Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da lisansa okuyan arkadaslar

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Ağu 12, 2016 7:06 pm

Kafam okadar karisti ki. Dun birisi lise diplomasinin orjinaline alman universitelerinin el koymadigini yazdi, rwth\'da lisans okuyan arkadasimsa lise diplomasinin orjinaline rwth tarafindan el konuldugunu, sirf bu yuzden odtu\'den kaydini sildirmek zorunda kaldigîni soyledi. Hangisi dogru? Lise diplomasinin orjinaline alman universiteleri el koyuyor mu koymuyor mu? Almanyada lisans okuyan birisi cevaplarsa sevinirim

2. Sorum da vize gorusmesine lise diplomasinin aslini mi istiyorlar? Noter onayli ornegi olmaz mi?

Turkiyedeki universiteye kayit yaptirdiktan sonra kaydimi sildirmek istemiyorum her ihtimale karsi. Almanya\'da universiteye basvurularim tamam sayilir. Bu surecten sonra oyle ya da boyle orjinal diplomaya ihtiyacim olursa turkiyedeki okul kaydimi sildirmek zorunda kalacagim. Zamanim azaldi, tecrubelerinizi benimle paylasirsaniz cok mutlu olurum.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cum Ağu 12, 2016 9:19 pm

[quote]Nur19 tarafindan yazilan metin:

Kafam okadar karisti ki. Dun birisi lise diplomasinin orjinaline alman universitelerinin el koymadigini yazdi, rwth\'da lisans okuyan arkadasimsa lise diplomasinin orjinaline rwth tarafindan el konuldugunu, sirf bu yuzden odtu\'den kaydini sildirmek zorunda kaldigîni soyledi. Hangisi dogru? Lise diplomasinin orjinaline alman universiteleri el koyuyor mu koymuyor mu? Almanyada lisans okuyan birisi cevaplarsa sevinirim

2. Sorum da vize gorusmesine lise diplomasinin aslini mi istiyorlar? Noter onayli ornegi olmaz mi?

Turkiyedeki universiteye kayit yaptirdiktan sonra kaydimi sildirmek istemiyorum her ihtimale karsi. Almanya\'da universiteye basvurularim tamam sayilir. Bu surecten sonra oyle ya da boyle orjinal diplomaya ihtiyacim olursa turkiyedeki okul kaydimi sildirmek zorunda kalacagim. Zamanim azaldi, tecrubelerinizi benimle paylasirsaniz cok mutlu olurum.[/quote]

Merhaba,

1) Turkiye\'deki universiteden kaydinizi sildirmenizi asla tavsiye etmem, ozellikle lisans icin asla boyle bir topa girilmez. Zaten Master icin gerekmiyor ama, soylemek istedigim sey su, lisans burada cok zor ve ileride pisman olup keske boyle birsey yapmasaydim, kaydim orada dursaydi diyebilirsiniz, benden size tavsiye.

2) Ben gecen sene mart ayinda kayit oldum ve elimde lise diplomasi yoktu, cunku halen Turkiye\'de kaydim bulunan universitede ve dediginiz gibi kaydinizi sildirmeden vermiyorlar. Bunun yerine, gecici diploma tarzi bir belge almistim mezun oldugum liseden. Biraz sorun cikariyorlar ama ugrasirsaniz alabilirsiniz.

3) Vize icin de ayni sekilde, bu gecici diploma tarzi belgeyi ibraz etmistim. Fakat vizeyi alali 3, okula kaydolali da 1 seneyi gecti acikcasi. Fakat ise yarayacagini dusunuyorum bu yontemin.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Ağu 12, 2016 10:09 pm

Cok tesekkur ederim. Siz lisans mi okuyorsunuz? Peki gecici diplomayi nasil aldiniz? Diplomam kayboldu diyerek mi? Ve Gecici diplomayla basvurarak mi almanyadaki okuldan kabul aldiniz?

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cum Ağu 12, 2016 10:15 pm

Abi Aachen da okudugunuzu gorunce yazamadan edemedim.RWTH de Insaat Muh. Okumak istiyorum.Bolumun zorluklari nelerdir ve sonrasinda is bulma olanaklari insaat acisindan nasildir? Bir de hatirliyorsaniz LYS de kac puan almistiniz
Tesekkurler

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cum Ağu 12, 2016 10:16 pm

Cok tesekkur ederim. Siz lisans mi okuyorsunuz? Peki gecici diplomayi nasil aldiniz? Diplomam kayboldu diyerek mi? Gecici diplomayla mi almanyadaki okuldan kabul aldiniz?[/quote]

Evet, lisans okuyorum. Gecici diplomayi, daha dogrusu mezuniyet belgesini mezun oldugum liseden, babam biraz zorlukla da olsa almisti. O belge ve OSS belgeleriyle birlikte de bir sorun cikmadan kaydoldum. Yani tutup size sorun cikarirlar mi, gercekten birsey diyemem, biraz oradaki gorevlinin insiyatifine kalmis fakat bende bir sorun teskil etmedi.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cum Ağu 12, 2016 10:23 pm

[quote]BirFacitas tarafindan yazilan metin:

Abi Aachen da okudugunuzu gorunce yazamadan edemedim.RWTH de Insaat Muh. Okumak istiyorum.Bolumun zorluklari nelerdir ve sonrasinda is bulma olanaklari insaat acisindan nasildir? Bir de hatirliyorsaniz LYS de kac puan almistiniz
Tesekkurler[/quote]

Merhaba BirFacitas,

ben artik okulun, bolumun zorluklari kisminda bir yorum yapmama karari aldim. Herkesin kendi calisma stili, zeka kapasitesi, disiplini ve istegiyle degisken bir durum bu. Fakat, RWTH Aachen kolay bir universite degil, yapilmaz da degil.

Insaat Muh. bolumu zor mu, bilmiyorum fakat genel anlamda Almanya\'da muhendislik egitimi kolay degil. Ben makine muhendisligi okuyorum, o yuzden cok net fikir sahibi degilim. Bu konuyla ilgili sorularinizi, TU Berlin\'de okuyan bir arkadas vardi burada, ona sorarsaniz daha net bilgi alabilirsiniz. Kullanici adi galiba \'pardon\'

LYS degil, benim zamanimda OSS vardi ve 318 puan almistim, yani Alman Not Sistemi\'ne gore 1,8 yapiyordu galiba. O onemli zaten. Basarilar simdiden.

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cum Ağu 12, 2016 11:40 pm

Cok tesekkur ederim abi

Crni

Mesaj gönderen Crni » Cmt Ağu 13, 2016 1:26 am

gokte ararken yerde buldum konuyu allah razi olsun :D

simdi ben ankara universitesine e kayit yaptirdim pazartesi gunu almanyaya gidiyorum .. universite baslayinca aninda kaydimi dondurabilirmiyim yoksa sildirmemmi gerek ?
BAR MITZVAH

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cmt Ağu 13, 2016 5:29 am

[quote]RWTH Aachen tarafindan yazilan metin:

Cok tesekkur ederim. Siz lisans mi okuyorsunuz? Peki gecici diplomayi nasil aldiniz? Diplomam kayboldu diyerek mi? Gecici diplomayla mi almanyadaki okuldan kabul aldiniz?[/quote]

Evet, lisans okuyorum. Gecici diplomayi, daha dogrusu mezuniyet belgesini mezun oldugum liseden, babam biraz zorlukla da olsa almisti. O belge ve OSS belgeleriyle birlikte de bir sorun cikmadan kaydoldum. Yani tutup size sorun cikarirlar mi, gercekten birsey diyemem, biraz oradaki gorevlinin insiyatifine kalmis fakat bende bir sorun teskil etmedi.[/quote]

1)Peki vize gorevlisi orjinal diplomanizi sordugunda ne dediniz? Cunku turkiyede bir universiteye kayitliysaniz sildirip tekrar gelin diyolarmis diye duydum.

2) Turkiyedeki okulunuzu dondurdunuz mu, evetse nasil dondurdunuz(ne diyerek yani), yoksa kayitli olup devamsizlik mi yaptiniz?

Cok tesekkurler

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Ağu 13, 2016 10:08 pm

[quote]Crni tarafindan yazilan metin:

gokte ararken yerde buldum konuyu allah razi olsun :D

simdi ben ankara universitesine e kayit yaptirdim pazartesi gunu almanyaya gidiyorum .. universite baslayinca aninda kaydimi dondurabilirmiyim yoksa sildirmemmi gerek ?[/quote]

Bu konuda benim tavsiyem, kaydinizi hicbir kosulda sildirmemeniz seklinde olacaktir. Diger deneyimli arkadaslar ne der bilemem.

Benim durumuma gelecek olursak, kaydim halen Turkiye\'de duruyor ve cok zorda kalmadikca da sildirmeyi dusunmuyorum. Sayet harc parasi yatirmazsaniz, o donem icin kaydolmamis olursunuz. Birkac sene once cikan yasa neticesinde de, okuldan atilma kalkti diye biliyorum. Fakat durum degisebilir, yani sozun ozu, kaydinizi dondurmaniza gerek yok, harci yatirmaniza da. Bu sekilde de ne okuldan atiliyorsunuz, ne de harc odemis oluyorsunuz, kaydiniz da silinmiyor. En net bilgiyi okulunuzun ogrenci islerinden alabilirsiniz, teyit ettirmenizde fayda var. Cunku maalesef ulkemizde kosullar ve yasalar, cok hizli degisebiliyor.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Ağu 13, 2016 10:16 pm

[quote]RWTH Aachen tarafindan yazilan metin:

Evet, lisans okuyorum. Gecici diplomayi, daha dogrusu mezuniyet belgesini mezun oldugum liseden, babam biraz zorlukla da olsa almisti. O belge ve OSS belgeleriyle birlikte de bir sorun cikmadan kaydoldum. Yani tutup size sorun cikarirlar mi, gercekten birsey diyemem, biraz oradaki gorevlinin insiyatifine kalmis fakat bende bir sorun teskil etmedi.[/quote]

1)Peki vize gorevlisi orjinal diplomanizi sordugunda ne dediniz? Cunku turkiyede bir universiteye kayitliysaniz sildirip tekrar gelin diyolarmis diye duydum.

2) Turkiyedeki okulunuzu dondurdunuz mu, evetse nasil dondurdunuz(ne diyerek yani), yoksa kayitli olup devamsizlik mi yaptiniz?

Cok tesekkurler[/quote]

1) Vize gorevlisi bu durumu sormadi. Sorsa bile, vizenin cikip cikmamasinin garanti olmamasindan oturu, sildiremem diye cevap verirdim.

2) Yukarida cevap verdigim gibi, kaydimi dondurmadim, dondurmaya gerek olmadigi, harc parasi yatirmadigim takdirde de zaten dondurmus gibi olacagim soylendi. Nitekim de, kaydim halen duruyor.

Crni

Mesaj gönderen Crni » Cmt Ağu 13, 2016 10:17 pm

simdi dondurmazam bisey olmaz mi diyorsunuz ?

tabikiide aramakta fayda var
BAR MITZVAH

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Ağu 13, 2016 10:28 pm

[quote]Crni tarafindan yazilan metin:

simdi dondurmazam bisey olmaz mi diyorsunuz ?

tabikiide aramakta fayda var[/quote]

En iyisi okula sormaniz, ben 3 sene once okula sordum ve harc parasi yatirmadigim takdirde zaten okulu dondurmus gibi olacagim soylendi. Bu sekilde kaydim da silinmedi. Fakat yasalar degisip duruyor, kesinlikle okulun ogrenci islerine boyle boyle bir durum var diyerek danisin, cok onemli bir konu cunku.

arinc

Mesaj gönderen arinc » Pzr Ağu 14, 2016 12:01 am

Iyi gunler, bende aachen universitesine gitmeyi dusunuyorum basvuru falan yaptim hatta sonuclanmasini bekliyorum size bir kac soru sorabilir miyim? Musait oldugunuz zaman cevaplar misiniz?
1-Sehirden memnun musunuz hayat nasil
2-Ev kirasina ne kadar veriyorsunuz
3-Vize basvurusuna giderken hangi almanca duzeyiniz vardi
4-Lise ortalamaniz kacti
Simdiden cok tesekkur ederim

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzr Ağu 14, 2016 1:00 am

Mezun oldugunuz liseden egerki lise diplomaniz elinizdeyse hemen fotokopisini cektirip asli gibidir damgasiyla beraber mudurun imzasini vurdurun hicbir sikinti olmuyor benim Almanyada bile gercek diplomaya ihtiyacim olmadi. veya bir diger ihtimal de diplomaniz veya asli gibidir damgali fotokopisi ile noterde cevirip onaylatirsaniz yine orjinaline ihtiyaciniz olmayacaktir. Ben Almanyaya orjinal diplomayi bile getirmedim gerek yok diye bende asli gibidir damgali ve noter onaylisi vardi hicbir sikinti da yasamadim
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..