Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada uni icin vize gorusmesi ve en az 2 ayda sonuclanir demeleri :S

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 12:58 am

25 Kasim 2008 Sali gunu, Izmir konsoloslugunda gorusmeye girdim.

Kapida kemerimize varana kadar,uzerimizdeki tum esyalarin tarandigi bir yoklamadan sonra iceriye adimimi atabildim.Icerideki gorevli bana beklemek icin oturacagim yeri gosterdi.Bir sure bekledikten sonra evraklarimi ve 60 euroyu vermek ve sira almak icin gidilen gorevlinin yanindaydim.Gayet guleryuzlu bir bayandi.Evraklerimi duzenledi ve bana bir sira numarasi verdi.

Sira numarami alip bekleyecegimi sanirken siranin zaten bende oldugunu anlayip hemen esas vize gorusmesini yapacagim giseye yoneldim.

Gorevli verdigim kagitlara bakarak "Evet buraya neden geldin?" dedi.Bende "Almanyada universite okuyacagim ve vize almak icin geldim" dedim.Sonra evraklari incelemeye basladi.Nerede kalacagimi sordu.Hangi universitede okuyacagimi sordu.Dil kursumun nerede oldugunu sordu.Turkiyede nereyi kazandigimi sordu.Kazandigim yerin iki yillik mi dort yillik mi oldugunu sordu.Burada kazandigim universiteye neden kayit yaptirmadigimi sordu.Bunun gibi birkac soru daha sordu yeri geldikce,ara ara.

Oraya gittigimde Berlin de yasayan amcamin yaninda kalacaktim.Onlarin evlerinin bir kisiyi misafir edebilecegini gosteren belgeyi incelerken "Orada kalacagin akrabalarinin kimler?"diye sordu.Evrakta herseyin yaziyor olmasina karsin boyle bir soru sormasi beni sasirtti.Hemen amcamin ve karisinin ismini soyledim ve birisi amcam birisi yengem diye belirttim.Gorevli de amcamla yengemin isimlerinin yazdigi yeri yuvarlak icine aldi ve bir ok cikarip yanina birsey yazdi.Uzaktan pek secemedim ama buyuk bir ihtimalle "Onkel(amcasi)" yazarak yakinlik durumunu not etti.

Sonra dil kursumdan gelen belgeleri incelerken "Bu islemler en az 2 ay surer" dedi ve incelemeye devam etti.Ben gayri ihtiyari olarak "2 ay mi" diye sordum."Evet" dedi.Bir anda moralim uctu gitti,durgunlastim.Benim bildigim kadariyla ogrenci vizeleri 3 haftada sonuclaniyordu.Sonra bazen gorevlilerin boyle yoklama sorulari sordugu aklima geldi.Acaba benim tepkimi mi olcmeye calisiyor diye dusundum.Ama bozulan moralimi toparlayamadim.Aslinda ne yapacagimi da bilemedim.Garip bir durma dustum.

"Peki iki aylik gecikme beni nasil etkiler vizemi almamada bir sorun yasatir mi" dedim.Oda "Eger kabul edilirse vizeni alirsin ama dil kursun iki aylik bir aksamaya ugrar" dedi.Bende "Bildigim kadariyla dil kursum vizede herhangi bir aksama olursa kurs baslangic tarihimi bir ileri tarihe alabiliyor" dedim.Bu konusmadan sonrada sessizlik ve adamin evraklari inceleme islemi devam etti.

Daha sonra adam "Dil kursun 6 ay degil mi" diye sordu.Bu soru beklemedigim bir soruydu.Biraz afalladim ama pekte saglikli dusunemeden cabucak cevap verdim.Once "Evet,hizlandirilmis bir kurs" dedim ve bir kac saniye sonra,emin olamamakla birlikte kusumun 9 ay surdugu aklima geldi.Hemen "Bildigim kadariyla kusum 9 ay suruyordu" dedim.Sonra adam evraklari incelemeye devam etti.Tabi yine sinir bozucu bir sessizlik.

Sonra annemin nerede kaldigini sordu.Cok sacma bir soru dedim kendi kendime.Vukuatli Nufus Kayit ornegi de vermistim evraklarin icinde oysa.Hersey orada yaziyordu.Sonradan akliam geldi ki annem babamla evlenmeden once Almanyada yasamisti ve babamla evlenerek Turkiye ye gelmisti."Annemle babam ayri degil;annem,babam,kardesim ve ben bir aile olarak ayni evde kaliyoruz,hatta ben tum ailemin ikamet belgelerinide almistim yanima isterseniz verebilirim" diye cevap verdim.Annemin bir ikamet belgesini aldi.Yine evraklari inceleme ve yine sessizlik.

Daha sonra ben ortaokulda 3 sene boyunca almanca dersi gordugumu fakat lise hayatim boyunca ogrendiklerimi unuttugumu soyledim.Bunun benim icin bir temel olusturdugunu soyledim.Bana almanca birkac soru sordu ufak tefek onlari cevapladim.Sonra gecmis zamanli bir soru sordu bende "Okadarini hatirlamiyorum henuz almanca calismaya baslamadim az evvelki cevapladiklarim orta okuldan aklimda kalanlardi" dedim.Bunun uzerine ingilizce seviyemi sordu.Bende Ortaokula kadar bir kolejede okudugumu daha sonra Anadolu lisesinde yabanci dilimin ingilizce odugunu soyledim.Gorevli bana "1 den 5 e kadar seviye olsa ingilizce hangi seviyede olurdu?"dedi.Bende "Seviyem 4 olurdu" dedim.Sonra yine bilgisayardan birseyler yapmaya basladi,evraklari inceledi.

Pasaportumun icine uzerinde "VISUMANTRAG VOM 25 NOV 2008 IN IZMIR (D)" yazan birdamga vurdu.Altinada "Sprachkurs+Studium" yazdi.

Sonra Pasaportun arka yuzune uzerinde:

"Basvurunuz ***** numara altinda islem gormektedir.
Islem suresi en az iki ay surmektedir.
Lutfen telefon ile bilgi almayiniz.
Muracatinizin olumlu neticelerndigine dair,
basvuru numaraniz ile internet uzerinden ogrenebilirsiniz:
http://www.izmir.diplo.de/Vertretung/iz ... ungen.html "
yazan beyaz bir kagit yapistirdi.

Pasaportu alinca "Bana bir tarih vermeniz mumkunmu su tarihe kadar belli olur diye" dedim."En az iki ay surer ve telefonla bilgi vermiyoruz" dedi ve gorusmeyi bitirdi.

Soguk bir adamdi.Pasaportumun uzerinede Islem suresi en az 2 ay surmektedir yazan bir yazi yapistirdi.Moralimi sifira indirdi.Insan bir anlatir soyle soyle der hic olmadi biraz guler yuz gosterir.Ruh gibi ciktim konsolosluktan.

Benim sormak istedigim bir soru var simdi.Ayni gun benden yarim saat once benimle ayni sehre ve ayni dil kursuna gidecek cok yakin bir arkadasimda gorusmeye girdi ve konsolosluktan cikista baktik ki onun pasaportuna bana yapistirilan "Islem suresi en az iki ay surmektedir." yazan beyaz kagit yapistirilmamis.Arkadasimin pasaportuna uzerinde izminin yazili oldugu ve 19 Aralik 2008 yazan bir tarih verilmis.

Acaba arkadasimin ve benim pasaportlarimiza yapilan isem ne anlama gelmektedirki?Birmize vereceklerde birimize vermeyeceklermi yani ?

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Kas 27, 2008 10:17 am

Bu izmir sistemi merak etme %99 alacaksin insallah. Benim de aynilari basima geldi. Hatta daha fecisini yasadim. Garantorumle daha once yuzyuze gorusmuyordum. Bana neden universiteye kayit yaptirmadin burada dediginde, planlarimi Almanya\'da egitim uzerine yapmistim vs. gibi laflar soyledim. Benim gorusmem bir bayanlaydi.

Ayni beyaz ufak kagidi benimde pasaportumun arkasina zimbaladilar ve halada durur (neredeyse 2 yil gecti :D) Neyseanlayacagin fazla korkulcak bir sey yok benim anladigim kadari ile Izmir Istanbul ve Ankaraya gore daha rahat.

Benim de vize oraya 2 ay yazmalarina ragmen 1 ayda cikti hatta ben onlar 2 ay dediler diye tr deki kursumu uzatacaktim Allah\'tan uzatmamisim... :D

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 11:19 am

Vallahi yuregime su serptin.

Benim anne tarafim hep almanyada,dedem isci olarak gitmis zamaninda falan sonra annem babamla evlenince turkiyeye yerlesmis.Birde oraya gidince amcamin yaninda kalicam.Saniyorum boyle olunca arastiracak daha fazla seyleri oldu ve iki ay falan dediler.

Butun islemlerimiz ayni olan bir arkadasimla bereber girdik yukarida yazdigim gibi.Ama onun tek farki alanyada hickimsesi olmamasiydi.Saniyorum onada arastirmalari gereken cok fazla sey olmadigi icin kesin bir tarih verebildiler.

En azindan ben boyle avuttum kendimi.Benim yasadiklarimi yasayipta sag salim vizesini alan birni duymak guzel oldu benim icin.

Peki biliyormusunuz acaba bu beyaz kagitla kirmizi kagit arasindaki fark nedir?Neden bende beyaz kagit varda arkadasimda kirmizi bir kagit var ve tarih veriliyor?

Ilginize tesekkurler..

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Kas 27, 2008 11:36 am

senin durumun %99 benimkiyle ayni benimde dedemler almanya da filan calismislar annem almanya da okumus vs. babamla evlenip tr ye donmus... :D

arkadasin nerede girdi onun nasil gecmis? o da onemli belki her gise de ayri renkte bir kagit zimbaliyorlardir. Arkadasina kesin bir tarih verilmis derken yani arkadasinin vizesi kabul edilmis su tarihte gel al mi demislr?

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 12:39 pm

Arkadasim saat 14.00 da randevuya girdi ben 14.30 da.Ikimizde Izmird de girdik gorusmeye.Farkli giselerde gorusmeye girdik.Neyse onun la benim durumumun tek farki onun Almanyada kimi kimsesi olmayisi ve kabul aldigimiz universitelerin farkli olusuydu.Dil kursumuz Berlinde Eurasia diye bir kurs.Herseyimiz assagi yukari ayniydi anlayacagin.

Onun gorusmesinde 2-3 soru sormus.Onun pasaportuna kirmizi bir kagit ataclamislar.zerinde adi yaziyor.19.12.2008 diye bir tarih var.Saat 10.30 dan once gelmeniz lazim falan yaziyor.Arkadasa sordum sana vermislermi vizeyi yani tarih niye veriolar dedim.Bu tarihte konsolosluga gelmem gerekiyormus pasaportumla birlikte ozaman belli olcakmis faln dedi.Hatta internetten takip et demisler daha erkende olabilir.

O kirmizi kagidin ustunde bi almanca bisey yaziodu cozemedik onu.Tam adinida hatirlamiyorum ama yaziyim ben.Arkadasada haber ediyim uye olsun buraya oda guzelce yazsin.

Unterlagen : Schweigefrist (saniyorum boyleydi) Ne demekki bu?

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 12:40 pm

Bu arada dedigin gibi baya bi benziyomus bizim durum ya insallah vize mevzusuda benzerde bir ayda kazasiz belasiz verirler :)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Kas 27, 2008 12:44 pm

schweigefrist yani geri alma sureci gibi birsey belgeler ile ilgili. daha once boyle bir sey gelmedi basima duymadimda kirmizi bir kagit, tek tarih lginc geldi bana... :)

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Kas 27, 2008 1:21 pm

Bende vize gorusmem Izmirdeydi ve banada kirmizi kagit atacladilar. .Uzerinde 5 Aralik yaziyor ve senin dedigin gibi bir yazi var bende tam harfleri secemedim. .

Banada erken cikabilir dediler ama ses yok bakalim !

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Kas 27, 2008 1:26 pm

Birde bende hem kirmizi kagit hemde beyaz kagit yapistirdilar :D

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 1:35 pm

Sen ne zaman basvurmustun tatanka.Sana niye cift dikis gitmisler ki :)

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Kas 27, 2008 1:35 pm

ben 11 kasimda basvurdum. .bilmiyorum artik 2 koldan zorluyorum vizeyi galiba :D

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 2:05 pm

Hem arkasina beyaz kagit yapostirip hedme onune atacla kirmizi bir kagitmi tutturdular?

Beyaz kagitta islem suresi en az iki ay suruyor falanda yaziyor hatta.Ayni beyaz kagittan mi bahsediyoruz :)

Dalgami geciyorlar agam bizle yahu.Bu gorevliler moralleri bozuk olunca millete giciklik falan yapiyor herhadle.Herif aksam karisiyla kavga edeip acisini bizden mi cikariyor nedir:)

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Kas 27, 2008 3:04 pm

evet aynen dedgin gibi 2 kagit : )

arkada 2 ay onde 5 aralik yaziyo. ben 5 aralik\'a gore plan yapiorum ,bakalim nezaman cikicak :)

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 3:15 pm

Ya benim ordan burdan duydugum kadariyla ogrenci vizelerine hizlandirilmis islem uyguluyorlarmis.3 haftada sonuclaniyormus ogrenci vizeleri.Saniyorum o kirmizi kagidi da ogrenci vizesi icin basvuranlara veriyorlar.Yani mantik yurutulurse en mantikli sey bu :)

E bende ogrenciyim bana niye kirmizi kagit vermediler.Bende kirmizi kagit istiyorum banane banane:)

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Kas 27, 2008 3:28 pm

bilmiyorum sende varmiydi ama bende universite dil sartli kabul vardi o etkili oldu kirmizi kagit\'a ( artik neyse su kirmizi kagit :) )

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 4:18 pm

Bende de iste hem dil kursundan hemde universiteden kabul var.Ama o dil sartli kabul dedigin olay nedir bilmiyorum.benim bildigim dil sarti olmadan kabul olmuyo ama yaniliyorda olabilirim.Ben uni kabulumun dil sartlimi degilmi oldugundan emin degilim ama sanirim her kabulde dil sarti vardir ya dil olmadan adam nasil okusun:)

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Kas 27, 2008 6:06 pm

iste beli olmuyor. .sizin ikinizin evraklari ayni olmasina ragmen farkli uygulamda bulunmuslar . .ama bakarsin senin vizen once cikar. .
ama 2 ay surmez eger evraklarin tam ise;)

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 7:24 pm

Valla evraklarimda bir gram eksik yok hatta oraya goturdugum evraklari gorseniz gulersiniz belki:) Herseyi goturdum orda duzenleyen kadin 6-7 tanesini aldi geriye birsuru evragim kaldi.Zaten onlar gerekmiyormus,ben ne olur ne olmaz diye goturdum yine nekadar evrak bulduysam.Annem yurtdisinda bi donem yasadigi icin annemle ilgili bikac soru sordu.Dedim ikametgahini getirmistim yanimda isterseniz veriyim dedim onuda aldi benden.Ne istedilerse verdim yani.

Iyi ya ozamn normal vize basvurusu gibi beklemeye koyuliyim ben yapacak bisey yok zaten.Hayrlisi bakalim.

Seninkide 5 araliga kalmadan belli olur insallah tatanga.Takip numaran kaclarda?Ben baktim konsoloslugun sitesine 170217 numrali talihli vizesini almaya hak kazanmis en son.Benimki 170700 lerde.Seninki yakinda belli olur ya insallah.

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Prş Kas 27, 2008 7:47 pm

senin gorusme benimkine cok benziyor:) ayni sekilde benimde birsuru evragimi geri verdi ,azarladida biraz. .

O numaralar sirali gitmiyor malesef benim numaram 169368 yani numaram gecti. .aradim bekle dedi :D

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Prş Kas 27, 2008 10:49 pm

Bak ikametgahi koymadi evraklarin icine evrak duznleyen kadin.Giseye gittim annemin ikametgahini istedi.Simdi ben istemiyorlar diye ikametgah goturmeseydim ooo bide eksik evrak derdiyle ugrascaktim.Boyle belki isterler diye diye bi ton evrak oldu.Ne gicik is arkadas ya.Adam gibi bir bilgilendirme bisey yok.Konsoloslugun sitesinde bile yanlis bilgi var.Insanlari yanlis bilgilendiriyorlar onunla ugrasiyorsun bide.Sen yine izmirdesin ben antalyadan geliyorum dusun rezilligi.Ne kalcak yer var ne izmiri bilirim.Aman neyse :)

Ya bide dilekce yazarak vize islemimizin hangi asamada oldugunu ogrenebiliyormusuz.Telefonla aramayin bilgi vermiyoruz diyorlar israrla.Simdi dilekce yazsak belki vize sonuclandiktan sonra dilekceye cevap gelecek.Telefonla arayinca bilgi veriyorlarmiki?