Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Yasanan Zorluklar

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
filmlovepenguin

Re: Almanya'da Yasanan Zorluklar

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzr Kas 18, 2018 3:22 am

selen yazdı: Pzt Kas 12, 2018 6:05 pm ben burayı günlük gibi kullansam olur mu :D
şu an master yapıyorum ve bilmiyorum nasıl almanyada iş bulacağımı, bunun için staj başvurusu yaptım 20 tane çok da büyük olmayan şirketlere, yok kabul etmediler bu arada uçak uzay müh. okuyorum. Gerçi kabul etseler de tam zamanlı istiyorlarmış, bu sefer dönemi dondurmam gerek dondurursam da yurtta kalamıycam, master bitene kadar. Çok karmaşık her şey. Kiralar da aşırı pahalı. Yani benim dönemimdekiler yapmıyolar staj flan zaten lisansta almanyada zorunlu staj yaptıkları için, cv lerine deneyim olarak onları yazarlar. Benim lisansta tr de yaptığım stajları çok da dikkate almıyorlar alamazlar zaten de, ülkede üretim yok bişey yok,tanınmış bi yer yok. Napacağımı bilmiyom açıkçası... inşallah bir yolunu bulurum :)
Konuyla alakali ben de bir süredir düsünüyorum. Cs alanina yakin bir dalda (data science) master yapiyorum ve sorumun özü su:
-sizce okul sonrasi bu dalda is bulabilmenin daha kolaylasmasi icin okurken notlara odaklanmak mi yoksa direkt deneyim kazanmak icin sirketlere girmek mi daha önemli?
Bu hafta olmadi hocalarimla görüsecegim ama biliyorum burada da yakin dallarda calisan insanlar var. Fikirlerinizi merak ediyorum özetle...

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzr Kas 18, 2018 3:49 am

filmlovepenguin yazdı: Pzr Kas 18, 2018 3:22 am Konuyla alakali ben de bir süredir düsünüyorum. Cs alanina yakin bir dalda (data science) master yapiyorum ve sorumun özü su:
-sizce okul sonrasi bu dalda is bulabilmenin daha kolaylasmasi icin okurken notlara odaklanmak mi yoksa direkt deneyim kazanmak icin sirketlere girmek mi daha önemli?
Bu hafta olmadi hocalarimla görüsecegim ama biliyorum burada da yakin dallarda calisan insanlar var. Fikirlerinizi merak ediyorum özetle...
Veya yuzde uzerinden hesaplarsaniz dil-notlar-stajlar faktolerine ne kadar verirdiniz sonrasinda yazilimda is arayacak birisi icin?

selen

Mesaj gönderen selen » Pzr Kas 18, 2018 1:23 pm

filmlovepenguin yazdı: Pzr Kas 18, 2018 3:49 am Veya yuzde uzerinden hesaplarsaniz dil-notlar-stajlar faktolerine ne kadar verirdiniz sonrasinda yazilimda is arayacak birisi icin?
yani tam yüzde olarak bilemiyorum .. Notlar da önemli ama sadece iyi notlarla bulamayan almanları biliyorum (onların da bunları tartıştığı bir forumları var arada onlara da bakıyorum benim bölümümle ilgili). şimdi Dil tabii ki bir alman gibi konuşamıyoruz, ve çoğu zaman belki almana yakın bir almanca istiyorlar ama senin bölümün informatiğe yakın sanırım o alanda dili çok ince eleyip sık dokumazlar,hatta ayrıca ingilizce de isterler (gerçi bnden de istiyorlar da ingilizce ). Staj ise yapmak gerekiyor, yani cv inde almanyada yaptığın stajlar çok önemli çünkü hem master dan mezun olacaksın ve iş başvurusunda, almanya senin tr de yaptığın stajları önemsemez, teknolojide uluslararası bir yeri yok zaten Türkiyenin. Ee ne yazacaksın deneyim olarak cv boş. O yüzden bnce staj, werkstudent en önemlisi , tabii bulunabilirse. Arada da iş ilanlarını takip edip istenen bilgi ve nitelikleri edinmeye çalışmak lazım. Kolay gelsin inşallah hepimize.

Tamer35

Mesaj gönderen Tamer35 » Sal Ara 18, 2018 5:31 am

Onca sayfalar gezdim ama sanırım en güzeli burası.İnsana yalnız olmadığını hissettiriyor adeta.Hikayemi kısa anlatma niyetindeyim ama uzun olursa şimdiden affola.Okumasanızda darılmam.Bu biraz kendime bir yazı. Türkiye’de Makina Mühendisliğinden mezun oldum.Hayalim bir süredir Türkiye’nin boğucu kaotik ortamından kaçıp yurt dışına yerleşmekti.Bunun için araştırmalara başladım.Ve sonunda Ruhr Üniversitesi dil kursuna kabul aldım.Kabul sonrası, vize başvuru sürecim başladı.Bu süreçte saçma sapan aksilikler yaşadım.Artık vazgeçme noktası gelmiştim.En son konsolosluktan aranıp görevli kadın “Siz bana akıl verecek konumda değilsiniz” diyip telefonu suratıma kapatınca bir paket sigarayı 1 saatte içip s.karım Almanya’sına da gitmiyorum dedim.İş başvurularına başladım.Sonunda iyi bir fabrikadan Bakım Mühendisliği pozisyonu için teklif aldım.Firma beni bir hafta sonra aradı başlangıç için iyi bir ücret teklif ettiler .Tam kabul edip öbür gün işe başlayacakken.Yurt içi kargodan o mesaj aldı.Postanız elimizden ulaştı diye.4 senelik son seneleri zor geçen ama alıştığım bir ilişkim,yeni bir işim,ailemin bana önceden almış olduğu bir ev ve her zaman kullanabileceğim (babamın olsa da) bir arabam vardı.Bir yanda iş,sevgili,ev,araba bir yanda A1 Almancasıyla başlayacak bir serüven tünelin ucu ise pek aydınlık değil.Kendi kendime .Ulahn daha 25 yaşındayım bu hayat bir kere önüme geliyo(25 sene ailemle yaşadım) Tamer dene oğlum şansını dedim. Denedim 2 gün sonrasına bilet aldım herşeyi geride bırakarak Almanya’ya geldim.Gelmeden önce kendimce ev işini halletmiştim.Eski bir camide imamın dairesinde kalacaktım.Ev için idare eder kullanılır dediler.İlk olarak Bremen’e akrabaların yanına gittim.Gelsenkirchen’e gelmem bir gün kala bina 1 senedir kullanılmıyormuş baya kötü durumda ama sen istersen yine gel bak dediler.Sanki seçim şansım varmış gibi.Dedim yapacak birşey yok ne kadar kötü olabilir.Gelsenkirchen’e geldim eve getirdiler ve işte o an Sinan Çetin’in film gibi programındaki gibi bir sahne gerçekleşti kapı müzikle açıldı ama çıkan eski edebiyat öğretmenim değil farelerin pislikleriydi.Bina’da ağır bir fare pisliği kokusu merdiven halılarında fare pislikleri,sıvası dökülmüş duvarlar,rutubet kokan bir daire ve ben.Dairede kalorifer çalışmıyor,eşyalar toz ve pislik içinde.Düşün ki benden önce gelen çift 1 gün kalıp akşamına gizlice kaçmışlar.Dedim oğlum yapacak birşey yok sokağa gidemezsin hava sopuk.Burada kimsen yok kalacaksın.İlk gece yaktım bir sigara başladım evi çamaşır suyuyla yıkamaya(Allah’tan dairemde fare YÖK ama binamda adını Micheal ve Helga koyduğum iki Alman fare dostum var.Ama sanırım onlar bile gittiler gözükmüyorlar.) evin heryerini çitiledim.Ama ev buz kalorifer çalışmıyor.İnternet televizyon hiçbir şey yok.Bina yola bakıyo önünden araba geçse deli gibi titriyor.İlk geçen deprem oluyo korkusuyla 10 kere uyandım.İlk iki gün yalnızlıktan oturup sigara içip müzik eşliğinde ağladım.Hayatımda 3 kere falan ağlamışımdır.(Dedemi kaybettiğinde,terkedilidğimde ve babamdan ilk tokadımı yediğimde).Sonrasında okulu tanıma,derse başlama vs vs bir sürü şey geçirdim.O sırada bir kira ödeme karşılığında 4 katlı caminin 1500 çivili halılarını 3 gün kanter içinde fare pisliği kokusundan yüzümde maske elimde eldiven,çekiç,yan keski,falçata eşliğinde halıları kese kese arada çivileri Söke söke bitirdim.Türkiye’de 5000 lira verseler yapmayacağım işi burada bir kira vermemek için büyük bir ciddiyetle yaptım.Daha anlatacak çok şeyim varda sadece gelirsek.Şuan cemaatla aram iyi arada tek tük içtiğimi biliyolar(Netto’da kasa sırasında birkaç kere birayla yakalandım) bir arkadaş edindim arada onuda çağırıyorum.Ama cemaatin çalışkanlığımla Gönüller’ini kazandım.Geçen hafta 1.5 ay sonra yanda ki yeni camiinin imamı “Oğlum bari Cuma’lara gel” ısrarına dayanamayıp gittim.Namazdan sonra da şuan kesin olmasada bir iş buldum Her an başlama durumum var. Halıları kaldırınca bina düzeldi,dairemi kendime göre şekillendirdim,kalorifer çalışıyo,kiram 150€’ya düştü,farelere her akşam binaya girerken selam veriyorum,binanın sallanmasında korkmayı bırak geçen arabanın ağırlığına göre be kadar sallanacağına dair tahmin yürütür oldum.Geriye sigarayı bırakmak bir de Almanca işini çözmek var.İkincisi iyi gidiyor ama ilki yalnız gecelerde tek ortağım olduğu için peşimi bırakmıyor.Bu yazımı okunmasından ziyade kendime bir mektup olarak buraya bırakıyorum.Oğlum Tamer 1.5 ay’da çok zorluklar aştın.Ya bu boku yiceksin ya bu diyardan gideceksin.Bu sözü unutma.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 18, 2018 10:56 am

Tamer35 yazdı: Sal Ara 18, 2018 5:31 am Onca sayfalar gezdim ama sanırım en güzeli burası.İnsana yalnız olmadığını hissettiriyor adeta.Hikayemi kısa anlatma niyetindeyim ama uzun olursa şimdiden affola.Okumasanızda darılmam.Bu biraz kendime bir yazı. Türkiye’de Makina Mühendisliğinden mezun oldum.Hayalim bir süredir Türkiye’nin boğucu kaotik ortamından kaçıp yurt dışına yerleşmekti.Bunun için araştırmalara başladım.Ve sonunda Ruhr Üniversitesi dil kursuna kabul aldım.Kabul sonrası, vize başvuru sürecim başladı.Bu süreçte saçma sapan aksilikler yaşadım.Artık vazgeçme noktası gelmiştim.En son konsolosluktan aranıp görevli kadın “Siz bana akıl verecek konumda değilsiniz” diyip telefonu suratıma kapatınca bir paket sigarayı 1 saatte içip s.karım Almanya’sına da gitmiyorum dedim.İş başvurularına başladım.Sonunda iyi bir fabrikadan Bakım Mühendisliği pozisyonu için teklif aldım.Firma beni bir hafta sonra aradı başlangıç için iyi bir ücret teklif ettiler .Tam kabul edip öbür gün işe başlayacakken.Yurt içi kargodan o mesaj aldı.Postanız elimizden ulaştı diye.4 senelik son seneleri zor geçen ama alıştığım bir ilişkim,yeni bir işim,ailemin bana önceden almış olduğu bir ev ve her zaman kullanabileceğim (babamın olsa da) bir arabam vardı.Bir yanda iş,sevgili,ev,araba bir yanda A1 Almancasıyla başlayacak bir serüven tünelin ucu ise pek aydınlık değil.Kendi kendime .Ulahn daha 25 yaşındayım bu hayat bir kere önüme geliyo(25 sene ailemle yaşadım) Tamer dene oğlum şansını dedim. Denedim 2 gün sonrasına bilet aldım herşeyi geride bırakarak Almanya’ya geldim.Gelmeden önce kendimce ev işini halletmiştim.Eski bir camide imamın dairesinde kalacaktım.Ev için idare eder kullanılır dediler.İlk olarak Bremen’e akrabaların yanına gittim.Gelsenkirchen’e gelmem bir gün kala bina 1 senedir kullanılmıyormuş baya kötü durumda ama sen istersen yine gel bak dediler.Sanki seçim şansım varmış gibi.Dedim yapacak birşey yok ne kadar kötü olabilir.Gelsenkirchen’e geldim eve getirdiler ve işte o an Sinan Çetin’in film gibi programındaki gibi bir sahne gerçekleşti kapı müzikle açıldı ama çıkan eski edebiyat öğretmenim değil farelerin pislikleriydi.Bina’da ağır bir fare pisliği kokusu merdiven halılarında fare pislikleri,sıvası dökülmüş duvarlar,rutubet kokan bir daire ve ben.Dairede kalorifer çalışmıyor,eşyalar toz ve pislik içinde.Düşün ki benden önce gelen çift 1 gün kalıp akşamına gizlice kaçmışlar.Dedim oğlum yapacak birşey yok sokağa gidemezsin hava sopuk.Burada kimsen yok kalacaksın.İlk gece yaktım bir sigara başladım evi çamaşır suyuyla yıkamaya(Allah’tan dairemde fare YÖK ama binamda adını Micheal ve Helga koyduğum iki Alman fare dostum var.Ama sanırım onlar bile gittiler gözükmüyorlar.) evin heryerini çitiledim.Ama ev buz kalorifer çalışmıyor.İnternet televizyon hiçbir şey yok.Bina yola bakıyo önünden araba geçse deli gibi titriyor.İlk geçen deprem oluyo korkusuyla 10 kere uyandım.İlk iki gün yalnızlıktan oturup sigara içip müzik eşliğinde ağladım.Hayatımda 3 kere falan ağlamışımdır.(Dedemi kaybettiğinde,terkedilidğimde ve babamdan ilk tokadımı yediğimde).Sonrasında okulu tanıma,derse başlama vs vs bir sürü şey geçirdim.O sırada bir kira ödeme karşılığında 4 katlı caminin 1500 çivili halılarını 3 gün kanter içinde fare pisliği kokusundan yüzümde maske elimde eldiven,çekiç,yan keski,falçata eşliğinde halıları kese kese arada çivileri Söke söke bitirdim.Türkiye’de 5000 lira verseler yapmayacağım işi burada bir kira vermemek için büyük bir ciddiyetle yaptım.Daha anlatacak çok şeyim varda sadece gelirsek.Şuan cemaatla aram iyi arada tek tük içtiğimi biliyolar(Netto’da kasa sırasında birkaç kere birayla yakalandım) bir arkadaş edindim arada onuda çağırıyorum.Ama cemaatin çalışkanlığımla Gönüller’ini kazandım.Geçen hafta 1.5 ay sonra yanda ki yeni camiinin imamı “Oğlum bari Cuma’lara gel” ısrarına dayanamayıp gittim.Namazdan sonra da şuan kesin olmasada bir iş buldum Her an başlama durumum var. Halıları kaldırınca bina düzeldi,dairemi kendime göre şekillendirdim,kalorifer çalışıyo,kiram 150€’ya düştü,farelere her akşam binaya girerken selam veriyorum,binanın sallanmasında korkmayı bırak geçen arabanın ağırlığına göre be kadar sallanacağına dair tahmin yürütür oldum.Geriye sigarayı bırakmak bir de Almanca işini çözmek var.İkincisi iyi gidiyor ama ilki yalnız gecelerde tek ortağım olduğu için peşimi bırakmıyor.Bu yazımı okunmasından ziyade kendime bir mektup olarak buraya bırakıyorum.Oğlum Tamer 1.5 ay’da çok zorluklar aştın.Ya bu boku yiceksin ya bu diyardan gideceksin.Bu sözü unutma.
Pes etmezsen basaracaksin, emin olabilirsin:) Ne isi buldun tam olarak?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Sal Ara 18, 2018 1:40 pm

Tamer35 yazdı: Sal Ara 18, 2018 5:31 am Onca sayfalar gezdim ama sanırım en güzeli burası.İnsana yalnız olmadığını hissettiriyor adeta.Hikayemi kısa anlatma niyetindeyim ama uzun olursa şimdiden affola.Okumasanızda darılmam.Bu biraz kendime bir yazı. Türkiye’de Makina Mühendisliğinden mezun oldum.Hayalim bir süredir Türkiye’nin boğucu kaotik ortamından kaçıp yurt dışına yerleşmekti.Bunun için araştırmalara başladım.Ve sonunda Ruhr Üniversitesi dil kursuna kabul aldım.Kabul sonrası, vize başvuru sürecim başladı.Bu süreçte saçma sapan aksilikler yaşadım.Artık vazgeçme noktası gelmiştim.En son konsolosluktan aranıp görevli kadın “Siz bana akıl verecek konumda değilsiniz” diyip telefonu suratıma kapatınca bir paket sigarayı 1 saatte içip s.karım Almanya’sına da gitmiyorum dedim.İş başvurularına başladım.Sonunda iyi bir fabrikadan Bakım Mühendisliği pozisyonu için teklif aldım.Firma beni bir hafta sonra aradı başlangıç için iyi bir ücret teklif ettiler .Tam kabul edip öbür gün işe başlayacakken.Yurt içi kargodan o mesaj aldı.Postanız elimizden ulaştı diye.4 senelik son seneleri zor geçen ama alıştığım bir ilişkim,yeni bir işim,ailemin bana önceden almış olduğu bir ev ve her zaman kullanabileceğim (babamın olsa da) bir arabam vardı.Bir yanda iş,sevgili,ev,araba bir yanda A1 Almancasıyla başlayacak bir serüven tünelin ucu ise pek aydınlık değil.Kendi kendime .Ulahn daha 25 yaşındayım bu hayat bir kere önüme geliyo(25 sene ailemle yaşadım) Tamer dene oğlum şansını dedim. Denedim 2 gün sonrasına bilet aldım herşeyi geride bırakarak Almanya’ya geldim.Gelmeden önce kendimce ev işini halletmiştim.Eski bir camide imamın dairesinde kalacaktım.Ev için idare eder kullanılır dediler.İlk olarak Bremen’e akrabaların yanına gittim.Gelsenkirchen’e gelmem bir gün kala bina 1 senedir kullanılmıyormuş baya kötü durumda ama sen istersen yine gel bak dediler.Sanki seçim şansım varmış gibi.Dedim yapacak birşey yok ne kadar kötü olabilir.Gelsenkirchen’e geldim eve getirdiler ve işte o an Sinan Çetin’in film gibi programındaki gibi bir sahne gerçekleşti kapı müzikle açıldı ama çıkan eski edebiyat öğretmenim değil farelerin pislikleriydi.Bina’da ağır bir fare pisliği kokusu merdiven halılarında fare pislikleri,sıvası dökülmüş duvarlar,rutubet kokan bir daire ve ben.Dairede kalorifer çalışmıyor,eşyalar toz ve pislik içinde.Düşün ki benden önce gelen çift 1 gün kalıp akşamına gizlice kaçmışlar.Dedim oğlum yapacak birşey yok sokağa gidemezsin hava sopuk.Burada kimsen yok kalacaksın.İlk gece yaktım bir sigara başladım evi çamaşır suyuyla yıkamaya(Allah’tan dairemde fare YÖK ama binamda adını Micheal ve Helga koyduğum iki Alman fare dostum var.Ama sanırım onlar bile gittiler gözükmüyorlar.) evin heryerini çitiledim.Ama ev buz kalorifer çalışmıyor.İnternet televizyon hiçbir şey yok.Bina yola bakıyo önünden araba geçse deli gibi titriyor.İlk geçen deprem oluyo korkusuyla 10 kere uyandım.İlk iki gün yalnızlıktan oturup sigara içip müzik eşliğinde ağladım.Hayatımda 3 kere falan ağlamışımdır.(Dedemi kaybettiğinde,terkedilidğimde ve babamdan ilk tokadımı yediğimde).Sonrasında okulu tanıma,derse başlama vs vs bir sürü şey geçirdim.O sırada bir kira ödeme karşılığında 4 katlı caminin 1500 çivili halılarını 3 gün kanter içinde fare pisliği kokusundan yüzümde maske elimde eldiven,çekiç,yan keski,falçata eşliğinde halıları kese kese arada çivileri Söke söke bitirdim.Türkiye’de 5000 lira verseler yapmayacağım işi burada bir kira vermemek için büyük bir ciddiyetle yaptım.Daha anlatacak çok şeyim varda sadece gelirsek.Şuan cemaatla aram iyi arada tek tük içtiğimi biliyolar(Netto’da kasa sırasında birkaç kere birayla yakalandım) bir arkadaş edindim arada onuda çağırıyorum.Ama cemaatin çalışkanlığımla Gönüller’ini kazandım.Geçen hafta 1.5 ay sonra yanda ki yeni camiinin imamı “Oğlum bari Cuma’lara gel” ısrarına dayanamayıp gittim.Namazdan sonra da şuan kesin olmasada bir iş buldum Her an başlama durumum var. Halıları kaldırınca bina düzeldi,dairemi kendime göre şekillendirdim,kalorifer çalışıyo,kiram 150€’ya düştü,farelere her akşam binaya girerken selam veriyorum,binanın sallanmasında korkmayı bırak geçen arabanın ağırlığına göre be kadar sallanacağına dair tahmin yürütür oldum.Geriye sigarayı bırakmak bir de Almanca işini çözmek var.İkincisi iyi gidiyor ama ilki yalnız gecelerde tek ortağım olduğu için peşimi bırakmıyor.Bu yazımı okunmasından ziyade kendime bir mektup olarak buraya bırakıyorum.Oğlum Tamer 1.5 ay’da çok zorluklar aştın.Ya bu boku yiceksin ya bu diyardan gideceksin.Bu sözü unutma.
Bence pes etmeden devam etmelisin. Bende dahil olmak üzere senin yerinde olmak isteyen onlarca kişi vardır. Nelerden vazgeçtiğini kendin söyledin. Vazgeçtiğin şeylere değecek işler yap. Hayatta başarılar dilerim.

Tamer35

Mesaj gönderen Tamer35 » Sal Ara 18, 2018 2:40 pm

Teşekkür ederim güzel temennilerin,dileklerin ve desteğin için.Çabalıyoruz,çalışıyoruz elbet her kışın sonu bahardır.😀

Tamer35

Mesaj gönderen Tamer35 » Sal Ara 18, 2018 2:41 pm

Physiker yazdı: Sal Ara 18, 2018 10:56 am Pes etmezsen basaracaksin, emin olabilirsin:) Ne isi buldun tam olarak?
Açıkçası iki yerden haber bekliyorum bir tanesi baharat fabrikasında dönemsel işçi, diğeri garsonluk vasfı düşük parası idare eder işler. :-)

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Sal Ara 18, 2018 2:43 pm

Vazgeçtiğimiz şeyler inşallah bir gün misliyle fırsat olarak çıkacak önümüze diye ümit ediyorum :D

Elbet bizim de çiçeklerimiz açacak :D