Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dolmus oturum izni ve almanya\'ya giris sorunsali

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Ara 24, 2014 11:31 am

merhaba,

benim oturma iznim 11 kasimda bitiyordu, 30 ekim tarihinde aachen yabancilar subesinden iki yil uzatmistim. o esnada bana 3 hafta icinde posta alacagimi, daha sonra da gelip aufenthaltstiteli alabilecegim soylendi. gorevli memura bu sure zarfinda sikinti yasarsam ne olur diye sordugum zaman "sikinti olmaz yenisi icin basvurdun sonucta" demisti. neyse, ben bu arada tasinma, posta kutusunda isim yazmamasi vs. derken nasil olduysa 12 araliga kadar herhangi bir posta almadim auslandsamt\'tan. 12 aralikta turkiye\'ye donerken, cipli pasaport sonucta kayitliyimdir bir yerlerde diye dusunuyordum ve rahattim. turkiye ucagina binerken belgelerimi polis memuruna verdigimde bunun suresi dolmus dedi, durumu acikladim. onundeki ekrandan bilgilerime bakti ve yeni oturuma dair bir sey goremedigini soyledi .fiktionsbescheinigung veya buna benzer bir sey gormesi gerektigini soyledi, ben normal surede yeni oturum icin basvurdugumu, gecikmenin benden kaynaklanmadigini ve fiktionsbescheinigunga ihtiyacim olmadigini soyledim bir de yanimdaki oturum izni icin basvurdugumu ve ucreti odedigimi gosteren kagidi gosterdim. bi 5 dakika kadar bekletildim yabancilar subesini arayalim dendi, ulasilamadi vs. en sonunda beni sinirdan gecirdiler bir sekilde. memura ocak basinda almanya\'ya giris yaparken ne gostermem gerektigini sordugumda "sansin varsa elindeki gebuhrenbescheid\'la gecersin" cevabi aldim, auslandsamt\'a da konuyu maille anlattim ancak gunlerdir cevap alamadim. simdi bir de weihnacthen tatili basladi ve endiseleniyorum.

biraz uzattim farkindayim ama durumu aciklamam gerekliydi, ozetle sorum su: benzer bir durum yasamis olan var mi? ulkeye girisimde gercekten sikinti cikma ihtimali var midir?

tesekkurler

edit: yesil pasaport sahibiyim ama sanirim bu durumun bir etkisi olmuyor. yani "oturumum doldu ama turist gibi giriyorum say abi bu seferlik" demem gibi bir durum soz konusu degil.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Çrş Ara 24, 2014 12:15 pm

evin anahtari icerde kalmis sanki garip bir durum olmus. neden vizeyi almadan gittin diyecegim ama 1.5 aya gelir diye dusunmussundur sanirim. tekrar ne zaman almanyaya donmeyi planliyorsun bilet aldinmi ? eger Weichantsferiendan sonra geleceksen sana bakan gorevliyi arayip sana maille bir yazi gondermesi rica edilebilir bende arayabilirim burdan. ama tatil vakti gorevliye danismadan cikip gelmek biraz macera olur sanirim.
gdld

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Ara 24, 2014 12:21 pm

[quote]Jamir tarafindan yazilan metin:

evin anahtari icerde kalmis sanki garip bir durum olmus. neden vizeyi almadan gittin diyecegim ama 1.5 aya gelir diye dusunmussundur sanirim. tekrar ne zaman almanyaya donmeyi planliyorsun bilet aldinmi ? eger Weichantsferiendan sonra geleceksen sana bakan gorevliyi arayip sana maille bir yazi gondermesi rica edilebilir bende arayabilirim burdan. ama tatil vakti gorevliye danismadan cikip gelmek biraz macera olur sanirim.[/quote]

evin anahtari icerde kalmis tam durumumu ozetleyen bir benzetme oldu :D aynen dedigin gibi bugun yarin gelir elbet derken, bir baktim elimde yeni oturum kartim olmadan havaalaninda buldum kendimi. bileti aldim 2 ocaga. sanirim devlet kurumlarindaki Weichnachtsferien okullardaki gibi ocaga kadar surmuyor, pazartesi isbasi yapiyorlar yani. pazartesiyi bekleyip, bana vize veren gorevliye ulasmaya calismak bu durumda en mantiklisi sanirim.

tesekkurler :)

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Çrş Ara 24, 2014 12:47 pm

moralini bozmak istemem ama benim bildigim bu sene belediyelerdeki Weinachtsferien ocagin 5 ine kadar suruyor. yani bosuna pazartesiye kadar gorevliye ulasirim diye umud etme eger imkanin varsa biletini ertlettir.
gdld

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Ara 24, 2014 1:10 pm

bu cok kotu oldu, internetten bakayim dedim nrw tatillerine ama schulferien\'e dair bilgi bulabildim sadece. 5 ocaga kadar suruyorsa bilet erteletmekten baska carem yok :/

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Ara 24, 2014 2:56 pm

Konsoloslugu aramayi denedin mi? Olurda Auslaenderbehorde tamam giris izni verecem derse konsolosluk uzerinden verilmesi muhtemel
RASTAFARI

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Ara 24, 2014 8:45 pm

Konsoloslugu aradim, cumaya kadar weihnachten tatilindelermis. Pazartesi arayip cozmeye calisacagim ama isler yavas yuruyor malum, ozellikle de almanya\'da belediye tatildeyse bilet erteletmek zorunda kalacagim sanirim

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Çrş Ara 24, 2014 10:54 pm

Keske yabancilar subesine yurtdisina cikacagini soyleseydin.Yoksa bosyere fiktionsbescheinigung vermiyorlar cunku.Hemde bosa masraf 20 Euro fiyati.Bana sorarsan risk alma bileti ertelemeye bak derim.Tatilden sonra da iletisime gecersin.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Sal Ara 30, 2014 5:44 pm

durumum hala muammada. dun konsoloslugu aradigimda durumu acikladim, gorustugum telefonist konuya cok hakim gibi gozukmemekle beraber bana tek carenin almanya\'dan birinin oturma iznimi gondermesi oldugunu soyledi.

bugun izmir\'deki baskonsolosluga gittim ve randevuyla calisiyoruz diyip iceri dahi almadilar, idata firmasina yonlendirdiler.

orayi arayip olayi en basit seklinde sordugumda,

yani son 6 ayda 90 gunden fazla kaldiktan sonra almanya\'da oturma iznim bitti, ama yesil pasaportum var. turist olarak almanya\'ya girebilir miyim 6 ay dolmadan soruma evet girebilirsin yaniti verildi.

simdi kafamda iki secenek var. ya ucagimi amsterdam\'a degistirip ordan trenle aachen\'a gecmek (uzak degil). bunun dezavantaji okuldan 1 hafta kaciriyor olmam ve odeyecegim ekstralar. bu cok onemli degil ama derslerden geri kalinca toparlamasi cok zor oluyor.

yada almanya\'da havaalaninda turist gibi davranmak, soruldugu takdirde durumumu aciklamak. bunun dezavantaji da tabi ilk ucakla ulkeme yollanmak veya havaalaninda saatlerce tutulmak.

riskler degerlendirildigi zaman hangisini onerirsiniz :)

edit: telefonda gorustugum idata yetkilisinin aksine, oturum dolduktan sonra turist olarak girmek icin 6 ay beklenmesi gerektigini soyleyenler de var. hangisi dogru kesin bir cevap bilen var mi acaba?

GK

Mesaj gönderen GK » Sal Ara 30, 2014 7:28 pm

oncelikle posta kutunda isim yazmadiysa islemlerini durdurmus olabilirler daha once basima boyle birsey geldi hani nerde benim kart diye gittigimde bana yolladiklari postanin onlara geri dondugunu bu yuzden orda oturdugumdan emin olmadiklari icin kira sozlesmesini getirmemi istediler.

yerinde olsam yapabiliyorsan hollandaya gec ordanda aachen ve hic birsey olmamis gibi benim kartim gelmedi hala diye Auslaenderbehorde ye gidip durumu sorman daha sonra bende oldugu gibi birdaha posta yollucaklar ve kira sozlemesini gormek isticeklerdir.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Sal Ara 30, 2014 7:56 pm

sundugun iki secenekte akla pek yatmiyor. almanyadaki gorevliyle konusmadan birsey yapmak mantiksiz.
gdld