Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Kursuna Giderken Gönüllü Çalışmak

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ozcartman

Dil Kursuna Giderken Gönüllü Çalışmak

Mesaj gönderen ozcartman » Sal Şub 19, 2019 11:39 pm

Dil kursu vizesi ile normalde çalışmak tamamen yasak ancak resmi bir yardım kuruluşunda çevre edinmek için gönüllü olarak çalışmak da yasak mı? Gönüllü olarak gidip gelmekten bahsetmiyorum burası çok önemli. Mesela kendi anadilinizi belirli günlerde orada açılacak kursta başkalarına öğretmek gibi. Sözleşme yapılıyor karşılıklı olarak ve sözleşmede yardım kuruluşu olduğu belli oluyor. Bilgisi, fikri olanlar cevap verebilirse sevinirim.

Wolf123

Re: Dil Kursuna Giderken Gönüllü Çalışmak

Mesaj gönderen Wolf123 » Çrş Şub 20, 2019 2:14 am

Aslında para almıyorsan vergi kaydına girmiyor. O yüzden sözleşme olsa bile auslanderbehorde bu sözleşmeyi öğrenemez. Bide sözleşmede haftalık ya da aylık çalışma saati falan yazmaz muhtemelen. Yani benim turkiyede gönüllü olarak çalıştığım uluslarasi kurumlar (Çevrecilik, uluslarasi insanı yardım vs tarzı) vardı. Bunların almanya ayağına da transfer olmuştum. Ama bende sözleşme olayı falan yoktu sadece gönüllülük kaydı falan vardı. Orda da şu kadar saat çalışacaksın diye bir şey yazmıyordu. Sadece üyelik kaydıydı. Arada bildiri dağıtma, stand, yaşlıları huzur evinde ziyaret, mültecilerin almanya entegrasyona yardım etme vs görevlerde bulundum. Toplantılarına düzenli katılım göstermeye çalıştım ve yabancılar dairesi ile problem yaşamadım ancak benim çalıştığım gönüllü iş ile seninki aynı mı olur emin değilim. Yani düzenli olarak bir ders saatim falan yoktu ya da ne bilem her cumartesi günü huzurevi ziyareti vs yoktu. Olsa bile gitmek zorunlu değil tamamen gönüllüydü ama senin çalışmayı düşündüğün organizasyon nasıl bir şey? Yani uluslarasi ya da almanya çapında kar amacı gütmeyen insani yardım, çevrecilik vs ise bisey demezler.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Çrş Şub 20, 2019 8:55 pm

Wolf123 yazdı: Çrş Şub 20, 2019 2:14 am Aslında para almıyorsan vergi kaydına girmiyor. O yüzden sözleşme olsa bile auslanderbehorde bu sözleşmeyi öğrenemez. Bide sözleşmede haftalık ya da aylık çalışma saati falan yazmaz muhtemelen. Yani benim turkiyede gönüllü olarak çalıştığım uluslarasi kurumlar (Çevrecilik, uluslarasi insanı yardım vs tarzı) vardı. Bunların almanya ayağına da transfer olmuştum. Ama bende sözleşme olayı falan yoktu sadece gönüllülük kaydı falan vardı. Orda da şu kadar saat çalışacaksın diye bir şey yazmıyordu. Sadece üyelik kaydıydı. Arada bildiri dağıtma, stand, yaşlıları huzur evinde ziyaret, mültecilerin almanya entegrasyona yardım etme vs görevlerde bulundum. Toplantılarına düzenli katılım göstermeye çalıştım ve yabancılar dairesi ile problem yaşamadım ancak benim çalıştığım gönüllü iş ile seninki aynı mı olur emin değilim. Yani düzenli olarak bir ders saatim falan yoktu ya da ne bilem her cumartesi günü huzurevi ziyareti vs yoktu. Olsa bile gitmek zorunlu değil tamamen gönüllüydü ama senin çalışmayı düşündüğün organizasyon nasıl bir şey? Yani uluslarasi ya da almanya çapında kar amacı gütmeyen insani yardım, çevrecilik vs ise bisey demezler.
detayları ben de tam bilmiyorum açıkçası düşünmek için zaman istedim. mültecilere yardım eden yardım kuruluşu bahsettiğim. sanırım yabancılar dairesine sormak en garanti yöntem olacak. Teşekkür ederim yanıt için.

zeyno1662

Mesaj gönderen zeyno1662 » Cmt Kas 16, 2019 2:17 am

ozcartman yazdı: Sal Şub 19, 2019 11:39 pm Dil kursu vizesi ile normalde çalışmak tamamen yasak ancak resmi bir yardım kuruluşunda çevre edinmek için gönüllü olarak çalışmak da yasak mı? Gönüllü olarak gidip gelmekten bahsetmiyorum burası çok önemli. Mesela kendi anadilinizi belirli günlerde orada açılacak kursta başkalarına öğretmek gibi. Sözleşme yapılıyor karşılıklı olarak ve sözleşmede yardım kuruluşu olduğu belli oluyor. Bilgisi, fikri olanlar cevap verebilirse sevinirim.
Bende aynı şekilde ehrenamtlich çalışmak istiyorum. Hatta bir kaç yer buldum. Bağlı olduğun bezirksamt daki auslanderbehördeye sorman gerekiyomuş bende pazartesi gidip sorucam. Sen bir bilgi edinebildin mi?