Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Münih'te yurt/ev

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
yuzigu

Münih'te yurt/ev

Mesaj gönderen yuzigu » Prş Ağu 29, 2019 6:50 pm

Selam arkadaşlar,

Münih'te yurt yada ev arıyorum. Yurt tercihim çünkü fiyatları(250 - 500 euro arası) evlere göre çok daha uygun(800 euro). Studentenwerk München'e kaydımı yaptım ama her yurdun bekleme süresi çok uzun. Oraya önceden gidip Studentenwerk München'le konuşsam, onlara durumumun iyi olmadığını söylesem bir kolaylık yapıp, bana yurt verirler mi sizce? Uygun fiyata ev bulma konusunda verebileceğiniz bir tavsiye var mı?

Teşekkürler.

kdemir

Re: Münih'te yurt/ev

Mesaj gönderen kdemir » Prş Ağu 29, 2019 7:07 pm

Kolay gelsin. Öyle olamaz bir yığın başvuru var zaten, bekleme süresi yazıyor. Şanslıysan daha erken de çıkabilir. Ayrıca yurt fiyatları da pahalı sen studentenwerk yurtlarına bakmışsın sadece. 400-800 arası genellikle. Ben de arıyorum ondan. Daha bulamadım.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Ağu 29, 2019 7:08 pm

Immatrikulationsbescheinigung'un geldi mi? Onu ve pasaportunun pdfsini de yüklemen lazım studentenwerk'in portalına.

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Prş Ağu 29, 2019 7:23 pm

kdemir yazdı: Prş Ağu 29, 2019 7:07 pm Kolay gelsin. Öyle olamaz bir yığın başvuru var zaten, bekleme süresi yazıyor. Şanslıysan daha erken de çıkabilir. Ayrıca yurt fiyatları da pahalı sen studentenwerk yurtlarına bakmışsın sadece. 400-800 arası genellikle. Ben de arıyorum ondan. Daha bulamadım.
Doğru. Özel yurtlar dediğin fiyatlara, ben devlet(studentenwerk) yurtlarından bahsediyorum. 2 kişilik bir opsiyon bulursak konuşalım istersen.
kdemir yazdı: Prş Ağu 29, 2019 7:08 pm Immatrikulationsbescheinigung'un geldi mi? Onu ve pasaportunun pdfsini de yüklemen lazım studentenwerk'in portalına.
Henüz sağlık sigortamı(AT11) okula vermediğim için immatrikulationsbescheinigung'um daha gelmedi. Gönderdikleri mailde 01.11'e kadar yükleyebileceğimizi diyor. O yüzden eylülde gidip sigortamı okula verince yükleyeceğim.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Ağu 29, 2019 7:30 pm

yuzigu yazdı: Prş Ağu 29, 2019 7:23 pm Doğru. Özel yurtlar dediğin fiyatlara, ben devlet(studentenwerk) yurtlarından bahsediyorum. 2 kişilik bir opsiyon bulursak konuşalım istersen.

Henüz sağlık sigortamı(AT11) okula vermediğim için immatrikulationsbescheinigung'um daha gelmedi. Gönderdikleri mailde 01.11'e kadar yükleyebileceğimizi diyor. O yüzden eylülde gidip sigortamı okula verince yükleyeceğim.
Hangi Uni hangi bölüm? Ben ve liseden arkadaşla TUM'a başvurduk. O Elektrotechnik Informationstechnik/Elektrik elektronik gibi bir bölüm ben de makine lisans okuyacağız. Aramaktan yoruldum artık. O da daha sigortasını halledemedi ama benim Immatrikulation dün geldi. Yükleyince zaten o zaman sıraya giriyorsun studentenwerkte. WG arıyorum ya tutulmuş ya da dönmüyorlar...

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Prş Ağu 29, 2019 9:34 pm

kdemir yazdı: Prş Ağu 29, 2019 7:30 pm Hangi Uni hangi bölüm? Ben ve liseden arkadaşla TUM'a başvurduk. O Elektrotechnik Informationstechnik/Elektrik elektronik gibi bir bölüm ben de makine lisans okuyacağız. Aramaktan yoruldum artık. O da daha sigortasını halledemedi ama benim Immatrikulation dün geldi. Yükleyince zaten o zaman sıraya giriyorsun studentenwerkte. WG arıyorum ya tutulmuş ya da dönmüyorlar...
TUM de Robotics, Cognition, Intelligence. Sen AT11 le yaptırmıyor musun sigortanı? AT11 le Almanyaya gidince AOKtan alınıyo benim bildiğim okula yükleyeceğin sağlık sigortası. Nasıl şimdiden sigortayı halledip Immatrikulation'u aldın?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Ağu 29, 2019 10:10 pm

yuzigu yazdı: Prş Ağu 29, 2019 9:34 pm TUM de Robotics, Cognition, Intelligence. Sen AT11 le yaptırmıyor musun sigortanı? AT11 le Almanyaya gidince AOKtan alınıyo benim bildiğim okula yükleyeceğin sağlık sigortası. Nasıl şimdiden sigortayı halledip Immatrikulation'u aldın?
Befreiung belgesini aldım. Email ile AOK'a mail gönderdim AT11 ile yolladıkları formu geri gönderdim. Belge verdiler, TUM'un sisteme yükledim. O işi Temmuz başında yapmıştım, 5 Ağustos'ta yükledim 28 Ağustos'ta da tamamlandı işlem.

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Prş Ağu 29, 2019 11:09 pm

kdemir yazdı: Prş Ağu 29, 2019 10:10 pm Befreiung belgesini aldım. Email ile AOK'a mail gönderdim AT11 ile yolladıkları formu geri gönderdim. Belge verdiler, TUM'un sisteme yükledim. O işi Temmuz başında yapmıştım, 5 Ağustos'ta yükledim 28 Ağustos'ta da tamamlandı işlem.
Befreiung belgesini ilk defa duyuyorum. Nedir ve nasıl alınır? Ayrıca benim AT11 belgem 01/10/2019 tarihinde başlıyor. Bu tarihten önce AOK tan alınabilir mi?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cum Ağu 30, 2019 12:28 am

yuzigu yazdı: Prş Ağu 29, 2019 11:09 pm Befreiung belgesini ilk defa duyuyorum. Nedir ve nasıl alınır? Ayrıca benim AT11 belgem 01/10/2019 tarihinde başlıyor. Bu tarihten önce AOK tan alınabilir mi?
Befreiung, muafiyet belgesidir. Almanya'da sigortalı olmak zorunda olmadığını gösteriyor. AT11ini AOK'a verince alcağın belgeyle doktora gidebilirsin ama üniversite için ayrı belge alacaksın. Befreiung/nicht versicherungspflichtig yazan bir belge olacak. Ben onu E-Mail aracılığıyla aldım. Ama gidip şubeden de alabilirsin.
Evet, o tarih öncesi alabilirsin.

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Sal Eyl 03, 2019 12:21 pm

kdemir yazdı: Cum Ağu 30, 2019 12:28 am Befreiung, muafiyet belgesidir. Almanya'da sigortalı olmak zorunda olmadığını gösteriyor. AT11ini AOK'a verince alcağın belgeyle doktora gidebilirsin ama üniversite için ayrı belge alacaksın. Befreiung/nicht versicherungspflichtig yazan bir belge olacak. Ben onu E-Mail aracılığıyla aldım. Ama gidip şubeden de alabilirsin.
Evet, o tarih öncesi alabilirsin.
Selam Kdemir,

Almanya'ya gitmeden, mail üzerinden sigorta işini nasıl yaptığın detaylı bi şekilde anlatır mısın? Forumda aradım ama bulamadım, hem diğer insanlara faydası da olur.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Sal Eyl 03, 2019 1:42 pm

yuzigu yazdı: Sal Eyl 03, 2019 12:21 pm Selam Kdemir,

Almanya'ya gitmeden, mail üzerinden sigorta işini nasıl yaptığın detaylı bi şekilde anlatır mısın? Forumda aradım ama bulamadım, hem diğer insanlara faydası da olur.
Sigortayla şirketiyle görüşmenizi tavsiye ederim. AOK,TK gibi devlet sigortalarıyla. Kişiye göre değişir prosedür.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Eyl 05, 2019 11:24 pm

kdemir yazdı: Prş Ağu 29, 2019 7:30 pm Hangi Uni hangi bölüm? Ben ve liseden arkadaşla TUM'a başvurduk. O Elektrotechnik Informationstechnik/Elektrik elektronik gibi bir bölüm ben de makine lisans okuyacağız. Aramaktan yoruldum artık. O da daha sigortasını halledemedi ama benim Immatrikulation dün geldi. Yükleyince zaten o zaman sıraya giriyorsun studentenwerkte. WG arıyorum ya tutulmuş ya da dönmüyorlar...
Wg & Wohnung in München gesucht buna bakabilirsin facebookta, yardimci olur bence.
Maalesef yarari olmaz gidip konusmanin, cunku katilar bu konuda.

asapnac

Mesaj gönderen asapnac » Pzr Eki 04, 2020 12:47 am

Merhaba
Münih informatik ‘e başlayacam, yurtlara başvurularımı yapıyorum, konaklama konusunda öneri görüş ve tecrübeleri paylaşmanız mümkün mü

Teşekkür ederim

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Eki 04, 2020 1:52 am

asapnac yazdı: Pzr Eki 04, 2020 12:47 am Merhaba
Münih informatik ‘e başlayacam, yurtlara başvurularımı yapıyorum, konaklama konusunda öneri görüş ve tecrübeleri paylaşmanız mümkün mü

Teşekkür ederim
iyi şanslar diyebilirim :D wggesucht dışında özel yurtlar var ama pahalı biraz. glc,slc,studiomuc,reserl/YOUNIQ, campus viva, unity alpha ve beta var. bu yurtlara mail atsan çok az bir şansın var o yüzden sürekli telefonla araman, sıkıntı vermen lazım ki kalacak bir yerin olsun. ben bazı insanlardan önce mail atmıştım ama yok denmişti, benden sonra arayan soranlara ise var dendi. studentenwerk yurdu çıkması milli piyango gibi, bana çıktı 6 ay sonra, umarım sana da çıkar. WGde kalırım diyorsan özel yurtlara göre kısmen daha ucuz bulabilirsin. Ben hiç dönüt de alamamıştım wg sitelerinden. Oradaki dolandırıcılara düşmemek lazım. Parayı gönder ben yurt dışındayım anahtarı postayla gönderirim gibi diyenler oluyor, direkt geç. Bir de studentenwerkin privatzimmervermittlung oluyor, orada bulabilirsin birkaç ilan daha. Çok zor iş münihte konaklayacak yer bulmak. Özel yurtların bazıları SCHUFA, maaş bordrosu ve haftpflichtversicherung istiyebiliyor. Değişiyor yurttan yurda, kolay gelsin.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Eki 04, 2020 2:03 am

kdemir yazdı: Pzr Eki 04, 2020 1:52 am iyi şanslar diyebilirim :D wggesucht dışında özel yurtlar var ama pahalı biraz. glc,slc,studiomuc,reserl/YOUNIQ, campus viva, unity alpha ve beta var. bu yurtlara mail atsan çok az bir şansın var o yüzden sürekli telefonla araman, sıkıntı vermen lazım ki kalacak bir yerin olsun. ben bazı insanlardan önce mail atmıştım ama yok denmişti, benden sonra arayan soranlara ise var dendi. studentenwerk yurdu çıkması milli piyango gibi, bana çıktı 6 ay sonra, umarım sana da çıkar. WGde kalırım diyorsan özel yurtlara göre kısmen daha ucuz bulabilirsin. Ben hiç dönüt de alamamıştım wg sitelerinden. Oradaki dolandırıcılara düşmemek lazım. Parayı gönder ben yurt dışındayım anahtarı postayla gönderirim gibi diyenler oluyor, direkt geç. Bir de studentenwerkin privatzimmervermittlung oluyor, orada bulabilirsin birkaç ilan daha. Çok zor iş münihte konaklayacak yer bulmak. Özel yurtların bazıları SCHUFA, maaş bordrosu ve haftpflichtversicherung istiyebiliyor. Değişiyor yurttan yurda, kolay gelsin.
*Studentenwerk genellikle Kurzfristiges Wohnplatzangebot sunabiliyor, yani warteliste'deki tüm herkese mail atıyor ilk dönen, yanıt veren yurdu kapıyor, açlık oyunları gibi. Spam kutusuna düşebiliyor o yüzden wohnen-vertrag@stwm.de bu adresi güvenilir kişilere eklemende fayda var.

**İnternetten bulduğun ucuz yurtlara, dini,tarikat,dernek yurtlarına sakın başvurma .%100 cevap bile vermezler.