Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çok Acil Rundfunkbeitrag Yardım Lütfen

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
jteashuas

Çok Acil Rundfunkbeitrag Yardım Lütfen

Mesaj gönderen jteashuas » Cum May 08, 2020 6:34 pm

Öncelikle merhaba arkadaşlar,

2 Mart 2020'de Erasmus için Almanya'ya geldim. Geldiğim günden beri gerek Corona'dan dolayı gerekse okul, yaşam vb. sıkıntılardan dolayı yüzüm bir türlü gülmedi. Studentenwerk'in öğrenci yurtlarında kalıyorum. Geldiğim ilk hafta bana Rundfunkbeitrag'tan burada yaşadığım süre boyunca zorunlu olarak ödemem gereken bir ücret olduğu ve nasıl ödeyeceğime dair bir form ve zarf geldi. Sanırım yurtta kaldığımdan benim için yurt odam önceden kayıt ettirilmişti. Ben de formu online olarak doldurup gönderdim.

Ödeme yöntemi olarak SEPA'yı seçtim. Ödeme tarihi olarak da 3 aylık sürenin ortasında 15'i gibi bir ifade vardı. 6 ay kalacağımdan dolayı en mantıklı bu geldi. Başta dediğim gibi ben 2 Mart'ta geldim. Bana 15 Nisan günü Rundfunkbeitrag'tan banka bilgilerim olan imzalamam gereken bir kağıt gelmiş. Fakat ben bunu 16'sında gördüm ve 17 Mart günü Deutsche Post ile imzalayıp gönderdim. Neredeyse 1 ay olacak para hala çekilmedi hesabımdan. Benim bu kağıdı 15 Mart günü geldiği gibi postalamam mı gerekiyordu? Her yer Corona'dan dolayı kapalıyken. Defalarca Almanca olarak Rundfunkbeitrag'ın web sitesindeki iletişim formundan durumumu bildirip yardım istedim. Fakat hiçbir dönüş olmadı. Telefonla arıyorum Almanca'dan başka bir dil bilmiyor. Benim Almancam yok yardım alabileceğim kimsem de yok.

Rundfunkbeitrag'ın web sitesinden ödeme yöntemimi değiştir seçeneğiyle 6 aylık sürenin sonunda seçeneğini seçip, SEPA'yı da iptal edip manuel ödeme yapmayı düşünüyorum. Lütfen biri bana yol gösterebilir mi? Yurtta kalan diğer insanlara soruyorum bana web sitesini atıyorlar. Koordinatöre yazıyorum bana web sitesini atıyor. Gerçekten çok sıkıldım bu durumdan.

Teşekkürler.

TRueS

Re: Çok Acil Rundfunkbeitrag Yardım Lütfen

Mesaj gönderen TRueS » Cmt May 09, 2020 12:17 am

Tarihin bir önemi yok, göndermis olmaniz yeterli.
Eski aylari da ayarlamalari vs. yaklasik 1 ay sürüyor. Size posta gelmeden ücret kesilmez genelde.
1 Ay icerisinde posta almadiysaniz su gün su miktarda ücret kesilecek gibi, o zaman arayip sorabilirsiniz.

jteashuas

Re: Çok Acil Rundfunkbeitrag Yardım Lütfen

Mesaj gönderen jteashuas » Cmt May 09, 2020 1:41 am

Merhaba, teşekkür ederim cevabınız için. Yukarıda da dediğim gibi ben zaten online formda ücretin kesileceği tarihi 15 Nisan olarak seçmiştim. Ve formu doldurduktan birkaç gün sonra 15 Nisan günü paranın kesileceği fakat kesilmeden önce banka bilgilerimin (SEPA) olduğu bir evrağın yollanacağı ve onu imzalayıp yollamam gerektiği yazıyordu. Ben bu gelen SEPA otomatik ödeme evrağını 17 Nisan'da imzalayıp gönderdim. Geç gönderdiğim için ceza vb. işlem uygulanmasından korkuyorum. Ya da şu an para çekilmeyip ileride borç çıkabilir diye.