Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
UntilTheEnd98

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen UntilTheEnd98 » Pzt Ara 11, 2017 6:20 pm

Maschba yazdı: Pzr Kas 26, 2017 1:36 am Umarım sıkıntı olmaz. Ben o kadar direttim arkadaşıma verin evrağı o göndersin bana,hatta arkadaşımda gitti görüştü vermediler evrağı 5-6 güne gelir dedikleri evrak 23 güne geldi. Neyse inşallah düşündüğün gibi ilerler süreç bol şans
Merhaba vizeniz hayırlı olsun ben de paderborn dan kabul almıştım ve oranın deutschkursuna yazılıcam almanyadayım yaklaşık 2 aydır zaten
Üniversitenin verdiği kabul belgesinin size ulaşmasında sıkıntılar yaşamışsınız
Benimde belgenin orjinal hali elimde yok sadece 1 sayfa yani ilk sayfanın olduğu pdf çıktısı var bu sıkıntı olur mu sizce yoksa orda üniversitede zaten bilgilerim bulunduğu için tekrar deutschkurs kabul belgesini ordan çıkarırlar mı?

Reactionic

Mesaj gönderen Reactionic » Pzt Ara 11, 2017 10:25 pm

Selamlar;
Bir sorum daha olacaktı. Dil kursunun verdiği belgenin de orjinali bizde mi kalıyor? Yok yere sıkıntı çıkmasından endişeleniyorum. :oops:

builder17

Mesaj gönderen builder17 » Çrş Ara 13, 2017 8:03 pm

Arkadaslar bugun Izmirde randevum vardi sorulan sorulara cevap verdim.Yalniz bir soru kafami karistirdi "almanyada akraban var mi" diye soruldu Ben de hayir dedim 've sonrasinda Ben birinci derece akrabami soruyorsunuz dedim kardes,amca,hala,dayi vs hayir herhangi bir akraba dedi ben de annemin kuzeni var dedim ama cok samimiyetimiz yok koln tarafinda oturuyor dedim tam sehrini bilmiyorum dedim .Ozman uzaktan akraba yazalim dedi bende tamam dedim sorum su ki bu konuda Ben problem yasarmiyim ? Bloke hesap sartli kabul bolumum hocalarimdan referans mektubum ve A1 kurs belgem ve orada kursa kayit belgem var.
Saygilarimla.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Çrş Ara 13, 2017 10:19 pm

builder17 yazdı: Çrş Ara 13, 2017 8:03 pm Arkadaslar bugun Izmirde randevum vardi sorulan sorulara cevap verdim.Yalniz bir soru kafami karistirdi "almanyada akraban var mi" diye soruldu Ben de hayir dedim 've sonrasinda Ben birinci derece akrabami soruyorsunuz dedim kardes,amca,hala,dayi vs hayir herhangi bir akraba dedi ben de annemin kuzeni var dedim ama cok samimiyetimiz yok koln tarafinda oturuyor dedim tam sehrini bilmiyorum dedim .Ozman uzaktan akraba yazalim dedi bende tamam dedim sorum su ki bu konuda Ben problem yasarmiyim ? Bloke hesap sartli kabul bolumum hocalarimdan referans mektubum ve A1 kurs belgem ve orada kursa kayit belgem var.
Saygilarimla.
Eğitim geçmişin iyi ,evrakların tamsa sıkıntı olmaz. Benim babam Almanyada yaşıyor örneğin.

haparya

Mesaj gönderen haparya » Prş Ara 14, 2017 1:04 am

Reactionic yazdı: Pzt Ara 11, 2017 10:25 pm Selamlar;
Bir sorum daha olacaktı. Dil kursunun verdiği belgenin de orjinali bizde mi kalıyor? Yok yere sıkıntı çıkmasından endişeleniyorum. :oops:
Evet sende kaliyor. Onlar sadece orjinaali kontrol edip sana veriyorlar ve kopyalarini aliyorlar.

haparya

Mesaj gönderen haparya » Prş Ara 14, 2017 1:07 am

builder17 yazdı: Çrş Ara 13, 2017 8:03 pm Arkadaslar bugun Izmirde randevum vardi sorulan sorulara cevap verdim.Yalniz bir soru kafami karistirdi "almanyada akraban var mi" diye soruldu Ben de hayir dedim 've sonrasinda Ben birinci derece akrabami soruyorsunuz dedim kardes,amca,hala,dayi vs hayir herhangi bir akraba dedi ben de annemin kuzeni var dedim ama cok samimiyetimiz yok koln tarafinda oturuyor dedim tam sehrini bilmiyorum dedim .Ozman uzaktan akraba yazalim dedi bende tamam dedim sorum su ki bu konuda Ben problem yasarmiyim ? Bloke hesap sartli kabul bolumum hocalarimdan referans mektubum ve A1 kurs belgem ve orada kursa kayit belgem var.
Saygilarimla.

Ben direkt teyzemin oldugunu ve teyzem disinda da uzaktan bazi akrabalarimin oldugunu belirtmistim. Hicbir sorun cikmadi ve vizem vaktinde elime ulasti. :) umarim en kisa zamanda vizeni alirsin

hsnrfmrngz

Mesaj gönderen hsnrfmrngz » Prş Ara 14, 2017 4:08 pm

3 kasımda yapmış olduğum vize başvurum bugün sonuçlandi. 6 aylık multi xx vizem geldi. Vize başvurusundan sonra 3 kere arayıp adres kısmı da yazan kişilerin kim olduğunu sordular. Sonra Pedeborn kabul belgesindeki ulusal ofiste çalışan biri kim diye sordular. En sonda 1 yıllık sigortam olduğu halde sigorta yaptırmanız lazım dediler. Bende At11 belgesi yolladım ve sorun çözüldü. En sonda aramadan 4 hafta sonra vize elime ulaştı. Umarım bekleyenler biran önce vizesine kavuşur.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Prş Ara 14, 2017 5:05 pm

Nerden başvurdunuz vizeye ? Neden sigorta soruyorlar ki bende 6 aylık yaptırdım başvuralı 4 Hafta oldu ama bana hiçbir haber gelmedi hala .

builder17

Mesaj gönderen builder17 » Prş Ara 14, 2017 5:56 pm

atakanata yazdı: Çrş Ara 13, 2017 10:19 pm Eğitim geçmişin iyi ,evrakların tamsa sıkıntı olmaz. Benim babam Almanyada yaşıyor örneğin.
Bolumu 2. Olarak bitirdim 3.26 ile

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Pzt Ara 18, 2017 9:17 pm

atakanata yazdı: Pzt Kas 20, 2017 11:43 am Merhaba arkadaşlar bu sabah 10 da vize görüşmem vardı bendeimde bir katkım olsun diye görüşmemi size anlatacağım ( 18 yaşındayım liseyi bu sene bitirip Trakya Almanca mütercim tercümanlık bölümüne kayıt yaptırıp dondurdum )
Vize görüşmesine gelince ;
Ilk önce dil kursuyla şartlı kabul kağıtlarını gösterip bunlar bizde mi kalacak Diye sordu evet dedim

Ne okuyacaksın Bremen üniversitesinde diye sordu Linguistik dil bilimler diye cevap verdim

Sonra baban Almanya’da mı yaşıyor diye sordu evet dedim . Onunla mı kalacaksın diye sordu . bir süre dil kursu süresince kalacağım dedim. Bremen Üniversitesi olmazsa hangilerine başvuracaksın diye sordu Mainz johannes Gutenberg , Goethe Johann Wolfgang üniversitelerine başvurabilirim dedim . Bilgisayara not aldı .Sonra Bremen üniversitesinin sayfasına girdin mi diye sordu evet araştırma yaptım dedim . İlk dönem ne var diye sordu ? İlk dönem linguistiğe giriş ve uygulamalı Linguistik dersleri var dedim . uygulamalı lingustiğin Almancası ne diye sordu anlayamadı gibi yapıp. Bende Almancasını bilmiyorum fakat İngilizcesi Applied Linguistic Studies diye cevap verdim tamam dedi .

Kelsterbach frankfurta dil kursu alacağın yere ne kadar uzak diye sordu yaklaşık 10 km dedim tamam dedi .

Sonra Almanca olarak nerede öğrendin Almancayı diye sordu . Ich habe in der Sprachkurs gelernt also in der schule habe ich bis A1 gelernt diye cevap verdim .

Wo werden sie in Deutschland wohnen diye sordu bende Ich werde in Frankfurt / kelsterbach wohnen diye cevap verdim.

Wer wohnt in Frankfurt diye sordu

Mein vater lebt da diye cevap verdim .

Sonra güzel öğretmişler Almancayı diye cevap verdi . İngilizce seviyemi sordu b2 dedim Almancan da A2 dimi dedi evet dedim
. B1 kursuna başladın mı diye sordu bu hafta başlıyorum gidene kadar devam edeceğim dedim tamam bukadar dedi belgeleri aldı ve içeri bırakıp geldi başka hiçbişey demedi . Bende verdiği kağıdı aldım çıktım .
Gözlüklü biraz suratsız olarak tanımlayabileceğim bir bayandı kendisi fakat 10-15 dk sürdü görüşme .

Şartlı kabul ve dil kursu kaydıyla başvurdum sertifika olarak özel dil kursundan aldığım A2 sertifikasını ve A1 A2 B1 katılım belgelerini sundum .
Başvuru üzerinden 28 gün geçti. Gidiş tarihim 25 Aralık . Dil kursum 8 Ocakta başladığı için benden 2 hafta öncesinden (25 Aralık'ta ) orda olup seviye belirleme sınavına girmem söylendi . 22-26 aralık tarihleri arası heryer kapalı . tabiki Konsolosluk da . Bu yüzden bu hafta içinde gelmesi gerekiyor ama hiçbir ses yok başvurduğum günden beri. Bir gelişme olup olmadığını öğrenmeli miyim ? Nasıl öğrenirim ?

dilara.krbs

Mesaj gönderen dilara.krbs » Sal Ara 19, 2017 1:39 pm

Bugün bende vize görüşmesini gerçekleştirdim. Ufak bir kendimden bahsedeyim ona göre çıkarımlar yapabilesiniz. 99 doğumluyum,liseden bu sene mezun oldum,üniversite sınavına bu sene girdim,makine muh.kazandım,TU Clausthal'den kabul aldım ve elimde Goethe a1 belgesi var.

Randevum Ankarada 09.00da idi. Biraz erken gittim 8.15de kapının önündeydim,direk içeri aldılar,kargo poşetimi aldım,evraklarımı düzenlediler,sıramı aldım ve hiç beklemeden numaram yandı görüşme odasina girdim..

Gülümseyerek selamlaştık ve görevli hanımefendi evraklarıma bakmaya başladı. Uzun uzun baktı ve Goethe a1 sertifikamı göstererek a2ye neden devam etmedin dedi. Yetişemediğimi söyledim evde kendim çalışıyorum dedim. B1 olmadan çok zor,büyük olasılıkla red gelir dedi.
99lu olduğumu,bu sene üniversite sınavına girdiğimi,lisenin bu sene bittiğini belirterek üniversite sınavından sonra hemen dil öğrenmeye başladığımı söyledim. Sonuçta sinavdan sonra dil öğrenmek için birkaç ayım vardı,bu konuda şans tanınmaz mı sizce dedim. Doğru olanı o ama artık çok zorlaştırdılar,istersen a2 sınavına gir eksik belge diye düşelim getirirsin dedi. Yakın tarihte sınav olmadığını ve a2ye hazır olmadığımı belirttim. İstersen iptal edelim b1 al öyle gel dedi. Şansımı denemek istiyorum dedim ve teşekkür ettim. Almanca sinavi tarzi birşey yaptı. Bir kâğıtta almanca sorular vardı 10 tane. 9 tanesini yaptım 1i boş kaldı. Görevli hanımefendi kontrol etti,onayladi kafasiyla bunu neden boş bıraktın dedi. Hiç anlayamadığımı çeviremediğimi söyleyince kopya verdi :) Elimizde en azından bu olsun, almancanın iyi olduğuna dair dedi.
Zaten bu kısım 10 dakika sürdü,haricinde neden makina mühendisliği diye sordu. İngilizce seviyemi sordu,lisans bitince ne yapacaksın diye sordu ve görüşmem bitti. Toplam 15 dakika sürmedi.
Hanımefendi çok kibar güleryüzlü biriydi,sorduğu diğer 2 soruda böyle yazalım daha uygun olur gibisinden öneriler verdi. Aynı hanımefendiyle görüşen bir arkadaşım(benim gibi 99lu bu sene sınava giren) kendisine almanca sınav yapmadığını ve dille alakalı hiçbir şey demediğini söyledi :/
Hayırlısı..

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Ara 20, 2017 6:18 pm

dilara.krbs yazdı: Sal Ara 19, 2017 1:39 pm Bugün bende vize görüşmesini gerçekleştirdim. Ufak bir kendimden bahsedeyim ona göre çıkarımlar yapabilesiniz. 99 doğumluyum,liseden bu sene mezun oldum,üniversite sınavına bu sene girdim,makine muh.kazandım,TU Clausthal'den kabul aldım ve elimde Goethe a1 belgesi var.

Randevum Ankarada 09.00da idi. Biraz erken gittim 8.15de kapının önündeydim,direk içeri aldılar,kargo poşetimi aldım,evraklarımı düzenlediler,sıramı aldım ve hiç beklemeden numaram yandı görüşme odasina girdim..

Gülümseyerek selamlaştık ve görevli hanımefendi evraklarıma bakmaya başladı. Uzun uzun baktı ve Goethe a1 sertifikamı göstererek a2ye neden devam etmedin dedi. Yetişemediğimi söyledim evde kendim çalışıyorum dedim. B1 olmadan çok zor,büyük olasılıkla red gelir dedi.
99lu olduğumu,bu sene üniversite sınavına girdiğimi,lisenin bu sene bittiğini belirterek üniversite sınavından sonra hemen dil öğrenmeye başladığımı söyledim. Sonuçta sinavdan sonra dil öğrenmek için birkaç ayım vardı,bu konuda şans tanınmaz mı sizce dedim. Doğru olanı o ama artık çok zorlaştırdılar,istersen a2 sınavına gir eksik belge diye düşelim getirirsin dedi. Yakın tarihte sınav olmadığını ve a2ye hazır olmadığımı belirttim. İstersen iptal edelim b1 al öyle gel dedi. Şansımı denemek istiyorum dedim ve teşekkür ettim. Almanca sinavi tarzi birşey yaptı. Bir kâğıtta almanca sorular vardı 10 tane. 9 tanesini yaptım 1i boş kaldı. Görevli hanımefendi kontrol etti,onayladi kafasiyla bunu neden boş bıraktın dedi. Hiç anlayamadığımı çeviremediğimi söyleyince kopya verdi :) Elimizde en azından bu olsun, almancanın iyi olduğuna dair dedi.
Zaten bu kısım 10 dakika sürdü,haricinde neden makina mühendisliği diye sordu. İngilizce seviyemi sordu,lisans bitince ne yapacaksın diye sordu ve görüşmem bitti. Toplam 15 dakika sürmedi.
Hanımefendi çok kibar güleryüzlü biriydi,sorduğu diğer 2 soruda böyle yazalım daha uygun olur gibisinden öneriler verdi. Aynı hanımefendiyle görüşen bir arkadaşım(benim gibi 99lu bu sene sınava giren) kendisine almanca sınav yapmadığını ve dille alakalı hiçbir şey demediğini söyledi :/
Hayırlısı..
geçmiş olsun umudunuzu yitirmeyin yaşınız genç olduğu için olumsuz olacağını sanmıyorum. Size sınav yapması bence daha iyi olmuş onu da belgelere ekleyebilirler. sonuç geldiğinde burda paylaşırsanız sevinirim :)

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Prş Ara 21, 2017 2:15 am

Merhaba arkadaşlar beni bugün (30. günde) konsolosluktan aradılar ve başvuruda bremen şartlı kabul belgesi olarak verdiğim belgenin şartlı kabul olmadığını , bununla ilgili onlara '' belgeyi şartlı kabul belgesi olarak aldığımı anlattığım bir mail yazmamı ''istediler. Şaşırdım böyle bişeyin olmasına. üstüne bir de babamın yanında kalacağım için benden kira kontratını istediler, babamın yazacağı '' oğlum benimle kalacak '' temalı bir mesajla birlikte . Sonra baktım ki gürkan beyin yolladığı belge şartlı kabul belgesi değil başvuru teyit belgesiymiş. bende onu şartlı kabul sanıyordum. Almancam olmadığı için de hiç bakmadım bewerberbestatigung nedir diye. Motivasyon yazısında da gürkan bey bunu zulassung olarak yazmış .Konsolosluk ta bu yüzden aramış beni.. Karışıklık olup bana yanlış belgeyi mi gönderdi acaba diye düşündüm yada Bremen şartlı kabulu bu şekilde veriyordu da bana söylemeyi mi unuttu bilmiyorum . 25 Aralık gidiş tarihim bu şekilde rafa kalktı . Halbuki kursum 2 hafta öncesinden orda olmamı söylemişti. Şimdi ben yarın istediklerini maille yollasam bile büyük ihtimalle yılbaşından sonra gelir. Ne olacak hiç bilmiyorum. :(:(Red mi gelir onay mı gelir orasını hiç bilmiyorum ...

dilara.krbs

Mesaj gönderen dilara.krbs » Prş Ara 21, 2017 1:10 pm

yilmazsln yazdı: Çrş Ara 20, 2017 6:18 pm geçmiş olsun umudunuzu yitirmeyin yaşınız genç olduğu için olumsuz olacağını sanmıyorum. Size sınav yapması bence daha iyi olmuş onu da belgelere ekleyebilirler. sonuç geldiğinde burda paylaşırsanız sevinirim :)
19 aralıkta girdiğim görüşmeden, aynı gün 19 aralıkta red alarak adımı altın harflerle vize günlüğüne yazmak istiyorum.
Çok üzüldüm,gerçekten çok üzüldüm hislerimi anlatabilecek bir kelime yok. En azından belgelerimin Almanyaya gitmesini isterdim. Aradan 24 saat geçmeden red almak kafamı allak bullak etti.

Red cevabımda Goethe belgemle alakalı "Es ist nicht erkennbar" denilmiş. Belgem tanımlanamamış yani. Bilmiyorum ne demek tanımlanamamak. Dil kursuna başlama tarihim ve bitiş tarihine göre yaz sömestrina yetisemeyecegimle alakalı birşeyler yazılmış. Şartlı kabulun süresi doluyormuş.Almancamdan ötürü tam çeviremiyorum bir arkadaşım çevirdi yazıyı,Gürkan beyden doğrusunu öğreneceğim.

Dil seviyesi,Lys puanı,yaş,lise notları..açısından tamamiyle eşit olduğum bir iki arkadaş arasından red alan ilk kişiyim. Görevli hanımefendi ile güzel seviyeli bir görüşmemiz olmuştu. Açıkçası aklıma tipimi mi beğenmediler demekten başka birşey gelmiyor..

ozanakss

Mesaj gönderen ozanakss » Prş Ara 21, 2017 4:05 pm

hsnrfmrngz yazdı: Prş Ara 14, 2017 4:08 pm 3 kasımda yapmış olduğum vize başvurum bugün sonuçlandi. 6 aylık multi xx vizem geldi. Vize başvurusundan sonra 3 kere arayıp adres kısmı da yazan kişilerin kim olduğunu sordular. Sonra Pedeborn kabul belgesindeki ulusal ofiste çalışan biri kim diye sordular. En sonda 1 yıllık sigortam olduğu halde sigorta yaptırmanız lazım dediler. Bende At11 belgesi yolladım ve sorun çözüldü. En sonda aramadan 4 hafta sonra vize elime ulaştı. Umarım bekleyenler biran önce vizesine kavuşur.
1 yıllık yapmana rağmen neden istediler?
At11 i 3 aylık mı yaptırdın?

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Prş Ara 21, 2017 5:48 pm

dilara.krbs yazdı: Prş Ara 21, 2017 1:10 pm 19 aralıkta girdiğim görüşmeden, aynı gün 19 aralıkta red alarak adımı altın harflerle vize günlüğüne yazmak istiyorum.
Çok üzüldüm,gerçekten çok üzüldüm hislerimi anlatabilecek bir kelime yok. En azından belgelerimin Almanyaya gitmesini isterdim. Aradan 24 saat geçmeden red almak kafamı allak bullak etti.

Red cevabımda Goethe belgemle alakalı "Es ist nicht erkennbar" denilmiş. Belgem tanımlanamamış yani. Bilmiyorum ne demek tanımlanamamak. Dil kursuna başlama tarihim ve bitiş tarihine göre yaz sömestrina yetisemeyecegimle alakalı birşeyler yazılmış. Şartlı kabulun süresi doluyormuş.Almancamdan ötürü tam çeviremiyorum bir arkadaşım çevirdi yazıyı,Gürkan beyden doğrusunu öğreneceğim.

Dil seviyesi,Lys puanı,yaş,lise notları..açısından tamamiyle eşit olduğum bir iki arkadaş arasından red alan ilk kişiyim. Görevli hanımefendi ile güzel seviyeli bir görüşmemiz olmuştu. Açıkçası aklıma tipimi mi beğenmediler demekten başka birşey gelmiyor..
Büyük geçmiş olsun çok üzüldüm böyle bi nedenden dolayı olmasına ama pes etmeyin daha iyi bir dil seviyesiyle başvurun illaki olacaktır. benimde lisedeyken ilk turistik başvurum red edilmişti ama sonrasında 3 kere gidip geldim. red yememde benim hatam vardı belgelerim eksikti. siz sınava girip a1 sertifası mı aldınız yoksa katılım belgesi tarzı birşey mi bi de bu sene mi aldınız ?

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Prş Ara 21, 2017 5:50 pm

hsnrfmrngz yazdı: Prş Ara 14, 2017 4:08 pm 3 kasımda yapmış olduğum vize başvurum bugün sonuçlandi. 6 aylık multi xx vizem geldi. Vize başvurusundan sonra 3 kere arayıp adres kısmı da yazan kişilerin kim olduğunu sordular. Sonra Pedeborn kabul belgesindeki ulusal ofiste çalışan biri kim diye sordular. En sonda 1 yıllık sigortam olduğu halde sigorta yaptırmanız lazım dediler. Bende At11 belgesi yolladım ve sorun çözüldü. En sonda aramadan 4 hafta sonra vize elime ulaştı. Umarım bekleyenler biran önce vizesine kavuşur.
hayırlı olsun vizeniz. Ankara'da mı başvurmuştunuz?

dilara.krbs

Mesaj gönderen dilara.krbs » Prş Ara 21, 2017 6:20 pm

yilmazsln yazdı: Prş Ara 21, 2017 5:48 pm Büyük geçmiş olsun çok üzüldüm böyle bi nedenden dolayı olmasına ama pes etmeyin daha iyi bir dil seviyesiyle başvurun illaki olacaktır. benimde lisedeyken ilk turistik başvurum red edilmişti ama sonrasında 3 kere gidip geldim. red yememde benim hatam vardı belgelerim eksikti. siz sınava girip a1 sertifası mı aldınız yoksa katılım belgesi tarzı birşey mi bi de bu sene mi aldınız ?
Vize başvurusundan 20-25 gün önce a1 sertifikası aldım. 84 puan almıştım.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Prş Ara 21, 2017 6:41 pm

dilara.krbs yazdı: Prş Ara 21, 2017 6:20 pm Vize başvurusundan 20-25 gün önce a1 sertifikası aldım. 84 puan almıştım.
O zaman ağır şaçmalamışlar. Bende ocakta başvuracağım ankara'da. a2 sertifakam var. Buraya yazarım sizin için sonucu bilgilendirici olur umarım sonucu.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Prş Ara 21, 2017 10:01 pm

Konsolosluğun istediği belgeleri maille yollayacakmışım .
Hangi maile yollamam gerektiğini bilen var mı ? İstanbul konsolosluğu için.

Kilitli