Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Kursu Yaparken calisma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
emrkrn123

Dil Kursu Yaparken calisma

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cum Mar 29, 2019 3:08 am

Herkese merhaba arkadaslar,
Belki bu soruyu sormak icin cok gec kalmis olabilirim ama durup durduk yerde aklima takildi.Almayada dil kursuna giderken 2. oturum iznini aldigimda yani 2. senemde ekte paylastigim calisma iznini almistim.Bremende dil kursum bittikten sonra ve sinavi gectikten sonra Essen e tasinip Essen de bir yerde calismaya baslamistim.Yaklasik 3-4 ay arasi calistim.Bu dönem normal üniversite egitimine baslicam ve 5. ayda oturumumu tekrar uzaticam.Tecrübesi olan arkadaslara sorum yasalara aykiri bir sey yapip yapmadigim.5. ayda normal üniversite egitimi icin oturumumu uzatirken sorun yasar miyim?Yardimci olursaniz cok sevinirim.

emrkrn123

Re: Dil Kursu Yaparken calisma

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cum Mar 29, 2019 3:13 am

Dosyasi ekliyememisim malesef.Resimde yazan : Gilt nur zum Sprachkurs mit anschließendem Studium an der Universität Bremen.Die Ausübung einer Beschäftigung, die insgesamt 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr nicht überschreiten darf, sowie studentische Nebentätigkeiten und studienbegleitende Praktika sind gestattet.

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cum Mar 29, 2019 3:53 am

Ek olara aylik kazancim 450 Euro`yu gecmedi ve kesinlikle kacak bir sekilde calismadim.Simdiye kadar hicbir yerden bir sey söylenmedi ve sikinti yasamadim.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Cmt Mar 30, 2019 2:24 am

Sorun olmaz, izin almışsın. 450€ u geçip geçmemesi de önemli değil. Sadece vergi sınırına girip vergi vermen gerektiğinde vermemişsen sorun yapabilirlerdi ama zaten vergi sınırina da gelmemişsin hiç sorun yaşamazsın. Hatta işyerinden aldigin aylık maaş dökümünü götürürsen, banka hesabında bulunan paranın normalden bir miktar daha düşük olmasına bir şey demezler ne de olsa calisiyor geçimini sağlar gözü ile bakalar. Yani tabi banka hesabında hiç para göstermeden gitme de bi miktar daha az olsa sorun yaşamıyorsun.

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cmt Mar 30, 2019 12:17 pm

Cevabin icin cok tesekkür ederim gercekten icimi rahatlattin.Durup durduk yerde kafamda kuruntu yaptim.Bloke hesap ile ilgili cok sikintim yok o yüzden calismamla ilgili hic konusmamayi tercih edicem.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzr Mar 31, 2019 12:08 pm

emrkrn123 yazdı: Cum Mar 29, 2019 3:08 am Herkese merhaba arkadaslar,
Belki bu soruyu sormak icin cok gec kalmis olabilirim ama durup durduk yerde aklima takildi.Almayada dil kursuna giderken 2. oturum iznini aldigimda yani 2. senemde ekte paylastigim calisma iznini almistim.Bremende dil kursum bittikten sonra ve sinavi gectikten sonra Essen e tasinip Essen de bir yerde calismaya baslamistim.Yaklasik 3-4 ay arasi calistim.Bu dönem normal üniversite egitimine baslicam ve 5. ayda oturumumu tekrar uzaticam.Tecrübesi olan arkadaslara sorum yasalara aykiri bir sey yapip yapmadigim.5. ayda normal üniversite egitimi icin oturumumu uzatirken sorun yasar miyim?Yardimci olursaniz cok sevinirim.
Benimde nisanda 2. uzatmam olucak umarım çalışma izni verirler.Bende essende oturuyorum iş bulmak kolay mı? İzni aldığım gibi acil bir şekilde iş bulmam gerekiyor ve maaş aylık 700 civarı kazansam vergi vermek zorunda kalır mıyım?

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Pzr Mar 31, 2019 4:23 pm

450 üzeri kazandigin takdirde vergi vermek zorundasin diye biliyorum.Essende tanidiklarim oldugu icin is bulma konusunda zorlanmadim ama genel olarak nasil hic bilmiyorum.Umarim alirsin calisma izni.