Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'ya Surreal Bir Yaklasim...

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Prş Kas 13, 2014 10:56 pm

Almanya\'da okumayan biri icin bu konuyu yazmak haddime degil ama ozellikle son bir yilda gozlemledigim olaylari ve karsilastigim ogrenci profillerinden yola cikarak bu konu hakkinda bi kac soz etmek istedim...

Ozellikle son 1 yilda karsilastigim ogrenci tipleri genelde lise son sinif okuyan arkadaslar oluyo. Yani mesaj kutusuna baktigimda master icin soran sorusturan pek kimse denk gelmiyor bana. Diger yonetici arkadaslar icin durum elbette farkli olabilir.

Bu lise son sinif arkadaslar genelde Z kusagi arkadaslar olunca bu kitle genelde internet nesli oluyor. Elbette internet nesli olunca arastirma yapanlar ve konuya inceden hakim olanlar var. Fakat bir de cok arastirip isin icine biraz polyanna, biraz toz pembelik, biraz lay lay lom ve cok az da sululuk katan tipler var...

Isim vermeden soyleyeyim. Gectigimiz yil konyadaki yurt disi egitim fuarindan tanisik oldugum bi arkadas almanyaya gitmek istedigini soyledi ve istedigi zaman ona bi takim konularda bilgi verebilecegimi ilettim. Bu arkadas konyanin hatri sayilir danismanlik firmalarindan biriyle gorusmus ve adamin zihniyetinde resmen bi polyanna dogmus kafa bu yonde ilerliyor. Bu arkadasla bu donem basinda internetten gorustum kendisi turkiyenin orta kademe universitelerinden birinde sanat tarihi bolumu kazanmis ve bu bolumu okumak istemedigini iletti. Ben ise "Peki sen almanyada hangi bolumu okumak istiyorsun?" diye bir soru ilettigimde bu cok bilen arkadas informatik bolumu okumak istedigini soyledi. Ben arkadasa almanyada universitelerin turkiyedeki isleyisten farkli oldugunu, sinav donemleri geldiginde esten,dosttan,kankadan fotokopileri alarak sinavlara calismak gibi somut olaylarin olmayacagini, sinavlardan 2 kez kalindiginda okuldan atilacagini vs. soyledigimde bana klasik cumleyi kurdu tabi. Sen nerden biliyosun sanki gittinde.... gibisinden.

Velhasil kelam bugun aldigim bilgilere gore bu arkadas okulu birakmis, tekrar sinava hazirlanacak, guzel sanatlar lisesi mezunu, guzel bi arkadasimiz...
Umarim kendisi bu yonde basariyla ilerler ama sozel alandan mezun birinin hele ki almanyada informatik okucam ben yhaaa... demesi cok ta akil alir cinsten gelmiyor bana.

Sonuc olarak... Sagda solda bas bas reklam yapan, fuarlarda millletin eline bi ton brosur tutusturan, 1 milyon dolar burs dagitiyoruz diyen Danismanlik firmalarinin ozellikle lise cagindaki arkadaslara sundugu vaatler, daha sonradan bu arkadaslarda husrana sebep oluyor. Oncelikle ucmamak lazim. Lisede sozel tabanli egitim alan bir kisinin birakin almanyayi, bulgaristan gibi ulkelerde bile muhendislik okumasi zor.

Yapmayin, etmeyin...
Bolge esnafi ve emlakcilari kalkinsin diye her yere universite acan bi ulkeyle, amaci gercekten universite egitimi vermek olan bi ulkeyi birbirine karistirmayin...

Not: bu son cumle agir bi cumle ama lutfen kimse alinmasin.

Sevgiler, saygilar...

2014 @ Deutschstudent.de
Expatrio Referans Linki
https://expatrio.com?p=deutschstudent

TransferGO Referans Linki
https://transfergo.sjv.io/zad7RM

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Prş Ara 11, 2014 3:29 pm

Buranin zorlugu anlatilmaz yasanir.Basta sacinizin rengi ve pasaportunuzdaki iki harften olusan T.C. kisaltmasi almanyada 1-0 geriden baslamamiza sebep.Bizden oncekilerin olusturdugu imaj yuzunden 2-0 diyelim bence.Ben almanyaya gelmeden once physikere ait bir yazi okumustum.Buraya okumaya gelmek isteyenler okuldan mezun olup BMW,Mercedes gibi firmalarda calisacagini saniyor demisti.Bence hakli,bazilari aile baskisi,bazilari ulkenin bulundugu durum,bazilari kariyer icin hatta ve hatta sirf askerlik icin gelen biliyorum.Bu saydiklarimdan kaci objektif olarak almanya ile ilgili arastirma yapabilir.Su ana kadar vize basvurusu yapacak kisilerin kaci vizem gelsinde ne olursa olsun demek yerine ben universiteyi bitirebilecekmiyim diye kendine soru sormustur? Bir ara forumda turkiyeden okumaya gelip kac kisi mezun olmus veya ulkesine donmus olanlarin tablosu yayinlandi.Tabiki kisisel sebepler olabilir ama ben acikcasi bastan alakasiz gelip buranin zorlugunu yasayarak ogrenmelerinden kaynakli oldugunu dusunuyorum.Kulturel catismayi unutmayalim.Ornek vermek gerekirse s-bahnda yolculuk yaparken karsima kasinda piercing olan bir alman kiz oturdu ve 5dk sonra 2 turk geldi ve cok sasirdim cunku "ayy bu insanmi yuzune metal takmis" dedi.Okadar cok sey yasadim ama bu kadar kultur catismasi yasayan birini gormemistim.Neyse cok uzattim the legend of korra ve avatar the last airbender serisini izliyodum devam edeyim.

Duzeltme: Ogrencilerin 2 degil 3 kez sinav yazma hakki var,gecemedigi takdirde 3.sinav sonrasi okuldan atilmakla kalmayip,kalinan dersin oldugu bolumlerde de okumak imkansiz oluyor.
RASTAFARI

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Ara 11, 2014 6:41 pm

karthus ne guzel yazmissin ya ek olarak da gunde +7 irkcilik seklinde tek maclik bi kupona evi arabayi satip basin ozellikle alt ve orta sinif insanlarin bulundugu is yerlerinde bankolarin bankosu diyorum.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş Ara 11, 2014 8:25 pm

@Karthus o sinav tekrar meselesi universiteden universiteye degisiyor, bizde 3 sinav, sonra ders tekrari, sonra yine 3 sinavdi. Simdi somestr basi denemeyi 2 sinava dusurduler.
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cum Ara 12, 2014 7:43 am

yurtdisinda okumanin her yigidin harci olmadigi bir gercek. isin garip tarafi insanlara bakin boyle boyle zorluklari var degmeyebilir verilen zamana paraya diyerek insanlarin onune set koymakta dogru gelmiyor herkesin kendi verecegi karar belkide hersey yolunda gidecek herkes icinde umarim yolunda gider .

ama boyle sekil olsun diye filancanin oglu kiziyla kendini kiyaslayip altta kalmayalim hesabiyla yola cikan varsa bir kere daha dusunsunler cunki bu tur hirslarla kazanilan basarilarinda tatmini kisitli...
ayriyeten su an almanyada okuyan veya okumus arkadaslarda icten ice bilirler sekil yapacak bir durum yok... eskidenmis yurtdisinda okudum havalari. hatta yavas yavas yerini uzun havaya biraktigini gozlemliyoruz...
gdld