Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da eve çıkarken

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
seth93

Almanya'da eve çıkarken

Mesaj gönderen seth93 » Pzt Tem 09, 2018 11:47 pm

Merhaba arkadaşlar. Kafama takılan bir soru var diyelim WG-zimmer'a kiracı olarak çıkıyoruz ilk kirayı peşin mi ödemek zorundayız yoksa 1. ayın sonunda ödesekte oluyor mu?Türkiye de genelde ay sonunda oluyor bu iş ama Almanya'da belki genel kabul görmüş bir şekli vardır diye düşündüm. Depozitoda olacağından kira ile birlikte aynı anda ciddi para çıkışı olacağından bütçemi ona göre hazırlamam gerekecek ondan soruyorum.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Re: Almanya'da eve çıkarken

Mesaj gönderen Informatiker » Sal Tem 10, 2018 12:26 am

Genelde Kaution la birlikte ilk ayin kirasi da yatirilir. En azindan su ana kadar ben dört ev degistirdim ve hepsinde de öyle yaptim. Genelde de ayin 3. is gününe kadar kirayi yatirman gerekir. Ama en net bilgiyi Mietvertrag da bulursun. Orada yazmasi lazim ödemenin nasil ne zaman olacagi.

En son ciktigim ve su an bulundugum eve 1100 euro kaution + 540 euro kira yatirmistim ilk ayda baya zorlamisti. Biliyorum o durumu o yüzden yeni bir yere gecmeden önce paranin netlestirilmesi (ayarlanmasi) cok daha rahat olur.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Sal Tem 10, 2018 12:44 am

Informatiker yazdı: Sal Tem 10, 2018 12:26 am Genelde Kaution la birlikte ilk ayin kirasi da yatirilir. En azindan su ana kadar ben dört ev degistirdim ve hepsinde de öyle yaptim. Genelde de ayin 3. is gününe kadar kirayi yatirman gerekir. Ama en net bilgiyi Mietvertrag da bulursun. Orada yazmasi lazim ödemenin nasil ne zaman olacagi.

En son ciktigim ve su an bulundugum eve 1100 euro kaution + 540 euro kira yatirmistim ilk ayda baya zorlamisti. Biliyorum o durumu o yüzden yeni bir yere gecmeden önce paranin netlestirilmesi (ayarlanmasi) cok daha rahat olur.
Korktuğum gibi olacak yani. Birde 2 depozito istiyorlar utanmadan sanki havuzlu eşyalı dubleks eve giriyoruz altı üstü WG-zimmer. Peki bu depozitoları çıkışa yakın zamanında ödüyorlar mı o konuda bir sıkıntı olmuyordur umarım ?

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Sal Tem 10, 2018 6:26 pm

seth93 yazdı: Sal Tem 10, 2018 12:44 am Korktuğum gibi olacak yani. Birde 2 depozito istiyorlar utanmadan sanki havuzlu eşyalı dubleks eve giriyoruz altı üstü WG-zimmer. Peki bu depozitoları çıkışa yakın zamanında ödüyorlar mı o konuda bir sıkıntı olmuyordur umarım ?
Benim ilk tuttuğum Wg'den dolayı çok dilim yandı ve bu konuda bayağı tecrübe ve bilgi sahibi sayilabilirim. Sana bir kaç küçük tavsiye ve bilgi vermek istiyorum.

Birincisi yasal olarak depozitoyu taksit halinde ödeyebilirsin ama en fazla 3 taksit. Eğer hem depozito hem de kirayı ilk seferde vermek çok yüklü bir miktar olacaksa bunu ev sahibi ile konuşabilirsin. Ama ev sahibinle bu olayda anlasmadan kira sözleşmesini imzaladıktan sonra sen ben depozitoyu 3 taksit halinde ödeyeceğim dersen yasal olarak ev sahibin seni evden çıkarma hakkı bulunmaz ancak önceden anlaşmadan böyle bir kararı alman aranızda sorun yaratabilir.

Depoziton yasal olarak en fazla 3 kira bedeli olmak zorunda.

Eğer evde herhangi bir hasara yol açmamışsan sen çıkarken ev sahibin depotiyu iade etmesi gerekir ama bunu hemen yapmayabilir mesela 5 ay veya 6 ay sonra iade edebilir.

Eğer ev sahibin depozitoyu vermek istemezse ve evde hasara yol açtığını söylerse bu konuda dikkatli olmalısın. Evin normal kullanımından dolayı olusabilecek hasarlardan dolayı depozitonu iade etmemezlik yapamaz. Mesela evin parkeleri eskimiş onları değiştireceğim falan diyemez çünkü normalde evi kullanırken uçamazsın ve mutlaka o parkeler eskiyecek yani.

Bunlar genel bilgilerde şimdi bir kaç tavsiye vermek istiyorum nelere dikkat etmen gerektiği konusunda

Yasal olarak depozito kira bedelinin 3 katı olabilir ama mesela oda kirasi 300 euro olan bir yere 900 euro istiyorlarsa ve evde böyle 900 euro'ya değecek bir şey yoksa mesela ev esyasiz ise falan bence burda dikkatli olmalısın çünkü evde hasar verebilegin pek bir sey yok neden o kadar yüksek para istiyor falan biraz iyi düşün tart. Niyeti çok iyi olmayabilir. Ama mesela atıyorum her türlü elektronik eşya vardır normal eşyalarında böyle pahalı şeyler gibi görünüyorsa o zaman anlasilabilir.

Eve taşınmadan önce mutlaka kullanacağın bütün alanların fotoğraflarını ve en ufak bir hasar gördüğün zaman bunu mumkunse yazılı olarak ev sahibine bildir.

Kira sözleşmesi yaparken ev sahibin sana "warm miete" (yan giderler dahil kira fiyati) ya da "neben kosten" dâhil diyebilir ama sen özellikle elektrik ve gazi giderlerinin kiraya dahil olup olmadığını sormalısın çünkü mesela ev sahibi yalnızca su, atık su ve yönetim giderlerini kiraya dahil edip "warm miete" diyebilir ama asıl büyük miktarlari elektrik ve gaz için ödemen gerekebilir. Aslında bunun ayrımı var "kalt Betriebskosten" ve "warm Betriebskosten" ama eğer Almanya'da yeniysen (Ki yazından anladığım kadarı ile yenisin) bu ayrim gözünden kaçabilir neyse sen onu özellikle sor elektrik ve gaz dahil mi diye. Hatta GEZ (Almanya'da bir vergi bütün evlerden alınıyor) Ve Internet dahil mi diye de sorabilirsin ama eğer onlar için ayrıca ücret isterse bile evi kaç kişi ile paylaşacağına bağlı olarak çok tutmayan şeyler.

Mümkünse evde senle birlikte yasayacak diğer insanlarla evin tutmadan önce tanış (zaten genellikle önce onlarla konuşuyorsan eğer onlar tamam derse evi tutabiliyorsun ama bazen ev sahibin diğer insanlara sormadan da kiralayabiliyor ya da kiralamak istiyor) ev arkadaşların çok önemli ve asıl alman gereken bilgileri sana verebilir

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Sal Tem 10, 2018 7:15 pm

Bilu1 yazdı: Sal Tem 10, 2018 6:26 pm Benim ilk tuttuğum Wg'den dolayı çok dilim yandı ve bu konuda bayağı tecrübe ve bilgi sahibi sayilabilirim. Sana bir kaç küçük tavsiye ve bilgi vermek istiyorum.

Birincisi yasal olarak depozitoyu taksit halinde ödeyebilirsin ama en fazla 3 taksit. Eğer hem depozito hem de kirayı ilk seferde vermek çok yüklü bir miktar olacaksa bunu ev sahibi ile konuşabilirsin. Ama ev sahibinle bu olayda anlasmadan kira sözleşmesini imzaladıktan sonra sen ben depozitoyu 3 taksit halinde ödeyeceğim dersen yasal olarak ev sahibin seni evden çıkarma hakkı bulunmaz ancak önceden anlaşmadan böyle bir kararı alman aranızda sorun yaratabilir.

Depoziton yasal olarak en fazla 3 kira bedeli olmak zorunda.

Eğer evde herhangi bir hasara yol açmamışsan sen çıkarken ev sahibin depotiyu iade etmesi gerekir ama bunu hemen yapmayabilir mesela 5 ay veya 6 ay sonra iade edebilir.

Eğer ev sahibin depozitoyu vermek istemezse ve evde hasara yol açtığını söylerse bu konuda dikkatli olmalısın. Evin normal kullanımından dolayı olusabilecek hasarlardan dolayı depozitonu iade etmemezlik yapamaz. Mesela evin parkeleri eskimiş onları değiştireceğim falan diyemez çünkü normalde evi kullanırken uçamazsın ve mutlaka o parkeler eskiyecek yani.

Bunlar genel bilgilerde şimdi bir kaç tavsiye vermek istiyorum nelere dikkat etmen gerektiği konusunda

Yasal olarak depozito kira bedelinin 3 katı olabilir ama mesela oda kirasi 300 euro olan bir yere 900 euro istiyorlarsa ve evde böyle 900 euro'ya değecek bir şey yoksa mesela ev esyasiz ise falan bence burda dikkatli olmalısın çünkü evde hasar verebilegin pek bir sey yok neden o kadar yüksek para istiyor falan biraz iyi düşün tart. Niyeti çok iyi olmayabilir. Ama mesela atıyorum her türlü elektronik eşya vardır normal eşyalarında böyle pahalı şeyler gibi görünüyorsa o zaman anlasilabilir.

Eve taşınmadan önce mutlaka kullanacağın bütün alanların fotoğraflarını ve en ufak bir hasar gördüğün zaman bunu mumkunse yazılı olarak ev sahibine bildir.

Kira sözleşmesi yaparken ev sahibin sana "warm miete" (yan giderler dahil kira fiyati) ya da "neben kosten" dâhil diyebilir ama sen özellikle elektrik ve gazi giderlerinin kiraya dahil olup olmadığını sormalısın çünkü mesela ev sahibi yalnızca su, atık su ve yönetim giderlerini kiraya dahil edip "warm miete" diyebilir ama asıl büyük miktarlari elektrik ve gaz için ödemen gerekebilir. Aslında bunun ayrımı var "kalt Betriebskosten" ve "warm Betriebskosten" ama eğer Almanya'da yeniysen (Ki yazından anladığım kadarı ile yenisin) bu ayrim gözünden kaçabilir neyse sen onu özellikle sor elektrik ve gaz dahil mi diye. Hatta GEZ (Almanya'da bir vergi bütün evlerden alınıyor) Ve Internet dahil mi diye de sorabilirsin ama eğer onlar için ayrıca ücret isterse bile evi kaç kişi ile paylaşacağına bağlı olarak çok tutmayan şeyler.

Mümkünse evde senle birlikte yasayacak diğer insanlarla evin tutmadan önce tanış (zaten genellikle önce onlarla konuşuyorsan eğer onlar tamam derse evi tutabiliyorsun ama bazen ev sahibin diğer insanlara sormadan da kiralayabiliyor ya da kiralamak istiyor) ev arkadaşların çok önemli ve asıl alman gereken bilgileri sana verebilir
Çok sağol gerçekten tam ihtiyacım olan bilgileri verdin, eminim başkaları içinde çok faydalı olacaktır. 8-) Bir de aklıma şimdi geldi : bunlarda aidat vs. tarzı bir şey var mı bizim ödediğimiz yoksa onunla ev sahibimi ilgileniyor malum bizde kiracı ödüyor genelde aidatı.