca 17, 2021 7:13 pm Merhaba herkese,

Malum kripto paralara ilgim var şuan alım-satım ile ilgilensemde mining fikri var aklımda bunu Almanya'da yapsak bu durum yasal mı ?
vergiye tabii mi ?
Yapan var mı ?

Bilen var ise cevaplarsa çok sevinirim.
Selam hocam araştırayım dedim,sonuç olarak evet yasal fakat vergilendiriliyor.
Sitede tam anlamıyla bu yazı yer alıyor.
''In Germany, mining of crypto by individuals is taxed as other income under Section 23 of the Income Tax Act. Taxable amounts are the net profit on the crypto.

For example, if you are mining bitcoin, you are taxed on the sale price of your crypto at the time of disposition net the costs associated with mining it. Mining Bitcoin and other crypto as a company is subject to very different taxation rules covered in the business tax section of this article below.

Purchases of goods and services with crypto are treated the same as trading crypto in Germany. For example, if you acquire 8,000€ worth of bitcoin and purchase a motorcycle with that bitcoin when it’s now all worth 10,000€, you will be taxed on the 2,000€ net gain on that bitcoin as if it were income.''

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Oca 17, 2021 9:14 pm

Alarech yazdı: Pzr Oca 17, 2021 8:48 pm Selam hocam araştırayım dedim,sonuç olarak evet yasal fakat vergilendiriliyor.
''In Germany, mining of crypto by individuals is taxed as other income under Section 23 of the Income Tax Act. Taxable amounts are the net profit on the crypto.

For example, if you are mining bitcoin, you are taxed on the sale price of your crypto at the time of disposition net the costs associated with mining it. Mining Bitcoin and other crypto as a company is subject to very different taxation rules covered in the business tax section of this article below.

Purchases of goods and services with crypto are treated the same as trading crypto in Germany. For example, if you acquire 8,000€ worth of bitcoin and purchase a motorcycle with that bitcoin when it’s now all worth 10,000€, you will be taxed on the 2,000€ net gain on that bitcoin as if it were income.''
Anladım hocam teşekkür ederim birde sorum olucaktı yeni konu açıp kirlilik yapmak istemedim cevaplama şansınız var ise bu konuda anlatılan nedir tam olarak bir anda tüm bildiklerimi unutturdu ben lisans yapmak istiyorum beni ilgilendirir mi bu durum ayrıca 180 gün çalışma iznimiz var diğer 180 gün ne yapıyor insanlar ?

Anlamadığım konu : viewtopic.php?f=53&t=1225

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 17, 2021 9:26 pm

zAHo yazdı: Pzr Oca 17, 2021 9:14 pm Anladım hocam teşekkür ederim birde sorum olucaktı yeni konu açıp kirlilik yapmak istemedim cevaplama şansınız var ise bu konuda anlatılan nedir tam olarak bir anda tüm bildiklerimi unutturdu ben lisans yapmak istiyorum beni ilgilendirir mi bu durum ayrıca 180 gün çalışma iznimiz var diğer 180 gün ne yapıyor insanlar ?

Anlamadığım konu : viewtopic.php?f=53&t=1225
Rica ederim hocam.Haftada 20 saati,senede ise 120 iş gününü aşmaman gerekiyor.İstersen bir yarıyıl full çalışırsın ya da diğer yarıyıla da esneterek çalışırsın.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Oca 17, 2021 9:32 pm

Alarech yazdı: Pzr Oca 17, 2021 9:26 pm Rica ederim hocam,haftada 20 saati,senede ise 120 iş gününü aşmaman gerekiyor.İstersen bir yarıyıl full çalışırsın ya da diğer yarıyıla da esneterek çalışırsın.
Nasıl geçiniyorlar hocam o zaman ben mi yanlış anladım şimdi şöyle hesap yapsam ;

Bir öğrenci haftada 20 Saat çalışıyor ise 9.35€ haftada bir öğrenci 187 ayda ise 748€ kazanıyor bu öğrenci 748€ eline geçince vergi vb şeyler verdikten sonra elinde 600-650 kalsa zaten geçinmesi için minimum parayı alıyor 6 ay bu parayı alıcak sonra 6 ay ne yapacak aç mı kalacak bu öğrenci ?

Yanlış anlamayın parası olmayan okumasına çıkıyor kapı ama merak ediyorum stem etmiyorum kimseye.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 17, 2021 9:48 pm

zAHo yazdı: Pzr Oca 17, 2021 9:32 pm Nasıl geçiniyorlar hocam o zaman ben mi yanlış anladım şimdi şöyle hesap yapsam ;

Bir öğrenci haftada 20 Saat çalışıyor ise 9.35€ haftada bir öğrenci 187 ayda ise 748€ kazanıyor bu öğrenci 748€ eline geçince vergi vb şeyler verdikten sonra elinde 600-650 kalsa zaten geçinmesi için minimum parayı alıyor 6 ay bu parayı alıcak sonra 6 ay ne yapacak aç mı kalacak bu öğrenci ?

Yanlış anlamayın parası olmayan okumasına çıkıyor kapı ama merak ediyorum stem etmiyorum kimseye.
E hocam burada da devreye bloke hesap ya da garantör giriyor zaten.İkisinden birini zaten zorunlu yapmalısın.Hiç gelir yokken sırf çalışarak idam ettiremessin.

time

Mesaj gönderen time » Pzr Oca 17, 2021 10:31 pm

zAHo yazdı: Pzr Oca 17, 2021 9:32 pm Nasıl geçiniyorlar hocam o zaman ben mi yanlış anladım şimdi şöyle hesap yapsam ;

Zaten o part time çalışmayı geçinmen için değil, sana ekonomik destek sağlasın diye veriyorlar. Ondan dolayı bloke hesap açtırmadan hiçbir işlem yapamıyorsun zaten.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 12:33 am

time yazdı: Pzr Oca 17, 2021 10:31 pm Zaten o part time çalışmayı geçinmen için değil, sana ekonomik destek sağlasın diye veriyorlar. Ondan dolayı bloke hesap açtırmadan hiçbir işlem yapamıyorsun zaten.
Her yıl bloke hesap açmak zorunda mıyım Peki ?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Oca 18, 2021 12:45 am

Alarech yazdı: Pzr Oca 17, 2021 8:48 pm Selam hocam araştırayım dedim,sonuç olarak evet yasal fakat vergilendiriliyor.

Coinbase, binance vs. Kullanmak yerine Trezor kullanirsan senin bitcoinini kimse takip edemez. Cünkü bu aletlerde kimlik, steurnummer vs. Istemiyor e bu durumda nerden bilecekler senin bitcoinin oldugunu, nasil takip edecekler? Hatta daha ileri gidelim bitcoini türkiyedeki arabalar araciligi ile aldin. Hesaptan para cikisida gözükmedi. Yada localbitcoins ile elden aldin? Suan cok merak ettim acikcasi bunun takibini nasil yaptiklarini.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Oca 18, 2021 12:52 am

dabadee yazdı: Pzt Oca 18, 2021 12:45 am Coinbase, binance vs. Kullanmak yerine Trezor kullanirsan senin bitcoinini kimse takip edemez. Cünkü bu aletlerde kimlik, steurnummer vs. Istemiyor e bu durumda nerden bilecekler senin bitcoinin oldugunu, nasil takip edecekler? Hatta daha ileri gidelim bitcoini türkiyedeki arabalar araciligi ile aldin. Hesaptan para cikisida gözükmedi. Yada localbitcoins ile elden aldin? Suan cok merak ettim acikcasi bunun takibini nasil yaptiklarini.
Hocam olaya 'yasal' olarak baktığımız için bu paranın kaynağı bilinmeli.Tabii ki 1000 euroluk iş için 50-60 bin euro ceza ödeyip kazandıklarını misliyle geri vermek istemiyorsa.