Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Okuyan Öğrencilerin Yaşamı

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Almanya'da Okuyan Öğrencilerin Yaşamı

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Nis 25, 2018 9:20 pm

zeygoc yazdı: Prş Nis 12, 2018 1:41 pm augsburg , informatik, cama asiliydi, saati 9 € ne kadar istersem o kadar calisiyorum

bu arada yeni birsey oneriyim . eger almancaniz ya da ingilizceniz iyi ise burada fuarlarda tercuman olarak cok iyi is bulabiliyorsunuz günlüğü 100€
ne yaptigina cok bagli olmakla beraber, eger brütse cok düsük saatlik 9€ bence. ben bunun iki katindan biraz daha fazla aliyodum werkstudent olarak.

gekko

Mesaj gönderen gekko » Prş Nis 26, 2018 9:35 am

John yazdı: Çrş Nis 25, 2018 8:00 pm Yazılı bir kanıt gösterir misin? Çünkü bu dediğin klasik "ya ben öyle duydum, biri dedi, tam bilmiyorum" tarzında bir yoruma benziyor.
Katılabileceğiniz bir sürü ödüllü competition var. İnternetten güzelce araştırmak gerekiyor. Bir de freelance hizmet vermek için finanzamt'tan bir belge almanız gerekiyor, ismini tam hatırlamıyorum şimdi ama biraz google'da araştırırsanız bulabilirsiniz. Bu şekilde kazandığınız paranın vergisini verebiliyorsunuz. Non EU öğrencileri iş yeri sahibi olamaz ya da self employed olamaz ancak freelance çalışabiliyorsunuz. Hatta faturayı Türkiye üzerinden kestirebilirsiniz.
Aksine, nezaket kurallari geregince " Hayir John sallama, freelance yasak" demek yerine bu sekilde ifade ettim. Daad kendi bilgilendirme sitesinde bu sartlari acikca belirtiyor: Then you are allowed to work 120 full days or 240 half days per year. You are not allowed to undertake self-employment

https://www.study-in.de/en/plan-your-st ... _26928.php

Bu da "self employment" ifadesinin bilgi notu:

"Self-employed persons are those who work without having an employee or trainee status. This is also referred to as freelance work, although the Income Tax Law draws fine distinctions between the two."

Bu da ilgili yasa:
https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16.html

John

Mesaj gönderen John » Prş Nis 26, 2018 11:12 am

gekko yazdı: Prş Nis 26, 2018 9:35 am Aksine, nezaket kurallari geregince " Hayir John sallama, freelance yasak" demek yerine bu sekilde ifade ettim. Daad kendi bilgilendirme sitesinde bu sartlari acikca belirtiyor: Then you are allowed to work 120 full days or 240 half days per year. You are not allowed to undertake self-employment

https://www.study-in.de/en/plan-your-st ... _26928.php

Bu da "self employment" ifadesinin bilgi notu:

"Self-employed persons are those who work without having an employee or trainee status. This is also referred to as freelance work, although the Income Tax Law draws fine distinctions between the two."

Bu da ilgili yasa:
https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16.html
Nezaket kurallarından sınıfta kalmışım, haklısınız, kusuruma bakmayın. Bunları ben de gördüm, şimdi gelgelim Mısırlı bir arkadaşımdan örnek vereceğim: kendisi web tasarımı üzerine freelancer olarak çalışıyor, Almanya'da informatik öğrencisi. Schwarz mı diye ona daha önce sormuştum, kaçak iş değil finanzamt'a beyanda bulunup bunun vergisini ödüyorum demişti. Şimdi başka bir örnek vereyim, Almanya'da youtuber oldunuz diyelim ki milyonlar sizi izliyor ve siz youtube'dan bir gelir elde ediyorsunuz. Buradan da elde ettiğiniz kazancın yine vergisini ödemeniz gerekiyor. İster Türkiye'ye ödersiniz, ister Almanya'ya. Youtuberlar ya da Twitch yayını yapanlar bu firmaların kontratlı çalışanı değillerdir ama buradan bir gelir elde ederler. Başka bir örnek daha vereyim, phpp, wordpress taslakları ya da Photoshop için .psd kalıpları tasarlayıp çeşitli websiteleri üzerinden satma şansınız var. Yine buradan da elde ettiğiniz gelirin vergisini ödemeniz gerekiyor. Bazen websiteleri bağlı oldukları ülkeler üzerinden vergi ödüyor, o biraz hangi platformu kullandığınıza göre değişebiliyor. Ödüllü competition platformları için de bu geçerli. Freelance de yine aynı mantık. Bu tip işlerde de Türkiye üzerinden fatura kestirebilirsiniz. Mesela fotoğrafçısınız ve Almanya'da bir etkinlikte iş buldunuz. Kimse size "Kardeş sen öğrencisin, Almanya'da fotoğrafçılık senin neyine, git okulunu oku." demez. Tabi ne kadar süreli bir hizmet verdiğinizi vs. beyan etmeniz gerekiyor, ne de olsa 120 tam gün 240 yarım gün çalışma hakkınız var.

gekko

Mesaj gönderen gekko » Cmt Nis 28, 2018 3:12 am

John yazdı: Prş Nis 26, 2018 11:12 am Nezaket kurallarından sınıfta kalmışım, haklısınız, kusuruma bakmayın. Bunları ben de gördüm, şimdi gelgelim Mısırlı bir arkadaşımdan örnek vereceğim: kendisi web tasarımı üzerine freelancer olarak çalışıyor, Almanya'da informatik öğrencisi. Schwarz mı diye ona daha önce sormuştum, kaçak iş değil finanzamt'a beyanda bulunup bunun vergisini ödüyorum demişti. Şimdi başka bir örnek vereyim, Almanya'da youtuber oldunuz diyelim ki milyonlar sizi izliyor ve siz youtube'dan bir gelir elde ediyorsunuz. Buradan da elde ettiğiniz kazancın yine vergisini ödemeniz gerekiyor. İster Türkiye'ye ödersiniz, ister Almanya'ya. Youtuberlar ya da Twitch yayını yapanlar bu firmaların kontratlı çalışanı değillerdir ama buradan bir gelir elde ederler. Başka bir örnek daha vereyim, phpp, wordpress taslakları ya da Photoshop için .psd kalıpları tasarlayıp çeşitli websiteleri üzerinden satma şansınız var. Yine buradan da elde ettiğiniz gelirin vergisini ödemeniz gerekiyor. Bazen websiteleri bağlı oldukları ülkeler üzerinden vergi ödüyor, o biraz hangi platformu kullandığınıza göre değişebiliyor. Ödüllü competition platformları için de bu geçerli. Freelance de yine aynı mantık. Bu tip işlerde de Türkiye üzerinden fatura kestirebilirsiniz. Mesela fotoğrafçısınız ve Almanya'da bir etkinlikte iş buldunuz. Kimse size "Kardeş sen öğrencisin, Almanya'da fotoğrafçılık senin neyine, git okulunu oku." demez. Tabi ne kadar süreli bir hizmet verdiğinizi vs. beyan etmeniz gerekiyor, ne de olsa 120 tam gün 240 yarım gün çalışma hakkınız var.
Sorun degil ;)

Tum bu dedikleriniz icin kaynak gosterebilirseniz iyi olur, cunku one surdukleriniz su anda daha cok " buradaki bir arkadas yapmis oradan biliyorum" formatinda.

Uluslararasi ogrencilerin freelance hakkinin olup olmadigini bildiren daad tarafindan hazirlanmis resmi bilgi notlarini ve ilgili yasayi yukarida paylastim, ve bu kaynaklara gore yazdiklarinizin gerceklesmesi soz konusu degil. Bu konu uzerinde dusunen baska arkadaslar olursa, paylastigim linklerden John'un da dogru bulmadigini belirttigi "bir arkadas" ekolunden degil de, birinci elden ulasabilirler.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Nis 28, 2018 12:20 pm

gekko yazdı: Cmt Nis 28, 2018 3:12 am Sorun degil ;)

Tum bu dedikleriniz icin kaynak gosterebilirseniz iyi olur, cunku one surdukleriniz su anda daha cok " buradaki bir arkadas yapmis oradan biliyorum" formatinda.

Uluslararasi ogrencilerin freelance hakkinin olup olmadigini bildiren daad tarafindan hazirlanmis resmi bilgi notlarini ve ilgili yasayi yukarida paylastim, ve bu kaynaklara gore yazdiklarinizin gerceklesmesi soz konusu degil. Bu konu uzerinde dusunen baska arkadaslar olursa, paylastigim linklerden John'un da dogru bulmadigini belirttigi "bir arkadas" ekolunden degil de, birinci elden ulasabilirler.
Arkadaşımın aldığı belgenin ismini öğrenip, size geri dönüş yapacağım.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Nis 28, 2018 12:39 pm

Öncelikle Türkiye üzerinden fatura kestirmeye gelelim. https://www.freelancer.com/ ya da https://www.upwork.com/ gibi websiteleri üzerinden bir hesap açabilir ve oraya Türkiye'deki banka hesap bilgilerinizi verebilirsiniz. Bu sayede ödenen para sizin Türkiye'deki hesabınıza aktarılır. Oradan da Almanya'ya getirdiğinizde bir problem çıkmaz. Bunun dışında tabiki Türkiye'deki hesabınıza ödeme yaptırıp daha sonra bunu Almanya'ya aktarmanın başka yolları da vardır.
Bu basitçe Türkiye'ye vergi ödediğiniz yöntem.

Basit bir google araştırması ile reddit'te mesela bu şekilde çalışmış birini buldum. https://www.reddit.com/r/germany/commen ... h=702d9c2d Öncelikle Ausländerbehörde'den izin almanız gerektiğini söylemiş. Daha detaylı bilgiyi o belgenin ismini öğrendikten sonra vereceğim.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cmt Nis 28, 2018 5:09 pm

welly275 yazdı: Çrş Nis 25, 2018 9:20 pm ne yaptigina cok bagli olmakla beraber, eger brütse cok düsük saatlik 9€ bence. ben bunun iki katindan biraz daha fazla aliyodum werkstudent olarak.

Siz ne iş yapıyordunuz ? Gayet iyi bir kazançmış, herşey yolunda giderse seneye bende Almanyadayim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Nis 28, 2018 5:16 pm

yazilimciyim. informatik okudum burda. daha ögrenciyken o dedigim kazanc ama münihte biraz daha yüksek diger sehirlere göre. diger sehirlerde 15 civari normal diye kabul ederdim sahsen werkstudent icin.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cmt Nis 28, 2018 5:20 pm

welly275 yazdı: Cmt Nis 28, 2018 5:16 pm yazilimciyim. informatik okudum burda. daha ögrenciyken o dedigim kazanc ama münihte biraz daha yüksek diger sehirlere göre. diger sehirlerde 15 civari normal diye kabul ederdim sahsen werkstudent icin.
Yani siz öğrenciyken ne iş yaptığınızı sormak istemiştim. Yada o zamanlarda mı yazılımcıydınız ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Nis 28, 2018 5:41 pm

welly275 yazdı: Cmt Nis 28, 2018 5:16 pm yazilimciyim. informatik okudum burda. daha ögrenciyken o dedigim kazanc ama münihte biraz daha yüksek diger sehirlere göre. diger sehirlerde 15 civari normal diye kabul ederdim sahsen werkstudent icin.
welly bir sey sormak istiyorum kacinci dönemden itibaren werkstudent olarak calismaya basladin acaba ? ve beklentiler ne kadar yüksek oluyor bir werkstudentten eger örnek verebilirsen cok memnun olurum
Arkadaslar ben erkegim =)

gekko

Mesaj gönderen gekko » Cmt Nis 28, 2018 10:30 pm

John yazdı: Cmt Nis 28, 2018 12:39 pm Öncelikle Türkiye üzerinden fatura kestirmeye gelelim. https://www.freelancer.com/ ya da https://www.upwork.com/ gibi websiteleri üzerinden bir hesap açabilir ve oraya Türkiye'deki banka hesap bilgilerinizi verebilirsiniz. Bu sayede ödenen para sizin Türkiye'deki hesabınıza aktarılır. Oradan da Almanya'ya getirdiğinizde bir problem çıkmaz. Bunun dışında tabiki Türkiye'deki hesabınıza ödeme yaptırıp daha sonra bunu Almanya'ya aktarmanın başka yolları da vardır.
Bu basitçe Türkiye'ye vergi ödediğiniz yöntem.

Basit bir google araştırması ile reddit'te mesela bu şekilde çalışmış birini buldum. https://www.reddit.com/r/germany/commen ... h=702d9c2d Öncelikle Ausländerbehörde'den izin almanız gerektiğini söylemiş. Daha detaylı bilgiyi o belgenin ismini öğrendikten sonra vereceğim.
Turkiye uzerinden fatura kestirmek cok mantikli gorunuyor. Ilgili yasadan haberim olmadan once universitede okurken ayni zamanda freelance yazilim gelistiriciligi yapmayi planliyordum, bu yontem bir arka kapi gibi kullanilabilir.

gekko

Mesaj gönderen gekko » Cmt Nis 28, 2018 10:33 pm

Merhaba welly, ornegin Karlsruhe'de haftada 15-20 saat yazilim gelistiriciligi yapan birinin vergilerden sonra eline gecen net miktar ne kadar olur tahminen?

John

Mesaj gönderen John » Cmt Nis 28, 2018 10:52 pm

gekko yazdı: Cmt Nis 28, 2018 10:30 pm Turkiye uzerinden fatura kestirmek cok mantikli gorunuyor. Ilgili yasadan haberim olmadan once universitede okurken ayni zamanda freelance yazilim gelistiriciligi yapmayi planliyordum, bu yontem bir arka kapi gibi kullanilabilir.
Sadece yazılım için değil, mesela bu söylediğim olay fotoğrafçılığa da uyarlanabilir. Fotoğraf albümü satabileceğiniz web platformları var. Buraya yine Türkiye'deki banka hesap bilgilerinizi verdiğiniz takdirde bir etkinliğin fotoğraf albümünü oluşturup oraya upload edebilirsiniz ve bu şekilde anlaşmış olduğunuz kişi de fotoğrafları oradan ödeyerek alabilir. Tabiki tüm fotoğrafları oraya yüklemeniz ve müşterinin oradan tek tek indirmesi vakit alacağından birkaç tane fotoğraf yükleyip, fiyat belirlersiniz ve müşteri ödemesini yaptıktan sonra DVD'sini ya da USB belleğini elden teslim edebilirsiniz. Karşılıklı güvene bağlıdır tüm freelance işler, tabiki elalemin fotoğrafını çekip sonra vermemezlik de saçma olur. Başka bir çok iş alanında Türkiye üzerinden hiçbir platforma bağlı olmaksızın fatura kestirip yine çalışabileceğinizi belirtmek isterim. Eğer Almanya'daki banka hesabınıza doğrudan ödeme yapılmasını istiyorsanız, mesela tekrar ediyorum Youtuberlık ya da Twitch yayıncılığı gibi mesleklerle uğraşan arkadaşların bunun beyanını yaptıkları ve vergisini ödedikleri takdirde çalışma izinleri vardır. O belgenin ismini de müsait bir zamanda öğrenip paylaşacağım. Para ödüllü competitionlardan, grafik ve web tasarımı için taslak satışından, patreon üzerinden bağış alma ile vs. bir sürü yolla gelir elde edilebilir. İnşallah bu bilgiler sizlere faydalı olur.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Nis 29, 2018 11:42 am

John Steinbeck yazdı: Cmt Nis 28, 2018 5:20 pm Yani siz öğrenciyken ne iş yaptığınızı sormak istemiştim. Yada o zamanlarda mı yazılımcıydınız ?
hayir önceden yazilimla alakam yoktu ama bilgisayari severdim. okuldan sonra programa girdim ama ne kadar bu isi sevdigine ve kendini ne kadar gelistirdigine bagli.
kiss25 yazdı: Cmt Nis 28, 2018 5:41 pm

welly bir sey sormak istiyorum kacinci dönemden itibaren werkstudent olarak calismaya basladin acaba ? ve beklentiler ne kadar yüksek oluyor bir werkstudentten eger örnek verebilirsen cok memnun olurum
5nci dönemde stajyerdim. ondan sonra hemen werkstudent olarak ayni firmada basladim. 1 sene sonra baska firmaya gectim.
gekko yazdı: Cmt Nis 28, 2018 10:33 pm

Merhaba welly, ornegin Karlsruhe'de haftada 15-20 saat yazilim gelistiriciligi yapan birinin vergilerden sonra eline gecen net miktar ne kadar olur tahminen?
yillik 12 13 bin€ yu gecmezsen ödedigin kazanc vergilerini bi sonraki yil eline alirsin. zaten werstudent oldugundan sadece emeklilik primi ve kazanc verhisi ödüyosun. emeklilik primi de kazancinin %9-%10u kadar. ne kadar kazanirsin senin saatlik kaca calistiginla alakali degisir. kazanc vergisi 1000 € civarlarinda 100€ civarlarinda olsa gerek. internette hesaplamak icin sayfalar var. ordan hesaplayabilirsin de kendin.

gekko

Mesaj gönderen gekko » Pzt Nis 30, 2018 10:24 am

John yazdı: Cmt Nis 28, 2018 10:52 pm

Sadece yazılım için değil, mesela bu söylediğim olay fotoğrafçılığa da uyarlanabilir. Fotoğraf albümü satabileceğiniz web platformları var. Buraya yine Türkiye'deki banka hesap bilgilerinizi verdiğiniz takdirde bir etkinliğin fotoğraf albümünü oluşturup oraya upload edebilirsiniz ve bu şekilde anlaşmış olduğunuz kişi de fotoğrafları oradan ödeyerek alabilir. Tabiki tüm fotoğrafları oraya yüklemeniz ve müşterinin oradan tek tek indirmesi vakit alacağından birkaç tane fotoğraf yükleyip, fiyat belirlersiniz ve müşteri ödemesini yaptıktan sonra DVD'sini ya da USB belleğini elden teslim edebilirsiniz. Karşılıklı güvene bağlıdır tüm freelance işler, tabiki elalemin fotoğrafını çekip sonra vermemezlik de saçma olur. Başka bir çok iş alanında Türkiye üzerinden hiçbir platforma bağlı olmaksızın fatura kestirip yine çalışabileceğinizi belirtmek isterim. Eğer Almanya'daki banka hesabınıza doğrudan ödeme yapılmasını istiyorsanız, mesela tekrar ediyorum Youtuberlık ya da Twitch yayıncılığı gibi mesleklerle uğraşan arkadaşların bunun beyanını yaptıkları ve vergisini ödedikleri takdirde çalışma izinleri vardır. O belgenin ismini de müsait bir zamanda öğrenip paylaşacağım. Para ödüllü competitionlardan, grafik ve web tasarımı için taslak satışından, patreon üzerinden bağış alma ile vs. bir sürü yolla gelir elde edilebilir. İnşallah bu bilgiler sizlere faydalı olur.
welly275 yazdı: Pzr Nis 29, 2018 11:42 am

hayir önceden yazilimla alakam yoktu ama bilgisayari severdim. okuldan sonra programa girdim ama ne kadar bu isi sevdigine ve kendini ne kadar gelistirdigine bagli.

5nci dönemde stajyerdim. ondan sonra hemen werkstudent olarak ayni firmada basladim. 1 sene sonra baska firmaya gectim.

yillik 12 13 bin€ yu gecmezsen ödedigin kazanc vergilerini bi sonraki yil eline alirsin. zaten werstudent oldugundan sadece emeklilik primi ve kazanc verhisi ödüyosun. emeklilik primi de kazancinin %9-%10u kadar. ne kadar kazanirsin senin saatlik kaca calistiginla alakali degisir. kazanc vergisi 1000 € civarlarinda 100€ civarlarinda olsa gerek. internette hesaplamak icin sayfalar var. ordan hesaplayabilirsin de kendin.
Tamamdir cok tesekkurler.

aoichan

Mesaj gönderen aoichan » Sal Ağu 08, 2023 11:42 am

Merhaba, umarım yanıt alabilirim. Ben Almanya'da lisans okuyacağım ve Türkiye'de çizer olarak çalışıyordum (istek üzerine çizim yapıyordum ve bunu IBAN ile satıyordum). Almanya'da paypal açıp bunu devam ettirmek istiyorum, bu yasak mı? Daha ne kadar kazanacağımı kendim de bilmezken vergi nasıl verebilirim anlamıyorum.

Diğer bir sorum da Türkiye'de etsy hesabım var. Almanya'dan Paypal açıp etsy hesabıma bağlarsam satışlarım gene yasal olmayan bir şekilde mi oluyor? Bildiğim kadarıyla etsy commission kesiyor. Lütfen gören cevaplarsa çok sevinirim teşekkürler.