Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanyaya vize

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
foresttmm

almanyaya vize

Mesaj gönderen foresttmm » Pzt Eki 05, 2009 1:02 am

merhaba arkadaslar, bende bu sitedeki bircok kisi gibi almanyaya gitmek icin ugrasiyorum. bu siteden cok fazla yararlandim herkesin emigine saglik. fakat aklimda birkac soru isareti var bunlari yanitlarsaniz cok sevinirim...

oncelikle sunlari sunlari soylersem aciklama yapmakta daha rahat olabilirsiniz. ben makina muhendisiyim ve almanyada once dil sonrada yuksek lisans yapmak istiyorum.Yani bunun icin vize alicam.vize gorusmesi icin 1 ay icinde randevu alicam.

arkadaslar aklimdaki soru isaretleri sunlardir.

1. Arkadaslar basta soyle soyliim ben karlsruhe universitesine basvuru yaptim ve red aldim. bunun nedenide karlsruhe universitesinin son kayit tarihi 15 temmuzdu ben 29temmuzda basvuru yaptim. benim ilk olarak karlsruheye gitmem gerekiyor. cunku orda arkadaslarim var adaptasyonum icin iyi olucak baska bir sehir dusunmuyorum. bu yuzdende sadece karlsruhe universitesine basvuru yaptim ondanda red geldi. oradaki arkadaslarim beni ordada ozel bir dil kursuna yazdirdilar.bugun yarin o belge elimde olucak bana yolladilar. etraftan duyduguma gore dil kursu kayit belgesiyle vize almak univden kabul belgesiyle vize almaktan daha zormus ve sorun yasarsin diyorlar, vize vermeyebilirler diyorlar. bu dogrumudur?

2. dil kursu vizesi hicbir zaman ogrenci vizesine degistirilmiyormus bunu bu siteden ogrendim. ben vize gorusmesinde once dil kursuna gidicem orda ve sonrada orda bircok universiteye basvuru yapicam desem vizemin daha sonradan ogrenci vizesine degisme sansi varmi?

3. dedigim gibi dil kursu kayit belgesiyle vizeye gidicem. ben hangi vizeye basvurmus olmam gerekiyor. dil kursu vizesinemi yoksa yuksek ogrenim vizeisnemi? cunku iki vize turundede istenilen belgeler az cok farkli...

4. vize icin istenilen hangi belgeler almaca tercume edilmesi gerekiyor kimisi hepsi diyor kimsii hic biri diyor... ayrica alamnca tercumelerin hangi sayfa duzeninde olmasi gerekiyor yani konsoloslugun istedigi seklli nasildi? mesela diplomanin on yuzu bir a4 kagidin on yuzune, arka yuzu de a4 kagidin arka yuzunemi yazilmalidir yoksa on yuzde arka yuzde ayri ayri a4 kagitlarami tercume edilmelidir .bunlarda sorun olucagini bi kac kisiden duydum.

5. kimileri vize evraklarinin noter onayi olmasi gerektigini soyluor kimileri ise noter onayi olmasinin bi anlami olmadigini soyluyor. noter onayi bu evraklar icin gereklimidir?

6. oradaki kalicagim yer hakkinda hicbir arastirma yapmadim oradaki arkadaslarim biz sana adres vericez ve sende o adrwsi soyliceksin diyorlar problem olmaz diyorlar. ama ben guvenemiyorum bir yurt kayit olmam veya yurtla yazisma yapmam gerekiyormu? yoksa direk ben su adresde tr den arkadaslarimla kalicam demem yeterli olurmu?

7.suanda pasaportum 1 senelik ve son tarihi 19 haziran 2010. yani kasimda vizeye gittigimi, varsayarsak 8 ayi kalmis olucak. bu vizede bir sikinti cikartirmi yoksa direk ben burda uzattirayimmi bir kac yil daha.(cunku orada hesaplarima gore 1 yil dil kursu 2 sene master. en az 3-4 yil orda kalicam ins.)

simdiden tesekkur ederim.

saygilarimla

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

almanyaya vize

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Eki 05, 2009 3:22 am

1- Sadece dil kursuna kayit ilede gidilebilir ancak elbette universiteden kabulunun olmasi isini kolaylastirir..Sebebi ise planli birseyler yapmis olman ve egitimin icin onceden arastirma yapmis olman..Yani universite kabulu bir nevi ikna olmalarina yardimci oluyor.Ancak her ikisininde garantisi yok..

2-
ve
3- Okuldan kabul alamazsan izlemen gereken en mantikli yol Ogrenci Adayi Vizesi\'ne basvurman yani dilkursu ve sonrasi universite Egitimi..O zaman hic bir sorunla karsilasmazsin..Konsoloslugun sitesinde de yeterli aciklama var ; http://www.istanbul.diplo.de/Vertretung ... =Daten.pdf

4-
ve "Genel Hatlariyla Almanya Vizesi" basliginda tercume ve noter onaylari ile ilgili ayrintili bilgi bulabilirsin.
5-

6- Turk arkadaslarimin yaninda kalacagim gibi seyler dememeni yeglerim..Dil kursunun yurdunda veya bana kiralayacagi bir oda\'da kalacagim ve yazismalarinin devam ettigini soyleyebilirsin.

7- 8 aylik pasaport suresi sorun olmaz ancak Almanya\'da oturum alirken en az 12 aylik gecerliligi olmasina dikkat et ona gore oturum surenin uzunluguda belli oluyor..Uzattirmak sana kalmis Almanya\'ya geldiginde yapsan daha iyi cunku cok ucuz..

foresttmm

almanyaya vize

Mesaj gönderen foresttmm » Sal Eki 06, 2009 12:59 am

verdigin bilgiler icin cok tesekkur ederim gercekten aklimda birseyler oturmaya basladi ve kendime olan guvenim artti vize icin. fakat takildigim bir nokta var onuda duydugum icin soyluorum. sitedede hicbir turlu o konuya deginilmemis. merak ettigim tercumelerin nasil olacagi sayfa duzeni. bana almanyadaki arkadasim istanbulda konsoposluk cevresinde tercumanlar var biraz pahali ama onlar tam konsoloslugun istedigi gibi ceviriorlar sende orda cevirt demisti. Eskisehirde oyturdugum icin eskisehirde tercume ettirecektim. arkadasim oradaki tercumanlarin tercumelerine sorun yaratiorlar demisti. acaba bunla ilgili bilgisi olan varmi?

bu arada verdigin bilgiler dogrultusunda pasaportumu uzattirdim bugun 3 senelik bir pasaportum var suanda.

ak sigortaya gittim seyahat saglik sigortasi icin 54 euro fiyat soylediler ve istedigim tarihte baslatabilecegimi soylediler.bunla ilgili olarakta dil kursu kayit belgem bu hafta elimde olucak. kursun basladigi tarhiten 1 hafta once almanyada olucagimi var sayarak o tarihte seyahat saglik sigortamin baslatsem problem olurmu konsolosluk icin.cunku vizemin hangi tarihe cikacagi belli degil.

birde bloke hesap actirmak icin istanbula gidicem. hukuk burosunun gozetimi altinda imza atmam gerekiyor ya. orada benden somut bir belge isteyeceklermi? neden bu hesabi actiriorsun gibi sorular sorucaklarmi? ben o yuzden dil kursu kayit belgem geldikten sonrami gideyim istanbula yani ordaki adam sorarsda bana neden bu hesabi actirmak istiyorsun diye bende dil kursu ve onun uzerine master yapmak istiyorum o yuzdende bu hesabi actiriorum. buda dil kursu kayit belgem iste buyurunmu demem gerekiyor. yoksa direk sadecxe pasaportumla gittigimdede bana onay veriyorlarmi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

almanyaya vize

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Eki 06, 2009 3:30 am

Rica ederim..
Tercume evet onemli ama dedigin gibi ; sayfa duzeni,tercume A4\'un onune mi arkasina mi yazilacak yoksa iki ayri kagit mi seklinde degil...Illa ki her tecume burosunun yazim sekli farklidir ama standartlarada uygundur merak etme..

Istanbul\'da sadece sitemizin uyelerine ozel anlasmali tercume burosu var ve orayla iletisime gecersen cevirileri cok ucuza getirebilirsin..Almanya\'ya Kadar bolumunde konuyla ilgili detayli bilgiler var..

Seyahat sigortasina gelince ; Vize Basvuru Formu doldururken, " Almanya\'da bulunmak istediginiz tarih ? " kismina ne yazdiysan sigortanin baslangic tarihinide ayni gun yap..Yani dedigin dogru kursun basladigi tarhiten 1 hafta once Almanya\'ya ayak basacaksan o tarihi yaz..

Bloke Hesap icin ayrica bir belge istemezler..Basvuru belgelerin,islem parasi yaninda olsun yeter..

foresttmm

almanyaya vize

Mesaj gönderen foresttmm » Sal Eki 06, 2009 4:24 am

tekrardan tesekkur ederim aklimda hic soru isareti kalmadi.

Fakat ben cok buyuk bir hata yapmisim ve dil kursu kayit belgesinin gelmesini bekledim sirf konsoloslukta bloke hesap kagitlarinda sorun cikar die. Ins. kursum kasim sonundan evvel baslamaz. cunku en az kurs baslangicindan 1 ay once randevuya gitmem gerekecek. kabul gelirse ucu ucuna giderim ama kasim basinda filen basliorsa kursum kesinlikle ne bloke hesap acma isim yetisir nede vizem o gunune kadar cikar nede tercume isini halledebilirim. arkadasim yarin kurs kayit belgesini alicak ve yollicak oda bilmiyor nezman kursumun basladigini.

bu arada bir onceki mesajimi yazdiktan biraz sonra dedigin tercumani gordum ve mail attim bakalim yarin cvp gelir ve ins. o iside en kisa zmanda ve en ucuz yoluyla hallederim.

ayrica site mukemmel okumadigim konu kalmadi sanirim:):) ders calisiyor gibi onemli noktalari not aliyorum=) hersey icin tesekkurler ins. bende sizlere yardimci olabilirim...

foresttmm

almanyaya vize

Mesaj gönderen foresttmm » Sal Eki 06, 2009 5:57 am

karar verdim yarin gece biniyorum trene ve gidiyorum konsolosluga.zman kaybetmenin hicbir anlami yok bloke hesap biran once acilsin parami yatirayim hazir bulunsun.