Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Suanlik sadece bir dusunce...

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yunus_93

Mesaj gönderen yunus_93 » Sal Tem 14, 2009 4:00 pm

Arkadaslar lise sona gectim. Abim Almanya\'da birden aklima takildi bu olay ve bu siteyi gordum. Simdi bir kac soru soracam diger bilgiler icin forumu iyice arastiracam biliyorum ama lutfen bu temel sorulari cevaplayin.

1-Uniye direk Almanya\'da baslayabilir miyim? (Bu cok temel oldu :) )

2-Abimin yaninda kalsam bi sorun olurmu?

3-Yas sorunu var mi? (Lise bittiginde 17 olacagim.)

4-Oss\'de iyi puan alinca uniye kabulde etki eder mi?

5-Orda okuyuncu temelli orda kalmak istesem izin verirler mi?

6-Ya da Turkiye\'de bir uni okuyup sonra oraya master, staj vs. (pek bilmiyorum) icin gidip surekli kalsam olur mu ve sizce hangisi iyi?

7-Sanirim en buyuk maliyet kursa giderken oluyor peki ondan sonrasi nasil olacak?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Tem 14, 2009 4:16 pm

kardes siteyi gormussun eyvallah ama bu saydigin sorular sitede yaziyor. arastirsan daha iyi olmazmiydi.
neyse biz genede cevaplayalim
1. eger almanyada okuyacagin bolumun dil sartini sagliyorsan basvurusun buyuk ihtimallede kabul alip baslayabilirsin.
2.sorun olmaz
3.sorun degil. kaldiki senin yasin daha kac ki sorun olsun
4.OSYM yerlesti belgen lazim. ama iyi puan yapmanin faydasi olabilir. ama uni kabulunu dert etmeye gerek yok.OSYM kabulu yeterli olur. ama kazandigin bolum veya yakin bolumlerde. degisik bolumlerde garantisi yok
5.oyle bir ihtimalin ilk etapta yok. uni bitirisen 1 yil sana burda is bulman icin sure verirler bu sure icinde is bulursan 3 yillik vize veriyorlar daha sonrasinda 5 yilik yada sinirsiz izin alinabiliyor
6.bence uniyi turkiyede okuyup master icin gelmen daha iyi olur. ama direk almanyaya da gelebilirsin. bu karar senin.
7.kurstan sonrasinda maliyet dusuyor. nerden bakasan arada 100-200€ arasi oynuyor.
8. kardes surekli arastir diyiyoruz gibi geliyor. o yuzden cevapladim. ama bu sordugun sorular gercekten cok basit. biraz cevap verenlerede saygli olalim lutfen

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Tem 14, 2009 4:28 pm

5. madde de bi duzeltme yapiyim.. bolumunle ilgili ! bir is bulman icin sana 1 sene sure verirler.. o surede is bulursan is sozlesmeni alirsin yabancilar polisine goturursun ve en fazla 2 senelik oturum alirsin.. daha sonra gittiginde 1 sene daha calistiginda yani toplam 3 sene de sinirsiz oturum icin basvurabilirsin.. 8 yil olayi , buraya normal isci olarak gelenlere alman pasaportu almak icin bicilen azami sure..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Tem 14, 2009 4:30 pm

2 yilmi ben 3 yil biliyordum. bu 8 yil olayi master icin gelenlerde olmuyor. yni o zamani bulmak imkansiz. o halde ne olucak. 8 yili doldurmayanlar dedigim gibimi oluyor?

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Sal Tem 14, 2009 5:53 pm

[quote]Uniye direk Almanya\'da baslayabilir miyim? (Bu cok temel oldu)[/quote]

almanca biliyosan elinde sertifikan varsa yada DSH sinavini gecerek baslayabilirsin.
tabi bu okudugun lise turune bagli direk baslar misin yoksa studienkollege mi baslarsin.

[quote]-Yas sorunu var mi? (Lise bittiginde 17 olacagim.)[/quote]
bende liseyi bitirdigimde 17 olcam...
sadece vize pasaportta aileden izin almak gerekiyo diye biliyorum.

[quote]4-Oss\'de iyi puan alinca uniye kabulde etki eder mi?[/quote]
puanin bi etkisi yok ozelde olsa 4 yillik bi bolume yerles...
ama okumak istedigin bi bolum olsun.

[quote]Sanirim en buyuk maliyet kursa giderken oluyor peki ondan sonrasi nasil olacak?[/quote]
kursa gidiceksin daha sonra DSH yada Testdaf sinavlarindan birine girip kazanicaksin sinavi. daha sonrada dedigim gibi meslek lisesi yada imamhatip lisesi n de okuyorsan 1 yillik studien kolleg yapma zorunlulugn var

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Tem 15, 2009 1:46 am

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
2 yilmi ben 3 yil biliyordum. bu 8 yil olayi master icin gelenlerde olmuyor. yni o zamani bulmak imkansiz. o halde ne olucak. 8 yili doldurmayanlar dedigim gibimi oluyor?[/quote]

yolcu olayin master veya lisans seviyesiyle alakasi yok... 8 yil olayi sadece buraya normal isci veya evlenerek gelen insanlarin alman pasaportu basvurusu icin gerekli azami sure..

sen okulunu bitirdiginde dedigin gibi 1 yil suren var is bulabilmen icin.. daha sonra diyelim ki bi is buldun X firmada.. sen bi kere yeni oldugun icin , sana tutup da 5 yillik bir is anlasmasi surmezler.. genelde 1 veya 2 yillik oluyor.. deneme suresi dedigimiz.. bu sebeple de yabancilar polisi genelde 2 senelik oturum veriyor.. sayet sen almanya da 3 sene duzenli calistiysan sinirsiz oturum aliyorsun.. 1-2 sene sonra da universite mezunu oldugun icin pasaport basvurusu da yapabilirsin ( almanlar seni aliyor ama turkiye kolay kolay birakmiyo askerlikten dolayi :) )

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Tem 15, 2009 4:34 pm

anladim eyvallah

yunus_93

Mesaj gönderen yunus_93 » Çrş Tem 15, 2009 6:44 pm

Arkadaslar zorla cevaplayin demiyoruz. soru sormak neden saygisizlik olsun ki? neyse. koln bonn\'na en yakin uni hangisi? akrabalarda kalirsam aylik giderim ne kadar olur? Master icin gittigimde ve bitirdigimde orda firmalarda is bulsam vizeyi uzatirlar mi

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Tem 15, 2009 6:53 pm

haklisin kardes zorla cavpla demiyorsun

yunus_93

Mesaj gönderen yunus_93 » Çrş Tem 15, 2009 9:59 pm

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
haklisin kardes zorla cavpla demiyorsun[/quote] yoksa oyle mi demeliydim :) cevaplamadigina gore neyse konuya odaklansak.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Tem 16, 2009 12:59 am

[quote]yunus_93 tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar zorla cevaplayin demiyoruz. soru sormak neden saygisizlik olsun ki? neyse. koln bonn\'na en yakin uni hangisi? akrabalarda kalirsam aylik giderim ne kadar olur? Master icin gittigimde ve bitirdigimde orda firmalarda is bulsam vizeyi uzatirlar mi[/quote]

En yakin Koln ve Bonn Universiteleri var..Akrabalarinda kalsan yari yariya masrafin azalir..Kira,mutfak gibi giderler en fazla olani zaten..Yani masrafin 200 Euro falan olur..Egitimini tamamlarsan okudugun bolumle ilgili is bulursan uzatirlar.

yunus_93

Mesaj gönderen yunus_93 » Cum Tem 17, 2009 3:55 pm

yolcu uniyi tr de okuyup master icin gelsen daha iyi olur diyor neden? birde ilk yil kurs + trdeki isilemler vs. ne kadar eder? ve ozellikle bunu iyice ogrenmek istiyorum orda okulu bitirenlerin orda is bulup yasama sansi ne kadar? herkese tesekkurler.

yunus_93

Mesaj gönderen yunus_93 » Pzr Ağu 09, 2009 7:26 pm

yolcu uniyi tr de okuyup master icin gelsen daha iyi olur diyor neden? birde ilk yil kurs + trdeki isilemler vs. ne kadar eder? ve ozellikle bunu iyice ogrenmek istiyorum orda okulu bitirenlerin orda is bulup yasama sansi ne kadar? herkese tesekkurler.[/quote]

Hala cevap bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Ağu 09, 2009 7:35 pm

yolcu uniyi tr de okuyup master icin gelsen daha iyi olur diyor neden? birde ilk yil kurs + trdeki isilemler vs. ne kadar eder? ve ozellikle bunu iyice ogrenmek istiyorum orda okulu bitirenlerin orda is bulup yasama sansi ne kadar? herkese tesekkurler.[/quote]

Almanya\'da Master\'a gelmek kendi gorusu boyle soyleme sebebi sanirim Almanca..Aslina kalirsa haklida cunku anadilinde ogrendigin bir meslek bencede daha iyi ogrenilir.Ancak bu tabi kisiye gorede degisir tamamen tercih.
Ilk yil kurs,yurt,yasam masraflari derken,ilaveten Turkiye\'de ki masraflar toplamda 9000-10.000 Euro tutar..
Okulu bitmeden is teklifi alanlar var Physiker,Maniaturk gibi buda tamamen sana kalmis ne kadar basarili ve ne kadar arastirmaci oldugun onemli..

yunus_93

Mesaj gönderen yunus_93 » Çrş Ağu 12, 2009 11:51 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

Almanya\'da Master\'a gelmek kendi gorusu boyle soyleme sebebi sanirim Almanca..Aslina kalirsa haklida cunku anadilinde ogrendigin bir meslek bencede daha iyi ogrenilir.Ancak bu tabi kisiye gorede degisir tamamen tercih.
Ilk yil kurs,yurt,yasam masraflari derken,ilaveten Turkiye\'de ki masraflar toplamda 9000-10.000 Euro tutar..
Okulu bitmeden is teklifi alanlar var Physiker,Maniaturk gibi buda tamamen sana kalmis ne kadar basarili ve ne kadar arastirmaci oldugun onemli..[/quote]

Evet haklisin. En iyisi biraz daha dusunmek. Master iicin giderim insallah.