Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Braunschweig master

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Maelstrom

Braunschweig master

Mesaj gönderen Maelstrom » Prş Mar 06, 2014 1:35 pm

Merhaba arkadaslar
Yaklasik 1 yildir almanyada master yapmak icin ugrasiyorum. Sinavlar, kurslar, 8 bin euro yu biriktirebilmek icin 2 ayri iste calismalar. Birkac universiteden kabul almistim ve ben digerlerini birakip TU-Braunschweig da Elektrotechnik okumaya karar vermistim. Dil kursunun parasini yatirdim ve sartli kabul aldim. 8 bin euroyu keklik gibi bankaya yatirdim ve cok mutluydum gercekten. Vizeyede basvurdum ve bugun 25 gun gecti basvuruya girmemden. Aileme kabul edildigimi vesaire soyledim cok uzun zamandir ve gercekten cok mutluyduk. Bugun okulu aradigimda bana dil kursunu bitirdikten sonra master yapmam icin unversiteye tekrar basvuru yapmam gerektigi ve red edilebilecegi soylendi. Bu gercekten dogrumu? O zaman ben neden universitenin digerlerine gore cok pahali olan DSH kursuna gidiyorum? Bana dil kursu kayit belgesinden sonra neden Bestatigung belgesi gonderildi ben anlamiyorum. Ben orada ev tutacagim esya alacagim vesaire ve sonra birdaha basvuracagim ve red edecekler... Su an gercekten moralim cok bozuk, tecrubeli arkadaslar lutfen bana bir fikir verirseniz sevinirim.

Maelstrom

Braunschweig master

Mesaj gönderen Maelstrom » Prş Mar 06, 2014 3:59 pm

Icinizden birisi soylemeden ben soyliyim kendi kendime bu belge sartli kabul degil sadece basvuru onayi gibi bir seymis :D Ben bu belge ile vizeye basvurdum peki vize alamazmiyim sadece dil kursu oldugu icin? Yani cok mu zordur vize almam?

mirmir

Braunschweig master

Mesaj gönderen mirmir » Cum Mar 07, 2014 6:00 pm

Merhaba, ilk once kolay gelsin.
Cogu universite boyle soyluyor, yani ilk once Dil Sertifikani alacaksin, sonra yeniden basvuru yapacaksin. Onlar sana bolumun garantisini bir sonraki donem icin vermiyorlar. Ancak sen dil sertifikani alirsan, sadece o universiteden degil, bir cok universiteden onay alabilirsin diye dusunuyorum.
Vize konusunu bilemeyecegim, bilgili birileri en kisa zamanda bilgi verir diye dusunuyorum.
Bol sans

Maelstrom

Braunschweig master

Mesaj gönderen Maelstrom » Cum Mar 07, 2014 7:24 pm

Cevabin icin cok tesekkur ederim. Bende vizeyi alabilirsem ayni dediginiz gibi bu universiteye ve bircoguna daha basvuracagim. TU-Clausthal ve Wuppertal danda bu sekilde bir belge almistim. Oralara tekrar basvurmayi dusunuyorum tabi eger vize alabilirsem. Bir arkadasim vardi Bremerhaven da okuyan, bu arkadasim 1 sene Almanyada dil kursu yaptiktan sonra bu basvuru durumundan haberi olmus. Ben en azindan gitmeden haberdar oldum. Bu tarz yanlis anlasilmalar gercekten buyuk hayal kirikligi yaratabiliyor.