Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada almancamın kötüleşmesi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
selen

Almanyada almancamın kötüleşmesi

Mesaj gönderen selen » Cum Eyl 07, 2018 2:28 am

merhaba arkadaşlar,
ben testdafı geçtim ve uniye başladım, fakat farkettim ki testdafa hazırlanırken almancayı çok daha iyi ve daha akıcı konuşuyordum. Yani unide de yabancılar yabancılarla almanlar da kendi aralarında takılıyorlar, bu yüzden konuşacak ortam ve arkadaş yok (güya arkadaş fln ediniym diye mentorum var ama kendisi çok konuşkan değil arkadaşları zaten bnim yüzüme bile bakmıyolar şaka gibi ve yabancıların almancasını anlamaya çalışırken benimki bozuldu ) ve gelecek dönem sözlü sınavlarım da olacak. Yani ne yapmamı önerirsiniz? Kommunikation kurslara baktım biraz pahalı ama başka çare yoksa giderim. Okulun çeşitli etkinlikleri var ama almanlar konuşkan insanlar değiller biliyorsunuz ki o yüzden o etkinliklere gitsem de çok bişey değişmiycek biliyorum. Önerileriniz var mı? teşekkürler şimdiden

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Almanyada almancamın kötüleşmesi

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2018 9:26 am

genel olarak konuskan degiller evet ama var aralarinda cenesi düsükler :) denk gelmemis daha. etkinliklerde veyahut mensada falan bukursun. illaki mentorin grubu olmasi sart degil

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Eyl 07, 2018 12:07 pm

İşe gir :)

Etkinliklere de git ama, konuşkan değiller diye bir genelleme yapmanın pek mantıklı tarafı yok açıkçası.

selen

Mesaj gönderen selen » Cum Eyl 07, 2018 3:07 pm

jobbabemeek yazdı: Cum Eyl 07, 2018 12:07 pm İşe gir :)

Etkinliklere de git ama, konuşkan değiller diye bir genelleme yapmanın pek mantıklı tarafı yok açıkçası.
Teşekkürler öneriler için. yani etkinliklere katılacağım da çok bişey beklemiyorum sadece konuşma anlamında ,işe gelince de bn uni Stuttgartta okuyorum ve daha fazla studiengebühr ödememek için kazasız belasız yani kalmadan okulum uzamadan bitirmek istiyorum. Bazı parttime işlerde çalıştım fakat orda da zaten yabancılar çalışıyor ve ders çalışmaya halim kalmıyor. Staj başvuruları yapıyorum şu anda. Yani genelleme yapmayı bn de sevmiyorum ama gerçekten geldiğimden beri 1 senedir yaklaşık kurs ve unide hep böyle insanlarla karşılaştım,bnim yavaş konuşmamı dinlemeye tahamülleri olmayanla da çok karşılaştım(Tabii ki insan profili eyalete ve şehre göre değişiyor). Bıktım yani artık.. almanyada okuyan diğer arkadaşlarımla da konuştum acaba dedim bnde mi bi sorun var ama onlar da aynı dertte.

selen

Mesaj gönderen selen » Cum Eyl 07, 2018 3:13 pm

welly275 yazdı: Cum Eyl 07, 2018 9:26 am genel olarak konuskan degiller evet ama var aralarinda cenesi düsükler :) denk gelmemis daha. etkinliklerde veyahut mensada falan bukursun. illaki mentorin grubu olmasi sart degil
teşekkürler welly, zaten mentorümden ümidi kestim. etkinliklere katılacağım da çok bişey beklemiyorum bn gene konuşma anlamında. valla herkes heryerde komik bi şekilde grup grup oturuyor,mensada yemiyorum genelde çok pahalı çünkü zaten euro da arttı.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2018 4:11 pm

mensada yemek icin ordan yemek alman gerekmiyo. yaninda götürdügünü de cikarip yersin pasalar gibi. kimse de bisey demez.

bana en cok yardim eden sey, kagit kürek isleriyle ugrasmak arastirmak, gerek sigorta gerek oturum gerek is vs. almanca seyleri merak edip arastirmani tavsiye ederim. bunun disinda werkstudent veya hiwi olarak calisirsan is yerinde is arkadaslarinla konusabilirsin ve is dolasiyla da almanca yazar okur yine gelistirirsin. maddi yönünü yazmadim :)

John

Mesaj gönderen John » Cum Eyl 07, 2018 4:38 pm

Bu gruplaşan Almanları bir ben bulamadım herhalde. Doğu Almanya'da da batıda da ne zaman spor salonuna gitsem, kalıbımdan mıdır nedir herkes benle iletişim kurmaya çalışıyor. Almancam kötü diyorum, olsun sen anlat olduğu kadar ne yiyorsun ne içiyorsun ben de 6 pack yapacağım hangi programı yapıyorsun, creatine alıyor musun, hiç kür yaptın mı, Almanya'da ne yapıyorsun...hele eşcinsellere denk geldim Frankfurt'ta, konuşsan bir dert, kafanı çevirsen başka bir dert...
Bizim Türkler daha çok gruplaşıyor benim gözlemlediğim. Özellikle Almancılar kendi içine kapanmışlar, Almanları dışlıyorlar. Konuşmaları da şöyle: "Mag isch ihn nişt alter, weiß du. A. k. geçen hab isch dir erzählt, dass er kein Para hat. Aber er yeni araba almış. Valla hab isch überrascht" En efsanesi "Am Montag hab isch einen Termin aber am salı buluşaliriz." xD ulan bu ne biçim bir dil.

Tandem partner bulabilirsin belki, bir de gönüllü çalışmalar var işte kimsesiz çocuklara yardım edelim falan diye bunlara katılabilirsin. Hobine göre bir sürü fotoğrafçılık, koşuculuk vs. facebook grupları var. Tabi yaşadığın yere göre değişir ama bunlar da bir alternatif sosyalleşmek için. Spor salonuna yazıl, en güzeli. :)

selen

Mesaj gönderen selen » Cum Eyl 07, 2018 5:49 pm

John yazdı: Cum Eyl 07, 2018 4:38 pm Bu gruplaşan Almanları bir ben bulamadım herhalde. Doğu Almanya'da da batıda da ne zaman spor salonuna gitsem, kalıbımdan mıdır nedir herkes benle iletişim kurmaya çalışıyor. Almancam kötü diyorum, olsun sen anlat olduğu kadar ne yiyorsun ne içiyorsun ben de 6 pack yapacağım hangi programı yapıyorsun, creatine alıyor musun, hiç kür yaptın mı, Almanya'da ne yapıyorsun...hele eşcinsellere denk geldim Frankfurt'ta, konuşsan bir dert, kafanı çevirsen başka bir dert...
Bizim Türkler daha çok gruplaşıyor benim gözlemlediğim. Özellikle Almancılar kendi içine kapanmışlar, Almanları dışlıyorlar. Konuşmaları da şöyle: "Mag isch ihn nişt alter, weiß du. A. k. geçen hab isch dir erzählt, dass er kein Para hat. Aber er yeni araba almış. Valla hab isch überrascht" En efsanesi "Am Montag hab isch einen Termin aber am salı buluşaliriz." xD ulan bu ne biçim bir dil.

Tandem partner bulabilirsin belki, bir de gönüllü çalışmalar var işte kimsesiz çocuklara yardım edelim falan diye bunlara katılabilirsin. Hobine göre bir sürü fotoğrafçılık, koşuculuk vs. facebook grupları var. Tabi yaşadığın yere göre değişir ama bunlar da bir alternatif sosyalleşmek için. Spor salonuna yazıl, en güzeli. :)
teşekkürler John, valla ne güzel böyle almanlar bulabiliyorsun..tandem çok denedim de olmadı ama gene bakıyorum.Almancılar çok komik ya sınıfta da hocaya türkçe saydırıyorlar :D . Spor salonunu deniycem güzel bi tavsiye.

John

Mesaj gönderen John » Cum Eyl 07, 2018 7:35 pm

selen yazdı: Cum Eyl 07, 2018 5:49 pm teşekkürler John, valla ne güzel böyle almanlar bulabiliyorsun..tandem çok denedim de olmadı ama gene bakıyorum.Almancılar çok komik ya sınıfta da hocaya türkçe saydırıyorlar :D . Spor salonunu deniycem güzel bi tavsiye.
McFit gibi katılımcı kalitesi düşük yerlere gitmeni tavsiye etmem. Şahsen 5 arabın 1 bench'te tur döndüklerini gördükten sonra 10 euro daha verir adam gibi bir yere giderim dedim. Üyeleri, ekipmanları düzgün bir yer tercih etmelisin. Mesela gençler şimdi Crossfit falan yapıyor (ne pull ups ne de muscle ups yapma becerisi olmadan), bu da bir seçenek ancak biraz daha tuzlu. Dövüş sporlarını şiddetle tavsiye ederim, savunma sanatları ya da boks gibi. Grup çalışması olduğundan kesin sosyalleşirsin. Ancak aerobik, pilates patates falan bunlar grup halinde yapılsa bile birey tekil olarak antrenman yaptığından çok bir sosyallik olmaz - diye tahmin ediyorum şahsen hiç ilgimi çekmedi ve denemedim. Ağırlık antrenmanlarında ise, erkekler malum bir ego şov yaparlar; pazartesileri gürültülü ağır kaldırma günüdür! Bir de international chest day olarak geçer. Bir set destek olur musun, 10-12 tekrar falan derken tanışıyorsun. Sonra muhabbet, welche Ernährungsergänzungsmittel (Almancanın kudreti bu kelimeyle meydana çıkıyor :D İngilizcesi çok sönük yani: supplements) nimmst du ein? vs.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Cum Eyl 07, 2018 9:53 pm

Dediğine katılmakla beraber aynılarını ben de yaşıyorum ve bunu okuyunca "demek bir tek ben değilmişim" diye de bir rahatladım. :D Aslında sosyal bir insanımdır fakat gerek ev arkadaşı,gerekse üniversitede derslerde olsun hiç almanla öyle içli dışlı arkadaş olamadım. Yani mesela derste biriyle sohbet ediyorum,whatsapp yardımlaşma grubu kuruluyor dersler ilgili orada da sohbet,muhabbet iyi. Ama son sınavı yazdıktan sonra ilişki kopuyor.Hatta diğer dönemdeki başka bir derste aynı kişiyi görmüştüm yanımdan geçerken selam vermiştim bana tip tip bakmıştı. Bende tanımadı herhalde diye düşünmüştüm,ama bu 3-4 kere falan olunca da ümidi kestim. :) Tavsiye olarak da okulun spor akademilerinde baya bir spor, dans vs. alanında kurslar açılır oralara takılmanı öneririm ve dil için de Alman olmayıp Almanya'da doğan yabancılarla da arkadaşlık kurabilirsin. Benim şu an Vietnamlı bir arkadaşım var, kendisi burada doğup büyüdüğü için ana dili Almanca ve onunla aram gayet iyi. Hatta çok da cana yakın. Profesöre mail atmam falan gerektiğinde bana da yardımcı oluyor. Ama yalnız değilsin kesinlikle :D
Be different,make a difference...

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Eyl 07, 2018 10:50 pm

John yazdı: Cum Eyl 07, 2018 4:38 pm hele eşcinsellere denk geldim Frankfurt'ta, konuşsan bir dert, kafanı çevirsen başka bir dert...
Valla dikkat et kendine John zaman kötü, Almanya diyip gecme cizerler adami :D :D

arkadaslar benim de öyle, ama okulda parkour grubuna katilmistim ( her ne kadar 1 ders gitsem de :D ) yinede sosyallesmek icin o tarz okul klüpleri güzel ortam oluyor ama iste yogun ders programinin arasina sikistirmak da bir sorun :/
Arkadaslar ben erkegim =)

selen

Mesaj gönderen selen » Cum Eyl 07, 2018 11:29 pm

burak0992 yazdı: Cum Eyl 07, 2018 9:53 pm Dediğine katılmakla beraber aynılarını ben de yaşıyorum ve bunu okuyunca "demek bir tek ben değilmişim" diye de bir rahatladım. :D Aslında sosyal bir insanımdır fakat gerek ev arkadaşı,gerekse üniversitede derslerde olsun hiç almanla öyle içli dışlı arkadaş olamadım. Yani mesela derste biriyle sohbet ediyorum,whatsapp yardımlaşma grubu kuruluyor dersler ilgili orada da sohbet,muhabbet iyi. Ama son sınavı yazdıktan sonra ilişki kopuyor.Hatta diğer dönemdeki başka bir derste aynı kişiyi görmüştüm yanımdan geçerken selam vermiştim bana tip tip bakmıştı. Bende tanımadı herhalde diye düşünmüştüm,ama bu 3-4 kere falan olunca da ümidi kestim. :) Tavsiye olarak da okulun spor akademilerinde baya bir spor, dans vs. alanında kurslar açılır oralara takılmanı öneririm ve dil için de Alman olmayıp Almanya'da doğan yabancılarla da arkadaşlık kurabilirsin. Benim şu an Vietnamlı bir arkadaşım var, kendisi burada doğup büyüdüğü için ana dili Almanca ve onunla aram gayet iyi. Hatta çok da cana yakın. Profesöre mail atmam falan gerektiğinde bana da yardımcı oluyor. Ama yalnız değilsin kesinlikle :D
teşekkürler gerçekten, kendimi sorgulamaya başlamıştım bnde mi sorun diye. bn de konuşkan bi insanımdır ama böyle insanlarla karşılaşınca içime kapanma noktasına geldim. spor kurslarına katılacağım ,yapcak bişey yok başka zaten. ama gerçekten grup grup oturmalarını çok komik buluyorum. Yani bn türkiyede lisans okurken bir sürü yabancı vardı okulda ve sınıftakler hemen konuşmaya fln çalışırlardı.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Cum Eyl 07, 2018 11:31 pm

selen yazdı: Cum Eyl 07, 2018 11:29 pm teşekkürler gerçekten, kendimi sorgulamaya başlamıştım bnde mi sorun diye. bn de konuşkan bi insanımdır ama böyle insanlarla karşılaşınca içime kapanma noktasına geldim. spor kurslarına katılacağım ,yapcak bişey yok başka zaten. ama gerçekten grup grup oturmalarını çok komik buluyorum. Yani bn türkiyede lisans okurken bir sürü yabancı vardı okulda ve sınıftakler hemen konuşmaya fln çalışırlardı.
ben erasmuslu öğrencilerle takılıyorum ingilizcem de baya gelişiyor :D
Be different,make a difference...

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cmt Eyl 08, 2018 1:25 am

Baştan diyeyim, Almanyaya gittim ama kalmadım. Yine de deneyimlediğim kadarıyla couchsurfing te güzel etkinlikler oluyor(stuttgartta frizbi maçı yapmışlığım var çoğunluğu alman olan bir grupla). Onun dışında orada kullanmasam da meetup ve gerekirse tinderdan insanlarla tanışırım diye planladım bu ekimde gidince. Spor salonu vs. illa olur da, ek bunlar aklıma geldi.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Eyl 15, 2018 12:05 pm

kiss25 yazdı: Cum Eyl 07, 2018 10:50 pm Valla dikkat et kendine John zaman kötü, Almanya diyip gecme cizerler adami :D :D

arkadaslar benim de öyle, ama okulda parkour grubuna katilmistim ( her ne kadar 1 ders gitsem de :D ) yinede sosyallesmek icin o tarz okul klüpleri güzel ortam oluyor ama iste yogun ders programinin arasina sikistirmak da bir sorun :/
Haha, zaten soyunma odalarındaki duşu kullanamıyorum. :D O kadar entegre olamadık Almanya'ya. Bu yaz bir de definasyona girdim, T-shirtü çıkarınca acayip bakışlar alıyorum. Tipten de sakal çıkmadığı için ufak gösteriyorum, tüm sıska 18likler (biz de öyleydik, ezme amaçlı değil bu dediğim. Herkes spora başlarken sıska olur.) benle konuşmak istiyor. Gayler de laf atıyor tabi, bakıyorlar potansiyel iyi. Bakalım, hepsine mesafeliyim; Allahuekber diyip kaçırmak da istemiyorum, Almanca pratik oluyor. :)

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Çrş Oca 06, 2021 1:09 am

jobbabemeek yazdı: Cum Eyl 07, 2018 12:07 pm İşe gir :)

Hocam hatırlarmısınız bilmiyorum
2017 den açtığınız oturum sıkıntısı ile ilgili baslikta ki ile aynı problemimiz var ?.Acaba bunu özel degilse aciklayabilirmisin?. Deggendord dan berline oturumunuzu hallettinizmi?

yldrm7777

Mesaj gönderen yldrm7777 » Sal Haz 01, 2021 7:07 pm

kiss25 yazdı: Cum Eyl 07, 2018 10:50 pm Valla dikkat et kendine John zaman kötü, Almanya diyip gecme cizerler adami :D :D

dostum çok haklısınız çünkü malum ne kadar eşcinsel varsa tek dertleri sizsiniz, hepsi size aşık. hele ki sakın göz teması kurmayın onda bile eşcinsel büyüsü yapıyorlarmış diye duydum ben