Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Münih'te WG ya da Wohnung arıyoruz

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
suleymankrnz

Münih'te WG ya da Wohnung arıyoruz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Cum Eyl 29, 2017 2:24 pm

Selam arkadaşlar.

Ben ve kız arkadaşım LMU'da hukuk yüksek lisansına başlayacağız bu Semester. Bu yüzden kalacak yer arıyoruz. Bize bir oda yeter, ücret de aşırı bir şey olmadığı sürece önemli değil artık. Bizimle aynı durumda olanlarla birlikte bir eve de çıkabiliriz. Her türlü seçeneğe açığız denebilir, çünkü malum burası Münih. İlgilenenlerle hemen iletişime geçmek isterim, fazla zamanımız yok çünkü. Somut çözümleri olanlara kapımız açık.

Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Münih'te WG ya da Wohnung arıyoruz

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 29, 2017 8:38 pm

münih sizin de bildiginiz gibi cok sorunlu. özel yurtlar var onlarla konusabilirsiniz eger cok zor durumda kalirsaniz. bunun disinda facebookta ESN TUMi München diye bi grup var. orda Untermiete ilanlari yayinlaniyo. onlari takip edebilirsiniz. eger bisey duyarsam da paylasirim sizinle

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Cum Eyl 29, 2017 9:18 pm

çok iyi olur cidden çok teşekkürler, bakacağım sizden de haber bekliyoruz umarım birleşler buluruz

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Eyl 30, 2017 1:11 am

benden haber cok düsük ihtimal su aralar ev arayan tanidigim yok haberiniz olsun sonra iplemedi bizi demeyin :) o dedigim facebook grubu aktif ve ordan bisey bulma ihtimaliniz daha yüksek.

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Cmt Eyl 30, 2017 10:46 am

Estağfurullah, buralara kadar bu site sayesinde geldik öyle bir şey deme lüksümüz yok :) takip ediyorum, tekrar teşekkürler

ademcakman

Mesaj gönderen ademcakman » Cum Tem 06, 2018 3:02 pm

Selam,
bende münih'e hukuk yüksek lisansına başvurdum bu yıl :) Senin kabul mektubun ne zaman gelmişti?
Bide ders zorlukları nasıl?

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Cum Tem 06, 2018 5:13 pm

ademcakman yazdı: Cum Tem 06, 2018 3:02 pm Selam,
bende münih'e hukuk yüksek lisansına başvurdum bu yıl :) Senin kabul mektubun ne zaman gelmişti?
merhaba. Türkiye'de hangi hukuk fakültesi mezunusunuz ? bitirdiğiniz okulun ve not ortalamanızın yüksek lisans için çok önemli olduğunu düşünüyor musunuz ?
Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

ademcakman

Mesaj gönderen ademcakman » Cmt Tem 07, 2018 11:22 am

Ben Türk Alman Üniversitesini bitirdim.Bakacaz bakalım başvuru yaptım birkaç üniversiteye ama daha kabul gelmedi o zaman söylerim

ademcakman

Mesaj gönderen ademcakman » Cmt Tem 07, 2018 11:27 am

suleymankrnz yazdı: Cmt Eyl 30, 2017 10:46 am Estağfurullah, buralara kadar bu site sayesinde geldik öyle bir şey deme lüksümüz yok :) takip ediyorum, tekrar teşekkürler
Selam,

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Pzr Tem 08, 2018 12:07 pm

Merhaba,

Sanırım son başvuru tarihinden itibaren bir iki ay içinde gemişti. Kabul aldıktan sonra Münih'in şartları bizi çok zorladığı için oraya kayıt yaptırmadık. Değil yaşamak için bir ev, kayıt yaptırmaya gittiğimizde kalacak uygun bir otel bile bulamamıştık, öyle söyleyeyim. Ardından Göttingen Üniversitesinde başladık. Buradan da çok memnunuz. Özellikle çalışanlar, hocalar ve öğrenciler cidden çok sıcakkanlılar.

Derslerin içeriği bizimkilerden daha zor değil kesinlikle. (istisnalar var tabiiki) Hatta belli başlı derslerde daha bile kolay. Tek sorun gerekli olan Almanca seviyesinin önceden elde edilebilecek bir düzeyde olamaması. Yani şunu demek istiyorum; DSH sınavından gerekli olan seviyenin çok üzerinde bir puan almama rağmen derslere girdiğimde kullanılan dilin, özellikle terimlerin bize gösterilenlerle çok da bir alakası olmadığını gördüm. Senin özellikle Hukuk Almancasına yatkınlığın bizimkinden daha fazladır diye tahmin ediyorum mezun olduğun okul sebebiyle, o açıdan bizim kadar zorlanmazsın sanırım. Ama her şeye rağmen dersler, düzenli takip edilip çalışıldığı sürece kolaylıkla geçilebilecek seviyede. Ama herhangi bir dersin ucunu bir yerden sonra kaçırdığında da telafisinin neredeyse imkansız olduğunu da söylemeliyim. Buranın sistemi özele inildiğinde bizimkiyle çok da benzemiyor. O nedenle kendin görmediğin sürece çok da idrak edilebilecek gibi değil. Başka soruların olursa -gecikmeli de olsa- yardımcı olabilirim.

Başarılar

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzr Tem 08, 2018 3:05 pm

suleymankrnz yazdı: Pzr Tem 08, 2018 12:07 pm Merhaba,

Sanırım son başvuru tarihinden itibaren bir iki ay içinde gemişti. Kabul aldıktan sonra Münih'in şartları bizi çok zorladığı için oraya kayıt yaptırmadık. Değil yaşamak için bir ev, kayıt yaptırmaya gittiğimizde kalacak uygun bir otel bile bulamamıştık, öyle söyleyeyim. Ardından Göttingen Üniversitesinde başladık. Buradan da çok memnunuz. Özellikle çalışanlar, hocalar ve öğrenciler cidden çok sıcakkanlılar.

Derslerin içeriği bizimkilerden daha zor değil kesinlikle. (istisnalar var tabiiki) Hatta belli başlı derslerde daha bile kolay. Tek sorun gerekli olan Almanca seviyesinin önceden elde edilebilecek bir düzeyde olamaması. Yani şunu demek istiyorum; DSH sınavından gerekli olan seviyenin çok üzerinde bir puan almama rağmen derslere girdiğimde kullanılan dilin, özellikle terimlerin bize gösterilenlerle çok da bir alakası olmadığını gördüm. Senin özellikle Hukuk Almancasına yatkınlığın bizimkinden daha fazladır diye tahmin ediyorum mezun olduğun okul sebebiyle, o açıdan bizim kadar zorlanmazsın sanırım. Ama her şeye rağmen dersler, düzenli takip edilip çalışıldığı sürece kolaylıkla geçilebilecek seviyede. Ama herhangi bir dersin ucunu bir yerden sonra kaçırdığında da telafisinin neredeyse imkansız olduğunu da söylemeliyim. Buranın sistemi özele inildiğinde bizimkiyle çok da benzemiyor. O nedenle kendin görmediğin sürece çok da idrak edilebilecek gibi değil. Başka soruların olursa -gecikmeli de olsa- yardımcı olabilirim.

Başarılar
merhaba siz türkiye'de hangi okuldan mezunsunuz ? ve bunun kabul alma sürecinde pozitif veya negatif bir etkisi var mı sizce ?
Hangi konu üstüne yüksek lisans yapıyorsunuz ?
ben 3. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl almanya'ya dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. ancak 2 3 aylık bir kursun şimdi pek faydası olmayacak diye düşünüyorum. sizce şu anda gitmek yerine okul bitince master öncesi kursa gitmek daha mı faydalı olur ? Kursa gitme önerisini ne zaman yapmamı önerirsiniz ? siz almanca dil kursuna orada mı gittiniz türkiye'de mi ?

çok soru oldu kusura bakmayın cevaplarsanız sevinirim.

ademcakman

Mesaj gönderen ademcakman » Pzr Tem 08, 2018 3:58 pm

suleymankrnz yazdı: Pzr Tem 08, 2018 12:07 pm Merhaba,

Başarılar
Çok teşekkürler

ademcakman

Mesaj gönderen ademcakman » Pzr Tem 08, 2018 5:06 pm

ege123 yazdı: Pzr Tem 08, 2018 3:05 pm merhaba siz türkiye'de hangi okuldan mezunsunuz ? ve bunun kabul alma sürecinde pozitif veya negatif bir etkisi var mı sizce ?
Hangi konu üstüne yüksek lisans yapıyorsunuz ?
ben 3. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl almanya'ya dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. ancak 2 3 aylık bir kursun şimdi pek faydası olmayacak diye düşünüyorum. sizce şu anda gitmek yerine okul bitince master öncesi kursa gitmek daha mı faydalı olur ? Kursa gitme önerisini ne zaman yapmamı önerirsiniz ? siz almanca dil kursuna orada mı gittiniz türkiye'de mi ?

çok soru oldu kusura bakmayın cevaplarsanız sevinirim.
Kardeşim oraya gitmen dili kesin öğreneceğin anlamına gelmez.Masa başında çok iyi çalışman lazım.Almanca gerçekten zor bir dil.Burada Goethe'ye gidebilrisin.Ama önemli olan senin masa başında kelime çalışman, dinleme yapman bir şeyler okuyup yazman.Ne yaparsan yap ama bu yaz iyi bir kapan her gün 5 saat 6 saat çalış iyi yol alırsın,çünkü dili idrak etmek bile yavaş yvaş oluyo.illa gideceksen de Berlin Hertnakschule var orayı öneririm,Hem hesaplı hem de kalitelidir.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzr Tem 08, 2018 5:46 pm

ademcakman yazdı: Pzr Tem 08, 2018 5:06 pm Kardeşim oraya gitmen dili kesin öğreneceğin anlamına gelmez.Masa başında çok iyi çalışman lazım.Almanca gerçekten zor bir dil.Burada Goethe'ye gidebilrisin.Ama önemli olan senin masa başında kelime çalışman, dinleme yapman bir şeyler okuyup yazman.Ne yaparsan yap ama bu yaz iyi bir kapan her gün 5 saat 6 saat çalış iyi yol alırsın,çünkü dili idrak etmek bile yavaş yvaş oluyo.illa gideceksen de Berlin Hertnakschule var orayı öneririm,Hem hesaplı hem de kalitelidir.
a2 seviyesinde eğitim aldım hatta b1'e de başlamıştım ancak bıraktım 3 4 ay oldu. bu sene tekrar başlayacağım.
tavsiyelerin için teşekkür ederim. Ama şartlı kabul almadan, türkiye'de almanca öğrenip direk üniversitelerde kabul edilmek zor sanırım. o yüzden şartlı kabul ile almanya'da kursa gidebilirim ileride. Sence nasıl bir yol izlemeliyim bir önerin var mı ? Söylediğiniz kursun aylık ücreti 200 küsür euro sanırım evet uygun peki konaklama için ne önerirsiniz ve tahmini ne kadar olur ücret ?

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Pzr Tem 08, 2018 8:14 pm

Türkiye'de hangi seviyeyi bitirirsen bitir burada en fazla yine en son seviyenden başlayacaksınız kursa. Zaten Türkiye'de Goethe dışında B2 seviyesi veren bir kurs bulmak da zor diye biliyorum.

Şartlı kabulle birlikte buraya ne kadar yüksek bir seviyede gelirsen o kadar iyi, en azından B1 seviyesini tamamlamış bir şekilde. Zaten gerisini DSH sınavı için şartlı kabul aldıktan sonra buradaki bir kursta tamamlayacaksınız. Ama tabii ki en önemlisi konuya kendin yoğunlaşman.

Bir temelinin olması güzel, 1 ay boyunca Türkiye'de mi burada mı kurs diye soruyorsan bence burası.

ademcakman

Mesaj gönderen ademcakman » Pzr Tem 08, 2018 10:13 pm

ege123 yazdı: Pzr Tem 08, 2018 5:46 pm a2 seviyesinde eğitim aldım hatta b1'e de başlamıştım ancak bıraktım 3 4 ay oldu. bu sene tekrar başlayacağım.
tavsiyelerin için teşekkür ederim. Ama şartlı kabul almadan, türkiye'de almanca öğrenip direk üniversitelerde kabul edilmek zor sanırım. o yüzden şartlı kabul ile almanya'da kursa gidebilirim ileride. Sence nasıl bir yol izlemeliyim bir önerin var mı ? Söylediğiniz kursun aylık ücreti 200 küsür euro sanırım evet uygun peki konaklama için ne önerirsiniz ve tahmini ne kadar olur ücret ?
Konaklama için wg.gesuchta ve bunun gibi sitelere bakacaksın.Bi akraban fln varsa daha iyi olur.Veya üniversitlerin dil kurslaru oluyo eğer onlara katılacaksan Studentenwohnheim de kalabilirsin.Onları kursun yöneticisine sorarsın konaklama için nasıl yardımcı olabiliyorsunuz diye?Bide https://www.iik-duesseldorf.de/ şu siteye bak.Kurs ücreti biraz daha yüksek ama konaklama konusunda yardımcı olurlar. Şartlı Kabul sorulana bir şey demiyorum daha ben alamadım :) Türkieyedede kalabilirsin.Karar senin...

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzr Tem 08, 2018 11:02 pm

ademcakman yazdı: Pzr Tem 08, 2018 10:13 pm Konaklama için wg.gesuchta ve bunun gibi sitelere bakacaksın.Bi akraban fln varsa daha iyi olur.Veya üniversitlerin dil kurslaru oluyo eğer onlara katılacaksan Studentenwohnheim de kalabilirsin.Onları kursun yöneticisine sorarsın konaklama için nasıl yardımcı olabiliyorsunuz diye?Bide https://www.iik-duesseldorf.de/ şu siteye bak.Kurs ücreti biraz daha yüksek ama konaklama konusunda yardımcı olurlar. Şartlı Kabul sorulana bir şey demiyorum daha ben alamadım :) Türkieyedede kalabilirsin.Karar senin...
çok teşekkür ederim bilgi için. yolunuz açık olsun :)

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzr Tem 08, 2018 11:05 pm

suleymankrnz yazdı: Pzr Tem 08, 2018 8:14 pm Türkiye'de hangi seviyeyi bitirirsen bitir burada en fazla yine en son seviyenden başlayacaksınız kursa. Zaten Türkiye'de Goethe dışında B2 seviyesi veren bir kurs bulmak da zor diye biliyorum.

Şartlı kabulle birlikte buraya ne kadar yüksek bir seviyede gelirsen o kadar iyi, en azından B1 seviyesini tamamlamış bir şekilde. Zaten gerisini DSH sınavı için şartlı kabul aldıktan sonra buradaki bir kursta tamamlayacaksınız. Ama tabii ki en önemlisi konuya kendin yoğunlaşman.

Bir temelinin olması güzel, 1 ay boyunca Türkiye'de mi burada mı kurs diye soruyorsan bence burası.
Anladım. tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Yüksek lisans kabul sürecinde okuduğumuz okulun pek etkisi olmuyor diyorlar hep. Doğru mudur sizce ? siz hangi hukuk mezunusunuz ?
Bir de sizin master alanınız ne ? Mesela Avrupa birliği hukuku ile alakalı bir konuda master yapsak iş bulma şansımız düşük mü olur ?

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Pzt Tem 09, 2018 12:48 am

Bu sorunuza yine başka bir başlıkta cevap vermiştim :) ve evet, zaten bunu diyenlerden biri de benim. Marmara hukuk mezunuyum.

Buradaki sistem bizimki gibi özel-kamu şeklinde ayrılmıyor. Bizim üniversitede, verilen her dersi, semineri vs. alma hakkın var, yani şu dersleri alacaksın diye bir kısıtlama yok, sadece önceden belirlenmiş 3 farklı alandaki kredi sayılarını tamamlaman gerekiyor. Onun haricinde kendi ilgi alanına göre istediğin dersi seçersin, daha doğrusu sınavına girersin, çünkü bizdeki gibi derse kayıt yok sınava kayıt var.

Ayrıca her okulun programı ve şartları birbirinden -bence ciddi derecede- farklı. Bakın burası çok önemli bir konu. Mesela LMU'nun bir programı sadece uluslararası ekonomi hukuku üzerineydi ve "mezun olma" şartlarından biri de Toefl'dan yüksek bir notunun olmasıydı. Heidelberg'in programında mesela kamu, özel ve anayasa hukuku için ayrı ayrı krediler belirlenmişti, yani her üç alandan da eşit derecede kredi tamamlaman gerekli, ben özel hukukçuyum deyip kaçamıyordun yani. O yüzden en azından başvurmadan kısa bir süre önce başvuracağınız okulun programı/programları hakkında temel fikir sahibi olup öyle başvurmalısınız. Körü körüne başvurursanız hiç beklemediğiniz şartlarla karşılaşıp zorluk yaşayabilirsiniz.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzt Tem 09, 2018 3:50 pm

suleymankrnz yazdı: Pzt Tem 09, 2018 12:48 am Bu sorunuza yine başka bir başlıkta cevap vermiştim :) ve evet, zaten bunu diyenlerden biri de benim. Marmara hukuk mezunuyum.

Buradaki sistem bizimki gibi özel-kamu şeklinde ayrılmıyor. Bizim üniversitede, verilen her dersi, semineri vs. alma hakkın var, yani şu dersleri alacaksın diye bir kısıtlama yok, sadece önceden belirlenmiş 3 farklı alandaki kredi sayılarını tamamlaman gerekiyor. Onun haricinde kendi ilgi alanına göre istediğin dersi seçersin, daha doğrusu sınavına girersin, çünkü bizdeki gibi derse kayıt yok sınava kayıt var.

Ayrıca her okulun programı ve şartları birbirinden -bence ciddi derecede- farklı. Bakın burası çok önemli bir konu. Mesela LMU'nun bir programı sadece uluslararası ekonomi hukuku üzerineydi ve "mezun olma" şartlarından biri de Toefl'dan yüksek bir notunun olmasıydı. Heidelberg'in programında mesela kamu, özel ve anayasa hukuku için ayrı ayrı krediler belirlenmişti, yani her üç alandan da eşit derecede kredi tamamlaman gerekli, ben özel hukukçuyum deyip kaçamıyordun yani. O yüzden en azından başvurmadan kısa bir süre önce başvuracağınız okulun programı/programları hakkında temel fikir sahibi olup öyle başvurmalısınız. Körü körüne başvurursanız hiç beklemediğiniz şartlarla karşılaşıp zorluk yaşayabilirsiniz.
kusura bakmayın unutmuşum :d
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.