Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’da Çalışarak Geçinen Var Mı ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
John Steinbeck

Almanya’da Çalışarak Geçinen Var Mı ?

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cum Şub 23, 2018 10:27 am

Merhabalar, aranızda Almanya’da çalışarak geçinen var mı ? Haftada kaç saat çalışıyorsunuz ? Saatlik ne kadar alıyorsunuz ? Açıkçasi ben aileden para almayacağım. Bir hesaplama yapıyorum ama doğru mudur bilemedim,

Haftada 20 aaat çalışsak 8 eurodan. Ayda 640 euro yapıyor, tabii vergi kesiliyordur fakat o miktarı bilmiyorum.

Kykdan ilk burs başvurusu yaparız çıkmazsa, kredi çekerim diye düşünüyorum. Oradanda 170 civari euro geliyor. Bildiğim kadarıyla kredide herkese çıkıyor.

Toplam bi 750-700 euro civarina, yurtta kalarak gayet iyi geçinilir diye düşünüyorum sizce ? Bu şekilde geçinem var mı ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya’da Çalışarak Geçinen Var Mı ?

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 23, 2018 5:27 pm

Hangi sehirde yasiyorsun? Yurttami kaliyorsun?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cum Şub 23, 2018 5:44 pm

Dil kursu süresi boyunca çalışman çok zor olur çünkü çalışma iznin yok.Okula başlayınca çalışabilirsin,minijoblarda 450 euroya kadar para kazanırsan bunun için vergi vermen gerekmez.Ama önceden hesabını hiç çalışmayacakmışsın gibi ayarla bence.Okula başlayınca dersleri halledebilirsen çalışabilirsin.Bende daha gitmedim ama yazılan ve çizilenler aşağı yukarı böyle.Genellikle evdeki hesap çarşıya uymuyor.Forumda bu konu hakkında çok yazı var,biraz incelersen çok fikir sahibi olursun.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cum Şub 23, 2018 5:57 pm

Physiker yazdı: Cum Şub 23, 2018 5:27 pm Hangi sehirde yasiyorsun? Yurttami kaliyorsun?
Şuanda Almanya’da degilim. Yurtta kalmayı planlıyorum.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cum Şub 23, 2018 5:58 pm

BirFacitas yazdı: Cum Şub 23, 2018 5:44 pm Dil kursu süresi boyunca çalışman çok zor olur çünkü çalışma iznin yok.Okula başlayınca çalışabilirsin,minijoblarda 450 euroya kadar para kazanırsan bunun için vergi vermen gerekmez.Ama önceden hesabını hiç çalışmayacakmışsın gibi ayarla bence.Okula başlayınca dersleri halledebilirsen çalışabilirsin.Bende daha gitmedim ama yazılan ve çizilenler aşağı yukarı böyle.Genellikle evdeki hesap çarşıya uymuyor.Forumda bu konu hakkında çok yazı var,biraz incelersen çok fikir sahibi olursun.
Öyle bir durum yok yani, çalışarak kendimi geçindirebilmem lazim, oradan garantor buldum.

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Cum Şub 23, 2018 10:14 pm

Dostum dil kursu süresince yasal olarak çalışamıyoruz,o sebepten saatlik 8 euro ücreti unut.Kaçak olarak çalıştığın işte de en fazla 5 euro veriyorlar genel olarak ve işler aşırı ağır

Ayrıca KYK, üniversiteye başlamamış öğrenciye kredi ve burs vermiyor,üniye başlaman lazım başvurabilmek için.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cum Şub 23, 2018 10:26 pm

Lopster yazdı: Cum Şub 23, 2018 10:14 pm Dostum dil kursu süresince yasal olarak çalışamıyoruz,o sebepten saatlik 8 euro ücreti unut.Kaçak olarak çalıştığın işte de en fazla 5 euro veriyorlar genel olarak ve işler aşırı ağır

Ayrıca KYK, üniversiteye başlamamış öğrenciye kredi ve burs vermiyor,üniye başlaman lazım başvurabilmek için.
Peki ya universiteye gectikten sonra bu sekilde gecinilebilirmi sence ?

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Cmt Şub 24, 2018 7:46 am

Üniye basladiktan sonra yasadigin sehire göre 750€ ile gecinebilirsin evet. 650 ile de gecinilir :) yani en azindan acliktan ölmezsin. Gecinme kavrami herkese göre farklidir senin yasam tarzini bilmedigimizden kimse net bir cevap veremez. Ama unutma ki herzaman ekstralar çıkar onlarıda hesaba katmak gerekli.

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Cmt Şub 24, 2018 2:22 pm

John Steinbeck yazdı: Cum Şub 23, 2018 10:26 pm Peki ya universiteye gectikten sonra bu sekilde gecinilebilirmi sence ?
Aushilfe çalışırsın(450 €'luk işler) ,kyk'dan da kredi alırsan orta halli bir şehirde yaşanır bence rahat.Universite esnasında full time çalışmak çok riskli, derslerine odaklanamayıp çuvallamak an meselesi.Ama diğer türlü geçinilir dostum için rahat olsun

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cmt Şub 24, 2018 2:51 pm

Lopster yazdı: Cmt Şub 24, 2018 2:22 pm Aushilfe çalışırsın(450 €'luk işler) ,kyk'dan da kredi alırsan orta halli bir şehirde yaşanır bence rahat.Universite esnasında full time çalışmak çok riskli, derslerine odaklanamayıp çuvallamak an meselesi.Ama diğer türlü geçinilir dostum için rahat olsun
Tamamdir, tesekkurler. Yani full time calisamam zaten. Bu 450 euroluk islerde birde haftada 10 saat calismamiz yetiyormus defilmi ? 20 saat degil.