Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenci Şehirlerinde 600 Euro Yeter mi ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
John Steinbeck

Öğrenci Şehirlerinde 600 Euro Yeter mi ?

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzt Kas 06, 2017 8:25 pm

Merhabalar sizce aylık olarak 600 euro yeterli olacak mıdır herşey dahil bir öğrenci şehri için ? Mesela göttingen için. Birde sene boyunca ulaşımımızı semester ticket almadan sadece bisiklet ile sağlayabilir miyiz ?

Bu sorum konuyla alakasız ama cevaplarsanız sevinirim, şimdi dil kursu senesinde çalışma iznimiz yok ama çalışanlar varmı kaçak şekilde ? Şartlar nedir ? ne kadar veriyorlardı ?

dreas

Re: Öğrenci Şehirlerinde 600 Euro Yeter mi ?

Mesaj gönderen dreas » Pzt Kas 06, 2017 11:15 pm

John Steinbeck yazdı: Pzt Kas 06, 2017 8:25 pm Merhabalar sizce aylık olarak 600 euro yeterli olacak mıdır herşey dahil bir öğrenci şehri için ? Mesela göttingen için. Birde sene boyunca ulaşımımızı semester ticket almadan sadece bisiklet ile sağlayabilir miyiz ?

Bu sorum konuyla alakasız ama cevaplarsanız sevinirim, şimdi dil kursu senesinde çalışma iznimiz yok ama çalışanlar varmı kaçak şekilde ? Şartlar nedir ? ne kadar veriyorlardı ?
Hocam dil kursunda semester ticket alamıyorsunuz. Kendi şehrim için söyleyeyim 70 euro aylık ulaşım kartına ödüyorum

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzt Kas 06, 2017 11:42 pm

dreas yazdı: Pzt Kas 06, 2017 11:15 pm Hocam dil kursunda semester ticket alamıyorsunuz. Kendi şehrim için söyleyeyim 70 euro aylık ulaşım kartına ödüyorum
Hangi sehirde okuyorsunuz ? Arastirdigim kadariyla bazi okullardan sartli kabul alip gidip, onlarin dil kursuna kaydolunca semester ticket alabildigimizden bahsedilmis.

Sizce bu butce ile yasanilabilir mi ? Biaiklet ile yil boyu ulasim saglanabilir mi ? Bu dil kursu senesinde kacak calisamazmiyiz ya 20 saat

dreas

Mesaj gönderen dreas » Pzt Kas 06, 2017 11:55 pm

John Steinbeck yazdı: Pzt Kas 06, 2017 11:42 pm Hangi sehirde okuyorsunuz ? Arastirdigim kadariyla bazi okullardan sartli kabul alip gidip, onlarin dil kursuna kaydolunca semester ticket alabildigimizden bahsedilmis.

Sizce bu butce ile yasanilabilir mi ? Biaiklet ile yil boyu ulasim saglanabilir mi ? Bu dil kursu senesinde kacak calisamazmiyiz ya 20 saat
Heidelberg’de yaşıyorum. Tabiki yaşanabilir ama bir kere sizin vize alabilmeniz için kalacağınız ay sayısıx720 euro bloke hesabınıza yatırmanız gerekiyor.Bisiklet ile kışın ulaşım zor olabilir soğuk yüzünden. Dil kursu senesinde kaçak çalışabileceğinizi sanmıyorum. Almanca olmadığı için çalışma alanınız kısıtlı olucaktır.Aynı zamanda kaçak çalışmanız problem olabileceğinden herkes iş vermez. İş bulamazsınız demiyorum sonuçta net birşey yok.Ama çalışırım orda masrafımı çıkarırım düşüncesiyle hareket edip üzülmenizi istemem.Göründüğü kadar kolay olmuyor insan buraya gelince anlıyor

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Sal Kas 07, 2017 12:09 am

dreas yazdı: Pzt Kas 06, 2017 11:55 pm Heidelberg’de yaşıyorum. Tabiki yaşanabilir ama bir kere sizin vize alabilmeniz için kalacağınız ay sayısıx720 euro bloke hesabınıza yatırmanız gerekiyor.Bisiklet ile kışın ulaşım zor olabilir soğuk yüzünden. Dil kursu senesinde kaçak çalışabileceğinizi sanmıyorum. Almanca olmadığı için çalışma alanınız kısıtlı olucaktır.Aynı zamanda kaçak çalışmanız problem olabileceğinden herkes iş vermez. İş bulamazsınız demiyorum sonuçta net birşey yok.Ama çalışırım orda masrafımı çıkarırım düşüncesiyle hareket edip üzülmenizi istemem.Göründüğü kadar kolay olmuyor insan buraya gelince anlıyor

Bloke hesap olayini biliyorum, tek yolumda bu. Fakat hazirdan yemiyeyim dige dusunuyorum. Birde ben net sekilde suna cevap alamadim hicbir konuda, mesela ilk yil bloke hesap yaptik ve bitti ardindan universiteye baslarkende oturum uzatirkende bloke hesapmi gerekecek ? Sartli kabul alip gittigimizi varsayarsak.

Siz sartli kabulu alip heidelbergde bir kursami gittiniz ?

dreas

Mesaj gönderen dreas » Sal Kas 07, 2017 12:29 am

John Steinbeck yazdı: Sal Kas 07, 2017 12:09 am Bloke hesap olayini biliyorum, tek yolumda bu. Fakat hazirdan yemiyeyim dige dusunuyorum. Birde ben net sekilde suna cevap alamadim hicbir konuda, mesela ilk yil bloke hesap yaptik ve bitti ardindan universiteye baslarkende oturum uzatirkende bloke hesapmi gerekecek ? Sartli kabul alip gittigimizi varsayarsak.

Siz sartli kabulu alip heidelbergde bir kursami gittiniz ?
Ben kabul almadım. Dil kursu için geldim. Bildiğim kadarıyla her yıl bloke hesap yapmanız gerekiyor.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Çrş Kas 08, 2017 10:59 am

Up

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Prş Kas 09, 2017 9:56 am

ben yeter diyorum. aachendan örnek verirsem ev kirasına 200-350 arası (250ye çok güzel evler var), yemek 150-200 arası (ben 150euroya geçiniyorum yemek için) ve sigorta tabii ki o da dil kursu için caree concep yani 35 euro ya da öğrenciyseniz 88 falandı sanırım. artı kitap vs için de 50 desek 600e çok rahat geçinilir. hatta 500e de geçinilir ev konusunda şanslıysanız ve çok rahat yaşayayım demiyosanız.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Prş Kas 09, 2017 10:47 am

nepharyl_ yazdı: Prş Kas 09, 2017 9:56 am ben yeter diyorum. aachendan örnek verirsem ev kirasına 200-350 arası (250ye çok güzel evler var), yemek 150-200 arası (ben 150euroya geçiniyorum yemek için) ve sigorta tabii ki o da dil kursu için caree concep yani 35 euro ya da öğrenciyseniz 88 falandı sanırım. artı kitap vs için de 50 desek 600e çok rahat geçinilir. hatta 500e de geçinilir ev konusunda şanslıysanız ve çok rahat yaşayayım demiyosanız.
Ben tek kisilik yurtta kalirim, bakiyorumda bu yeşil renk temali yurtlar var yeni yapılmışlar, cok guzeller ve 230-240 euro fln. Bu yurt foyatina hersey dahil oluyor degilmi ? Bende evde pisiririm, okulda oglende cok acikirsam yemekhaneden yerim diye dusunuyorum. Bunun disinda meyve fln atistiririm oglen. Eglence icin partilerede yurt partilerine fln giderim veya ev partilerine.

Birde ben sskliyim bu yuzden sigortayada para vermem gerek yokmus.

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Prş Kas 09, 2017 11:25 am

gecinebilirsin bir iş bulup. :) 600 cok rahat yeter.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Prş Kas 09, 2017 12:21 pm

Önce kendine düzgün ikinci el bi bisiklet alırsın, yol paran cepte. Yemeği de evde yapmaya başlarsın. Gıda alışverişini de planlı programlı yap tabii. Abur cubura para harcama :)

Bu arada bisiklet yıl boyu kullanılabilir. Ben en azından Berlin'de ulaşımımı kış da dahil sadece bisikletle sağlıyorum. Yalnız yılda 1-2 haftalık dönem oluyor, havanın -10,-12 civarında izlediği, o zamanlar pek kullanamıyorum. İnsan yüzünü hissetmiyor o havalarda ancak yüzünü kapatıp sadece gözü açık şekilde kullananlar var. Onun dışında doğru giyindiğin takdirde gayet iyi kullanılabiliyor.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Prş Kas 09, 2017 12:59 pm

jobbabemeek yazdı: Prş Kas 09, 2017 12:21 pm Önce kendine düzgün ikinci el bi bisiklet alırsın, yol paran cepte. Yemeği de evde yapmaya başlarsın. Gıda alışverişini de planlı programlı yap tabii. Abur cubura para harcama :)

Bu arada bisiklet yıl boyu kullanılabilir. Ben en azından Berlin'de ulaşımımı kış da dahil sadece bisikletle sağlıyorum. Yalnız yılda 1-2 haftalık dönem oluyor, havanın -10,-12 civarında izlediği, o zamanlar pek kullanamıyorum. İnsan yüzünü hissetmiyor o havalarda ancak yüzünü kapatıp sadece gözü açık şekilde kullananlar var. Onun dışında doğru giyindiğin takdirde gayet iyi kullanılabiliyor.

Bende aynen boyle dusunuyorum, birde yagmurda nasil kullaniyorsunuz ? İkinci el duzgun sehir bisikletleri ne kadar ortalama ?

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Prş Kas 09, 2017 5:18 pm

Yani anormal şiddetli yağmurlarda da kullanmıyorum tabii. Ya biraz dinmesini bekliyorum ya da bisiklet yanımda u-bahn'a biniyorum. İyi bir yağmurluk al işte tabii. İkinci el bisikletlerin fiyatları değişiyor hep, buradan bakabilirsin: http://ebay-kleinanzeigen.de/ Yalnız aşırı ucuza satanlar oluyor sokaklarda, Flohmarkt'ta falan, onlar çalıntı oluyor, alma. Sonra şansa polise denk gelirsen senin başın ağrır.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzr Kas 12, 2017 2:57 pm

Bana yetmiyor açıkcası evimin kirası pahalı özel lükslerim var ;)
Bulun bir minijob çalışın 450 euro az değil öğrenci için etti 1050 euro.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Kas 12, 2017 3:29 pm

muhammet88 yazdı: Pzr Kas 12, 2017 2:57 pm Bana yetmiyor açıkcası evimin kirası pahalı özel lükslerim var ;)
Bulun bir minijob çalışın 450 euro az değil öğrenci için etti 1050 euro.
Artistlik yapmada yorumlari oku, ukala olma.

Zaten 440 euro calisarak ustune 178 euroda kyk kredisi ile gecinmeyi dusunuyoruz.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Sal Kas 14, 2017 5:07 pm

John Steinbeck yazdı: Pzr Kas 12, 2017 3:29 pm Artistlik yapmada yorumlari oku, ukala olma.

Zaten 440 euro calisarak ustune 178 euroda kyk kredisi ile gecinmeyi dusunuyoruz.
Benim amacım ukalalık değil yardımcı olmak. Devlet bursu veya aile desteğiyle geçineceğinizi farzederek yazdim. Masraflari minimilize ederek geçinebilirsiniz ama yeterli değil bence burs kovalamak lazim.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Sal Kas 14, 2017 11:37 pm

Ben yaklasik 360€ ev kirasi, 78,5€ ulaşım parası ve 30€ telefon faturası ödüyorum her ay. Ve Fintiba'dan hesabıma 715€ para geliyor aylık düzenli olarak ve gayette yaşıyorum sıkıntı yok. Hani her gün evde de yemiyorum gayet dışarda yemeğimi alıyorum arkadaşlarımla dışarı çıkıp eğleniyoruz yani. Sen diyorsunki ev kirasi 250€ civarında bulabiliyorum. Ulaşımı bisikletle yapacağım. Evde yemek yaparım falan yani o durumda sana 600€ fazla bile gelir. 400€ yeter bence. Hatta 450€ ya arada hafta sonları falan arkadaslarinla rahat dışarı çıkıp eğlenebilirsin.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Çrş Kas 15, 2017 12:35 am

Bilu1 yazdı: Sal Kas 14, 2017 11:37 pm Ben yaklasik 360€ ev kirasi, 78,5€ ulaşım parası ve 30€ telefon faturası ödüyorum her ay. Ve Fintiba'dan hesabıma 715€ para geliyor aylık düzenli olarak ve gayette yaşıyorum sıkıntı yok. Hani her gün evde de yemiyorum gayet dışarda yemeğimi alıyorum arkadaşlarımla dışarı çıkıp eğleniyoruz yani. Sen diyorsunki ev kirasi 250€ civarında bulabiliyorum. Ulaşımı bisikletle yapacağım. Evde yemek yaparım falan yani o durumda sana 600€ fazla bile gelir. 400€ yeter bence. Hatta 450€ ya arada hafta sonları falan arkadaslarinla rahat dışarı çıkıp eğlenebilirsin.

Semesterticket zorunlu degil degilmi ? Almasamda olur yani ?

Yani ot gibi yasamayacagimda dusuncelerime gore beslenmeyi evden hallettikmi cok ucuza geliyor aylik para. Haftada 2 gun disari cikarim zaten ama eglenmeye parti fln olursa giderim

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Kas 15, 2017 4:59 am

John Steinbeck yazdı: Çrş Kas 15, 2017 12:35 am Semesterticket zorunlu degil degilmi ? Almasamda olur yani ?

Yani ot gibi yasamayacagimda dusuncelerime gore beslenmeyi evden hallettikmi cok ucuza geliyor aylik para. Haftada 2 gun disari cikarim zaten ama eglenmeye parti fln olursa giderim
Zorunlu değil ama zaten sömestr ticket bana göre dünyanın en mantıklı olayı. Bulunduğum eyalette 6 ay için 150€ ödüyorsun. Bu da aylık 25€ ya denk geliyor ve bütün eyalet sınırlarında ücretsiz ulaşım demek. Ben şuan dil kursu öğrencisi oldugumdan aylık 78,5€ vermem gerekiyor ve bu da biraz pahalı. Bide sadece belli bir alanda kullanabiliyorum. 3 Waben'lik bir alan icin. (Waben burda ulasim icin kullanilan bir ölçü birimi) Aslında bence 25€ sömestr ticket için verilebilir çok fazla değil gibi. Turkiyede bile ben liseye giderken günlük otobüs param 3,5 liraydı gidiş donus. Hafta sonları da dershaneye gittiğimden 30 gün için 105 tl veriyordum aylık ve sadece iki kere kullanabiliyordum. Burda aylık 110 tl gibi bisi veriyorsun ve sınırsız kullanıyorsun. Burda senin zaten en çok para harcayacağın olay ev kirasi oluyor. Eğlenmeye o kadar para gitmiyor yani normal bir kafede bi tatlı yemek 1,5 - 2€ bir kahve içmek 1,5 - 3€ alkollü içecek istiyorsan 4 - 8€ arası oluyor ama bira için bu geçerli değil bira sudan ucuz zaten. Arkadaşlarınla her akşam çıkıp bir kafede otursanız bile senin bütçeni çok etkilemez bu durum. Gece dışarı çıkıp bar/disko tarzı yerlerde takınacaksan da yani içeceğin içkinin fiyatı 7-8€ yu geçmez en fazla 10€ olur ki bira içiyorsan bu 2 - 4€ dan fazla olmaz gece mekanda bile. Tabi benim dediğim normal kafeler mekanlar icin tabikide çok pahalı mekanlar vardır onları ayrı tutalim. Onun dışında bir müzeye sergiye vs girmek istediğinde öğrenci kimliğimle bedavaya ya da çok cüzi miktarlara girebiliyorsun. Yani buna da giriş için 3-4€ dan fazla vereceğini düşünmem ki bir çok müze de öğrencilere ücretsiz olabiliyor. Yeme içme keza öyle. Öğrencilerin takıldığı mekanlarda gayet doyurucu bir öğün icin vereceğin para 3,5 - 7€ civarinda olur. Bide senin calisma hakkin oluyor eger notlarin falan yuksek olursa ve dili de iyi bilirsen ciddi anlamda yüksek maaş alabileceğin işler bulabiliyorsun. Yani 250€ ya oda bulabiliyorsan ki benim bulunduğum şehirde 320€ den assagi oda yok çok rahat geçinirsin bunu çok da problem etme. Ve ev fiyatları çok yüksek değilse muhtemelen diğer şeyleride buna paralel olarak yüksek değildir diye tahmin ediyorum hatta sana yukarda yazdığım rakamlar kendi bulunduğum bölgeden ve senin bulunacağın bolgede daha da uygun olabilir.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Çrş Kas 15, 2017 11:08 am

Bilu1 yazdı: Çrş Kas 15, 2017 4:59 am Zorunlu değil ama zaten sömestr ticket bana göre dünyanın en mantıklı olayı. Bulunduğum eyalette 6 ay için 150€ ödüyorsun. Bu da aylık 25€ ya denk geliyor ve bütün eyalet sınırlarında ücretsiz ulaşım demek. Ben şuan dil kursu öğrencisi oldugumdan aylık 78,5€ vermem gerekiyor ve bu da biraz pahalı. Bide sadece belli bir alanda kullanabiliyorum. 3 Waben'lik bir alan icin. (Waben burda ulasim icin kullanilan bir ölçü birimi) Aslında bence 25€ sömestr ticket için verilebilir çok fazla değil gibi. Turkiyede bile ben liseye giderken günlük otobüs param 3,5 liraydı gidiş donus. Hafta sonları da dershaneye gittiğimden 30 gün için 105 tl veriyordum aylık ve sadece iki kere kullanabiliyordum. Burda aylık 110 tl gibi bisi veriyorsun ve sınırsız kullanıyorsun. Burda senin zaten en çok para harcayacağın olay ev kirasi oluyor. Eğlenmeye o kadar para gitmiyor yani normal bir kafede bi tatlı yemek 1,5 - 2€ bir kahve içmek 1,5 - 3€ alkollü içecek istiyorsan 4 - 8€ arası oluyor ama bira için bu geçerli değil bira sudan ucuz zaten. Arkadaşlarınla her akşam çıkıp bir kafede otursanız bile senin bütçeni çok etkilemez bu durum. Gece dışarı çıkıp bar/disko tarzı yerlerde takınacaksan da yani içeceğin içkinin fiyatı 7-8€ yu geçmez en fazla 10€ olur ki bira içiyorsan bu 2 - 4€ dan fazla olmaz gece mekanda bile. Tabi benim dediğim normal kafeler mekanlar icin tabikide çok pahalı mekanlar vardır onları ayrı tutalim. Onun dışında bir müzeye sergiye vs girmek istediğinde öğrenci kimliğimle bedavaya ya da çok cüzi miktarlara girebiliyorsun. Yani buna da giriş için 3-4€ dan fazla vereceğini düşünmem ki bir çok müze de öğrencilere ücretsiz olabiliyor. Yeme içme keza öyle. Öğrencilerin takıldığı mekanlarda gayet doyurucu bir öğün icin vereceğin para 3,5 - 7€ civarinda olur. Bide senin calisma hakkin oluyor eger notlarin falan yuksek olursa ve dili de iyi bilirsen ciddi anlamda yüksek maaş alabileceğin işler bulabiliyorsun. Yani 250€ ya oda bulabiliyorsan ki benim bulunduğum şehirde 320€ den assagi oda yok çok rahat geçinirsin bunu çok da problem etme. Ve ev fiyatları çok yüksek değilse muhtemelen diğer şeyleride buna paralel olarak yüksek değildir diye tahmin ediyorum hatta sana yukarda yazdığım rakamlar kendi bulunduğum bölgeden ve senin bulunacağın bolgede daha da uygun olabilir.
Tesekkur ederim, aciklayici sekilde yazmissiniz. O zaman ilk yil semesterticket almayacagim ben dil kursu senesinde ardindan alacagim.

Siz hangi sehirde yasiyorsunuz ? Ya ben yurt fiyatlarina bakarak konusuyoruk, yani bu studenwerkden bakiyorum. Oradaki fiyatlara elektrik su isinma dahil mi ?

Edit: Birde iyi isler demissiniz, siz hangi bolumde okuyorsunuz ? Ben felsefe okuyacagimda bu alandada notlar yuksek olsa yine ayni sekilde is bulunulabilir mi ?