Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Tutunabilmek

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
TurkishS

Almanya\'da Tutunabilmek

Mesaj gönderen TurkishS » Cum Tem 24, 2015 3:29 pm

Merhaba. Ben ozel bir universitenin %25 burslu bolumunu kazandim ancak masraflar falan Almanya\'da okumaktan daha masrafli gibi geldi. En buyuk korkum dil ve maddiyat. Ailem 450 euro civari gonderir diye dusundum 300-400 euroda ben kazanirim diye dusundum sanirim vergi cikildiginda 6 euro falanmis asgari saatlik ucret. Hafta sonu 10 ar saatten calissam 120 euro gibi bir hesap yaptim. Aylik iyi para ama evdeki hesap carsiya uyar mi?

Diger bir konu dil. Almanca gecmisim yok 1-1.5 yilda Almanca\'yi dersleri dinleyip anlayacak kadar ilerletebilir miyim? Tabii bu kisiden kisiye degisir ama istekliyim, kendim dersler disinda ekstra calisir cabalarim.

Burada biraz zorlanip okumak yerine orda biraz daha zorlanip iyi bir egitim almak istiyorum dil de cabasi... Cok acil yardima ihtiyacim var bir an once karar vermem lazim. Bu site sahibinin danismanligindan da faydalanmak istiyorum ama kendisine mail ve facebook yoluyla ulasamadim.