Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Magdeburg'da kalacak yer yardım ve öneri

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ulashes

Magdeburg'da kalacak yer yardım ve öneri

Mesaj gönderen ulashes » Prş Şub 21, 2019 5:12 am

Arkadaşlar merhabalar,

Mart gibi Master amacıyla Magdeburg'a taşınma niyetindeyim. Öğrenci yurtlarından cevap bekliyorum ve en azından bu süre zarfında garantiye almak amacıyla yer arayışındayım. Kalacak yer konusunda yardım edebilecek arkadaşlar varmıdır yada yer değilde ''en azından Magdeburg'u tanıyorum şu semtinde kalmanı öneririm '' demeniz de bana bir hayli yardımcı olur. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

John

Re: Magdeburg'da kalacak yer yardım ve öneri

Mesaj gönderen John » Prş Şub 21, 2019 12:52 pm

ulashes yazdı: Prş Şub 21, 2019 5:12 am Arkadaşlar merhabalar,

Mart gibi Master amacıyla Magdeburg'a taşınma niyetindeyim. Öğrenci yurtlarından cevap bekliyorum ve en azından bu süre zarfında garantiye almak amacıyla yer arayışındayım. Kalacak yer konusunda yardım edebilecek arkadaşlar varmıdır yada yer değilde ''en azından Magdeburg'u tanıyorum şu semtinde kalmanı öneririm '' demeniz de bana bir hayli yardımcı olur. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler
Şehrime hoşgeldin kardeş.

Stadfeld OST, mükemmel bir semt. Merkezi tren istasyonuna ve otogara 15 dakikada yürüyerek gidersin. Tüm alışveriş yerlerine, 2 alışveriş merkezine gayet yakın; kaufland dahil. Süper bir spor salonu var ismi Elbe Fitness. Frankfurt'ta dahi böylesi yok. Tüm aletler Hammer Strenght, decline bench, hack squat, crosscage alanı dahil her ihtiyaca uygun şey var. Üstüne saunası da var ve sadece aylık 20 Euro.(Frankfurt'ta en az 50 euro verirsin aynı kalitedeki salona). Bir bisiklet al, ufak şehir zaten her yere ulaşım çok rahat. 2. el bulursun ebay vs.

Üniversiteye de yakın, tramvayla direk gidiliyor. 20-25 dakika sürer maksimum(bisikletle daha bile hızlı gidersin, çünkü inşaat var Hbf tarafında.). Aynı semt içinde TK da bulunur. Üniversite çevresinde kalmanı çok önermem çünkü alışveriş vs. dertli oluyor. Üniversite kampüsünde cafe/club vs. var, zaten kendin de açılış etkinliklerine katılırken görürsün. Bir öğrenci kulübüne katıl, insan tanırsın.

Ev bulma konusunda, ben hep Zwischenmiete bulmuştum buradan: http://wg-gesucht.de/. birisi erasmus'a ya da yurtdışına çıkarken WG'deki odasını kiraya veriyor eşyalarıyla ve sen devralıyorsun. Böyle bir şey bulabilirsen çok iyi olur. Kendine ev döşeyeceksen, Yılmaz diye Adanalıların tren istasyonuna çok yakın bir 2.el dükkanı var, sana yardımcı olurlar eşya konusunda. Bir de ebay verschenken'e, 2.el eşyalara bakarsın. Yine aynı semtte Tuba grill var, Urfalıların; çok efendi insanlardır hepsini tanırım. Akşamları çay içmeye, sohbete çok gitmişimdir.

Milletin anlattığı gibi yok işte doğu Almanya ırkçı vs. yalan. Ben hiç rastlamadım. Efendi olana efendi gibi muamele de var. Ben 2 Almanla yaşamıştım, bana ırkçı bir muamele kimse çekmedi. Spor salonunda 1-2 kere sıkıntı yaşamıştım Almanca bilmediğim için(o zamanlar yeni öğreniyordum) onun dışında problem olmadı. Kunnasberg diye bir Almanca kursu var sahibi Christian arkadaşım olur, gelir gelmez kayıt olmanı öneririm. Eğer almancan iyi değilse üniversitenin bünyesindeki Almanca kursu yeterli olmuyor. Aklıma gelenler bunlar. Sorun olursa yine yazarsın.

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Prş Şub 21, 2019 3:43 pm

Hoşbulduk John,

Öncelikle ilgin ve alakan için çok teşekkürler. Şuan en ideali Zwischenmiete bulmak olacak benim için. Almanca kısmını (kurs, Dsh ) hallettim, direk Master başlangıcına geleceğim.Yazdıklarından yola çıkarak öncelikli olarak Stadfeld Ost'da arayışlarımı sürdüreceğim. Irkçılık konusunu pek kafaya takan biri değilim dünyanın heryerinde yaşanabilir durumlar diye düşünüyorum. Cevabın için tekrardan teşekkürler , eğer geldiğimde hala Magdeburg'da bulunursan birlikte bir çay içmek isterim. Görüşmek dileğiyle.

John

Mesaj gönderen John » Prş Şub 21, 2019 4:56 pm

ulashes yazdı: Prş Şub 21, 2019 3:43 pm Hoşbulduk John,

Öncelikle ilgin ve alakan için çok teşekkürler. Şuan en ideali Zwischenmiete bulmak olacak benim için. Almanca kısmını (kurs, Dsh ) hallettim, direk Master başlangıcına geleceğim.Yazdıklarından yola çıkarak öncelikli olarak Stadfeld Ost'da arayışlarımı sürdüreceğim. Irkçılık konusunu pek kafaya takan biri değilim dünyanın heryerinde yaşanabilir durumlar diye düşünüyorum. Cevabın için tekrardan teşekkürler , eğer geldiğimde hala Magdeburg'da bulunursan birlikte bir çay içmek isterim. Görüşmek dileğiyle.
Ben 2 sene önce taşındım oradan, okul bitti malum biz de iş güç peşine düştük.

Almanca derdin yoksa Magdeburg tam senlik bir şehir. İnşallah güzel deneyimler yaşarsın. Yapay göl olan, yakınında plaj voleybolu oynanan(kum falan dökmüşler) bir yer var adını tam hatırlayamıyorum ama yazın armut koltuklara oturup, oradaki kafede falan takılıyor gençler. Hatta müzik festivali dahi oluyor orada, büyük sahne kuruyorlar tüm gençler doluşuyor. 15-20 euro falandı girişi.

Boş zamanlarında minijob, teilzeitarbeit falan kovala. En kötü bi Zeitarbeit firmaya başvur onlar yönlendirir. Yazın arkadaşlarının arabası olursa göllere yüzmeye gidersin. Millet sıkıcı falan diyor ama bence yaşanabilir bir şehir Magdeburg, nerede ne olduğunu bildikten sonra çok sıkıntı çekmiyorsun. 5 Euro'ya Braunchweig'a otobüsle gidip gelirsin, 12 Euro'ya Berlin. (Flixbus'tan falan bilet kovalaman lazım, bu dediklerim 2017 fiyatı.). Leipzig'e falan gidersin, gezersin yazın. Keyfini çıkar, sakin şehirdir. Arap çok var ama senin pek onlarla işin olmaz. 6 ay sonra istersen Wohnungsgesellschaft'tan kendi evine çıkarsın tek odalı. Warmmiete 270 Euro falan oluyor. Gayet ucuz.

Son olarak mavi beyaz formasıyla 1.FC Magdeburg maçına kesin git. Hayatımda gördüğüm en çılgın taraftar gruplarından birisi Magdeburg. Acayip tribünleri var ve biraz insanlarla kaynaşınca beraber şehir boyu yürüyüp stadyuma da şarkılarla gidersiniz. Benim yaşadığım sene Magdeburg 3.lig'te şampiyon olup 2.lige çıkmıştı. Yollar Mavi Beyaz, trafiğe kapanıyordu maç günleri.

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Cum Şub 22, 2019 3:20 pm

Tavsiyelerin için çok teşekkürler. Şehri bilinçli olarak bilen birinin ağzından duymak çok yararlı oluyor. Bu yüzden çok faydalı bir yazı oldu benim açımdan veya daha sonra Magdeburg a gelecek arkadaşlar için. Tekrardan çok teşekkür ederim ve sana da iş hayatında başarılar dilerim, hakkında hayırlısı olsun.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Şub 23, 2019 1:29 am

ulashes yazdı: Cum Şub 22, 2019 3:20 pm Tavsiyelerin için çok teşekkürler. Şehri bilinçli olarak bilen birinin ağzından duymak çok yararlı oluyor. Bu yüzden çok faydalı bir yazı oldu benim açımdan veya daha sonra Magdeburg a gelecek arkadaşlar için. Tekrardan çok teşekkür ederim ve sana da iş hayatında başarılar dilerim, hakkında hayırlısı olsun.
Sağolasın teşekkür ederim. Sana da Allah zihin açıklığı versin. Güzel notlarla, güzel deneyimlerle Magdeburg'ta yüzümüzü güldür inşallah.

Aklıma geldikçe yazıyorum:
Yazın kano kiralayıp Elbe nehrinden de geçebiliyorsun. İtalyan bir arkadaşım yapmıştı. Nereden kiralanıyor tam bilmiyorum ama böyle bir imkan var, araştırırsan bulursun.

Birkaç tane mekan ismi vereyim;

Cafe Del Sol - güzel bir restoran, kesin gitmelisin. Bayağı klası yüksek, bu mekan Mageburg standardının çok üzerinde(1-2 tane daha var bunun gibi).

Gorillas Magdeburg - Hamburger, patates vs. yemeni öneririm.

Aerosol-Arena - Avrupanın en büyük free Grafiti alanı. Bir sürü sokak sanatçısı imzasını atmıştır. Havalar güzelken yine etkinlik oluyor, takip edersin.

Barake - Üniversite içindeki club. Haftada 3 gün açık, Salı cuma cumartesi olması lazım. Giriş 2 euroydu galiba bazen, bazen de beleş.

Montego Beach Club - O kumlu bahsettiğim mekan, Mayıs ayından itibaren güzel havalarda çok güzel ortam oluyor. Adamlar cidden kaliteli bir konsept yapmış.

Halko Döner - Milchweg'te, Mageburg'ta bulabileceğin en iyi dönerci. Sahibinin erkek kardeşi imalathane sahibi, o yapar etlerini; abisine de en iyisini getirir. Mageburglular dahi bu adam için keşfettikten sonra en iyisi derler. Selamımı söyle.

Nemo - Sauna, havuz ve wellness center. Hiç gitmedim ama bir gün üniversitenin orada partisi olduğunu duymuştum.

Bluenote - Eskiden Schenkendorfstraße'de yaşardım. Arka tarfında böyle ufacık 2 tane mekan var. Birisinin adı Bluenote, 2-3 arkadaş takılmalık güzel bir mekan. Karşısında da bir pastane tarzı mekan var, güzel kek yapıyorlar. Benim eski eve yakın köşede Bäckerei Ebel var; oradan da birkaç kere çörek almıştım, bayağı kaliteliydi. Fabrika ürünü değil, kendileri elde yapıyorlar tereyağıyla.

20 sene Almanya'da yaşayıp Almanların kültürlerini, fırınlarını, yemeklerini vs. öğrenmeden yaşayan öküzlerden olma. Doğu Almanya süper bir yer bunu gözlemlemek için. Olabildiğince diyaloğa gir, inan ki kimse seni yadırgamaz. Spor salonunda bench yaparken yardım iste, insanlarla kaynaş. Ağır abilerimiz vardı Elbe'de, bana da Almanca (o zamanlar anlamasam bile) epey bir tavsiye verip, ilgilenmişlerdi. Önyargıları kırmak senin elinde, ırkçılık vs. düşünme. Kimse eline muz tutuşturmaz sen maymunluk etmedikçe. Zaten öğrenci clublerine falan takılınca epey bir çevren olur, güzel vakit geçirirsin. Almanlar soğuk oluyor falan deniyor valla bence bizim Türkler sanki biraz mesafe koyuyor; yabancı görünce çekinip konuşamıyorlar ama Türk olsun "Ooo karşim naber, hangi bölümdesin. Valla ben de Almancayı daha tam öğrenemedim. Türkiye'de hangi şehirden..." lan aynı samimiyeti Almanlara da göstersenize. Tamam Alman sana başta bir "köylü" muamelesi çekecek çünkü Almanya'daki Türklerin %80'i köylü. Ama bu muameleyi seni tanıyınca bir kenera koyuyorlar. Mesela ben postanede çalışırken bile yaşlı almanlarla makara yapan birisiyim. Kimse konuşmuyorsa ben birine laf atarım, şaka yaparım bir şekilde konuştururum. Bu göbek ne olucak, mach's du viel Sport? Digga, hast du notiert was der Professor gesagt hat? Ich hab' das nicht verstanden. Kannst du mir kurz erklären? falan filan, yardır. Sorun olursa yine yazarsın buraya bakarım.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cmt Şub 23, 2019 10:29 pm

Selam dostum hayırlısı olsun SA eyaletinde pek Türk öğrenci olmaz, yakinlarda yaşıyorum sikilir görüşlerim dersin veya idari bir sorun olur elimden geldiğince yardımcı olurum.
Ayni şekilde John kardeşim gelmis zaten konuya kendisi şehir konusunda olsukca tecrübeli ve yardım sever bir arkadasimiz ama hayret iki tane Magdeburger oldu :)

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Pzt Şub 25, 2019 5:33 am

John yazdı: Cmt Şub 23, 2019 1:29 am Sağolasın teşekkür ederim. Sana da Allah zihin açıklığı versin. Güzel notlarla, güzel deneyimlerle Magdeburg'ta yüzümüzü güldür inşallah.

Aklıma geldikçe yazıyorum:
Yazın kano kiralayıp Elbe nehrinden de geçebiliyorsun. İtalyan bir arkadaşım yapmıştı. Nereden kiralanıyor tam bilmiyorum ama böyle bir imkan var, araştırırsan bulursun.

Birkaç tane mekan ismi vereyim;

Cafe Del Sol - güzel bir restoran, kesin gitmelisin. Bayağı klası yüksek, bu mekan Mageburg standardının çok üzerinde(1-2 tane daha var bunun gibi).

Gorillas Magdeburg - Hamburger, patates vs. yemeni öneririm.

Aerosol-Arena - Avrupanın en büyük free Grafiti alanı. Bir sürü sokak sanatçısı imzasını atmıştır. Havalar güzelken yine etkinlik oluyor, takip edersin.

Barake - Üniversite içindeki club. Haftada 3 gün açık, Salı cuma cumartesi olması lazım. Giriş 2 euroydu galiba bazen, bazen de beleş.

Montego Beach Club - O kumlu bahsettiğim mekan, Mayıs ayından itibaren güzel havalarda çok güzel ortam oluyor. Adamlar cidden kaliteli bir konsept yapmış.

Halko Döner - Milchweg'te, Mageburg'ta bulabileceğin en iyi dönerci. Sahibinin erkek kardeşi imalathane sahibi, o yapar etlerini; abisine de en iyisini getirir. Mageburglular dahi bu adam için keşfettikten sonra en iyisi derler. Selamımı söyle.

Nemo - Sauna, havuz ve wellness center. Hiç gitmedim ama bir gün üniversitenin orada partisi olduğunu duymuştum.

Bluenote - Eskiden Schenkendorfstraße'de yaşardım. Arka tarfında böyle ufacık 2 tane mekan var. Birisinin adı Bluenote, 2-3 arkadaş takılmalık güzel bir mekan. Karşısında da bir pastane tarzı mekan var, güzel kek yapıyorlar. Benim eski eve yakın köşede Bäckerei Ebel var; oradan da birkaç kere çörek almıştım, bayağı kaliteliydi. Fabrika ürünü değil, kendileri elde yapıyorlar tereyağıyla.

20 sene Almanya'da yaşayıp Almanların kültürlerini, fırınlarını, yemeklerini vs. öğrenmeden yaşayan öküzlerden olma. Doğu Almanya süper bir yer bunu gözlemlemek için. Olabildiğince diyaloğa gir, inan ki kimse seni yadırgamaz. Spor salonunda bench yaparken yardım iste, insanlarla kaynaş. Ağır abilerimiz vardı Elbe'de, bana da Almanca (o zamanlar anlamasam bile) epey bir tavsiye verip, ilgilenmişlerdi. Önyargıları kırmak senin elinde, ırkçılık vs. düşünme. Kimse eline muz tutuşturmaz sen maymunluk etmedikçe. Zaten öğrenci clublerine falan takılınca epey bir çevren olur, güzel vakit geçirirsin. Almanlar soğuk oluyor falan deniyor valla bence bizim Türkler sanki biraz mesafe koyuyor; yabancı görünce çekinip konuşamıyorlar ama Türk olsun "Ooo karşim naber, hangi bölümdesin. Valla ben de Almancayı daha tam öğrenemedim. Türkiye'de hangi şehirden..." lan aynı samimiyeti Almanlara da göstersenize. Tamam Alman sana başta bir "köylü" muamelesi çekecek çünkü Almanya'daki Türklerin %80'i köylü. Ama bu muameleyi seni tanıyınca bir kenera koyuyorlar. Mesela ben postanede çalışırken bile yaşlı almanlarla makara yapan birisiyim. Kimse konuşmuyorsa ben birine laf atarım, şaka yaparım bir şekilde konuştururum. Bu göbek ne olucak, mach's du viel Sport? Digga, hast du notiert was der Professor gesagt hat? Ich hab' das nicht verstanden. Kannst du mir kurz erklären? falan filan, yardır. Sorun olursa yine yazarsın buraya bakarım.
Sevgili John arkadaşım , bu ayrıntılı tarifin inan çok yardımcı oldu bana , şimdiden şehir hakkında birçok bilgi edinmiş oldum .Bunun dışında diğer önerilerinde de aynı fikirdeyiz. Birçok durumu ırkçılık olarak değilde şansızlık olarak değerlendiririm yani iyi insan veya kötü insana denk gelmek durumu gibi. Tekrardan çok teşekkürler eğer yolun düşerse yeniden bu taraflara severek buluşmak isterim. Her daim bir mesaj uzağındayım. Görüşmek üzere sevgiyle kal.

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Pzt Şub 25, 2019 5:38 am

hunterqb yazdı: Cmt Şub 23, 2019 10:29 pm Selam dostum hayırlısı olsun SA eyaletinde pek Türk öğrenci olmaz, yakinlarda yaşıyorum sikilir görüşlerim dersin veya idari bir sorun olur elimden geldiğince yardımcı olurum.
Ayni şekilde John kardeşim gelmis zaten konuya kendisi şehir konusunda olsukca tecrübeli ve yardım sever bir arkadasimiz ama hayret iki tane Magdeburger oldu :)
Hunterqb selamlar dostum ,teşekkürler iyi dileklerin için.. Mart gibi bir aksilik çıkmazsa o taraflarda olacağım . Eğer müsait olursan ben de her daim buluşmak isterim . Sevgiyle kalman dileğiyle görüşmek üzere.

mehmets35

Mesaj gönderen mehmets35 » Pzt Haz 22, 2020 7:35 pm

Selamlar @hunterqb @ulashes :) Ben Magdeburg da master(Nachhaltige Energiesysteme) yapiyorum da, forumda bu konuyu gördüm yazmak istedim. Okulda hic tanidiginiz Türk arkadaslar var mi ? Yada yakinlardaysaniz eger bir gün bulusup okul, sinavlar ve sehir hakkinda Tipp ler verebilir misiniz :)
Saygılarımla;
Mehmet ŞENLİK

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Sal Haz 30, 2020 1:42 pm

Selam dostum ,
Uzun süredir siteye girmediğim için mesajına geri dönüşüm geç oldu kusura bakma. Ben Magdeburg da herşeyi ayarladıktan sonra son haftasında TU Berlin den de kabul geldi ve burayı seçtim. Yani hiç Magdeburg a gitmek nasip olmadı. Nachhaltige Energiesysteme den kabul almıştım bende :)) Ama şuan Berlinde Enerji alanında yüksek lisans yapıyorum.
Eğitim hayatında başarılar diliyorum. Görüşmek üzere

Salih Eren

Mesaj gönderen Salih Eren » Sal Ağu 02, 2022 6:57 am

Merhabalar ben ekim ayında kuaför olarak magdeburg a yerleşeceğim kuaför olarak kalacak yer konusunda yardımcı olabilecek birilerini arıyorum ve Türk çok fazla varmı varsa Türk marketleri Türk restorantları nerede jony diye bi arkadaşımız Urfalı ve Adanalı kişilerden bahsetmiş onların yeri tam olarak nerede yardımcı olabilirsen çok sevinirim, birde şehir nasıl bir şehir yabancı düşmanlığı var kı mı sosyal hayatı nasıl