Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Isci Vizesi ve Sinirsiz Oturum Alma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Sal Eki 06, 2009 12:51 am

oh bee sonunda aldim su oturumu:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 06, 2009 1:21 am

hayirli olsun ozgur , sevindim senin adina.. isci vizesimi aldin yoksa normal oturum mu verdiler ?

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Sal Eki 06, 2009 3:01 am

anlattiginiz olay gercekten iyimis..okurken de bu hakki kullanmak guzel aslinda bir sirket bulup az saatte olsa maasi onemli deil 3 yil calisip suresiz oturum alicaksin.yapamazsan mezun olabilirsen artik 1 yil sonra alirsin

gunay91

Mesaj gönderen gunay91 » Sal Eki 06, 2009 8:02 pm

anlamadim simdi formaliteden calisiyo gostersek bi tanidigimizin sirketinde 1yil kesintisiz olarak, ama ee bu cocugun okulu yokmu okulu varken nasil gidiyor calisiyor hergun su saatlerde demezlermi?

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Eki 06, 2009 9:36 pm

Sadece teilzeit yani 2.5 yada 3 saatlik isler icin bu durum.ayrica varsa oyle tanidign ve seni calisiyor gosterecekse,oda olur,onemli olan o belgeyi gostermen

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Sal Eki 06, 2009 10:01 pm

sagol gurkan bugune kadar ki yardimlarin icinde ayrica tesekkur ederim isci oturumu verdiler hatta kendileri teklif etti vermeyi:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 06, 2009 10:08 pm

super olmus ozgur sevindim senin adina :)

bu ocak ayinda ben de basvuracagim bakalim.. en kralini yapmisin.. bu arada kasim da seni de bizim bulusmaya beklerz artik..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Eki 07, 2009 12:34 pm

ozgur oncelikle hayirli olsun. guzun aydin
sen kac aydir calisiyor gozukuyordun? ayrica verilen oturum kac yillik? bunlarida yazabilirmisin

gunay91

Mesaj gönderen gunay91 » Çrş Eki 07, 2009 12:54 pm

tanidigim var kendi sirketi yardimci olur ama bn hannoverdeyim o koln de :( bu sorun olmaz insl ...

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Eki 07, 2009 12:59 pm

yanliz suda var. tanidik seni sirktinde gosterir ama verigiler de odemesi gerekiyor. seninde ayni sekilde.o yuzden bunuda dikkate alimak gerekir

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Eki 07, 2009 4:13 pm

Arkadaslar benim 90 tam gun / 180 yarim gun calisma iznim pasapotta yazili... Onumuzdeki aylarda da bayagi bir surem olacak (Yilbasi tatili, Kurs arasi vs.) Herhangi bir iste calismak istiyorum ve acikcasi birazda pratige ihtiyacim var.

1. Konu basliginda acilan 1 sene kesintisiz ifadesi haftada 16 saate mi esit oluyor ve diyelimki ben 90 tam gunumu bir arada tukettim ve geriye kalan aylarda calismadim sonuc ne olur???

2. Isin niteligi cok onemli mi? Mesela gazete dagiticiligi, Mc Donalds, Postbank elemani olmak yeterli mi? Kurumsallik araniyor mu? (Bunu sunu icin sordum: Sinifta Senegalli bir kizin birakin evraklarini duzenlemeyi... Parasini dahi alamadigini gorunce durumun hic ic acici olmadigi ortada...)

3. Bildiginiz bu sekilde is olanaklari var mi? Fikri olan veya yardimci olabilecek arkadaslarin msj bekliyorum? (Dusseldorf cevresinde)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Eki 07, 2009 4:21 pm

bu baslikla sorularin pek alakasi yok ama gene aciklik getirelim

1. Konu basliginda acilan 1 sene kesintisiz ifadesi haftada 16 saate mi esit oluyor ve diyelimki ben 90 tam gunumu bir arada tukettim ve geriye kalan aylarda calismadim sonuc ne olur???
-haftada 16 saat felan demeye gerek yok. yilda 720 saat yapar. gerekli hesaplama bu sekildede yapilabilir.hic uyumadan ve mola vermeden biyonik insan olursan birayda 720 saati doldurup, diger 11 ay yatabilirsin. hic bir sorun yok
2. Isin niteligi cok onemli mi? Mesela gazete dagiticiligi, Mc Donalds, Postbank elemani olmak yeterli mi? Kurumsallik araniyor mu? (Bunu sunu icin sordum: Sinifta Senegalli bir kizin birakin evraklarini duzenlemeyi... Parasini dahi alamadigini gorunce durumun hic ic acici olmadigi ortada...)
-is yasal olduktan sonra, kanunen calisabilirsin. ama parani alamzsin, az para verirler, dilini gelistiremezsin dersen bu seni bilecegin is. burda karar senin. boyle islerden uzak dur o zaman. burda almanlarin sana bu ise giremezsin diyecegi yok. yeterki yasal calis
3. Bildiginiz bu sekilde is olanaklari var mi? Fikri olan veya yardimci olabilecek arkadaslarin msj bekliyorum? (Dusseldorf cevresinde)
-o bolgede oturmadigim icin bilemicem. ancak tahminime gore oyle dilini iyilestirebilecegin bir is bulman zor. zaten senin is bulmanda cok zor, dilin pek yoksa. seni ise alacak kiside dilin pek onemli olmadigi islerde kullanir, temizlik gibi, mutfak isleri vs.. gibi...

stylusdotnet

Mesaj gönderen stylusdotnet » Prş Eki 08, 2009 12:17 am

Universite ogrencisine verilen calisma izni 180 yarim gun ise nasil olur da bir isyerinde 1 yil calisabiliriz anliyamadim?

Haftalik veya gunluk calisma saatlerinin universite ogrencisi icin standarti nedir ve isci vizesi icin asgari saatler nedir, bunlara aciklik getirirseniz iyi olur.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Eki 08, 2009 10:57 am

aylik 400€ uzerinde calisanlar vergi oduyorlar. oda ortalama aylik 45-50 saatlik bir ise denk gelir. yani aylik 6 gun felan.
1 yil boyunca calisacaksin derken 365 gunun 365 gunu calis denilmiyor.
bir isyerinde 1 yil boyunca vergili calisma sarti araniyor
[quote]Haftalik veya gunluk calisma saatlerinin universite ogrencisi icin standarti nedir ve isci vizesi icin asgari saatler nedir, bunlara aciklik getirirseniz iyi olur[/quote]
ogrenciler iicin son bu basliktaki son mesajdada yazdim. oyle bir kisitlama yok. toplam sureyi asmadikca sorun yok. bu sureyi ister bir ayda ister 12 ayda kullan bu calisma sekline bagli
isci vizesinde bir sart yok. istedigin gibi calis. adi ustunde isci vizesi

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 08, 2009 11:18 am

isci vizesi icin aranan sartlari tekrar yazayim :

1 - Ayni is yerinde 1 yil surekli olarak calismak.. Surekli olarak dedigimiz haftanin hergunu en az bu kadar saat yapman gerekiyor diye bir sart yok. .Fakat is sozlesmesi yapmis olmaniz gerekiyor ve her ay belli bir miktar kazandiginizi gostermeniz gerekiyor. Yani is yerinden aldiginiz Lohnabrechnunglari mahkemeye veriyorsunuz.. burda gosterilmek istenen 1 yil boyunca calismis olmanizi kanitlamak.. yalniz dikkat edin diyelim ki 3-4 ayda 720 saati gectiniz.. O zaman is yerinize Finansamt dan bir kagit gelir ve sizi isten cikarirlar.. Bu 720 saati 1 yila yaymaya calisin..

2- Bu isci vizesi Almanya genelinde gecerlidir ve sadece Turk ogrencilerin faydalanabildigi bir durumdur..

3- Belirli bir gelir siniri yoktur, fakat aylik en az 200 euro yu gecmeniz sizin icin avantaj.. Yani her ay calismis olmaniz gerekiyor..

4- Anlattigimiz olaylar cok kariisk bir matematik hesabi gerektirmiyor.. Hersey oldukca acik..:)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Eki 08, 2009 11:20 am

Physiker
3. maddende yazdigin belirli bir sinirlama yok derken, benim bildigim en az 400 euro yani vergi odemen gerekir diye biliyorum

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 08, 2009 11:28 am

hayir bir alakasi yok... zaten hesap et , saat ucretin 6 euro her ay 400 euro yu gececek sekilde calissan ayda kac saat eder.. belli bir saat ucreti almaniz da gerekmiyor, ama aylik en az 200 euro kazanirsaniz iyi olur.. yani her ay calistiginizi kanitlayin..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Eki 08, 2009 11:45 am

saat ucreti brutto en az 7 euro felan olmasi gerekir ki 400 euro geclsin. ayrica senin verdigin basliktaki bilgidede su ifade var
In der Regel durfen turkische Studenten, die einen befristeten Aufenthaltstitel fur Studienzwecke erhalten auch neben ihrem Studium bis zu 90 halben bzw. 180 halben Tagen im Jahr arbeiten. Mit dieser Arbeitserlaubnis darf der Student beispielsweise bis 20 Stunden pro Woche als Studenten arbeiten. Hinzu kommen muss eine ununterbrochene Beschaeftigung von einem ganzen Jahr bei demselben Arbeitgeber (s.u.). Wurden von seinem Arbeitslohn auch Sozialversicherungsbeitraege (Rentenbeitraege) abgefuhrt, kommt er normalerweise in den Genuss des Art. 6 Abs. 1 des Beschlusses Nr. 1/80 des Assoziationsrats EWG/Turkei.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 08, 2009 2:32 pm

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
saat ucreti brutto en az 7 euro felan olmasi gerekir ki 400 euro geclsin. ayrica senin verdigin basliktaki bilgidede su ifade var
In der Regel durfen turkische Studenten, die einen befristeten Aufenthaltstitel fur Studienzwecke erhalten auch neben ihrem Studium bis zu 90 halben bzw. 180 halben Tagen im Jahr arbeiten. Mit dieser Arbeitserlaubnis darf der Student beispielsweise bis 20 Stunden pro Woche als Studenten arbeiten. Hinzu kommen muss eine ununterbrochene Beschaeftigung von einem ganzen Jahr bei demselben Arbeitgeber (s.u.). Wurden von seinem Arbeitslohn auch Sozialversicherungsbeitraege (Rentenbeitraege) abgefuhrt, kommt er normalerweise in den Genuss des Art. 6 Abs. 1 des Beschlusses Nr. 1/80 des Assoziationsrats EWG/Turkei.

[/quote]

400 euro yu gecmek zorunda degil yolcu.. zaten ogrencilere 1-2 aylik isler disinda kimse 400 euro dan fazla kazanabilecegi bir sozlesme imzalattirmiyr..Yukardaki yazida da bu belirtilmis, ayrica dikkat edersen ornek verilmis, yani bu kesin boyle olacak dememis..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Eki 08, 2009 2:47 pm

vallaha benim bildigim 400eurodan yukari olmasi gerekir diye biliyorum. artik hangisi dogru yakin zamanda ogrenirim