Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturduğum WG'de küften dolayı banyonun yenilenmesi ve en aşağı 10.000€ gibi bir ödeme istemeleri bilenler bakabilir mi?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Oturduğum WG'de küften dolayı banyonun yenilenmesi ve en aşağı 10.000€ gibi bir ödeme istemeleri bilenler bakabilir

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 06, 2018 12:29 am

sonunda disini göstermeye baslamissin :) yalniz gelmiyosa cok daha iyi aslinda. baktin kapida 3-4 kisi var, bagiriyolar direk ara polisi. kapimda birileri var bagiriyolar iceri girmeye calisiyolar dediginde hemen gelir bi ekip. hem kagit üzerinde sikayetin olur, hem de ilerisi icin kanitin olur sikayetci olacaksan bile ya da olay mahkemeye yansidiginda vs.

niye kapattin ki cami ben olsam inadina kapatmazdim. evi havalandiriyorum deyip suratina kapatcaktin :)

Bilu1

Re: Oturduğum WG'de küften dolayı banyonun yenilenmesi ve en aşağı 10.000€ gibi bir ödeme istemeleri bilenler bakabilir

Mesaj gönderen Bilu1 » Sal Şub 06, 2018 12:48 am

welly275 yazdı: Sal Şub 06, 2018 12:29 am sonunda disini göstermeye baslamissin :) yalniz gelmiyosa cok daha iyi aslinda. baktin kapida 3-4 kisi var, bagiriyolar direk ara polisi. kapimda birileri var bagiriyolar iceri girmeye calisiyolar dediginde hemen gelir bi ekip. hem kagit üzerinde sikayetin olur, hem de ilerisi icin kanitin olur sikayetci olacaksan bile ya da olay mahkemeye yansidiginda vs.

niye kapattin ki cami ben olsam inadina kapatmazdim. evi havalandiriyorum deyip suratina kapatcaktin :)
Muhtemelen o gece polisi ararım dememeden sonra bir daha gelmez ama gelirse daha iyi olur cidden polisi ararım yani. Zaten o cam olayını anlamadım mutfağa zarar veriyor dedi sonra bi de başıma mutfak çıkmasın yani ona da en az 20.000€ tadilat masrafı çıkartır bide onla uğraşmak istemiyorum ama camın bi süre açık olması cidden ne zarar veriyor onu cok merak ediyorum. Hani yağmur kar rüzgar vs bir şey de yoktu o gün. Neyse çıkış dilekçemi çoktan verdim zaten 3 ay sonra özgürüm.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 06, 2018 8:43 am

banyoyu havalandirmamissin küf olmus diyen kisi mutfak camini kapat diyosa garip :) gelir o huylu huyundan vazgecmez. sen dedigim gibi video cekme olayini düsün evde olmadiginiz zaman. bu iyice meraklanir simdi niye beni randevu almadan sokmuyo diye :)

Kölner

Mesaj gönderen Kölner » Sal Şub 06, 2018 4:47 pm

Ev sahibi ne tuhaf biriymiş yahu.Allah yardımcınız olsun gelişmeleri yazarsanız forumdaki arkadaslar için tecrübe olmuş olur
En son cıkarken Resım cekin siz cıktıktan sonra zarar verip sucu size atmasın. Hatta evi teslim ederken sahitleriniz olsun.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Sal Şub 06, 2018 9:02 pm

Kölner yazdı: Sal Şub 06, 2018 4:47 pm Ev sahibi ne tuhaf biriymiş yahu.Allah yardımcınız olsun gelişmeleri yazarsanız forumdaki arkadaslar için tecrübe olmuş olur
En son cıkarken Resım cekin siz cıktıktan sonra zarar verip sucu size atmasın. Hatta evi teslim ederken sahitleriniz olsun.
Evi teslim ederken zaten (3 ay sonra özgürlüğüme kavuşuyorum muhtemelen) videoya çekmeyi düşünüyorum. Ama zaten kadın şey dedi verdiğin depozitoyu alabilmen için Betriebkosten (idari giderler) hesaplanması gerekiyormuş. Ve dedi ki her yılın hesaplaması bir sonraki yılda yapılıyormuş yani 2018 yılı için hesaplamayı en erken 2019 yılında alabilirmiş ve o hesaplamayı almadan depozitoyu kesinlikle iade edemeyeceğini söyledi. (Ki ben burda baska uzun süre yaşamış arkadaşlarıma sordugumda kimse böyle bir şey ile karşılaşmadığını depozitolarini en geç 1 ay içinde aldıklarını söylediler) Yani her türlü uğraştıracak kadin. Ama ben onu da avukata sordum sanırım 6 aydan fazla tutamıyormuş o depozitoyu elinde. Ama internetten araştırdığımda cidden ev sahibinin böyle bir bahaneyi öne sürerek depozitoyu elinde tutabilir yaziyordu. Yani depozitoyu almak için tekrar uğraşmak gerekiyor galiba. Ve internette araştırıken şöyle bir yazıya denk geldim ev sahibi kiraladığı ev için aldığı depozitoya kiracının izni olmadan dokunamaz ve ayrı bir faiz hesabında tutması gerekir ve kiracı evden ayrılırken parayı faiziyle iade etmesi gerekir gibi bir şeyler okudum. Faizi önemli değil zaten en fazla 5€ falan olur zaten uzun süre kalmadım ama acaba böyle bir şey yapmadıysa elimde koz olarak tutabilir miyim onu bilmiyorum onu daha detaylı araştırmam lazim.

Ben cidden forumda başka birinin daha böyle bir ev sahibine denk gelebileceğini düşünmüyorum türünün tek örneği bile olabilir.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 06, 2018 10:57 pm

dedigi dogru betriebskosten yani isitma, su, elektrik, vs. giderler icin depozitoyu tutabilir ama senin kira kontratina bagli olarak belli miktara kadar kiranin icindeyse tutabilir cünkü sizin ne kadar harcadiginiz bi sonraki okumada belli olur. bence büyük ihtimal icindedir ama kontrol et yine de. ne zaman okundugunu da kapicidan yani hausmeisterˋdan ögrenebilirsin. benim bildigim elektrik yilda iki kere okunuyo. digerleri de ayni sekildeyse sene sonuna kadar tutamaz giderler belli oldugunda ve sizin kullandiginiz kadar hesap cikarabilir.

evden cikarken mutlaka hausmeister esliginde tüm saatleri okuyup not et, fotograf cek. sonraki kiraci girdiginde o da kullanacak malum sonra sana fazla hesap cikarmasin.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Şub 07, 2018 1:13 am

welly275 yazdı: Sal Şub 06, 2018 10:57 pm dedigi dogru betriebskosten yani isitma, su, elektrik, vs. giderler icin depozitoyu tutabilir ama senin kira kontratina bagli olarak belli miktara kadar kiranin icindeyse tutabilir cünkü sizin ne kadar harcadiginiz bi sonraki okumada belli olur. bence büyük ihtimal icindedir ama kontrol et yine de. ne zaman okundugunu da kapicidan yani hausmeisterˋdan ögrenebilirsin. benim bildigim elektrik yilda iki kere okunuyo. digerleri de ayni sekildeyse sene sonuna kadar tutamaz giderler belli oldugunda ve sizin kullandiginiz kadar hesap cikarabilir.

evden cikarken mutlaka hausmeister esliginde tüm saatleri okuyup not et, fotograf cek. sonraki kiraci girdiginde o da kullanacak malum sonra sana fazla hesap cikarmasin.
Aslinda ısıtma ve elektriği ben ayrıca ödüyorum. Sadece su, apartmanın genel elektriği ve çöp giderlerini Betriebkosten olarak alıyor. Elektrik faturasını sanırım Martta alacağız, gaz için de öyle galiba. Ve binada hausmeister yok. O zaman ben sadece su saatinin fotosunu çekebilirim (Ki onun da nerde olduğunu bilmiyorum)
Kadının attığı mesaj aynen şu "Kaution bekommst du von mir, nach Abrechnung der Nebenkosten. Abrechnung ist immer Jahr darauf" sonra ben de "Abrechnung ist immer Jahr darauf" derken ne demek istiyorsunuz yani ne zaman iade edeceksiniz diye cevap yazmiştim. Sonra kadının yazdığı aynen şu "Abrechnung für 2018 ist 2019. Die Gemeinde schickt mir auch dann erst die Rechnungen. Ich kann vorher nicht abbrechen." Bide ben bu mesajı taa Ocak ayında yerime kiracı ararken atmıştım. O zamanlar şubat ayında başka bir yere taşınacağıma inanmıştım yani sonra benim önerdiğim kiracıları kabul etmedi. Ama bu mesajlaşmayı yaparken yani 2018'in sadece ilk ayında oturmuş olacağımı varsayarak yapmıştım. Ona rağmen 2018 yilininki 2019 da hesaplanıyor demişti.

Şöyle bir durum var eğer benim ödediğim tutardan daha az fatura gelirse onu iade mi edecek? Bide hani bahsettigi apartmanın ortak gideri yani kaç yıldır orda oturuyor kadın 3 assagi 5 yukarı ne geleceğini de çok iyi biliyordur. Sadece bizim suyu biraz fazla ya da az kullanmış olabiliriz onun disinda faturada büyük bir oynama olmaz yani. Suyu da zaten normal bir kullanıcıdan ne kadar fazla kullanmış olabiliriz ki yani kadının keseceği en fazla kişi başı 5 - 10€ onu da geçen yılın faturasına bakarak assagi yukarı hesaplayabilir ama uğraştırmak istiyor gibi.

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Çrş Şub 07, 2018 3:19 am

Sinirlerim bozuldu. Sana kolaylıklar dilerim. Allahın belasına bak ya.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Şub 07, 2018 3:44 am

betriebkosten icin depozito bir yil boyunca bekletilmez. Depozito zaten onun icinde degil evdeki olusacak hasarlari karsilamak icindir. Senin depozitonu evden ciktiktan itibaren en gec 3 ay icerisinde hesabina yatirmak zorunda ve senin yeni adres bilgilerini alip olusacabilecek nachzahlunglari sana ayri sekilde fatura etmek zorunda. Diger sorunada gelecek olursak yerinde olsam paraya hic acimam saglam bir avukat tutarim hos siradan bir avukat bile bu isin üstesinden gelir cünkü kadinin yapmak istedigi acikca banyo yenileme masraflarini sana kitlemek. Mahkemeye verdiginde mahkeme zaten tarafsiz bilirkisi tutacak ve bu bilirkisi raporu %99 senin lehine cikacaktir cünkü eski evlerde küf sorunu yalitimdan dolayi oluyor. Sadece küf yüzünden fayanslar komple yenilenmez bisürü kimyasal temizleme spreyleri var onunla temizlersin gerekirse aradaki dolguyu yenilersin olur biter. Eger NRW eyaletindeysen bu isleri yapan Baugutachter tanigidim var sana bu konuda yardimci olabilir.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Şub 07, 2018 5:09 am

technonur yazdı: Çrş Şub 07, 2018 3:44 am betriebkosten icin depozito bir yil boyunca bekletilmez. Depozito zaten onun icinde degil evdeki olusacak hasarlari karsilamak icindir. Senin depozitonu evden ciktiktan itibaren en gec 3 ay icerisinde hesabina yatirmak zorunda ve senin yeni adres bilgilerini alip olusacabilecek nachzahlunglari sana ayri sekilde fatura etmek zorunda. Diger sorunada gelecek olursak yerinde olsam paraya hic acimam saglam bir avukat tutarim hos siradan bir avukat bile bu isin üstesinden gelir cünkü kadinin yapmak istedigi acikca banyo yenileme masraflarini sana kitlemek. Mahkemeye verdiginde mahkeme zaten tarafsiz bilirkisi tutacak ve bu bilirkisi raporu %99 senin lehine cikacaktir cünkü eski evlerde küf sorunu yalitimdan dolayi oluyor. Sadece küf yüzünden fayanslar komple yenilenmez bisürü kimyasal temizleme spreyleri var onunla temizlersin gerekirse aradaki dolguyu yenilersin olur biter. Eger NRW eyaletindeysen bu isleri yapan Baugutachter tanigidim var sana bu konuda yardimci olabilir.
Zaten Avukat sorun olmayacak çünkü aylık gelirim 720€ olduğundan tutmak istedigim avukatin ucreti devlet tarafından karşılanıyormuş. (Ben buraya bloke hesapla gelmiştim her hangi bir garantorum vs yok ve henüz çalışma iznim de olmadığından çalışmıyorum o yüzden devletin düşük gelirler için avukat tutma hakkından yararlanabiliyorum muhtemelen.) Ama NRW eyaletinde degilim. Zaten şuan spreyle temizledim çıplak gözle görünmüyor mavi isikta da görünmüyor. Sadece banyonun altında silikonu var bi ora temizlenemiyor ama o da silikonun altina geçmemiş sadece silikonun değişmesi gerekiyor gibi.
Depozitoyu da hizlica almaya çalışacağım ama yasal olarak yan giderlerin hesaplanmadigini öne sürerek bi müddet elinde tutma hakkı olabiliyormuş ama umarım 3 aydan fazla tutamıyordur.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Şub 07, 2018 8:31 pm

Burada mahkeme kararlarindan alinti yapilarak bilgi verilmis. orda ev sahibinin 6 aya kadar tutabilecegi yaziyo. bunun disinda bir baskasinda da ev sahibinin depozitonun bir kismini sonradan ortaya cikabilecek ödemeler icin tutabilecegi yaziyo. ama bu ödeme süresinin sonuna kadar. bu ödeme süresi tam olarak ne kadar bilmiyorum. bunun devaminda da anlasamamazlik durumunda da tahmini bir hesap yapilir demis. sonuncuda da ev sahibinin tutarlar belli olup, parayi tahsil ettikten sonra depozitoyu hemen kiraciya geri vermesi gerektigini yazmis. eger ödemezse kiracinin belli bir süreye kadar ödemesi gerektigini bildiren bir uyari gönderme hakkinin oldugunu ve bu sürede de ödemezse mahkemeye verebilecegini söylemis. Son cümlede de ev sahibinin bu depozitoyu kendi özel amaclari icin kullanamayacagini yazmis.

simdi baska yerlerde de okudugum kadariyla ev sahibi depozitoyu, vadeli hesaba (faiz isleyen) yatirmak zorunda. yasal olarak bu sekilde. simdiye dek size herhangi bir yil sonu dökümü gibi bir belge göndermediyse, dilersen hesap özetini ya da paranin faiz isleyen hesapta bulundugunu kanitlamasini edebilirsin.
Bilu1 yazdı: Çrş Şub 07, 2018 1:13 am Aslinda ısıtma ve elektriği ben ayrıca ödüyorum. Sadece su, apartmanın genel elektriği ve çöp giderlerini Betriebkosten olarak alıyor. Elektrik faturasını sanırım Martta alacağız, gaz için de öyle galiba. Ve binada hausmeister yok. O zaman ben sadece su saatinin fotosunu çekebilirim (Ki onun da nerde olduğunu bilmiyorum)
Kadının attığı mesaj aynen şu "Kaution bekommst du von mir, nach Abrechnung der Nebenkosten. Abrechnung ist immer Jahr darauf" sonra ben de "Abrechnung ist immer Jahr darauf" derken ne demek istiyorsunuz yani ne zaman iade edeceksiniz diye cevap yazmiştim. Sonra kadının yazdığı aynen şu "Abrechnung für 2018 ist 2019. Die Gemeinde schickt mir auch dann erst die Rechnungen. Ich kann vorher nicht abbrechen." Bide ben bu mesajı taa Ocak ayında yerime kiracı ararken atmıştım. O zamanlar şubat ayında başka bir yere taşınacağıma inanmıştım yani sonra benim önerdiğim kiracıları kabul etmedi. Ama bu mesajlaşmayı yaparken yani 2018'in sadece ilk ayında oturmuş olacağımı varsayarak yapmıştım. Ona rağmen 2018 yilininki 2019 da hesaplanıyor demişti.

Şöyle bir durum var eğer benim ödediğim tutardan daha az fatura gelirse onu iade mi edecek? Bide hani bahsettigi apartmanın ortak gideri yani kaç yıldır orda oturuyor kadın 3 assagi 5 yukarı ne geleceğini de çok iyi biliyordur. Sadece bizim suyu biraz fazla ya da az kullanmış olabiliriz onun disinda faturada büyük bir oynama olmaz yani. Suyu da zaten normal bir kullanıcıdan ne kadar fazla kullanmış olabiliriz ki yani kadının keseceği en fazla kişi başı 5 - 10€ onu da geçen yılın faturasına bakarak assagi yukarı hesaplayabilir ama uğraştırmak istiyor gibi.
apartman islerini yöneten bir kurum falan var mi? yani giriste panoda falan isim numara bisey görürsün eger varsa. yoksa da ev sahibine diyeceksin ve onunla birlikte sayaclari okuyacaksin. hatta bunu yazili (taahhütlü) olarak simdiden ev sahibine bildir.

Sonraki yil alirsin demis Jahr drauf demekle. Dedikleri dogru ama sayac okuma döneminin ne zaman oldugunu, hangi kurum yetkiliyse sorar ögrenirsin yalan söyleme ihtimaline karsi. dilersen gidip bi avukatla konus. bu yasal sinir neymis. yoksa sana tahmini bir hesap cikarmak durumunda ve bi kismini tutabilir zaten o dedigim sayfadakilere bakarak hareket edersek.

ödedigin miktardan az gelirse ödemek zorunda mi bilmiyorum

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Şub 25, 2018 2:21 pm

Üzüldüm adina ezdirme kendini sesini sana yükseltmesine izin verme polisle tehdit et dedigin gibi böyle bir sey yaptigi zaman o zaman geri adim atar
Arkadaslar ben erkegim =)