Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Okuldaki / Kurstaki ilk gunleriniz

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Sal Şub 23, 2010 1:10 pm

almanyada ilk gunleriniz diye bi baslak var fakat bole bi baslik acmak istedim.
okuldaki veya kurstaki ilk gunleriniz nasildi ogretmenlerin yaklasimlari tanisma fasli vsvs ..

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Sal Şub 23, 2010 2:57 pm

galiba sen Almanya danisin maykel sen anlat nasildi:D

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Sal Şub 23, 2010 5:55 pm

benim daha baslamadigi icin bole bi tecrubeleri ogrenmek istedik :)

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Çrş Şub 24, 2010 5:45 pm

maykel senin vize ne kadar zamanda gelmisti kardes

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Çrş Şub 24, 2010 7:11 pm

ilkinden red almistim 2.si 36 gunde cikmisti

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Çrş Şub 24, 2010 10:59 pm

ben hala almanyadamiyim turkiyedemi bilemiyorum :D herkes turkce konusuyor ben anlamiyorumki hangisi turk hangisi yabanci :D:D

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Çrş Şub 24, 2010 11:50 pm

aynen aynen :D karsidaki kiosk bile turk sirf almanca konusmaya calisayim diye uzaktaki kiosk a yuruyorum :D konusmaya calisacagim dedigimse sigara alabiliyorum sadece simdilik ama :D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Şub 25, 2010 1:08 am

Kurslarda ilk gun genelde herkes birbirinin memleketini tanimaya calisiyor.Ilk gun bizim boyle olmustu.Daha sonra sansiniz varsa cok guzel arkadasliklar edilinebiliyor.

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Prş Şub 25, 2010 3:29 pm

tekin bizim memleketi tanimayan varmiki :D yurtta 2 tane bosnali arkadasim var nezaman beni gorseler turkce olarak arkadass selam merhaba nasilsin diyolar :D

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Prş Şub 25, 2010 6:24 pm

:helpBir bakima cok guzel Turkce konusulmasi guzel.Fakat Dil kursunda olanlar icin

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Pzt May 21, 2012 2:50 pm

kurstaki ilk gunum biraz degisikti acikcasi hic bisi anlamadim nbr nasilsin nerden geldin disinda bi kamerunlu cocuk var o anlio sanirim hep cevaplari o verdi zaten 5 kisiyiz sinifta hocamiz alman yasli denilebilcek bi alman. sagolsun kapida aliyuksel86 denk geldi sinifi bulmamda yardimci oldu :).

herkesde oldumu bilmiyorum ama ilk gunden acayip bi ogrenememe korkusu sardi beni trende yol boyunca donmekle kalmak arasinda gidip geldim :S
nese ders calisma zamani artik :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt May 21, 2012 9:28 pm

Turkiye\'de daha once Almanca gordugum icin hic zorlanma cekmedim.Hemen her anlatilani anlamistim.Zaten anaokulundaymis gibi konusuyordu ogretmenler tane tane ,yavasca..

Tavsiyem sakin ama sakin sifir Almanca ile gelmeyin , en azindan A1 i Turkiye\'de gorun.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

salvador_

Mesaj gönderen salvador_ » Pzt May 21, 2012 9:53 pm

Kurstaki ilk gunum.. Seviye tespit sinavi yapacaklari icin cagirmislardi, cuma gunuydu haftanin son gunu. Zaten 0 almancam vardi. Haliyle belirlenecek bir seviyemde yoktu. Sonucta beni bir sinifa yonlendirdiler. O gun 5. gunleriydi. Sadece adimi soyadimi ve nereden geldigimi soyleyebiliyordum. Oylece basladim almancaya. Sadece tahtadakileri defterime geciriyordum. Tabi hoca derste soruda soruyordu az biraz cevap vermeye daha dogrusu kelimeleri telafuz etmeye calisiyordum. Ingilizcemde yeterli degildi hocamiz ayrica kelimelerin ingilizce anlamlarini da soyluyordu. Bana her sey yabanci geliyordu. Cok zorlandim, her gunum kabusa yakinda. En kotusu de kendini ifade edememek, soylenilen soze karsilik verememek. Ilk ders molasinda kursta Turk aradim ama malesef bulamadim, hala da yok. Sonralardan konusmayi unuttugumu hatta dilsiz oldugumu dusunuyordum. Evde her sey normaldi cunku turkce konusuyorduk. Kursa gidecegim zaman ayaklarim geri geri gidiyordu. Cok defa birakmayi dusundum ama yenilgiyi kabullenemiyordum.Sonuc olarak devam ediyorum.
Yalniz kesinlikle ve kesinlikle dili hic bilmeden gelmenizi tavsiye etmiyorum. Cok zorlanirsiniz benim gibi. Bir de on yargilar, onlarla bas etmek gerekiyor.

GK

Mesaj gönderen GK » Sal May 22, 2012 12:14 am

konuyuda ben acmisim ne gunlerdi ya kursa gittigimde adimi zar zor soluyordum ustte yazilanlar gibi kesinlikle a1 i en azindan yapin bir on bilginiz olsun suan universiteye gidiyorum ama hala rahat degilim tabi kurstaki gunler gibide sIkintili degilim almanyada hic bir turlu rahat olamicam gibi geliyor, kompleksi yeni yeni atiyor insan ustunden.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Sal May 22, 2012 3:09 am

Sinifta Turk arkadas olmasinin belki de tek guzel yani ilk haftalarda kendini psikolojik acidan rahat hissetmeni saglamasidir. Ders hususunda eger a1 e basliyorsaniz ilk gunleri birsey anlamayi beklemek cok abes olur zaten. Tabi onceden anadolu lisesinde egitim almadiysaniz. Bunun disinda ilk hafta sendromunu en cabuk atlatan kisiler , De\'de akrabasi olanlardir dogal olarak. . Bu sendromu hic yasamayan arkadaslar icin soyluyorum ; Siz Dsh\'yi verirsiniz beyler , rahat olun ;)

ersad

Mesaj gönderen ersad » Pzr Haz 17, 2012 1:09 am

daha yeni sayilirim sanirim 3. haftam hala hocayi anlamiyorum ama ilk gunum ayri gecti :)
ozellikle gec gittim ki sinifta kimseyle birsey konusamayacam mal mal oturup insanlar seni sen insanlari suzeceksin ( ben cok okul degistirdim bu yuzden biliyorum nasil olmali nasil olmamali ;))
gittigimde herkes yeni ismini ve ulkesini yaziyordu bende bir kagit kopardim adimi yazdim soyadimi yazmadim turkiye yazdim koydum onume

3 turk var sinifimizda ve kendi aralarinda sakalar espiriler yaptilar ama ben hic katilmadim ingilizce ac birakmayacak kadar var ama hoca polonyali hic bilmiyor ilk sordugu butun sorulara sadece kafa salladim anlamadim diye :)

simdi makara yapiyoruz egleniyoruz tartisiyoruz ama hala almanlarla knusamiyorum mesela bugun drei stuck chesseburger dedim mc dek kiza ha diye bakiyor yuzume elimle isaret ettim 3 ulan 3 diye ole cikardi verdi :)

ben mi hic anlamiyorum yoksa etrafimdakiler mi benden cok sey bekliyor bilemiyorum ama benim ogrenemedigimi dusunduruyorlar...

simdi okul kabulu icin ugrasiyorum kabulu verecek kadin bana dediki ( kiz arkadasimin cevirisi ) benimle almanca konussun o zaman verecem kabulu simdi bende yardiriyorum deyim yerindeyse konusabilmek icin

bu kadar..... :)

mkb_435

Mesaj gönderen mkb_435 » Cmt Ağu 04, 2012 4:25 pm

bende gidicem bakalim bu sene :) gitmeden ankarada a1 e cikmayi dusunuyorum goethe de hayirlisi bakalim :)

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Pzr Ağu 05, 2012 1:05 pm

Arkadaslarinin dedikleri gibi turkieden almanca bilgisi olmadan gelmeniz sizi cok zorlastirir...temel cumleleri ismin ne yasin vb..bilmeniz sizi diger konullara daha hizli gecmenize olanak verir...Bende geleli 15 gun oldu ilk gunler zor tabi birde gec kursa girmenizde dejavantaj ...onerim kursa tam zamaninda baslamaniz ve turkiyeden hazirlikli gelmeniz...
So geht nicht !