Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Garantörlük

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
eslemsari

Garantörlük

Mesaj gönderen eslemsari » Cum Ara 25, 2020 9:07 am

Merhaba ben Eslem,

Şu an Türkiye'de bir MYO üniversitesinde öğrenim görmekteyim. Buradaki okulumdan mezun olduktan sonra Almanya'da 2. bir üniversite okumayı düşünüyorum. Almanya bizden bir yıllığına eğitim giderlerimizi karşılayacağımıza dair bir kanıt istiyor. Bunun yolu da Almanya’da bir bankaya 1 yıllık minimum gider olarak belirtilen parayı yatırmaktan geçiyor. Bu, bloke hesap olarak adlandırılıyor. Ama eğer böyle bir imkanımız yoksa buna alternatif olarak garantör sistemi devreye giriyor. Bu da orada olan bir akrabamızın ailesini geçindirecek paraya sahip olması dışında benim giderimi de karşılayabilecek olduğunu belgeleyebilmesi gibi durumlar var. Bu para tamamen vize için. Okullardan şartlı kabul alındıktan sonra öğrenci vizesine başvuracağım, haliyle konsolosluk yine benden değişik değişik belgeler isteyecek. En önemlilerinden biri de bu bloke hesap.

Ama aklıma takılan bir soru var,
Benim Almanya'da gitmek istediğim eyaletle bana garantör olacak kişinin Almanya'da istediğim eyalet dışında olması onun bana garantörlük etmesini etkileyecek bir duruma dönüşür mü? veya hangi koşullarda bu durum geçerli olmaz? Bunun hakkında beni aydınlatabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Rigwald

Re: Garantörlük

Mesaj gönderen Rigwald » Cum Ara 25, 2020 12:05 pm

İstediği yerden, eyaletten, istediği ırktan olabilir. Vatandaş olup olmaması da önemli değil. Önemli olan tek şey; yeterli gelire sahip olması. Garantörün olacak kişi yabancılar ofisine randevu alıp gidecek, yanında da 3 şey götürecek:
1- Senin pasaport numaran
2- Üniversiteden aldığın kabul belgesi
3- Kendi maaş bordrosu (Türkçe bilmiyorsa Lohnabrechnung de ona)

Başarılar dilerim...

eslemsari

Mesaj gönderen eslemsari » Cum Ara 25, 2020 7:08 pm

Tesekkur ederim ✌🏼

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Cmt Ara 26, 2020 4:15 pm

selamlar,
benim durumumda kabul belgesi istenmedi.
şart değil sanırım.
Bir de bu belgeyi verenin, schufa belge almasını tavsiye ederim, çünkü açıklamanın arka tarafında "nachgewiesen"olması için.

Rigwald yazdı: Cum Ara 25, 2020 12:05 pm İstediği yerden, eyaletten, istediği ırktan olabilir. Vatandaş olup olmaması da önemli değil. Önemli olan tek şey; yeterli gelire sahip olması. Garantörün olacak kişi yabancılar ofisine randevu alıp gidecek, yanında da 3 şey götürecek:
1- Senin pasaport numaran
2- Üniversiteden aldığın kabul belgesi
3- Kendi maaş bordrosu (Türkçe bilmiyorsa Lohnabrechnung de ona)

Başarılar dilerim...

Heyt

Mesaj gönderen Heyt » Cmt Ara 26, 2020 4:23 pm

hallihallo yazdı: Cmt Ara 26, 2020 4:15 pm selamlar,
benim durumumda kabul belgesi istenmedi.
şart değil sanırım.
Bir de bu belgeyi verenin, schufa belge almasını tavsiye ederim, çünkü açıklamanın arka tarafında "nachgewiesen"olması için.
Hocam kabul belgesine gerek yok muymuş?
Schufa belge nedir ?

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Cmt Ara 26, 2020 4:46 pm

schufa senin ödeme imkanını ölçüyor diyebiliriz.kredi çekerken, satın alma yaparken bu istenir genelde
tüm almanlar ve kurumlar bilir bunu.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzr Ara 27, 2020 2:30 am

Güzel bir tavsiye. Ama yine de sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Ben ve benim iki yakın arkadaşımın garantörleri sadece bordro ile gittiler bi sıkıntı yaşamadan nachgewiesen aldılar hep.