Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Isci Vizesi ve Sinirsiz Oturum Alma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Prş Ağu 26, 2010 6:16 pm

1 yil calistik ve isci oturumu aldiktan sonra +2 yil daha calisarak boylce 3 yil doluyor ve 3 yil sonunda istedigimiz ise girebilirmiyiz yani 3 yil sonra hala o is kolunda mi calismak zorunlulugu var?.Bu 3 yil suresi dolduktan sonra universite diplomami elime alirsam diplomamla ilgili islere muracat edebilirmiyim veya baska islere ?

Bu calisarak 3 yil bittikten sonra calisma oturumuyla , o sene icinde universite falan bitirsek staj yapmak istedigimiz zman bu staj yaparak ile yabancilar subesinden isci oturumumuzu uzatabiliyor muyuz?(staj suresi 1 yil olsa).Staj ile uzatamiyorsak o zman hem diger iste calip oturum uzatma derdinde olucam hemde staj la ugrasacagim acayip zor olur o zamanda...

1 yildan sonra aldigimiz isci oturumuyla suresiz calisma hakkina mi sahip oluyoruz 90 gunluk olan iptal olup suresiz mi oluyor calisma izni?Bu Bir yildan sonra aldigimiz isci oturumuyla okula devam etmek zorunlulugu var mi yani okulu biraksak sinir disi edilme durumu falan oluyor mu?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ağu 28, 2010 5:54 am

[quote]Emre55 tarafindan yazilan metin:
1 yil calistik ve isci oturumu aldiktan sonra +2 yil daha calisarak boylce 3 yil doluyor ve 3 yil sonunda istedigimiz ise girebilirmiyiz

EVET

yani 3 yil sonra hala o is kolunda mi calismak zorunlulugu var?

HAYIR

.Bu 3 yil suresi dolduktan sonra universite diplomami elime alirsam diplomamla ilgili islere muracat edebilirmiyim veya baska islere ?

Her ikisine de

Bu calisarak 3 yil bittikten sonra calisma oturumuyla , o sene icinde universite falan bitirsek staj yapmak istedigimiz zman bu staj yaparak ile yabancilar subesinden isci oturumumuzu uzatabiliyor muyuz?(staj suresi 1 yil olsa)

EVET

Staj ile uzatamiyorsak o zman hem diger iste calip oturum uzatma derdinde olucam hemde staj la ugrasacagim acayip zor olur o zamanda...

1 yildan sonra aldigimiz isci oturumuyla suresiz calisma hakkina mi sahip oluyoruz 90 gunluk olan iptal olup suresiz mi oluyor calisma izni?

Suresiz calisma iznin oluyor.

Bu Bir yildan sonra aldigimiz isci oturumuyla okula devam etmek zorunlulugu var mi yani okulu biraksak sinir disi edilme durumu falan oluyor mu?

Olabilir [/quote]

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Pzt Ağu 30, 2010 3:43 pm

Uniden sartli kabul aldigimizda ogrenci vizesindeki calisma izni 90 gunluk:

Orada dil kursu bittikten sonra mi basliyor yani uniye kayit oldugumuzda.

Yoksa almanyada oturumumuzu almaya gittigimiz zaman mi basliyor yani dil kursu sirasinda falan?

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Pzt Ağu 30, 2010 4:41 pm

Yoksa almanyada oturumumuzu almaya gittigimiz zaman mi basliyor yani dil kursu sirasinda falan?[/quote]

dsh yada Testdaf sinavlarini verip okula kayit yaptirdiktan sonra
allahini seven defansa gelsin

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Ağu 31, 2010 2:48 am

Yoksa almanyada oturumumuzu almaya gittigimiz zaman mi basliyor yani dil kursu sirasinda falan?[/quote]

Sansina ve basvuracagin universiteye bagli...Kimileri C1 deyken de calisma izni alabiliyor.Hatta A1.2 den itibaren alanlarda var..Ben sahsen B2 den sonra alabildim..

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Sal Ağu 31, 2010 10:08 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

Sansina ve basvuracagin universiteye bagli...Kimileri C1 deyken de calisma izni alabiliyor.Hatta A1.2 den itibaren alanlarda var..Ben sahsen B2 den sonra alabildim..[/quote]

misal b1\'e gectik "bir sansimi deneyeyim su is yasantisinda gidip basvurayim calisma iznine belki izin verirler" diye mi basvuruluyor anlamadim. yani sansimi deneyeyim mi deniyor.
allahini seven defansa gelsin

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Eki 27, 2010 12:50 am

DIL KURSU OGRENCISIYKEN ALDIGIM CALISMA IZNI
Studienvorbereitung - In den Ferien Beschaftigung bis zu 90 Tage oder 180 halbe Tage im Jahr sowie Ausubung studentischer Nebentatigkeit erlaubt. Sonstige Erwerbtatigkeit nicht gestattet.

UNIVERSITE OGRENCISI IKEN ALDIGIM CALISMA IZNI
Aufenhaltserlaubnis zum Studium Druck- und Medientechnologie
Beschaftigung bis zu 90 Tage oder 180 halbe Tage im Jahr sowie Ausubung studentischer Nebentatigkeit erlaubt. Sonstige Erwerbtatigkeit nur mit Genehmigung der Auslanderbehorde gestattet. Erlischt mit Beendigung oder Abbruch des Studiums.

SORU 1: Arada onemli bir fark var mi? (yasal olarak)
SORU 2: Arkadasim birinden aldigim bilgiye gore (Isci vizesi 1 sene sonunda alirsak) isci vizesiyle alanimiz uzerinde praktikum yapamiyor muyuz dogrulugu nedir?

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Kas 03, 2010 1:25 pm

ARKADASLAR SIZIN VIZENIZDEKI DEGISIMDE AYNEN YUKARIDA ACIKLADIGIM GIBI MI?

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Çrş Kas 03, 2010 7:35 pm

arkadaslar egitimi tamamladiktan sonra burda kalmak isteyen ogrenciler icin..

yada vatandaslik basvurusunda bulunanlar icin egitim suresi sayilmayip gaststudent katagorisinde gorunuyor..

isci basvurularinda bu olmuyor ve 5 yada eyalete gore 7 yil kalma sartina ogrencilikte sayiliyor ve buna cozum araniyor o yuzden simdiden isci vizesini dusunun derim ben..:)
...iLk okuL cagLaRimdaN, 24 yasima kaDaR varLigim TURK vaRLigiNa
''KuRßaN'' oLsuN...

ywzslm

Mesaj gönderen ywzslm » Prş Kas 04, 2010 10:15 am

herkese selma olsun almnayaya mastir icin geldim su anda koln universtesinin gumersbach kampusunde yuksek lisansimi ingilizce olarak yapmaktayim bunun yaninda almanca egtimini aliyorum sizlere sormak istedigim yuksek lisans ogrencilerinin okullarda assitan olarak sectiginiz bir ve anlastiginiz bir hocayla calisabiliyorsunuz nasipse boyle bir durum var bunun icin benden calisma vizesi istediler ogrenci olarak geldigim icin konsoloslugun yazdigi yazida 90 gun tam ya da 180 gun yarim gun calisabilecegimi gosteriyor sormak istedigim burada 2 yil boyunca bu tur bir iste devam etsem daha sonradan gostermelik ayni sekilde bir yil daha okul bunyesinde kalsam toplam 3 yil sonra suresiz oturum alabilirmiyim yoksa illa ki halka hizmet eden vergi kaydi olan bir isyeri mi bulmaliyim

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Sal Tem 12, 2011 12:00 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
vallaha benim bildigim 400eurodan yukari olmasi gerekir diye biliyorum. artik hangisi dogru yakin zamanda ogrenirim[/quote]

biz ogrendik ondan yaziyoruz.. gerek ozgur kardesin bana yolladigi mail de gerekse bizzat dusseldorfdaki egitim ateseligine sordum bu konuyu ve avukatla da gorustum hepsi ayni seyi soyledi =)

ben araliktan sonra basvuruyorum, gecen sene ocakta baslamistim havaalaninda calisiyorum 1 yil olacak artik. bazi aylar full calistim 160 saati bi ayda yaptigimda oldu bi ayda sadece 32 saat de yaptigim oldu..[/quote]

SENIN SONUC NE OLDU GURKAN BU ARADA

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Sal Tem 12, 2011 12:03 am

[quote]oezguer tarafindan yazilan metin:
[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
ozgur oncelikle hayirli olsun. guzun aydin
sen kac aydir calisiyor gozukuyordun? ayrica verilen oturum kac yillik? bunlarida yazabilirmisin[/quote]

sagol arkadasim. ben 01.07.2008den beri calisiyorum. verilen oturum simdilik 6.aya kadar cunku pasaportum ozaman bitiyor. ayrica askerligimide isci statusuyle 1yil uzattirdim.
haftada 14 saat calisiyorum. oturumumada yazmislar haftada 14saat calisabilir ve su firmada diye yani baska yerde calisamam. oturumu veren memur 2yil daha ayni firmada calistigim taktirde suresiz oturum hakkim oldugunu soyledi. ben 1yildan sonra istedigimiz saat kadar calisibiliriz diye biliyordum fakat oyle vermediler bana.
maasim brut 480 net 415. benden kesilen 65€ disinda 100€ kadarda isverenden kesiliyor ve muhasebeci vs. isverene aylik maliyetim 185€.

bu kesintiler kranken-renten-arbeitslosen-pflegeversicherung. yani bir vergi kesintisi olmadi benden. ekstra sordum muhasebeci ogrenciler 1000ustunde kazanirsa vergi kesilir dedi.

tabi bu oturumu almam tamamen sanstan ibaret. bu memur once beni yurtdisi etmek istedi sonra istersen isci oturumu veriyim dedi:)
essende tanidigim dortmunda orda burda tanidigim cogu arkadasimin bu 90/180yarim gunluk calisma izinleri yok semesterferienlerde calisma izinleri var bazilarinin. bir arkadsim essende benim durumu soylemis auslaenderbehordeye onlarda o onlarin taktir hakki biz size 90/180 lik calisma iznini veremeyiz demis. banada basta vermemislerdi sonra dedim niye vermiyorsunuz bazi yerlerde veriliyor flan. bana cevap geldi ve almanyada 1yil kaldiktan sonra bu 90/180lik calisma iznini alabilirsin dediler ver 1yil sonra verdiler bende hemen calismaya basladim.

yada bu izinle calisip daha auslaenderbehordeye basvurup bu hakki kazanamayan bircok madur vatandasimizda var. davalar aciliyor avrupa adalet divaninda gorulen davalar var. memura gore yere gore degisiyor anlicaginiz. benim avukatim bile artik ogrencilere bu isci oturumu verilmiyor kaldiki siz uniye bile gitmiyorsunuz dedigi halde dava bile acmadan kendileri teklif ettiler.[/quote]

BENIM TANIDIGIM ARKADASLAR WUPPERTAL DE SINIRSIZ CALISMA IZNINI ALDILAR SANA NE DIYE KISITLI VERMISLER ANLAMADIM: bU DA ACIKCA KEYFI UYGULAMALARIN DEVAM ETTIGININ GOSTERGESI

Suburban

Mesaj gönderen Suburban » Cmt Kas 01, 2014 1:08 pm

Arkadaslar benim de kucuk bir sorum olacak konu hakkinda. Ben okulu bitirip 18 aylik is arama vizesi aldim. OKul bittiginden haliyle sigortam AOK\'da aylik 120-150 civarina cikacak. Aylik 60 Euro civarinda daha makul bir ucrete sahip olan Mawista (care concept benzeri) adli ozel bir sigortaya gecmem benim bu 1 senelik calismayi doldurmamda dezavantaj olusturur mu? Yoksa onemli olan sadece 1 sene sozialversicherungla kayitli bir sekilde calismis olmak mi? Buyuk bir ikilemdeyim. Kimsenin de bilgisi yok.

AOK da kalmam benim icin buyuk mali yuk olusturacak.
Cevap icin simdiden cok tesekkurler.

bilk

Mesaj gönderen bilk » Pzt Kas 03, 2014 11:11 am

okulu bitirdiysen ve is ariyorsan zaten isci vizesi alacaksin. O 1 yil calismayla bir ilgin yok. Ama su andaki saglik sigortasini soruyorsan, gesetzlich yaptirmak zorundasin, yani care concept vs benzeri sigortalar kabul edilmez.

Suburban

Mesaj gönderen Suburban » Pzt Kas 03, 2014 9:19 pm

[quote]bilk tarafindan yazilan metin:

okulu bitirdiysen ve is ariyorsan zaten isci vizesi alacaksin. O 1 yil calismayla bir ilgin yok. Ama su andaki saglik sigortasini soruyorsan, gesetzlich yaptirmak zorundasin, yani care concept vs benzeri sigortalar kabul edilmez.[/quote]

anladim fakat benim demek istedigim, nasil olsa bir kac aydir calisiyorum ve ne zaman okudugum bolum ile alakali bir is bulacagim kesin degil. Bu sure zarfinda su an Aushilfe olarak calistigim yerde bir senemi doldurur doldurmaz isci vizesine gecis yapabilirim diye dusundum.

Mawistanin "Arbeitssuche nach dem Studium" vizesi olanlar icin 58 euroluk tarifesi var. Ve zaten esasli bir is bulunca yine gesetliche\'ye gecmek zorunlu oluyor, yani isi buldugunda hangi sigortada oldugunun onemi yok diye biliyorum.

1 seneyi doldurmak icin ozel sigortaya gecmem sakincali olur mu?
Aushilfe olarak calistigim yer zaten sadece Sozialversicherunga bakiyo, gerisi privat mi gesetzlich mi bana kalmis.
Ve acaba benim bu bir sene doldurup isci vizesine gecme hakkim mezun oldugum icin ortadan kalkti mi?