Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenci Şehirlerinde 600 Euro Yeter mi ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
John Steinbeck

Re: Öğrenci Şehirlerinde 600 Euro Yeter mi ?

Mesaj gönderen John Steinbeck » Prş Kas 16, 2017 7:58 pm

Uppp

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Kas 16, 2017 10:04 pm

John Steinbeck yazdı: Prş Kas 16, 2017 7:58 pmUppp
Bisey sorucam hem okul hem çalışma hayati zor olmucak mi sence ama bölümün felsefe oldugundan daha rahat olabilirsin. Ben elektronik muh. Düşünüyorum da hem çalişma hem okul nasil gider hiç bilmiyorum. Kaldiki bu bolumu kendi anadilinde bitirmek bile zor ..
Bide mezun olunca iş bulabilecek misin bu bölümde iyi karar ver . Insallah olursa zor bir hayat bizi bekliyor umarim hersey istediğin gibi olur . Ayrica 600 euroyu bi şekilde yetirirsin bence onemli olan iş bulmak .

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Prş Kas 16, 2017 11:30 pm

John Steinbeck yazdı: Çrş Kas 15, 2017 11:08 am Tesekkur ederim, aciklayici sekilde yazmissiniz. O zaman ilk yil semesterticket almayacagim ben dil kursu senesinde ardindan alacagim.

Siz hangi sehirde yasiyorsunuz ? Ya ben yurt fiyatlarina bakarak konusuyoruk, yani bu studenwerkden bakiyorum. Oradaki fiyatlara elektrik su isinma dahil mi ?

Edit: Birde iyi isler demissiniz, siz hangi bolumde okuyorsunuz ? Ben felsefe okuyacagimda bu alandada notlar yuksek olsa yine ayni sekilde is bulunulabilir mi ?
Baden-Württemberg eyaletindeyim ben. Mühendislik okuyacağım ancak şuan dil kursundayım. Burda mühendislik okuyan arkadaslarimdan duyduğum kadarı ile saatlik 16 - 17€'ya kadar iş bulanlar oluyor. (Bunlar benim cevremden duydugum en yuksek rakamlar belki daha fazla alanlar da olabilir tanimadigim ogrencilerden) Haftada 20 saat kadar çalışarak haftalık 320€ alabiliyorlar. Bu da aylık 1.280€ ya takabul ediyor. Hadi 280 - 380€ vergi olarak ver (tam olarak ne kadar vergi verdiklerini bilmiyorum.) Yine assagi yukarı 900 - 1.000€ kalıyor aylık. Ama tabi bunlar okulda bayağı iyi öğrenciler. Ve CV'leri sağlam. Ama yine de ortalama bir öğrenci saatlik 12€ civarinda kazanabilecegi işler bulabiliyor. Haftalık 20 saat çalışması da 240€ 'ya takabil ediyor ve aylık ortalama 960€ oluyor tabi vergisiyle falan bu 800€ civarına düşebilir ama yine de senin geçinmeyi düşündüğün miktarın üstünde bir rakamdan bahsediyoruz. Felsefe alanını tam bilmiyorum ancak saatlik yine en kötü ihtimalle 10 - 12€ iş bulursun. Ayni zamanda notların ve dilin iyi olursa ve kendini gelistirirsen daha yüksek maaşlari öğrenciyken alma imkanın doğar. Onun dışında yurtlara bakarken "kalt Miete" veya "warm Miete" yazması lazım. Kalt Miete yazıyorsa sadece oda fiyatıdır. Warm Miete yazıyorsa elektrik şu vs dahil fiyatıdır. Ama şey ona dikkatli bakman lazım orda yazar zaten fiyatın içine tam olarak nelerin dahil olduğu. Mesela ben kendi tecrübemi soyleyim ben evi tutarken kalt Miete 300€ warm Miete 335€ yazıyordu. Ben de sandım warm Miete her şey dahil ama yanında şey yazıyormuş elektrik ve su ile birlikte warm Miete. Ben ilk ay 335€ tuttuğumu sandım ama sonra gaz faturası gelince anladim ki aslında 335€'dan daha fazlaya tutmusum. O yüzden bence direk sorabilirsin fiyata neler dahil diye. Hoş ben facebook gruplarından bulmuştum odayı ve ev sahibi de aslında söylemişti evin toplam fiyati 380€ ya kadar gelebilir diye ama kontratta 335€ yazınca ben acaba yanlış mı anladım diye dusunmustum. Meğerse ilk başta en doğrusunu anlamışım. Bide sömestr ticketle ilgili bisi soyleyim eğer okulun dil kursuna gidiyorsan ama okulla bağlantılı bir dil kursu değil direk okulun kursuna gidiyorsan okuldan öğrenci kimlik kartı alırsın. Bu öğrenci kimlik kartınla da sömestr ticket alabiliyorsun. Zaten bunları buraya gelince öğrenirsin. Sınıfındaki bütün arkadaşlarının aynı problemleri olacağından herkes birbirine bu tür konularda bildiklerini ve tecrübelerini aktarıyor.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Çrş Şub 06, 2019 2:30 am

Duisburgta yaşiyorum bochumda okuyacağım ama şuanda dil kursundayım. Geldiğimde çok sıkıntılı bir dönemde geldiğim için evlerle ilgili görüşme yapamadım (yılbaşı tatili öncesi geldim). Bu yüzden tam anlamıyla bulduğum ilk yere yerleştim. Yurtta kaliyorum kirası diğer yerlere göre yüksek 390€ veriyorum bochum yakınlarında eşyalı 35m^2 bir evi ortalama faturalarla beraber 280-400€ arasında bulabiliyorsun. aylık yeme içme giderlerim başta çok dengesizdi ama şuanda ortalama 90-100€ arası bir şey ulaşım içinde şuanda youngticket-plus dedikleri bir kartı kullaniyorum o da aylık 71.30€. Ev kuşu tiplerinden olduğum içinde pek dışarda dolaşmiyorum. Bence gideceğin şehirde kiralar uygunsa 600€ya geçinebilirsin.

Berkcnr

Mesaj gönderen Berkcnr » Çrş Şub 06, 2019 9:44 am

Bilu1 yazdı: Prş Kas 16, 2017 11:30 pm Baden-Württemberg eyaletindeyim ben. Mühendislik okuyacağım ancak şuan dil kursundayım. Burda mühendislik okuyan arkadaslarimdan duyduğum kadarı ile saatlik 16 - 17€'ya kadar iş bulanlar oluyor. (Bunlar benim cevremden duydugum en yuksek rakamlar belki daha fazla alanlar da olabilir tanimadigim ogrencilerden) Haftada 20 saat kadar çalışarak haftalık 320€ alabiliyorlar. Bu da aylık 1.280€ ya takabul ediyor. Hadi 280 - 380€ vergi olarak ver (tam olarak ne kadar vergi verdiklerini bilmiyorum.) Yine assagi yukarı 900 - 1.000€ kalıyor aylık. Ama tabi bunlar okulda bayağı iyi öğrenciler. Ve CV'leri sağlam. Ama yine de ortalama bir öğrenci saatlik 12€ civarinda kazanabilecegi işler bulabiliyor. Haftalık 20 saat çalışması da 240€ 'ya takabil ediyor ve aylık ortalama 960€ oluyor tabi vergisiyle falan bu 800€ civarına düşebilir ama yine de senin geçinmeyi düşündüğün miktarın üstünde bir rakamdan bahsediyoruz. Felsefe alanını tam bilmiyorum ancak saatlik yine en kötü ihtimalle 10 - 12€ iş bulursun. Ayni zamanda notların ve dilin iyi olursa ve kendini gelistirirsen daha yüksek maaşlari öğrenciyken alma imkanın doğar. Onun dışında yurtlara bakarken "kalt Miete" veya "warm Miete" yazması lazım. Kalt Miete yazıyorsa sadece oda fiyatıdır. Warm Miete yazıyorsa elektrik şu vs dahil fiyatıdır. Ama şey ona dikkatli bakman lazım orda yazar zaten fiyatın içine tam olarak nelerin dahil olduğu. Mesela ben kendi tecrübemi soyleyim ben evi tutarken kalt Miete 300€ warm Miete 335€ yazıyordu. Ben de sandım warm Miete her şey dahil ama yanında şey yazıyormuş elektrik ve su ile birlikte warm Miete. Ben ilk ay 335€ tuttuğumu sandım ama sonra gaz faturası gelince anladim ki aslında 335€'dan daha fazlaya tutmusum. O yüzden bence direk sorabilirsin fiyata neler dahil diye. Hoş ben facebook gruplarından bulmuştum odayı ve ev sahibi de aslında söylemişti evin toplam fiyati 380€ ya kadar gelebilir diye ama kontratta 335€ yazınca ben acaba yanlış mı anladım diye dusunmustum. Meğerse ilk başta en doğrusunu anlamışım. Bide sömestr ticketle ilgili bisi soyleyim eğer okulun dil kursuna gidiyorsan ama okulla bağlantılı bir dil kursu değil direk okulun kursuna gidiyorsan okuldan öğrenci kimlik kartı alırsın. Bu öğrenci kimlik kartınla da sömestr ticket alabiliyorsun. Zaten bunları buraya gelince öğrenirsin. Sınıfındaki bütün arkadaşlarının aynı problemleri olacağından herkes birbirine bu tür konularda bildiklerini ve tecrübelerini aktarıyor.
Hocam merhabalar ben Bilgi Üni inşaat müh mezunuyum. ortalamam 2.87. Aachen berlin teknik veya karlsruhede master yapmayı planlıyorum. sizce almanca c1 sertifikası alırsam bu ortalamayla bu okullara kabul alma şansım olur mu? sizin ortalama nedir ve hangi pokullara başvurmayı planlıyosunuz?

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Prş Şub 07, 2019 6:15 pm

ugr. yazdı: Çrş Şub 06, 2019 2:30 am Duisburgta yaşiyorum bochumda okuyacağım ama şuanda dil kursundayım. Geldiğimde çok sıkıntılı bir dönemde geldiğim için evlerle ilgili görüşme yapamadım (yılbaşı tatili öncesi geldim). Bu yüzden tam anlamıyla bulduğum ilk yere yerleştim. Yurtta kaliyorum kirası diğer yerlere göre yüksek 390€ veriyorum bochum yakınlarında eşyalı 35m^2 bir evi ortalama faturalarla beraber 280-400€ arasında bulabiliyorsun. aylık yeme içme giderlerim başta çok dengesizdi ama şuanda ortalama 90-100€ arası bir şey ulaşım içinde şuanda youngticket-plus dedikleri bir kartı kullaniyorum o da aylık 71.30€. Ev kuşu tiplerinden olduğum içinde pek dışarda dolaşmiyorum. Bence gideceğin şehirde kiralar uygunsa 600€ya geçinebilirsin.
ulaşım için semester ticket yok mu?
Edit: pardon dil kursu olduğunu görmemişim.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Cmt Şub 09, 2019 7:26 pm

peppybird yazdı: Prş Şub 07, 2019 6:15 pm ulaşım için semester ticket yok mu?
Edit: pardon dil kursu olduğunu görmemişim.
üniversitenin dil kursunda olduğum için aslında var. Ama bem geldiğimde 3 ay sonra bitecekti zaten. Yaz semester'ı için başvurmayı planliyorum.