Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Okuyan Öğrencilerin Yaşamı

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Frank Martin

Almanya'da Okuyan Öğrencilerin Yaşamı

Mesaj gönderen Frank Martin » Pzr Tem 16, 2017 7:33 pm

Evet daha önce forumda böyle bir başlık görmemiştim, almanyada öğrencilerin hergün ne yaparlar ? Yani kastım mesela hafta sonları ne yaparlar veya haftaiçleri dersten sonra. Bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz orada okuyan öğrenciler.

John

Re: Almanya'da Okuyan Öğrencilerin Yaşamı

Mesaj gönderen John » Pzt Tem 17, 2017 3:18 am

Frank Martin, bu sorunun cevabı adamına göre değişir. Ben sabah Almanca kursuna öğlen okula gittiğim için akşam derslerden sonra oturup yine ders çalışmam gerekiyor, ödevler projeler oluyor. Artan vakitte spor salonuna gidiyorum, ev işi vs derken günler geçiyor.
Almanya'da üniversite içinde bir sürü sosyal faaliyetler içeren öğrenci kulüpleri bulabilirsin. Hava güzelse bir bisiklet turu yapabilirsin, bisikletçi gruplarla takılabilirsin, fotoğraf çekmeye merakın varsa fotoğrafçılık yapan gruplara sosyal medya üzerinden ulaşıp gezilere gidebilirsin...asi bir gençsen hamburg'ta g20 zirvesi olacak diye araba yakarsın.
Yani tam olarak bu soruya nasıl bir cevap aradığını bilemiyorum. Kop kop, ortam, parti, kız kovalayan adam olmak da evinde oturup bilgisayar başında vakit geçiren adam olmak da kişiye ve tercihlerine göre değişir. Türkiye'de okuyan adam ne yapabiliyorsa aynısını Almanya'da da yapabilirsin. Bir takım şeylerin kalitesi daha yüksek olabilir, mesela gece dışarı çıkmak Almanya'da daha güvenlidir. Istanbul'un varoşunda büyümüş biri olarak Berlin'in en varoş yerlerini (Neukölln gibi) etilere benzetiyorum. Bir bağcılar gibi jiletçilerin olduğu sokak lambası olmayan caddelere sahip değiller.
Aradığın böyle bir bilgi mi emin değilim, umarım yardımcı olabilmişimdir.

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Pzt Tem 17, 2017 11:10 am

John yazdı: Pzt Tem 17, 2017 3:18 am Frank Martin, bu sorunun cevabı adamına göre değişir. Ben sabah Almanca kursuna öğlen okula gittiğim için akşam derslerden sonra oturup yine ders çalışmam gerekiyor, ödevler projeler oluyor. Artan vakitte spor salonuna gidiyorum, ev işi vs derken günler geçiyor.
Almanya'da üniversite içinde bir sürü sosyal faaliyetler içeren öğrenci kulüpleri bulabilirsin. Hava güzelse bir bisiklet turu yapabilirsin, bisikletçi gruplarla takılabilirsin, fotoğraf çekmeye merakın varsa fotoğrafçılık yapan gruplara sosyal medya üzerinden ulaşıp gezilere gidebilirsin...asi bir gençsen hamburg'ta g20 zirvesi olacak diye araba yakarsın.
Yani tam olarak bu soruya nasıl bir cevap aradığını bilemiyorum. Kop kop, ortam, parti, kız kovalayan adam olmak da evinde oturup bilgisayar başında vakit geçiren adam olmak da kişiye ve tercihlerine göre değişir. Türkiye'de okuyan adam ne yapabiliyorsa aynısını Almanya'da da yapabilirsin. Bir takım şeylerin kalitesi daha yüksek olabilir, mesela gece dışarı çıkmak Almanya'da daha güvenlidir. Istanbul'un varoşunda büyümüş biri olarak Berlin'in en varoş yerlerini (Neukölln gibi) etilere benzetiyorum. Bir bağcılar gibi jiletçilerin olduğu sokak lambası olmayan caddelere sahip değiller.
Harika mesaj, jiletci kismi guldurdu.

Spor salonlari fiyatlari nasil Almanya'da?

John

Mesaj gönderen John » Pzt Tem 17, 2017 2:29 pm

Spor salonları, salonun kalitesine göre ve kampanya dönemine göre değişebiliyor. En düşük kalite McFit, yılbaşında kampanya vardı, hemen üye olursanız ilk 6 ay aylık 5 Euro diye, normalde ise üyelik için aylık 20 euro ödenir. Saunası yoktur ve benim oturduğum şehirde bilhassa çok fazla yabancı arkadaş bu salonlara gidip değişik triplere girdiği için ben 1 hafta gidip sonra McFit'i bıraktım. Hayatımda ilk defa 5 erkeğin 1 bench başında sırayla set girip, etrafa bakışlar atarak ortadoğu dilleri konuştuğunu gördüm. Sanırsın ortadoğu profesyonel powerlifting milli takımı.
Supplement alacaksanız internet en iyi fiyat performans adresi bunun için, mağazalarda vakit kaybetmeyin.
Benim gittiğim salon aylık 20 euro, 2 yıllık kontrat yapma şartı var üyelik için ya da aylık 30 euro + ilk ay 50 euro üyelik parası ödemeniz lazım 2 yıldan az üye olmak için. Saunası var, kalite yüksek. Yabancı neredeyse hiç yok bir iki afrikalı ve asyalı arkadaş dışında. Spor salonları böyle, 20 euro'yu genelleştirebiliriz diye düşünüyorum. En fazla 5-10 euro fark eder.

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Pzt Tem 17, 2017 5:29 pm

John yazdı: Pzt Tem 17, 2017 2:29 pm Spor salonları, salonun kalitesine göre ve kampanya dönemine göre değişebiliyor. En düşük kalite McFit, yılbaşında kampanya vardı, hemen üye olursanız ilk 6 ay aylık 5 Euro diye, normalde ise üyelik için aylık 20 euro ödenir. Saunası yoktur ve benim oturduğum şehirde bilhassa çok fazla yabancı arkadaş bu salonlara gidip değişik triplere girdiği için ben 1 hafta gidip sonra McFit'i bıraktım. Hayatımda ilk defa 5 erkeğin 1 bench başında sırayla set girip, etrafa bakışlar atarak ortadoğu dilleri konuştuğunu gördüm. Sanırsın ortadoğu profesyonel powerlifting milli takımı.
Supplement alacaksanız internet en iyi fiyat performans adresi bunun için, mağazalarda vakit kaybetmeyin.
Benim gittiğim salon aylık 20 euro, 2 yıllık kontrat yapma şartı var üyelik için ya da aylık 30 euro + ilk ay 50 euro üyelik parası ödemeniz lazım 2 yıldan az üye olmak için. Saunası var, kalite yüksek. Yabancı neredeyse hiç yok bir iki afrikalı ve asyalı arkadaş dışında. Spor salonları böyle, 20 euro'yu genelleştirebiliriz diye düşünüyorum. En fazla 5-10 euro fark eder.
Sanırsın ortadoğu profesyonel powerlifting milli takımı. :D :D :D

Çok teşekkür ederim sağlık amaçlı mecbur devam etmem gerekiyor. Fİyatlar uygun hatta kura rağmen Türkiye'den ucuz. Clausthal kabulüm geldi inşallah Clausthal de vardır salon.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Tem 17, 2017 5:40 pm

Üniversitenin kendi spor salonu oluyor onu bir araştır derim, aynı zamanda academy martial arts okulları oluyor şehir içinde onların da fiyatları cazip. Kickbox, Judo gibi sporlara ilgin varsa mutlaka bir iki deneme dersi almanı öneririm. Bir ekleme daha yapayım spor ekipmanları life fitness (cardio için) ve hammer strenght (ağırlık antremanları için) marka ürünlerden oluşuyor benim salonumda. Buna da dikkat edersen, sağlık için dediğinden ötürü söylüyorum, vücut estetiğini bozmayan aletlerle çalışmış olursun. Hayırlı olsun kabulün, hayatta başarılar dilerim. Allah yolunu açık etsin.

Frank Martin

Mesaj gönderen Frank Martin » Pzt Tem 17, 2017 9:22 pm

John yazdı: Pzt Tem 17, 2017 3:18 am Frank Martin, bu sorunun cevabı adamına göre değişir. Ben sabah Almanca kursuna öğlen okula gittiğim için akşam derslerden sonra oturup yine ders çalışmam gerekiyor, ödevler projeler oluyor. Artan vakitte spor salonuna gidiyorum, ev işi vs derken günler geçiyor.

Şimdi hocam benim demek istediğim bu değildi, mesela biz burada lise çıkışında gideriz çiğ köfte yemeye vs. oralarda nasıldır ? Burada üniversite ortamını tatmadım fakat az çok tahmin edebiliyorum. Mesela gençler burada elinden telefon düşmez, kafelerde saatlerce yanında arkadaşıda olsa telefon ile ilgilenir bu durum almanyada nasıl ? Ben şöyle duymuştum, sosyal medya kullanım oranı az. Gerçekten böyle mi ?

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Pzt Tem 17, 2017 11:07 pm

John yazdı: Pzt Tem 17, 2017 5:40 pm Üniversitenin kendi spor salonu oluyor onu bir araştır derim, aynı zamanda academy martial arts okulları oluyor şehir içinde onların da fiyatları cazip. Kickbox, Judo gibi sporlara ilgin varsa mutlaka bir iki deneme dersi almanı öneririm. Bir ekleme daha yapayım spor ekipmanları life fitness (cardio için) ve hammer strenght (ağırlık antremanları için) marka ürünlerden oluşuyor benim salonumda. Buna da dikkat edersen, sağlık için dediğinden ötürü söylüyorum, vücut estetiğini bozmayan aletlerle çalışmış olursun. Hayırlı olsun kabulün, hayatta başarılar dilerim. Allah yolunu açık etsin.
Cok tesekkur ederim, Allah razı olsun

Kullanıcı avatarı
zeygoc

Mesaj gönderen zeygoc » Sal Tem 18, 2017 3:47 am

is-uni-ödevler derken vakit olmuyor ki ... :/
ben burda bir türk ressamin kültür kafesini buldum,orda güzel konserler oluyor
bir de her carsamba aktzeichnen a gidiyorum(türkiyede bulamazdim :D)
pizzeria,biergarten (hava sicaksa)göl,piknik .. o sekil
life is too short to learn german -richard porson-

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Tem 18, 2017 4:09 pm

John yazdı: Pzt Tem 17, 2017 5:40 pm Üniversitenin kendi spor salonu oluyor onu bir araştır derim, aynı zamanda academy martial arts okulları oluyor şehir içinde onların da fiyatları cazip. Kickbox, Judo gibi sporlara ilgin varsa mutlaka bir iki deneme dersi almanı öneririm. Bir ekleme daha yapayım spor ekipmanları life fitness (cardio için) ve hammer strenght (ağırlık antremanları için) marka ürünlerden oluşuyor benim salonumda. Buna da dikkat edersen, sağlık için dediğinden ötürü söylüyorum, vücut estetiğini bozmayan aletlerle çalışmış olursun. Hayırlı olsun kabulün, hayatta başarılar dilerim. Allah yolunu açık etsin.
John hocam verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler,baya konu dışı olucak ama AT11 başvurusu için SGK, YÖK tarafından hazırlanmış HS Anhalt denklik tanıma belgesi istiyor süreci hızlandırmak amacıyla bu belgenin bir örneği sizde hala mevcut mu acaba teşekkürler..

Frank Martin

Mesaj gönderen Frank Martin » Sal Tem 18, 2017 8:51 pm

zeygoc yazdı: Sal Tem 18, 2017 3:47 am is-uni-ödevler derken vakit olmuyor ki ... :/
ben burda bir türk ressamin kültür kafesini buldum,orda güzel konserler oluyor
bir de her carsamba aktzeichnen a gidiyorum(türkiyede bulamazdim :D)
pizzeria,biergarten (hava sicaksa)göl,piknik .. o sekil
İş derken basit olarak bulunabiliyor mu ? Bu minijob dedikleri olay. Ve hangi işte çalışıyorsun şuan

Nona

Mesaj gönderen Nona » Sal Tem 18, 2017 9:12 pm

Hocam müsait olduğunuzda bana cem@cemcevik.com mail adresinden ulaşabilir misiniz?

Size sormak istediğim birkaç soru var

John

Mesaj gönderen John » Sal Tem 18, 2017 11:48 pm

hunterqb yazdı: Sal Tem 18, 2017 4:09 pm John hocam verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler,baya konu dışı olucak ama AT11 başvurusu için SGK, YÖK tarafından hazırlanmış HS Anhalt denklik tanıma belgesi istiyor süreci hızlandırmak amacıyla bu belgenin bir örneği sizde hala mevcut mu acaba teşekkürler..
Benden öyle bir belge istenmedi, HS Anhalt zaten YÖK tarafından tanınmış bir okul. Maltepe tarafında yurt dışı işleri müdürlüğü olacak İstanbul'da orayla bir görüşün. Sizin bölgeye yazı yazsınlar gerek olmadığına dair. SGK'da konuyla bilgisi olmadığı için memurlar bazen ekstradan bu belgeyi istiyorlar ama istanbul'da benden istenmedi. İlla olmaz YÖK'e başvur derlerse o iş 1 ayı bulur benden demesi. YÖK hemen inceleme yapıp sonucu göndermiyor. Kolay gelsin.

bu iki başlığı da bir incelemeni öneririm:
viewtopic.php?f=53&t=10295
viewtopic.php?f=53&t=10256
En son John tarafından Sal Tem 18, 2017 11:52 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

John

Mesaj gönderen John » Sal Tem 18, 2017 11:50 pm

Nona yazdı: Sal Tem 18, 2017 9:12 pm Hocam müsait olduğunuzda bana cem@cemcevik.com mail adresinden ulaşabilir misiniz?

Size sormak istediğim birkaç soru var
Burada gizlimiz saklımız yoktur, buyrun sorunuzu forumlara yöneltin, cevabından diğer arkadaşlar da faydalansın.

Nona

Mesaj gönderen Nona » Sal Tem 18, 2017 11:53 pm

John yazdı: Sal Tem 18, 2017 11:50 pm Burada gizlimiz saklımız yoktur, buyrun sorunuzu forumlara yöneltin, cevabından diğer arkadaşlar da faydalansın.
Burda konusunu açmıştım fakat kapatılmış o yüzden özelden sormak istedim.

Sorum ise;

Almanya'da Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitimi almak istiyorum.

LYS puanım 328 -(106 bin, 2017), Ortalamam ise 81,53

Almanca seviyem A1 fakat herhangi bir sertifikam yok.

Sorunum şu ki;

Almanya'daki bir üniversiteye başvurabilmem için öncelikle Türkiye'de bir üniversiteden kabul almam gerek,

fakat kabul alıp Almanya'daki üniversitelerden şartlı kabul alamazsam LYS'ye tekrar çalışmam gerekiyor.

Bu durumda ise bir sonraki LYS'de okuldan gelen ekstra 49 puanın yarısı gidiyor.

Sizce Almanya için başvurmalı mıyım yoksa bu sene LYS'ye hazırlanıp seneye tekrar mı denemeliyim?

Yanıtlarınız için teşekkürler.

John

Mesaj gönderen John » Sal Tem 18, 2017 11:57 pm

Nona yazdı: Sal Tem 18, 2017 11:53 pm Burda konusunu açmıştım fakat kapatılmış o yüzden özelden sormak istedim.

Sorum ise;

Almanya'da Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitimi almak istiyorum.

LYS puanım 328 -(106 bin, 2017), Ortalamam ise 81,53

Almanca seviyem A1 fakat herhangi bir sertifikam yok.

Sorunum şu ki;

Almanya'daki bir üniversiteye başvurabilmem için öncelikle Türkiye'de bir üniversiteden kabul almam gerek,

fakat kabul alıp Almanya'daki üniversitelerden şartlı kabul alamazsam LYS'ye tekrar çalışmam gerekiyor.

Bu durumda ise bir sonraki LYS'de okuldan gelen ekstra 49 puanın yarısı gidiyor.

Sizce Almanya için başvurmalı mıyım yoksa bu sene LYS'ye hazırlanıp seneye tekrar mı denemeliyim?

Yanıtlarınız için teşekkürler.
Keşke yeni bir başlık açsaydın. Bu soruyu hatırlıyorum ancak buna deneyimli admin arkadaşlar yanıt vermeli benim üniversite kabulü almak ile ilgili 10 yıllık bir deneyimim yok. Ne desem yalan olur. Hakkında hayırlısı olsun, Allah yardımcın olsun.

Nona

Mesaj gönderen Nona » Sal Tem 18, 2017 11:58 pm

John yazdı: Sal Tem 18, 2017 11:57 pm Keşke yeni bir başlık açsaydın. Bu soruyu hatırlıyorum ancak buna deneyimli admin arkadaşlar yanıt vermeli benim üniversite kabulü almak ile ilgili 10 yıllık bir deneyimim yok. Ne desem yalan olur. Hakkında hayırlısı olsun, Allah yardımcın olsun.
Çok teşekkür ederim iyi günler :D

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Tem 19, 2017 12:31 am

John yazdı: Sal Tem 18, 2017 11:48 pm Benden öyle bir belge istenmedi, HS Anhalt zaten YÖK tarafından tanınmış bir okul. Maltepe tarafında yurt dışı işleri müdürlüğü olacak İstanbul'da orayla bir görüşün. Sizin bölgeye yazı yazsınlar gerek olmadığına dair. SGK'da konuyla bilgisi olmadığı için memurlar bazen ekstradan bu belgeyi istiyorlar ama istanbul'da benden istenmedi. İlla olmaz YÖK'e başvur derlerse o iş 1 ayı bulur benden demesi. YÖK hemen inceleme yapıp sonucu göndermiyor. Kolay gelsin.

bu iki başlığı da bir incelemeni öneririm:
viewtopic.php?f=53&t=10295
viewtopic.php?f=53&t=10256
John hocam cok tesekkur ederim yarin gorusucem Istanbulla..

Kullanıcı avatarı
zeygoc

Mesaj gönderen zeygoc » Cum Tem 21, 2017 2:20 am

Frank Martin yazdı: Sal Tem 18, 2017 8:51 pm İş derken basit olarak bulunabiliyor mu ? Bu minijob dedikleri olay. Ve hangi işte çalışıyorsun şuan
ben garsonluk yapiyorum ama almancasi cok da iyi olmayan arkadaslarim da var .. onlar genelde magazalarda veya thekede(icecekleri hazirliyorlar) is bulabiliyorlar...
life is too short to learn german -richard porson-

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Prş Tem 27, 2017 11:28 pm

zeygoc yazdı: Cum Tem 21, 2017 2:20 am ben garsonluk yapiyorum ama almancasi cok da iyi olmayan arkadaslarim da var .. onlar genelde magazalarda veya thekede(icecekleri hazirliyorlar) is bulabiliyorlar...
Clausthal de mi yasıorsunuz bende bir kac soru soracaktım?