Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fiktionbescheinigung ve Çalışma İzni

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
kristalize

Fiktionbescheinigung ve Çalışma İzni

Mesaj gönderen kristalize » Cum Eyl 04, 2020 10:45 am

Herkese merhaba, 8 ay önce D tipi vizeyle Almanyaya geldim, Ekim ayında da yüksek lisansa başlamak üzere bir okula kaydımı yaptırdım. Testdaf sınavının sadece hören kısmında problem yaşadığım için okul bu şartlarda kaydımı kabul etti ve ilk dönem içerisinde bu belgemi sunmamı istedi. Fakat oturum randevusu için ilgili kuruma mail attığımda, dil belgem tam olmadığı için oturum izni değil de yeniden Fiktionbescheinigung vermek taraftarı olduğunu gösteren bir cevap gönderdiler. Bu durum henüz net olmasa da şunu sormak istiyorum. Oturum izni değil de bu belgeyi verseler dahi, bahsedilen şartlarda ben öğrenci olduğum için çalışma iznine sahip olabiliyor muyum yoksa oturum iznine kadar beklemem mi gerekecek? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

ciruhr

Re: Fiktionbescheinigung ve Çalışma İzni

Mesaj gönderen ciruhr » Cum Eyl 04, 2020 11:12 am

kristalize yazdı: Cum Eyl 04, 2020 10:45 am Herkese merhaba, 8 ay önce D tipi vizeyle Almanyaya geldim, Ekim ayında da yüksek lisansa başlamak üzere bir okula kaydımı yaptırdım. Testdaf sınavının sadece hören kısmında problem yaşadığım için okul bu şartlarda kaydımı kabul etti ve ilk dönem içerisinde bu belgemi sunmamı istedi. Fakat oturum randevusu için ilgili kuruma mail attığımda, dil belgem tam olmadığı için oturum izni değil de yeniden Fiktionbescheinigung vermek taraftarı olduğunu gösteren bir cevap gönderdiler. Bu durum henüz net olmasa da şunu sormak istiyorum. Oturum izni değil de bu belgeyi verseler dahi, bahsedilen şartlarda ben öğrenci olduğum için çalışma iznine sahip olabiliyor muyum yoksa oturum iznine kadar beklemem mi gerekecek? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.
bildiğim kadarıyla çalışma izniniz oluyor okula başladığınız için.Tdn 15 le falan mı kaldınız ,zamanında bende testdafta sorun yaşamıştım

kristalize

Mesaj gönderen kristalize » Cum Eyl 04, 2020 11:16 am

Evet maalesef öyle oldu. Pandemiden dolayı kursların kapandığı döneme denk geldim ve sadece B2 kursuna katılıp ondan sonra testdafa girmek zorunda kaldım. Cevabınız için de teşekkür ederim

ciruhr

Mesaj gönderen ciruhr » Cum Eyl 04, 2020 11:28 am

kristalize yazdı: Cum Eyl 04, 2020 11:16 am Evet maalesef öyle oldu. Pandemiden dolayı kursların kapandığı döneme denk geldim ve sadece B2 kursuna katılıp ondan sonra testdafa girmek zorunda kaldım. Cevabınız için de teşekkür ederim
testdafın özellikle hv kısmı tam kapalı kutu.çok iyi beklerken 3 gelebiliyor.Rica ederim kolay gelsin

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cum Eyl 04, 2020 12:00 pm

Ben de çalışabilirsin diye biliyorum hocam, çünkü oturum + çalışma izni bunlar birbiriyle beraber gelen ortak haklar, fiktionbescheinigung da bu hakkın sen de olduğunu gösteren bir belge olduğu için çalışırsın. Bir iki konuda da okumuştum çalışabildiğini, Berlin'li bir arkadaş sıkıntı yaşamıştı 1-2 gün önce yazdılar başlığına.

kristalize

Mesaj gönderen kristalize » Cum Eyl 04, 2020 12:34 pm

Aa evet, oturumu olmadığı halde çalıştığını yazmış. O zaman çalışabildiğimi varsayıyorum. :) Çok teşekkür ederim