Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Isci Vizesi ve Sinirsiz Oturum Alma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 30, 2008 2:03 pm

Almanya ya ogrenci olarak gelip calisma izni ( 90 tam gun veya 180 yarim is gunu yillik ) aldiktan sonra herhangi bir is yerinde sozlesmeli olarak 1 yil boyunca kesintisiz olarak calisip ayda ortalama 200 Euro nun ustunde alirsaniz , avukat araciligiyla yabancilar polisine isci vizesi icin basvuru yapabiliyorsunuz. Ama dikkat edilmesi gereken husus, 1 yil boyunca ayni firmada calismis olmaniz gerekiyor.

Basvurunuz incelendikten sonra isci vizesi aliyorsunuz. Peki bunun size katkilari neler ?

- Oncelikli olarak erkek ogrenciler icin asker uzatmada kolaylik saglaniyor. 27 yasinin ustundeki ogrencilerin askerligi uzatilmiyor, isci vizesiyle bu sinir 39 a kadar cikacak..

- her yil gidip banka diskontlariyla ders notlarini yabancilar polisine kanitlama derdinden kurtuluyorsunuz..

- yabanci ogrenciler icin normal ongorulen lisans veya yuksek lisans bolumlerinde egitiminizi en fazla 3-4 semester uzatma hakkiniz oluyor,aksi takdirde sorun cikarabiliyorlar hatta hic vermeyebilirler de.

- en onemli avantaji ise , isci vizesi aldiktan sonra sayet 1 yil daha ayni firmada ve 2. yildan itibaren baska bi firma da olabilir yani toplam 3 yil kesintisiz calisirsaniz sinirsiz oturum alma hakkini elde ediyorsunuz..

- bilindigi uzere okul bittikten sonra Almanya da kalmak isteyenler 1 yil icinde is bulmak zorundaydi.. boylece bu sorundan da kurtulmus oluyorsunuz..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Pzr Kas 30, 2008 3:33 pm

;):):o:pB):Dvayy be sinirsizx oturum
askerligi 39 a kadar uzatma
vay vay vay

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Pzr Kas 30, 2008 3:46 pm

Iyiymis ama onemli olan 1 yil boyunca kesintisiz calisabilecegin bi yer bulmak..

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Pzr Kas 30, 2008 4:54 pm

sitede soyle bir yazi var bu yazi bu konuyla ters dusmuyor mu???

Ayrica sozlesmesiz is bulma imkaniniz da vardir.. Bu tur bulacaginiz islerin bir ayi gecmemesine dikkat edin.. Aksi takdirde bu durumun alman maliye calisanlari tarafindan tespit edilmesi halinde hem siz hem de isvereniniz yuklu bi ceza alabilir.. Eger cok acil olarak ise ihtiyaciniz yoksa bu tur is imkanlarindan uzak durmanizi tavsiye ederim.

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Kas 30, 2008 5:22 pm

Bu olay eyaletten eyalete degisiyor olsa gerek Gurkan. Benim bildigim Almanya\'da 5 yil calisanlar vatandaslik alabiliyorlar mesela. Kimi eyaletlerde ogrenim suresi bu bes yila dahil. Yani okul bitti diyelim 2 sene calisip vatandasliga gecebiliyorsunuz ;)

tatanka oraadaki yazida calisma izni olmayanlar gecerli. yani calisma iznin yoksa aslinda kacak is de bulursun ama ihtiyacin yoksa tavsiye etmem diye bir yazidir oradaki.. ;)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 30, 2008 5:33 pm

tatanka, sanirim yanlis anlamissin.. orda dedigim mesela maddi olarak cok zor durumdasin calisman gerekiyor ama sozlesmeli bi is bulamadin.. yani gecici olarak sozlesmesiz islerde calisirsin o senin istegine gore ama schwarzarbeit diyorlar ve uzun sureli oyle calisirsan ceza alabiliyorsun...

deniz, senin dedigin vatandaslik.. benim bahsettigim sinirsiz oturum.. Almanya genelinde gecerli bu..ayrica okul bitince 2 yil calisinca vatandasliga gecmiyorsun.. o sure de 3 yil ve onda da sinirsiz oturum aliyorsun ilk once.. sonra istersen 7-8 yil sonra vatandasliga gecme basvuru yapabiliyorsun.. sinirsiz oturum alamadan zaten vatandasliga gecmen soz konusu degil ;).. bu olayi bayagidir arastiriyordum bi kac avukatla gorustum ama en sonunda benim bi arkadasim basvurusunu yapti daha gecen aylarda ve buyuk ihtimalle alacak isci vizesini
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Kas 30, 2008 5:55 pm

[quote]Physiker yazdi:
tatanka, sanirim yanlis anlamissin.. orda dedigim mesela maddi olarak cok zor durumdasin calisman gerekiyor ama sozlesmeli bi is bulamadin.. yani gecici olarak sozlesmesiz islerde calisirsin o senin istegine gore ama schwarzarbeit diyorlar ve uzun sureli oyle calisirsan ceza alabiliyorsun...

deniz, senin dedigin vatandaslik.. benim bahsettigim sinirsiz oturum.. Almanya genelinde gecerli bu..ayrica okul bitince 2 yil calisinca vatandasliga gecmiyorsun.. o sure de 3 yil ve onda da sinirsiz oturum aliyorsun ilk once.. sonra istersen 7-8 yil sonra vatandasliga gecme basvuru yapabiliyorsun.. sinirsiz oturum alamadan zaten vatandasliga gecmen soz konusu degil ;).. bu olayi bayagidir arastiriyordum bi kac avukatla gorustum ama en sonunda benim bi arkadasim basvurusunu yapti daha gecen aylarda ve buyuk ihtimalle alacak isci vizesini[/quote]

gurkan o 7-8 yil gecenler de 5 yila dustu yanilmiyorsam. 5 yil suresiz olarak Almanya\'da calismis isen vatandasliga gecebiliyorsun ki zaten daha ilk yilin sonunda isci vizesi sinirsiz oturum aldin diyelim yine uyuyor. Benim anlatmak istedigim trick ise bazi eyaletler okul suresini de o 5 seneden cikarabiliyorlar ;)

Ama senin dedigin de bir yanlislik yok yani, bu arada vatandasliga falan mi gecmeyi planliyorsun...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 30, 2008 6:03 pm

yok deniz oyle bi dusuncem yok ama bu askerlik erteletmek acisindan ozellikle cok iyi bi yol :D

benim bahsettigim nokta, sen ilk yilin sonunda isci vizesi aliyorsun ama hemen sinirsiz oturumu alamiyorsun.. sinirsiz oturum alabilmen icin toplam 3 sene calismis olman gerekiyor.. sinirsiz oturumu aldiktan sonra vatandasliga gecmen icin de ne kadar oturumun olmasi gerekiyor onu tam bilmiyorum ama benim bahsettigim konu sadece sinirsiz oturumla ilgili, vatandaslik bambaska ;)
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Kas 30, 2008 6:19 pm

Bilmiyorum ya bende askerlik problem olursa yani parali falan cikmazsa bir yolunu arayacagim. Ben iki sene ust uste tam 7 defa (ilk sene 4 ikinci sene 3) askeri okul sinavina girdim ki butun hayatimi vatana hizmet ederek gecirmek istiyordum. Beni o zaman hicbir sebep gostermeden almadilar. Ileride de en verimli donemimde 15 ayimi alarak hizimi kesmesini istemem. O zaman almadilarsa simdi de almasinlar...

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Pzt Ara 01, 2008 2:19 pm

merhabalar...
gurkan kardesim bu konuyla bayagi bi basini agirtmistim hatirlarsan:)
ayrica essen konsoloslugunda pazartesi ve cuma gunleri ucretsiz yararlanilabilecek bir avukat var onada sordum bu konuyu. 400€ sart degil aachen yuksek idari mahkemesinin 300€ kazanan bir kisi icin verdigi kararda varmis. o mahkeme kararinida bana yollamisti. avukatin dedigi bu 1 yili butun seneye yaymanin onemli olduguydu. mesela ayda 60saat/15gun. bu yontem tam 1yili dolduruyor. ne kadar yayilirsa 1 yila o kadar iyi oluyormus. aksi halde sorun olabilirmis.

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Pzt Ara 01, 2008 2:22 pm

basindan....

AET 1/80 Ortaklik Antlasmasi cercevesinde Turk ogrenciler sartlari yerine getirdiklerinde oturum hakki elde edebilecek…
Avrupa Adalet Divani’ndan beklenen ve Turkiye’den gelen Au-pair calisanlari ve ogrencileri ilgilendiren karar 24.01.2008 tarihinde aciklandi. Mahkeme ogrenciler ve Au-pair statusundeki iscilerin isci olarak calisabilecekleri ve bu nedenle AET 1/80 Ortaklik Antlasmasi’nin 6. madde 1. fikrasinda yer alan hukuki statuyu elde edebileceklerine karar verdi. Bu durumda Almanya’da ogrenci statusunde bulunan ve hafta da 20 saate kadar calisma izinleri bulunanlarin bir isyerinde araliksiz bir seneyi doldurmalari ve ayni isverenin iscisi icin emeklilik primlerini odemesi halinde Ortaklik Antlasmasinin bu hukumlerinden normalde faydalanabilmesi gerekir. Ancak sozkonusu antlasmanin maddeleri bu zamanda kadar Almanya’da farkli yorumlandi. Almanya’ya ogrenci olarak gelenlerin duzenli isci olarak calistirilamayacaklari ve bu nedenle de isci statusune sahip olmadiklari belirtiliyordu. Bunun arkasinda yatan neden Almanya’ya ogrenci olarak gelenlere ( 2005 yilinda Almanya’daki yuksek okullarda kayitli Turkiye’den gelen ogrenci sayisi 6500 idi) bu hakkin taninmasi durumunda basvuranlarin sayisinin cok fazla olmasi ve onlara surekli oturum hakki verme durumuydu. Avrupa Adalet Divani verdigi kararda Avrupa ulkelerinden birine ogrenci olarak gelmis birisinin “isci” statusu hakkinin elinden alinamayacagina ve 1/80 Ortaklik Antlasmasinin hukumlerine tabiiyetlerinin kisitlanamayacagini belirtti ve ilgili kisilerin calisma izinlerini yenilenmesi ve buna uygun olan oturum haklari icin sozkonusu anlasmayi one surmelerinde bir engel yoktur denildi. Avrupa Adalet Divani’nin bu kararinin Hessen Yuksek Idare Mahkemesi’nin 9 Haziran 2006 tarihli isci statusunden kabul edilemeyecegi, dolayisiyla antlasmanin getirdigi haklardan yararlanilamayacagi yonundeki kararini hukumsuz kilmis olmasi gerekiyor. Buna gore ogrenci vizesi ile Avrupa ulkerinden birine gelmis olan bir ogrenci Ortaklik Antlasmasinin hukumlerinden faydalanabilmek icin asagida belirtilen sartlari yerine getirmis olmasi gerekiyor.
AET 1/80 Ortaklik Antlasmasinin 6. maddesine gore isci olmak: Almanya’da ogrenciler normalde kendilerine egitimlerinin disinda calisma izni verilmis ise isci de olabilmekteler.
Yasal is piyasasinda bulunmak: Dolayisiyla yasal cercevede bir yerde calisiyor olmak ve bunun icin gerekli olan izinlere sahip olmak. Almanya’da ogrencilerin gecimlerini saglayabilmek icin calisma izinleri kanun cercevesinde belirlenmistir, dolayisiyla yasaldir.
Calisma suresi ve bunun kesintiye ugramamis olmasi: Bu anlamda yasal ve kesintisiz olarak bir yil devam eden is iliskisinde bulunmak gerekiyor. Calisma suresi icin ise haftalik sekiz satten oniki saate kadar bir sure Avrupa Adalet Divani tarafindan yeterli olarak goruluyor.

AET 1/80 Ortaklik Antlasmasi’nin getirdigi bu sartlarinin yerine getirilmesi durumunda ogrencilerin oturum hakki icin basvurabilecekleri belirtiliyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 01, 2008 5:09 pm

ekledigin bilgiler icin cok tesekkurler ozgur kardes ..

benim arkadas da aynisini yapti, o zaten haftada duzenli olarak 16 saat calistigi icin bi problem cikmamis.. ama bilindigi gibi bi sene boyunca ayni firmada kesintisiz olarak calisma sarti var.
www.deutschstudent.com

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Pzt Ara 01, 2008 10:22 pm

ben 01.07.2008den beri calisiyorum ayda 60saat/15 gun. rentenversicherung krankenversicherung arbeitslosenversicherung pflegeversciherung kesiliyor her ay duzenli bir sekilde. fakat oturumum 01.04.2008de bitiyor.

bu isleri bilen bir avukat tanidigi olan var mi arkadaslar?

cok uzun suren bir surec midir bu oturum cevirtme olayi?

aramizda bu sekilde isini halletmis olan biri varsa ve paylasirsa cok sevinirim...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 02, 2008 2:13 am

o zaman gelecek seneye basvuru yaparsin ozgur..

benim arkadasim avukati wuppertal den bulmustu.. ama burda uni ogrencisi degilsen sana biraz zorluk cikartabilirler.

oturum cevirtme olayi ne yazikki biraz uzun suruyor.. basvuruyu avukat araciligyla yapiyorsun, yabancilar polisinden bi cevap gelmesi sonra gerekirse gorusmeler falan en az 3 ay surer-
www.deutschstudent.com

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Sal Ara 02, 2008 11:29 pm

malesef uni ogrrencisi olamadim daha. studienkollege basvuru asamasinda tikanip kaldim 1 yildir ugrastiriyorlar beni.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 03, 2008 8:49 pm

oturum almanda sorun cikarmiyorlarmi ozgur?
www.deutschstudent.com

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Çrş Ara 03, 2008 10:19 pm

valla hocam 02.2008de studienkollege basvurmustum. basvurduguma dair kagidi verdim yabancilar dairesine. en son o sekilde 10aylik oturum aldim calisma izniyle beraber. studienkollegden 3ay sonra cevap geldi "red". 8.ayda yine basvurdum studienkollege bu seferde yer yok ws 2009/2010 icin basvurun ve basvurularinizi artik direkt olarak stk bochuma yapin dediler. simdi yine basvurdum ayni zamanda avukat dusseldorf bezirksregierungda bu ise bakan adamla gorustu. adam artik benim durumumdakilerin degisen yasayla studienkollege alinmadigini soyledi.

gerekcede 2007de yerlestigim uniye giris seklimin sinavsiz gecis olmasi.

ha birde ben hic auslaenderbehorde ye gitmedim. rathausda oturum formunu doldurup elimde olan kagitlari veriyorum onlar benim yerime yolluyorlar pasaport gelince mektup yolluyorlar gel al passini diye. ama 1-1.5ay suruyor boyle.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ara 13, 2008 2:03 pm

ozgur sen de bu mahkeme kararinin almanca metni var mi `?
www.deutschstudent.com

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Pzr Ara 14, 2008 8:56 pm

var nasil yolliyim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 15, 2008 11:54 am

mail adresi verdim sana, bi zahmet oraya yollarsan cok sevinirim:)
www.deutschstudent.com