Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya`da hasta oldugumuzda

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
death_glory

Mesaj gönderen death_glory » Cmt Oca 10, 2015 10:13 pm

Arkadaslar gercekten cok merak ediyorum, Almanya\'da hasta oldugumuzda napiyoruz? :)

Sorum size sacma gelmesin lutfen cunku 2 yil evvel 3 aylik bir staj icin Heidelberg\'e geldigimde aci bir deneyimim oldu. Turkiye\'de olsam nerdeyse ambulansla hastaneye yetistirilmem gereken bir durumdayken supervisorim elime bi doktor adi tutusturup gonderdi beni ve bir hastaneyi degil doktorun ozel bir klinigini aramak icin yola ciktim. Doktoru bulma surecim ayri bir izdirapti. Velhasil merak ettigim su, Almanya\'da hasta oldugumuzda ne yapmamiz gerekir. Orda yasayanlar sanirim once ev doktorlarina (bizdeki aile hekimi heralde) gidip onlar tarafindan hastaneye sevk ediliyorlar fakat ogrenci olarak bizim oyle bi doktorumuz yok orda veya acil bir durumda bir hastanenin acil servisine gidemiyor muyuz? Tamam biz Turkiye\'de basimiz agirsa acile kosuyoruz ama, acillik sayilmak icin kolumuz bacagimiz mi kopmali illa ki?

Bununla baglantili olarak, Almanya\'da nasil bir saglik sigortasi ediniyoruz veya turkiyeden aldigimiz yurtdisi seyahat saglik sigortasi gecerli ve yeterli olur mu bize?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Oca 10, 2015 11:20 pm

Acile de gidebilirsin. Benim dibimde hastane oldugundan genelde oranin aciline gidiyorum hasta olursam ama 1 saat falan beklemem gerekiyor. Zaten yilda bir belki hasta oluyorum. Ogrenci olman, aile hekimi sahibi olmana engel degil.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Pzr Oca 11, 2015 4:42 pm

Acil bir durum olmadigi takdirde genelde Hausarzt\'a gidilir Almanya\'da. Randevun yoksa uzun bekleyebilirsin ama genelde araya sikistiriyorlar randevusuz hastalari. Pardon\'un da dedigi gibi ogrenci olman aile hekimi sahibi olmana engel degil.

Saglik sigortasi icin herhangi bir gesetzliche Krankenkasse\'ye basvurabilirsin. Genelde aylik fiyatlari universite ogrencileri icin asagi yukari aynidir hepsinin. 80 Euro civarinda bir miktar. Ya da Turkiye\'de sigortaliysan AT-11 belgesi alabilirsin, nasil oluyor bir fikrim yok ama forumda aratirsan bir suru bilgi bulursun AT-11 hakkinda.

"acillik sayilmak icin kolumuz bacagimiz mi kopmali illa ki?"

O kadar abartili degil ama yakin tahmin. Griple acile gelirsen seni aile doktoruna yollarlar.

Edit: A degil, AT-11
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Oca 11, 2015 6:33 pm

Doktorlar kapaliyken yine de gidebilirsin. Gecen gun bogaz agrisiyla gittim acile, aldilar. Sandigimdan daha ciddiymis hastaligim.

death_glory

Mesaj gönderen death_glory » Pzt Oca 12, 2015 12:41 am

tesekkur ederim arkadaslar, size de gecmis olsun pardon.