Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Universite, peki ya sonra ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 3:08 pm

10 yil donme :D

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 25, 2009 3:17 pm

yuzde yuz donmemiz lazim. ben acikcasi 5 seneden fazla kalmayi burda dusunmuyorrum. kaldiki almanyanin ekonomiside bozuk. ve giderekte bozulan bir egilimi var. o yuzden ulkenede hizmet icin gitmek gerekir

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 3:26 pm

ARKADASLAR EN IYISI BURDA KESELIM YENI UYE ARKADASLARIMIZ SIYASI VE TARIHI TARTISMALARIN OLDUGU BIR SITE ZANNETMESINLER...:p:p:D:D:DB)B)B):):)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 25, 2009 3:36 pm

evet siyasetten uzak bir site istiyoruz:). devletler tartisilsin ancak siyaete girmeden

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 9:59 pm

[quote]yolcu54 yazdi:
yuzde yuz donmemiz lazim. ben acikcasi 5 seneden fazla kalmayi burda dusunmuyorrum. kaldiki almanyanin ekonomiside bozuk. ve giderekte bozulan bir egilimi var. o yuzden ulkenede hizmet icin gitmek gerekir[/quote]

yolcu dikkat et ama tanidigim kac ne kadar turk varsa ilk geldiklerinde hep 5 sene sonra doncem diye gelmisler =)

bi de arkadaslar siyaset tartismak kotu bisey degildir.. karsilikli saygisizlik olmadigi surece tartisabilirsiniz.. zaten bu ulkenin gencleri 70 lerden beri siyasetten sogutuldugu icin bu durumlara geldik birazda..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Şub 25, 2009 11:19 pm

Onu bunu bilmemde Istanbul\'dan geldiysenizz coookkkk ozlersinizz..:D
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Şub 26, 2009 1:59 am

Arkadaslar genel olarak yorum yapmak yanlis. Hatta onceden buyuk konusmak da bence yanlis. Kendimi biliyorum birkac ay evveline kadar hep donucem de donucem diye tutturuyordum ama insanin hayatindan karsisina neler cikacagi belli olmuyor. Ben sahsen ne olacagi konusunda artik fikir yurutmekten vazgectim. Cunku dun oldu yarin ise daha dogmadi ama bugun yasiyor. Yarin ne yapacagim diye dusunup bugn yorulmak ve enerjimi harcamak istemiyorum.

Bakin burada donecegim diyen insanlar birkac yil sonra neler olacak. Belki burada evlenecekler guzel maasli bir ise baslayacaklar veya donmem diyen adam belki baska bir kapi acilacak onune vs.

Yani bence erkenden kafa yormak sizi sadece yorar siz derslerinize bakin, hadi simdi dagilin... :@:p:D

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Şub 26, 2009 3:31 pm

maniaturk hakli. bende onun gibi dusunuyorum. bizimki simdilik niyet. olur yada olmaz nasip hersey. bakalim hayat neler getirecek bize

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 26, 2009 5:07 pm

bana erken degil, kafa yorabilirim o zaman =)

aslinda kesin donecegim veya kalacagim degil de, her iki tarafin artilarini eksilerini tartismak..

Beni bu almanya nin sosyal hayati !!! yoruyor.. aksam 8 den sonra hafta ici sokakta insan bulamazsin, pazar gunu heryer kapalidir.. yazin bile 2-3 hafta disinda devamli yagmur.. ayrica is hayatinda ne kadar yukselirseniz yukselin alninizdaki " yabanci " yazisini insanlarin gozunde degistiremiyorsunuz.. Ayrica alman ekonomisinin gittikce asagi dogru ivme kazanmasi ve hayatin her aninda karsimiza cikan vergiler..

Turkiye de ise, bi turlu gelmeyen insan haklari.. insan hayatinin turkiye de oldugu gibi ucuz bi ulke yoktur heralde. ayrica son donemde modalasmaya baslayan yobazlik akimi da cabasi:(

bkdz

Mesaj gönderen bkdz » Prş Şub 26, 2009 10:53 pm

merhaba arkadaslar
bende sizler gibi onca zorlugu yasamis ve hala yasamakta olan bir ogrenciyim.zor olan okumak ve okulu bitirmekmi yoksa ,asil zorluk ondan sonrami basliyo.bilemiyorum.isallah hepmiz icin iyi seyler olur.kurdugumuz hayallar gerceklesir.herkese bol sans...

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Cum Şub 27, 2009 5:30 pm

valla benim stajdan sonra vize cikarsa masterdan sonra donerim ama master doneminde ordaki hukuk burolarinda da az da olsa calisip orda avukatlik nasilmis tatmak isterim:)bi de almanyanin ekonomisi geriye gidior almanlarin durumu vahim dienlere guluorum...sanki geleceginizin yerin cok guzel ekonomisi var da:)benim bolum teknik bir bolum diil.yani kriz de olsa avukata is var kriz olmasa da.ama cogunuz teknik bolumlerde okuorsunuz ve almanya bu konuda su anda ulasabilecegniz en ii yerlerden biri.turkiyeye sakin donup kendinizi koreltmeyin.orda evlenin orda aile kurun .almanlar biraz tahsilli turk gorsun.bi ton kuzenim var almanyada bi tanesi uni okumamis...yane turkler napio orda anlamis degilim.neyse konu dagildi:)

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum Şub 27, 2009 5:52 pm

aynen kardes benim kuzenler var biri bile okumamis...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 27, 2009 8:02 pm

alp kardes, sakin burdaki 3000 binlik maaslar gozunu boyamasin.. tr de ayda 2 milyar alan birisi , burda evine ayda 3000 euro para giren bi alman aileden daha rahat yasiyordur;)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cmt Şub 28, 2009 8:29 pm

Selam millet gunler sonra yeniden sizinleyim. Turkiye\'den...

Turkiye\'de gelir gelmez farkettigim sey. Sinir. Insanlar cok sinirli. Iki gundur cevremdeki insanlara umut vermek ve onlari yatistirmak icin gecti.

Ikinci bir mesele ise ulasim. Yollar Turkiye\'nin ucuncu buyuk sehrine yakismayacak sekilde. Trafik ile yillar sonra tekrar karsilastim. Hele otobus soforleri oyle bir kullaniyorki sanki icerideki milleti ozellikle sarsmak icin.

Bilmiyorum ama sanirim ben Almanya\'daki rahat hayata cokca alistim. Vatanimin da yasam standartlari olarak bu hale gelmesi icin cok ugrasirim, ozellikle guvenlik icin.

Mesela bugun annem ve kizkardesim ile birlikte gezdik, bowling oynadik alisveris yaptik, ama yine de icim rahat degildi. insanlarin bakislari bile beni sinir etmeye yetti. Almanya\'da millet sana cevirip kafasini bile bakmaz, umurunda degildir, bu rahatlik ile hareket edersin.

Cok uzuluyorum, inanilmaz sekilde bar dolmus bazi yerler. Ne olmus diye sormayin, o sokaklardan belli bir saatten sonra ki bu saat pek de gec sayilmaz, birakin bir bayani bir erkek bile gecemez ;)

Elimizden ne gelir acaba... :(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 16, 2009 12:09 pm

denizin anlattigi sorunlar, su anda turkiye ye donmekten beni en cok sogutan meseleler.. ayni seyleri ben de ist da yasadim hatta daha kotu.. birine bisey soruyorsun bi azarlamadigi kaliyor, yuzune bile bakmiyor.. ertesi gun geldim burda almanya da lidl da bi arkadasla bulusacaktik adamin elinde lidl poseti var diye ona sordum , ustelik adam su sokakta yasayanlardan.. adam elindeki poseti yere birakti ayaga kalkti kibarca bana bi guzel anlatti nasil gidecegimi tesekkur ettim halen anlatmaya devam ediyor.. almanin sokakta yasayani bana boyle davranirken, kendi insanim ...

bazen oturup almanya ve turkiye nin artilarini eksilerini biyere yaziyorsun.. su anda bana almanya da en agir gelen sosyal yasam, yani robot gibi yasamak, havasi ve en onemlisi vergisi.. alip verdigin havaya bile vergi aliyorlar.. 3000 euro brutto ile ise baslayan bekar bi muhendisin eline ayda 1850 euro geciyorsa yani yarisi nerdeyse, ne diye alman devleti icin calisayim ki diyesin geliyor =)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Sal Mar 17, 2009 7:22 pm

inan deniz elinden bisiy gelmez...tr bu anlamda gittikce kotuye gidiyor bende sanirim bu kuru bititrdikten sonra yani 3 hafta sonra gidecem nasil hissederim bilmiyorum..ama tabiki ozlem oluyor en cokta gurkanin dedigi gibi burda garip bir sekilde robotlasiyorsun yani sosyal yasam gercekten cok sinirli...birde dusunki ben sosyal bir is yapiyorum

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Mar 17, 2009 8:20 pm

ah ah actirmayin simdi agzimi soylerim yoksa derdimi,gerci bu atasozu baska sekilde idi ama:)gercekten iki arada bir derede kaldik.almanyanin vergisi,robot hayati,sosyal hayat kisitligi.ama trdede gercekten insanin psikolojisi bozuluyor yani ozlem olmasa,kimse gitmez diye dusunuyorum,hele bizim taraflar bir sinava girersin kazanamazsin afedesin seni gerizekali yerine koyarlar isin yoksa sorana niye kazanamadigini anlat,takmak istemiyorsun ama iste gel gor ki bu durum sizin gurunuzu ve cevredeki sayginizi zedeliyor.ben cogu arkadasimdan oldum trde,yanindan gecerken selam vermeyenmi dersin duz gecenmi dersin,sebep almanyadan gelmisim ya,kesin hava aticam:p.sanki almanyada altin para yagiyor gokten.ben zaten diger dolmus,veya nezaketi saymiyorum sokakta biri digerini oldururken yanindakilerin hic bir sey olmamis gibi davrandigi bir yerde yasadim ben.birden almanyayi sevdimmi ne ;)evet sizin de dediginiz gibi biz umut vadeden ogrencilerin iyi yerlere gelip destek olmamiz lazim,o zaman bazi seyleri degistirebiliriz.dusunsenize gun gelmis dolmuslarda kahve servisi yapiliyor,(Efendim kahveniz nasil olsun ?):o.ama yinede bizim oralarin lahmacunu kebapi olmasa ne eylerdik.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 18, 2009 2:15 am

ilerde turkiye ye donersem yasamak istedigim sehirlerin basinda izmir geliyordu.. en azindan orasi digerlerinden farkli saniyordum.. ama denizin anlattiklari gercekten bende buyuk hayal kirikligi yaratti:( nereye gidecem ben ya..
www.deutschstudent.com

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Mar 18, 2009 2:16 am

gurkan zonguldak eregli oneririm :D:D:D:D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 18, 2009 2:47 am

duisburg un yarisi zonguldakli =) yok haci bosver karadeniz, ic anadolu oralardan uzak durmak lazim.. mersin de cok guzel bi sehir ama ora da biraz karisti simdi burda cok acik soylemek dogru olmaz;)
www.deutschstudent.com