Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’ya giderken zorunlu PCR Testi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
enginteymur

Almanya’ya giderken zorunlu PCR Testi

Mesaj gönderen enginteymur » Pzr Ağu 30, 2020 11:23 pm

Merhabalar,

Şu aralar Türkiye’den Almanya’ya giden arkadaşlar, sizlere bir şey sormak istiyorum. PCR testini gider iken nerede yaptırdınız? Havalimanında ya da hastanelerde test yaptırdığınızda herhangi bir olumlu/olumsuz şeyle karşılaştınız mı (ya da nerede test yaptırmayı öneriyorsunuz)? Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Cevaplarınız sadece bana değil, diğer merak edenlere de yardımcı olacağından dolayı önemli bir katkı sağlayacak. :)

Ayrıca şunu da sormak istiyorum, herhangi bir özel laboratuvarda PCR testi yaptırıp Almanya’ya giden var mı? Sadece Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği listede mi yaptırmak zorundayız?

Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya’ya giderken zorunlu PCR Testi

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 31, 2020 10:16 am

Yaklasik 2 hafta önce geldim Türkiye den. Sehir hastanelerin durumu vahim. Insanlar üst üste, Türkiye de maalesef kurallara uyan yok. Eger virüsü kaparsa insan o sehir hastanelerinde kapar. 3 saat bekleyip, test icin sira aldiktan sonra "biz test sonucunu 48 saate yetistiremeyiz" cevabini alip ordan ciktim ve özel bir hastanede yaptirdim. 24 saatte verdiler sonucu. Ben yaptirirken test ücreti icin halk bankasina 110 tl yatirilmasi gerekiyordu, sonradan herhalde beklenen para gelmeyince bizim sahtekar 250 tl ye cikarmis ücreti :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Pzt Ağu 31, 2020 11:37 am

Physiker yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:16 am Yaklasik 2 hafta önce geldim Türkiye den. Sehir hastanelerin durumu vahim. Insanlar üst üste, Türkiye de maalesef kurallara uyan yok. Eger virüsü kaparsa insan o sehir hastanelerinde kapar. 3 saat bekleyip, test icin sira aldiktan sonra "biz test sonucunu 48 saate yetistiremeyiz" cevabini alip ordan ciktim ve özel bir hastanede yaptirdim. 24 saatte verdiler sonucu. Ben yaptirirken test ücreti icin halk bankasina 110 tl yatirilmasi gerekiyordu, sonradan herhalde beklenen para gelmeyince bizim sahtekar 250 tl ye cikarmis ücreti :)
Çok teşekkür ediyorum cevabın için Physiker. :) tek korkum oydu gerçekten de yani o kadar insanın testinin pozitif çıktığı yerde test yaptırmak, sıradaki maskesizler ile muhatap olmak ayrı bir dert gibi. Peki şunu sormak istiyorum, test yaptırmış olduğun özel hastane, sağlık bakanlığının yayınladığı listede yer alıyor mu? Teşekkür ederim şimdiden.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 31, 2020 4:37 pm

Onu bilmiyorum, o kadar konuya da hakim degildim. Arayip sordum, yurtdisi icin corona testi yapiyormusunuz diye yapiyoruz dediler, o kadar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Cum Eyl 04, 2020 1:20 pm

Ben hortlatayım yine de, yardımcı olur belki.
Arkadaşlar test yaptırmak ister iseniz bence havalimanında yapın bunu. Uzun bir sıra bekliyordum, fakat hiç de öyle değildi. Hastanelerdeki sıralardan daha kısa bir sıra vardı ve en azından hastanede test olurken Corona kapma ihtimalinden de kurtulmuş olurdunuz (Physiker belirtmişti bunu, hastanede kimse kurallara uymuyor, maske takmıyor ve sosyal mesafeye uymuyorlar). Havalimanı bu durumda daha iyi. Kurala uymayanlara direkt bağırıyor görevliler :) o konuda içiniz rahat olsun.

Benim uçuşum 3 Eylül‘de idi ama ben ne olur ne olmaz 36 saat öncesinden test yaptım havalimanında. Bunu da detaylı anlatayım, testi Sabiha Gökçen’de yaptım. Gelen yolcu katına iniyorsunuz ve ilk önce önkayıt bankosuna gidiyorsunuz ve bilet ve pasaportunuzu ibraz ediyorsunuz. Daha sonra size bir numara veriyorlar ödeme yapabilmeniz için. Sonra ödeme bankosuna bu numara ile gidiyorsunuz ve 250 TL veriyorsunuz, size bir makbuz veriyorlar. Bu makbuzu, pasaportunuz ile barkod alma bankosuna ibraz ediyorsunuz. Sonra size barkod ve tüp veriyorlar. Daha sonra ufak bir kabin önüne geliyorsunuz görevli bir kişi, bariyerdeki delik aracılığıyla genizinize bir çubuk sokuyorlar (ben çok pis sıçradım, garip bir histi çünkü). Bu tam bir saniye sürüyor. İşlemlerimi 20 dk’da bitirdim. Panik olmanıza gerek yok :)

Sonucunuz 6 saat sonra çıkıyor. Sonucu da aynı yerdeki sonuç bankosundan mühürlü ve kaşeli olarak alıyorsunuz. Bu kadar. :)

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzt Eki 05, 2020 8:53 pm

enginteymur yazdı: Cum Eyl 04, 2020 1:20 pm Ben hortlatayım yine de, yardımcı olur belki.
Arkadaşlar test yaptırmak ister iseniz bence havalimanında yapın bunu. Uzun bir sıra bekliyordum, fakat hiç de öyle değildi. Hastanelerdeki sıralardan daha kısa bir sıra vardı ve en azından hastanede test olurken Corona kapma ihtimalinden de kurtulmuş olurdunuz (Physiker belirtmişti bunu, hastanede kimse kurallara uymuyor, maske takmıyor ve sosyal mesafeye uymuyorlar). Havalimanı bu durumda daha iyi. Kurala uymayanlara direkt bağırıyor görevliler :) o konuda içiniz rahat olsun.

Benim uçuşum 3 Eylül‘de idi ama ben ne olur ne olmaz 36 saat öncesinden test yaptım havalimanında. Bunu da detaylı anlatayım, testi Sabiha Gökçen’de yaptım. Gelen yolcu katına iniyorsunuz ve ilk önce önkayıt bankosuna gidiyorsunuz ve bilet ve pasaportunuzu ibraz ediyorsunuz. Daha sonra size bir numara veriyorlar ödeme yapabilmeniz için. Sonra ödeme bankosuna bu numara ile gidiyorsunuz ve 250 TL veriyorsunuz, size bir makbuz veriyorlar. Bu makbuzu, pasaportunuz ile barkod alma bankosuna ibraz ediyorsunuz. Sonra size barkod ve tüp veriyorlar. Daha sonra ufak bir kabin önüne geliyorsunuz görevli bir kişi, bariyerdeki delik aracılığıyla genizinize bir çubuk sokuyorlar (ben çok pis sıçradım, garip bir histi çünkü). Bu tam bir saniye sürüyor. İşlemlerimi 20 dk’da bitirdim. Panik olmanıza gerek yok :)

Sonucunuz 6 saat sonra çıkıyor. Sonucu da aynı yerdeki sonuç bankosundan mühürlü ve kaşeli olarak alıyorsunuz. Bu kadar. :)

Merhaba sonucu sadece sonuç bankosundan mı alabiliyoruz? E-Nabızdan da yazdırılabiliyor mu? Ya da uçuş günü tekrar gittiğimde de alabilir miyim? Ayrıca bilgiler için teşekkür ederim.

Farklı bir yerde testini yaptırıp giden arkadaşlar varsa bilgilendirebilirse de çok sevinirim.

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Sal Eki 06, 2020 11:39 am

Kuss yazdı: Pzt Eki 05, 2020 8:53 pm Merhaba sonucu sadece sonuç bankosundan mı alabiliyoruz? E-Nabızdan da yazdırılabiliyor mu? Ya da uçuş günü tekrar gittiğimde de alabilir miyim? Ayrıca bilgiler için teşekkür ederim.

Farklı bir yerde testini yaptırıp giden arkadaşlar varsa bilgilendirebilirse de çok sevinirim.

E-nabızdan da yazdırılabiliyor, fakat bana nedense mühürlü belgeyi önerdiler ne olur ne olmaz diye. Eğer sadece e-nabız’dan çıktı ile ülkeye girebilen varsa söylesin :) evet uçuş günü tekrar gittiğinizde de alabilirsiniz.

Bu arada pasaport kontrolündeki kişiler belgeyi bile sormadı. Ortalıkta belgeyi nereye vereceğinize dair pek fazla bilgi yok. Konu ile ilgili didik didik araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü sonuç belgesini ikametinizin olduğu Gesundheitsamt’a bildirmeniz gerekiyor ve her Gesundheitsamt’ın uygulaması farklı oluyor. Ben Köln’de ikamet ediyorum ve Almanya’ya geldiğim gibi uçuş bilgilerini vs. test ile birlikte e-posta ile Gesundheitsamt’a gönderdim. İşleme alınana kadar benden karantinada kalmamı istediler (24 saat sürdü). Bunu bile size söylemiyorlar yani dikkat edin :)

Eren78

Mesaj gönderen Eren78 » Sal Eki 06, 2020 2:07 pm

19 ekimde Frankfurta gideceğim,5 gün orada kalıp bochum'a geçeceğim dil kursum için.Kantina uygulaması var mı şu an içi acaba? Bir de ülkeye girince testi biryerle paylaşmam vs gerekiyormu acaba?

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Sal Eki 06, 2020 5:21 pm

Eren78 yazdı: Sal Eki 06, 2020 2:07 pm 19 ekimde Frankfurta gideceğim,5 gün orada kalıp bochum'a geçeceğim dil kursum için.Kantina uygulaması var mı şu an içi acaba? Bir de ülkeye girince testi biryerle paylaşmam vs gerekiyormu acaba?
İkamet kaydınız henüz yok ise ve kalışınız Frankfurt’ta ise Frankfurt’un Gesundheitsamt’ı ile bir yazışın derim; durumunuzu açıklarsanız size gereken bilgiyi vereceklerdir diye düşünüyorum e-mail adresi ise bu: corona@stadt-frankfurt.de . Sonuçta orada 5 gün kalacağınızı belirtmişsiniz. Frankfurt Hesse eyaletinde yer aldığı için oranın kuralları değişik olabiliyor NRW ile.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eki 06, 2020 8:36 pm

Merhaba. Test sonuçlarını İngilizce alabiliyoruz dimi?

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Sal Eki 06, 2020 9:12 pm

exectus yazdı: Sal Eki 06, 2020 8:36 pm Merhaba. Test sonuçlarını İngilizce alabiliyoruz dimi?
Evet sonucu ingilizce alabiliyorsunuz.

Eren78

Mesaj gönderen Eren78 » Çrş Eki 07, 2020 12:13 am

enginteymur yazdı: Sal Eki 06, 2020 5:21 pm İkamet kaydınız henüz yok ise ve kalışınız Frankfurt’ta ise Frankfurt’un Gesundheitsamt’ı ile bir yazışın derim; durumunuzu açıklarsanız size gereken bilgiyi vereceklerdir diye düşünüyorum e-mail adresi ise bu: corona@stadt-frankfurt.de . Sonuçta orada 5 gün kalacağınızı belirtmişsiniz. Frankfurt Hesse eyaletinde yer aldığı için oranın kuralları değişik olabiliyor NRW ile.
Teşekkürlerr,mail gönderdim

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Eki 09, 2020 1:45 pm

Arkadaşlar acil yardım. 29 eylülde giriş yaptım anmeldung için almanyada da corona testi yapmalısın dediler. Bu kural 1 ekim sonrası geçerli değil miydi?

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzr Eki 25, 2020 5:39 pm

Kuss yazdı: Pzt Eki 05, 2020 8:53 pm Merhaba sonucu sadece sonuç bankosundan mı alabiliyoruz? E-Nabızdan da yazdırılabiliyor mu? Ya da uçuş günü tekrar gittiğimde de alabilir miyim? Ayrıca bilgiler için teşekkür ederim.

Merhaba,

Sabiha Gökçen Havalimanında yapılan PCR testine yönelik gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Hafta içi saat on birde test sırasına girdim. Çok uzun bir sıra vardı. Sıranız gelene kadar yapmanız gereken tek şey sosyal mesafeli olarak beklemek. Tabii ki pek mümkün değil, acaba burada virüsü kapar mıyım düşünceleri ile sıramı bekledim. Sıra bana geldiğinde pasaportumu, kimlik belgemi ve uçak biletimi verdim. Telefon numaramı sordu ve paramı ödedim. ( Türk vatandaşıysanız nakit ve kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz.) Üstünde etiket olan bir tüpü ve barkod yapıştırılmış pasaportumu alarak hemen yan taraftaki kabine geçtim. Gerçekten çok korkarak gitmiştim ama hiç acımadı diyebilirim. Bu işlem bittiğinde saat biri yirmi geçiyordu. Uçuşunuzla aynı gün test yaptırmayı düşünüyorsanız planınızı bu uzun sürelere göre yapmanızı tavsiye ederim.

Test sonucumun çıktığı kesin saati bilmemekle beraber beş buçukta e-nabız üzerinden kontrol ettiğimde test sonucumu görebildim. Uçuştan önce testi yaptırdığınız yerden sonuçlarınızı almanız tavsiye ediliyor. E-nabız çıktısını İngilizce ve Türkçe alabiliyorsunuz. Ben sonucumun çıktılarıyla beraber gittim. Tekrar oradan almak istediğimde aynı belgeyi veriyoruz dedikleri için tekrar alma gereği duymadım. Sonrasında da herhangi bir sorun yaşamadım. Bu belgeye sadece Almanya'ya girişte polis baktı. Onun dışında başka bir yerde kontrol olmadı. Almanya'ya giriş yaptıktan sonra kalacağım şehrin Gesundheitsamt'ına mail attım. İkinci iş gününde daha fazla karantinada kalmama gerek olmadığına dair bir mail aldım. Bazı arkadaşlarımdan bir form doldurulması istendi. Doldurulup gönderilen forma yeni farklı bir cevap gelmedi.

Kolay gelsin

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzr Eki 25, 2020 7:17 pm

Ankara > Düsseldorf Uçusu için PCR-Corona Testi Tecrübelerim

Ankarada DÜZEN laboratuvarında testimi yaptırdım. Saat 11:10 de gittim ve örnek saat 11:20 gibi alındı. Bomboştu, Ankaradakilere buraya gitmelerini tavsiye edebilirim. Pasaport ve bilet bilgilerim kontrol edildi. Sonuç aynı gün saat 18:00' da çıktı. Mail yolu ile TR ve ING belgeleri attılar (e-devlettinden farklıydı, kendi hazırladıkları test sonucuydu). E-devlet üzerinden de belgeleri indirdim TR ve ING olacak şekilde zımbaladım.

Bavulları teslim esnasında görevli sonucumu kontrol etti. Almanyada bir kontrol olmadı. Almanyaya varmadan önce bölgedeki sağlık kuruluşunun formunu doldurmuştum ve daha Almanyaya varmadan bana karantina gerekmediği yazısı geldi. Bunu da çıktı alıp belgelerim arasına koydum (Almanyaya vardığınızda negatif test sonucunuzu bölgenizdeki sağlık kuruluşuna bildirmeniz zorunlu!)

Sorularınız olursa yanıtlarım.

bawbaw

Mesaj gönderen bawbaw » Pzr Eki 25, 2020 7:53 pm

exectus yazdı: Pzr Eki 25, 2020 7:17 pm Ankara > Düsseldorf Uçusu için PCR-Corona Testi Tecrübelerim

Ankarada DÜZEN laboratuvarında testimi yaptırdım. Saat 11:10 de gittim ve örnek saat 11:20 gibi alındı. Bomboştu, Ankaradakilere buraya gitmelerini tavsiye edebilirim. Pasaport ve bilet bilgilerim kontrol edildi. Sonuç aynı gün saat 18:00' da çıktı. Mail yolu ile TR ve ING belgeleri attılar (e-devlettinden farklıydı, kendi hazırladıkları test sonucuydu). E-devlet üzerinden de belgeleri indirdim TR ve ING olacak şekilde zımbaladım.

Bavulları teslim esnasında görevli sonucumu kontrol etti. Almanyada bir kontrol olmadı. Almanyaya varmadan önce bölgedeki sağlık kuruluşunun formunu doldurmuştum ve daha Almanyaya varmadan bana karantina gerekmediği yazısı geldi. Bunu da çıktı alıp belgelerim arasına koydum (Almanyaya vardığınızda negatif test sonucunuzu bölgenizdeki sağlık kuruluşuna bildirmeniz zorunlu!)

Sorularınız olursa yanıtlarım.
Merhaba, nasipse bende ay başında Dusseldorfa uçacağım. Önceden doldurduğunuz forma dair bilgilendirir misiniz? Polislere girişte o formu gösterdiniz mi? Ya da varınca pcr testini sağlık kuruluşuna mail atmak sadece yeterli olacak mıdır?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzr Eki 25, 2020 8:24 pm

bawbaw yazdı: Pzr Eki 25, 2020 7:53 pm Merhaba, nasipse bende ay başında Dusseldorfa uçacağım. Önceden doldurduğunuz forma dair bilgilendirir misiniz? Polislere girişte o formu gösterdiniz mi? Ya da varınca pcr testini sağlık kuruluşuna mail atmak sadece yeterli olacak mıdır?
Merhaba, işlemler bölgedeki sağlık kuruluşuna göre değişiyor. Kalacağım yer Steinfurt'taydı bu sebeple ordaki sağlık kuruluşunun yönetmeliklerine göre hareket ettim. Maalesef Düsseldorf'un kini bilmiyorum. Genel olarak gerekli evraklar Pasaport, Negatif PCR test sonucu ve Uçuş bileti oluyor. Uçakta ayrı bir form dağıtılıyor kişisel bilgileriniz, kalacağınız yer vs soruluyor onu doldurup girişte Polislere teslim ediyorsunuz. Onun haricinde bir form veya test sonucu teslim etmedim. Direkt geç dediler. Karantinayada girmedim.

Not: Örnek alınma saati Almanyaya girişten maksimum 48 saat önce olabilir. Oyüzden Almanyaya varışınız 06:00 ise siz örneği 2 gün önce 13:00 civarında falan verin sıkıntı çıkmasın.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Ara 15, 2020 11:19 pm

exectus yazdı: Pzr Eki 25, 2020 8:24 pm Merhaba, işlemler bölgedeki sağlık kuruluşuna göre değişiyor. Kalacağım yer Steinfurt'taydı bu sebeple ordaki sağlık kuruluşunun yönetmeliklerine göre hareket ettim. Maalesef Düsseldorf'un kini bilmiyorum. Genel olarak gerekli evraklar Pasaport, Negatif PCR test sonucu ve Uçuş bileti oluyor. Uçakta ayrı bir form dağıtılıyor kişisel bilgileriniz, kalacağınız yer vs soruluyor onu doldurup girişte Polislere teslim ediyorsunuz. Onun haricinde bir form veya test sonucu teslim etmedim. Direkt geç dediler. Karantinayada girmedim.

Not: Örnek alınma saati Almanyaya girişten maksimum 48 saat önce olabilir. Oyüzden Almanyaya varışınız 06:00 ise siz örneği 2 gün önce 13:00 civarında falan verin sıkıntı çıkmasın.
Merhaba e-nabızdan almanca şeklinde alsak sonucu bir sorun teşkil eder mi ? Yani mühürlü veya ıslak imzalı olması gerekiyor mu

denise

Mesaj gönderen denise » Sal Ara 28, 2021 9:11 pm

Arkadaşlar merhaba,

Sadece aşı kartı yeterli oluyor mu Almanya'ya girişte? Güncel olarak Almanya'ya giden arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa çok mutlu olurum.

Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için :)

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Sal Ara 28, 2021 10:50 pm

denise yazdı: Sal Ara 28, 2021 9:11 pm Arkadaşlar merhaba,

Sadece aşı kartı yeterli oluyor mu Almanya'ya girişte? Güncel olarak Almanya'ya giden arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa çok mutlu olurum.

Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için :)
Merhaba,

https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/-/2319114

burdan takip edebilirsiniz. Ülkeye giriş formunu doldurduktan sonra aşı belgenizi sisteme yükleyebiliyorsunuz. Girişte sistemde zaten gördükleri için pek sormuyorlar. Zaten uçağa binerken de genelde kontrol ediliyor. Formu doldurmayı unutmayın.

Kolay gelsinn