Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT/11 belgesi ile göz doktoruna gidebilir miyim?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Wolf123

AT/11 belgesi ile göz doktoruna gidebilir miyim?

Mesaj gönderen Wolf123 » Cmt Ara 15, 2018 5:33 pm

Arkadaşlar şimdi benim turkiyedeyken kullandığım numaralı gözlüğüm vardı. Normalde kullanmıyordum sadece derslerde tahtayı okumak için kullanıyordum ve en son tr de 4 yıl önce mi ne göz kontrolüne gitmiştim. Neyse buraya geldim almanca kursunda vs sorun olmadi ama amfiye girince tahtayı göremediğimi fark ettim. Sanırım göz numaram büyümüş. Başlarda önlere oturmaya çalıştım neyse dedim ama gecen yanlışlıkla biraz gözlüğümü de kirinca yenisini almak şart oldu. Şimdi benim muhtemelen göz doktoruna kontrole gidip yeni gözlük almam gerekecek. Şimdi AT/11 bunu karşılar mi? Çünkü durumundan ötürü aciliyet taşıyan olaylar için geçerliydi. Yani kör oldum göremiyorum durumu vs yok. Burda da başlıklarda olumlu/olumsuz tecrübeleri de okudum ama direk göz doktoru ile ilgili bir yazı bulamadim. Bilenler varsa yardımcı olabilir mi? Pazartesi de AOK'ya sormayı düşünüyorum.

John

Re: AT/11 belgesi ile göz doktoruna gidebilir miyim?

Mesaj gönderen John » Pzr Ara 16, 2018 1:57 am

Göz doktoruna gidersin onda bir sıkıntı yok ama gözlüğe para verirsin diye tahmin ediyorum. Muayeneye gitmek için AOK'dan Nationaler Anspruchsnachweis alacaksın. Eskiden Abrechnungsschein veriyorlardı, bu onun yeni versiyonu. Geçmiş olsun.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Ara 16, 2018 6:01 pm

John yazdı: Pzr Ara 16, 2018 1:57 am Göz doktoruna gidersin onda bir sıkıntı yok ama gözlüğe para verirsin diye tahmin ediyorum. Muayeneye gitmek için AOK'dan Nationaler Anspruchsnachweis alacaksın. Eskiden Abrechnungsschein veriyorlardı, bu onun yeni versiyonu. Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim yorum. Ben AT/11 belgemi verirken eskiden Abrechnungsschein almıştım sanırım uğrayıp yeni belgeyi almam gerekecek. Gözlük olayı zaten turkiyede de paraliydi. Yani ilk kez gözlük çerçevesi alıyorsan devlet bi miktara kadar karşılıyordu onun üstünde kalan kısmı sen ödüyordün ama çerçeveyi kırınca senin sorumluluğunda. Yeni çerçeve almam gerekiyor diye indirime gidilmezdi. Ama cam'i devlet karşılıyordu tr de. Almanya'da da muhtemelen gözlük çerçevesi için para alırlar. Cam'i içinde ayrıca alabilirler ya da almayadabilirler diye tahmin ediyorum ama doktor için almıyorlarsa süper olur.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Ara 17, 2018 2:25 am

Wolf123 yazdı: Pzr Ara 16, 2018 6:01 pm Teşekkür ederim yorum. Ben AT/11 belgemi verirken eskiden Abrechnungsschein almıştım sanırım uğrayıp yeni belgeyi almam gerekecek. Gözlük olayı zaten turkiyede de paraliydi. Yani ilk kez gözlük çerçevesi alıyorsan devlet bi miktara kadar karşılıyordu onun üstünde kalan kısmı sen ödüyordün ama çerçeveyi kırınca senin sorumluluğunda. Yeni çerçeve almam gerekiyor diye indirime gidilmezdi. Ama cam'i devlet karşılıyordu tr de. Almanya'da da muhtemelen gözlük çerçevesi için para alırlar. Cam'i içinde ayrıca alabilirler ya da almayadabilirler diye tahmin ediyorum ama doktor için almıyorlarsa süper olur.
Ya cerceve icin verdikleri 30 tl mi 50 tl mi ne, oda zaten 2-3 farkli cesit oluyor ve ergonomik olarak rahat olmuyor. Ha o cerceve parasinida zaten 3 yilda bir mi ne veriyorlar. Cam icinde ayni sekilde cok cüzzi bir miktar veriyorlar. Oda ayni sekilde bellir bir sene sonrasinda. Yaklasik 10 senedir gözlük kullaniyorum. Kücükken gözlerim her 6 ayda bir yarim numara büyüyordu, bugün gözlük numaram 6ya yakin. 6 numara gözlük sise dibi. Incelttiriyorum, farkli cam taktiriyorum. Mecburum, gözlük benim icin bir organ gibi, gözlügüm olmadan yasayamam göremem. Normalde uzagi görmüyorum ama o kadar ilerlediki yaklasik 10 cmden sonrasini düzgün göremiyorum. Yani kisaca trde cam cerceve karsiliyoduda noluyordu haci :D . Icimde kalmis ya bunca yil disari attim birden icimdekileri :D
Arkadaslar ben erkegim =)

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Cum Ara 21, 2018 12:51 am

kiss25 yazdı: Pzt Ara 17, 2018 2:25 am Ya cerceve icin verdikleri 30 tl mi 50 tl mi ne, oda zaten 2-3 farkli cesit oluyor ve ergonomik olarak rahat olmuyor. Ha o cerceve parasinida zaten 3 yilda bir mi ne veriyorlar. Cam icinde ayni sekilde cok cüzzi bir miktar veriyorlar. Oda ayni sekilde bellir bir sene sonrasinda. Yaklasik 10 senedir gözlük kullaniyorum. Kücükken gözlerim her 6 ayda bir yarim numara büyüyordu, bugün gözlük numaram 6ya yakin. 6 numara gözlük sise dibi. Incelttiriyorum, farkli cam taktiriyorum. Mecburum, gözlük benim icin bir organ gibi, gözlügüm olmadan yasayamam göremem. Normalde uzagi görmüyorum ama o kadar ilerlediki yaklasik 10 cmden sonrasini düzgün göremiyorum. Yani kisaca trde cam cerceve karsiliyoduda noluyordu haci :D . Icimde kalmis ya bunca yil disari attim birden icimdekileri :D
Şuan bayağı içindekileri attın dışına. Ben tabi senin kadar detaylı bilmiyorum ama Ben ilk kez lise 1 de göz doktoruna gittim. Bana bir göz 0.5 diğeri 0.75 miyopi diyerek bi gözlük vermişti. Gozlukcuye gittim şunu hatırlıyorum devlettin bedava verdiği çerveler vardı ama hiç birini sevmemiştim sonra sanırım fiyatı tam emin olmasam da 150tl civarında olan bir çerçeve seçmiştim ama onda da ilk kez çerçeve alıyorum diye bayağı bir indirim yapmışlardı. Aslında indirim miktarını tam hatırlamıyorum ama bayağı indirim olmuştu. Sonra bide gözlük camına böyle bilmem ne filtreleri falan da takmışlardı. Filtrelerin isimlerini hatırlamıyorum ama camı diğer gözlük camlarından farklıydı böyle hafif mavimsi ışık falan veriyordu. Her şey dahil indirimlerle bi 40 mi 50 mi ne tl ödediğimi hatırlıyorum. Ondan sonra lise 3 de galiba tekrar bi göz kontroluna gitmiştim. Göz doktoru numaramın büyüdüğünü söylemişti sanırım bir göz 1.0 diğeri 1.25 demişti. Tekrar gozlukcuye gitmiştim dedim ben yeni çerçeve alsam indirimli olur mu, dediler hayır geçen sefer çerçeve indirimizi kullandığınız için bu sefer indirim yapamıyoruz. Sonra dedim eski çerçeveye yeni cam taktiracagim. Bu sefer normal cam taktirmistim hiç bir özelliği olmayan. Diğeri gibi filtresi vs yoktu ve ondan hiç para almadıklarını hatırlıyorum. Tabi ben hayatımda 2 defa falan gittiğim için çok detayına hakim değilim ama birinde çok az bir ücret ödemiştim diğerinde de hiç ücret ödememiştim öyle hatırlıyorum. Zaten doktor ücretsizdi.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Cum Ara 21, 2018 12:56 am

Bu arada bir konuda bilgi vermek istiyorum belki daha sonra bu konuda yardıma ihtiyacı olan arkadaş olur. Ben AOK'ya sordum zaten bir kaç alman arkadaşıma da sordum. Almanya'da gözlük almak için turkiyedeki gibi göz doktoruna gitmek gerekmiyormuş. Direk gözlükcuye gidip ordan alınıyormuş. Göz doktoru gözünde ağrı renk değişimi kanlanma vs varsa gidilen bir yermiş. Gözlükçü de de bazı gözlükçüler göz ölçümünü ücretsiz yaparken bazıları para isteyebiliyormuş. Ama sanırım çoğu ücretsiz yapıyor. Ve gözlük almak da hiç bir şekilde sigorta kapsamında olmuyormuş.

zeyneppp

Mesaj gönderen zeyneppp » Sal Ara 25, 2018 12:59 pm

Wolf123 yazdı: Cum Ara 21, 2018 12:56 am Bu arada bir konuda bilgi vermek istiyorum belki daha sonra bu konuda yardıma ihtiyacı olan arkadaş olur. Ben AOK'ya sordum zaten bir kaç alman arkadaşıma da sordum. Almanya'da gözlük almak için turkiyedeki gibi göz doktoruna gitmek gerekmiyormuş. Direk gözlükcuye gidip ordan alınıyormuş. Göz doktoru gözünde ağrı renk değişimi kanlanma vs varsa gidilen bir yermiş. Gözlükçü de de bazı gözlükçüler göz ölçümünü ücretsiz yaparken bazıları para isteyebiliyormuş. Ama sanırım çoğu ücretsiz yapıyor. Ve gözlük almak da hiç bir şekilde sigorta kapsamında olmuyormuş.
Valla ben de aynı konudan tam anlamıyla muzdariptim. amfide en öne oturuyordum göremediğimden. Bende de AT11 var bir de burda randevu sistemiyle mi çalışılıyor, özel devlet ayrımı var mı vs. bilmediğimden direkt sömestr arasına sallamıştım. Ama şu an gidicem. Bu kadar basitse. Ki zaten benim de gözüm 7 numara diğeri 7.25 mi ne... yani kiss25 i baya iyi anlıyorum bana 1000 ti+ masraf çıkarttıkları için lens daha ucuz diyip, lens kulanmaya devam ettiğimi hatırlıyorum.
Bu arada sağlıkla ilgili başka bir durumda direkt randevusuz ya da randevulu mu gidiliyor? Bi fikri olan var mı ?

John

Mesaj gönderen John » Pzr Oca 06, 2019 9:20 pm

zeyneppp yazdı: Sal Ara 25, 2018 12:59 pm Valla ben de aynı konudan tam anlamıyla muzdariptim. amfide en öne oturuyordum göremediğimden. Bende de AT11 var bir de burda randevu sistemiyle mi çalışılıyor, özel devlet ayrımı var mı vs. bilmediğimden direkt sömestr arasına sallamıştım. Ama şu an gidicem. Bu kadar basitse. Ki zaten benim de gözüm 7 numara diğeri 7.25 mi ne... yani kiss25 i baya iyi anlıyorum bana 1000 ti+ masraf çıkarttıkları için lens daha ucuz diyip, lens kulanmaya devam ettiğimi hatırlıyorum.
Bu arada sağlıkla ilgili başka bir durumda direkt randevusuz ya da randevulu mu gidiliyor? Bi fikri olan var mı ?
Randevulu da gidilir randevusuz da. Eğer muayeneye çok talep yoksa biraz bekleme ile girebiliyorsun. Ben cildiyeye gitmiştim böyle. Genelde gidip randevu almak gerekiyor. Mail atıp sormak lazım.