Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

iyi niyet mektubu/yardim-oneri ?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Eyl 09, 2014 9:44 am

[quote]LMUcilesi tarafindan yazilan metin:

vize icin yazilacak olan niyet mektubu ingilizce olsa sorun oluyor mu?[/quote]

+1 ben de merak ediyorum. Ingilizce sorun olur mu?

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Eyl 09, 2014 10:53 am

bende olmadi.

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Prş Nis 16, 2015 2:32 pm

Ingilizce yazilan iyi niyet mektubu sorun olmaz.

tornekalo

Mesaj gönderen tornekalo » Sal Haz 09, 2015 10:04 am

motivasyon yazimi degerlendirirmisiniz? eklemem gereken hangi hususlar var sizce?

Alman Baskonsoloslugu
Izmir

Ben Gurdal DEMIR, 14.10.1993 Kartal / ISTANBUL Dogumluyum.
Ankara’da Haci Bektas-i Veli Ilkogretim Okulundan 2007 yilinda mezun oldum.
Bilgisayar ve teknolojiye ilgim hep vardi, bu yuzden egitim tercihlerim ilgi alanim uzerine oldu.
Elvankoy Endustri Meslek Lisesi Bilisim Teknolojileri, Web Tasarim ve Grafik Tasarim Bolumunden 2011 yilinda mezun oldum. Daha sonra Onlisans egitim tercihimi de bolumum uzerine yaptim.
Mehmet Akif Ersoy Universitesi Emin Gulmez Meslek Yuksekokulu Bilgisayar Programciligi bolumunden 2014 yilinda mezun oldum.Universiteyi yuksek basariyla bitirdim diploma notum (3.31) ortalamanin uzerinde oldu. Universiteden Onur belgesi, proje belgeleri ve referans mektuplari aldim.Alanim uzerinde kendimi daha iyi gelistirmek icin Ankara’da uluslararasi duzeyde firmalarda calistim.
Kariyerim icin, egitim kalitesinin ve teknolojinin yuksek oldugunu arastirmalarim neticesinde ogrendigim Almanya’da Lisans egitimi almak istiyorum. Bu nedenle, Almanya’ da yogun dil kursu egitimi alip, Almanca’ yi en iyi sekilde ogrenip, Alanimda kendimi gelistirmek icin Lisans egitimime baslamayi hedefliyorum. Egitimimi Almanya’ nin Essen-Duisburg Universitesi System Information bolumunde almak istiyorum ve yuksek basariyla mezun olup, ulkeme geri donmek istiyorum. Turkiye’de kendi alanimda hem calisip, hem de yuksek lisans yapmayi hedefliyorum.
yasamak direnmektir.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzr Ağu 09, 2015 12:35 am

Arkadaslar iyi niyet mektubu sart mi? Vize ani defterinde gorevlilerin bir cok kisinin iyi niyet mektubuna bakmadigi soyleniyor.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

bskan

Mesaj gönderen bskan » Prş Kas 12, 2015 5:31 pm

Iyi aksamlar buyuklerim. Ben bazi nedenlerden dolayi 3 farkli lisede okudum ve mezun oldum bu yil tekrar hazirlaniyorum. Bu durum vize alirken falan sikinti yaratir mi? Ya da bunu belirtmeme gerek olur mu?

aytugbas

Mesaj gönderen aytugbas » Cmt Mar 19, 2016 3:39 pm

Vize icin yazmis oldugum motivasyon yazisi, gorevli bayan baya begenmisti. Almancasi da mevcut dilerseniz koyabilirim onuda.

Sayin Yetkili,

Ismim Aytug BAS.05.06.1993 tarihinde Turkiye’nin Denizli ilinde dogdum. Lise egitimimi 2011 yili haziran ayinda Ortaklar Anadolu Ogretmen Lisesinde tamamladim. Osys sonucunda hedeflemis oldugum Suleyman Demirel Universitesi Otomotiv Muhendisligi Lisans Programini kazandim. 2015 yili Agustos ayinda bolumumu birinci olarak bitirdim. Sonrasinda TU Clausthal Universitesine basvurup Maschinenbau (M.Sc) Master programi icin sartli kabul aldim. Mezuniyetten hemen sonra Almanca kursuna gidip Goethe Zertifikat A1 belgesi aldim. Kisa zaman once A2 kursunu bitirdim. Kalan dil egitimini Almanya’da tamamlayip Master programina baslamak istiyorum. Bu niyet mektubu ile size basvurma nedenlerimi ve gelecek hedeflerimi aciklamak istiyorum.

Almanya’da alacagim Master ogreniminin gelecek hedeflerim ve kariyerim acisindan cok onemli ve yararli olacagina inaniyorum. Arastirmalarim sonucunda Otomotiv Endustrisinin Almanya’da gelismis oldugunu, Alman Yuksek Ogrenim sisteminin kaliteli oldugunu ve alanimla ilgili Master programlarinin sunuldugunu ogrendim. TU Clausthal Universitesini secmemin sebebi ise teknik alanda egitiminin kaliteli olmasi ve alternatif yakitli araclar ve arac mekatronigi modullerini Master programi icerisinde sunmasidir. Gelecekte Otomotiv arastirma calismalari bu alanlara yoneleceginden bende bu alanlarda uzmanlasmak istiyorum.

Lisans ogrenimim sirasinda Otomotiv firmalarinda yapmis oldugum staj calismalari ile gordum ki ulkemde Otomotiv Endustrisinde iyi bir kariyer sahibi olabilmek icin artik Master derecesi gerekmektedir. Otomotiv Endustrisinde bircok Alman Firmasi faaliyet gosterdiginden dolayi Almanca dilini bilmekte tercih sebebi olmaktadir. Ayrica universitedeki hocalarim ve staj yaptigim firmalar Almanya’da Master yapmami ozellikle tavsiye etmislerdir. Bahsettigim bu nedenlerle beraber lisans ogrenimini basarili bir sekilde tamamlamis, surekli kendini gelistirme ihtiyaci duymus ve disiplinli calismayi aliskanlik edinmis bir kisi olarak Master yapmaya karar verdim. Almanya’da tamamlayacagim Master ogrenimi kendi ulkemde bana onemli is firsatlari sunacagini dusunuyorum. Bu sebeple Master ogrenimimi basarili bir sekilde tamamlayip, Almanca diline hakim, donanimli ve vizyon sahibi bir kisi olarak ulkeme donup iyi bir kariyer baslangici yapmayi hedefliyorum.

Dil kursuna Wiesbaden sehrinde gidecegim. Garantorum olan akrabamin Wiesbaden’de yasiyor olmasi ve Wiesbaden sehrinin tarihi, sosyal yapisi, sakinligi ile Almanya’nin guzel sehirlerinden biri olmasi beni bu sehre yonlendiren nedenlerdir. Bu sehirde arastirdigim WG’lerde (Wohngemeinschaft) ya da yurtta konaklamayi dusunuyorum. Almanya’da kalacagim sure icerisinde gecimimi garantorum saglayacaktir.

Bu mektubun Almanya’da Master ogrenimi gorme konusunda guclu istegimi sizlere gosterdigine inaniyorum. Sizden gelecek yanitin olumlu olmasini umuyorum.
Saygilarimla,

emreyurt

Mesaj gönderen emreyurt » Cmt Haz 18, 2016 7:45 pm

[quote]aytugbas tarafindan yazilan metin:

Vize icin yazmis oldugum motivasyon yazisi, gorevli bayan baya begenmisti. Almancasi da mevcut dilerseniz koyabilirim onuda.

Sayin Yetkili,

Ismim Aytug BAS.05.06.1993 tarihinde Turkiye’nin Denizli ilinde dogdum. Lise egitimimi 2011 yili haziran ayinda Ortaklar Anadolu Ogretmen Lisesinde tamamladim. Osys sonucunda hedeflemis oldugum Suleyman Demirel Universitesi Otomotiv Muhendisligi Lisans Programini kazandim. 2015 yili Agustos ayinda bolumumu birinci olarak bitirdim. Sonrasinda TU Clausthal Universitesine basvurup Maschinenbau (M.Sc) Master programi icin sartli kabul aldim. Mezuniyetten hemen sonra Almanca kursuna gidip Goethe Zertifikat A1 belgesi aldim. Kisa zaman once A2 kursunu bitirdim. Kalan dil egitimini Almanya’da tamamlayip Master programina baslamak istiyorum. Bu niyet mektubu ile size basvurma nedenlerimi ve gelecek hedeflerimi aciklamak istiyorum.

Almanya’da alacagim Master ogreniminin gelecek hedeflerim ve kariyerim acisindan cok onemli ve yararli olacagina inaniyorum. Arastirmalarim sonucunda Otomotiv Endustrisinin Almanya’da gelismis oldugunu, Alman Yuksek Ogrenim sisteminin kaliteli oldugunu ve alanimla ilgili Master programlarinin sunuldugunu ogrendim. TU Clausthal Universitesini secmemin sebebi ise teknik alanda egitiminin kaliteli olmasi ve alternatif yakitli araclar ve arac mekatronigi modullerini Master programi icerisinde sunmasidir. Gelecekte Otomotiv arastirma calismalari bu alanlara yoneleceginden bende bu alanlarda uzmanlasmak istiyorum.

Lisans ogrenimim sirasinda Otomotiv firmalarinda yapmis oldugum staj calismalari ile gordum ki ulkemde Otomotiv Endustrisinde iyi bir kariyer sahibi olabilmek icin artik Master derecesi gerekmektedir. Otomotiv Endustrisinde bircok Alman Firmasi faaliyet gosterdiginden dolayi Almanca dilini bilmekte tercih sebebi olmaktadir. Ayrica universitedeki hocalarim ve staj yaptigim firmalar Almanya’da Master yapmami ozellikle tavsiye etmislerdir. Bahsettigim bu nedenlerle beraber lisans ogrenimini basarili bir sekilde tamamlamis, surekli kendini gelistirme ihtiyaci duymus ve disiplinli calismayi aliskanlik edinmis bir kisi olarak Master yapmaya karar verdim. Almanya’da tamamlayacagim Master ogrenimi kendi ulkemde bana onemli is firsatlari sunacagini dusunuyorum. Bu sebeple Master ogrenimimi basarili bir sekilde tamamlayip, Almanca diline hakim, donanimli ve vizyon sahibi bir kisi olarak ulkeme donup iyi bir kariyer baslangici yapmayi hedefliyorum.

Dil kursuna Wiesbaden sehrinde gidecegim. Garantorum olan akrabamin Wiesbaden’de yasiyor olmasi ve Wiesbaden sehrinin tarihi, sosyal yapisi, sakinligi ile Almanya’nin guzel sehirlerinden biri olmasi beni bu sehre yonlendiren nedenlerdir. Bu sehirde arastirdigim WG’lerde (Wohngemeinschaft) ya da yurtta konaklamayi dusunuyorum. Almanya’da kalacagim sure icerisinde gecimimi garantorum saglayacaktir.

Bu mektubun Almanya’da Master ogrenimi gorme konusunda guclu istegimi sizlere gosterdigine inaniyorum. Sizden gelecek yanitin olumlu olmasini umuyorum.
Saygilarimla,[/quote]peki kardesim vize verdilermi?
Simdi Sen Yolcusun Baska Kollara, Simdi Ben Yolcuyum Mechul Yollara

ersin35

Mesaj gönderen ersin35 » Çrş Haz 29, 2016 9:08 pm

bence cok iyi olmus eksigi yok ins alirsin :)

sosyolog

Mesaj gönderen sosyolog » Pzt Ağu 01, 2016 1:14 pm

Motivasyon ve IyI niyet mektup yazisi ayri ayri mi oluyor?. Eger sayet ayri ayri yazilacaksa. Arasindaki farklar nelerdir ?

cemec

Mesaj gönderen cemec » Pzt Ağu 01, 2016 1:25 pm

Motivasyon ve iyi niyet mektubu ayni sey demek farki yok o yuzden ayri ayri yazmayacaksin.

sosyolog

Mesaj gönderen sosyolog » Prş Ağu 18, 2016 10:44 pm

Buda benim iyiniyet veya motivasyon yazisi

Sayin Yetkili

Benim ismim xxxxx Turkiye\'nin Istanbul ilinde dogdum.Lise egitimimi 2004 yilinda tamamladim.Daha sonra Askerlik egitimi ile gelen belge ile 2006-2008 yillari arasinda Askerligimi yaptim.Askerden geldikten sonra Itfaiye musabakalarina ve yazili sinavini kazanip Itfaiyeci olarak atanabilmek icin Turkiye de gecerli olan Kamu personeli sinavini girip ayni zamanda basarili olmak icin. Birey dershanesi yazildim ve 1,5 (bir bucuk) sene aldigim egitim sonrasinda 2010 yilinda girdigim kamu Personeli secme sinavini kazanarak .2011 yilinin 4 (dort ) cu ayinda itfaiye okuluna basladim.6(alti) aylik egitimimden sonra Gorev bolgem olan Fatih itfaiye mudurlugune atandim.Ertesi yil Universite secme sinavinda ayni sekilde basari gostererek Anadolu universitesi Acik ogretim fakultesi SOSYOLOJI bolumunu kazandim.Sosyoloji bolumunu severek anlayarak ve meslegimde uzmanlasma istegi ayni zamanda AVRUPA BIRLIÐI UYUM CERCEVESINDE ACILACAK OLAN ITFAIYE SOSYOLOG kadrosuna atanarak kariyer hedefimi ve gerek toplumsal gerek insani degerleri bir itfaiye sosyolog olarak kendimi yetistirmeyi gorev bildim .Universiteden aldigim ONUR BELGESI buna ornektir.Universitenin 3. sinifina geldigimde itfaiye sosyolog olarak devlet kadrosunda UST DUZEY BUROKRAT olabilmeye elimden geldigi kadar calistim.Sayet ust duzey burokrat olabilmem icin Yuksek lisans ve Doktorami bitirme konusunda kararli sekilde ilerliyorum.Doktorami bitirmek icin Ingilizce sart oldugunu gorunce ISTANBUL UNIVERSITESI DIL MERKEZI NE basladim.Ve aldigim 5 (bes ) aylik egitim ilen ELEMENTRY seviyesini bitirdim.Sayet Istanbul universitesinden aldigim sertifika dosyamdadir.Daha sonralari ozel dershanelerde Ingilizce seviyemi Intermediate seviyesine cikardim. Bu arada almanca bilgimi artirmak icinde temmuz ayinin 25 (yirmi bes) inde Dilko yabanci dil kurumunda Almancaya baslayarak egitimim ilk adimini da atarak suanda almanca egitiminde devam etmekteyim.NEDEN ALMANYA ? Cunku itfaiye teskilatinin donaninim mekanik gerek calisma malzemeleri Almanya dan ithalat ettigimizi uzun zamandir .Farkindaydim ve ALMANYADAN GELEN MALZELERI artarak itfaiye kurumunun kalitesini artirmayi ve itfaiye kurumunu profesyonellestirmek istiyorum.Bunun icin Almanca bilgimi ilerletmek icin ve Sosyal bilimlerde Dunyanin en iyi universitesinden mezun olarak cok iyi bir almanca ile Turkiye\'de UST Duzey burokrat olabilmenin onu acilarak kariyer hayatimda basarilarima devam edecegim.Bu sebeplerde ALMANYA deki BREMEN Universitesine basvuru yaptim.Bremen universitesi basvurumu kabul edildi.Bunun uzerine Bremen universitesinin tanidigi Aktif Bremen dil kursuna kayit yaptirdim.Kalacak yer de Bremen universitesinin yurduna basvurdum .Basvuru evraki dosyamdadir .Bremen universitesine lisans tamamlama olarak devam edip mezun olarak Turkiye ye geldigimde Almanca bilgisi ve Avrupa birligi uyum cercevesinde Acilacak olan Itfaiye sosyolog kadrosuna atanip ve Ust duzey Burokrat olma yolunda kariyer hayatima devam edecegim.Masraflarim kendim tarafimdan karsilanacaktir.Maas bordosu ve BLOKE hesaba yatirmis olan evraklar dosyamda mevcuttur.
Bu motivasyon mektubu Almanya da lisans tamamlama ogrenimi ve Almanca ogrenme konusundaki Guclu istegimi sizlere Gosterdigini inaniyorum.Sizden gelecek yanitin olumlu olmasini umuyorum.

Kburcu

Re: iyi niyet mektubu/yardim-oneri ?

Mesaj gönderen Kburcu » Pzt Mar 27, 2017 3:32 pm

arkadaşlar merhaba,
iyi niyet mektubunda "Üniversite döneminde sürekli almanca öğrenmeye çalıştım. Yaşantımda kullanamadığım için ve çevresel koşullardan dolayı sürekli sıfırdan başlamak zorunda kaldım. Bu yüzden ilk seviye için Goethe kurumundan A1 dil belgesini aldım ve benim için daha iyi olacağını düşündüğüm Almanya' da ............ dil kursuna kayıt oldum." böyle bir kısım çok saçma ve gereksiz, vizi için ters tepki olur ya da kalsın bir şey olmaz gibi fikirlerden hangisi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 28, 2017 1:11 am

Kburcu yazdı:arkadaşlar merhaba,
iyi niyet mektubunda "Üniversite döneminde sürekli almanca öğrenmeye çalıştım. Yaşantımda kullanamadığım için ve çevresel koşullardan dolayı sürekli sıfırdan başlamak zorunda kaldım. Bu yüzden ilk seviye için Goethe kurumundan A1 dil belgesini aldım ve benim için daha iyi olacağını düşündüğüm Almanya' da ............ dil kursuna kayıt oldum." böyle bir kısım çok saçma ve gereksiz, vizi için ters tepki olur ya da kalsın bir şey olmaz gibi fikirlerden hangisi ?
Gereksiz evet.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kburcu

Mesaj gönderen Kburcu » Sal Mar 28, 2017 9:43 am

Physiker yazdı:Gereksiz evet.
Tamamdır. Teşekkür ederım

cssy

Mesaj gönderen cssy » Prş Ağu 24, 2017 5:00 pm

İngilizce lisans eğitimi için ingilizce motivasyon yazısı yazıcam arkadaşlar, bir sıkıntı olurmu

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Prş Ağu 24, 2017 7:51 pm

cssy yazdı: Prş Ağu 24, 2017 5:00 pm İngilizce lisans eğitimi için ingilizce motivasyon yazısı yazıcam arkadaşlar, bir sıkıntı olurmu
Ben Almanca lisansda vize basvurusu icin İngilizce motivasyon yazmistim. Neden İngilizce diye sorulmadi. Kabul ettiler.

kenkogs

Mesaj gönderen kenkogs » Cmt Şub 24, 2018 4:27 pm

Mein Name ist; Cemilcan Özbörme. wurde am 1997 in Bursa/Türkei geboren. Meine Mutter arbeitet zurzeit nicht, Vater ist von Polizei oberkomissaritaet Rentner geworden.
Nach meine Grundschule habe ich sogenannte Anatolien Hochschulen (in Deutschland Gymnasium) Prüfung mit hoch punkt Satz bestanden. İn Gymnasium hatte ich mich mit Schachspiel, Fußball und viel lesen beschäftigt. İn der Richtung habe ich mich dauernd verbessert. Bei Schachspiel hatte ich paar turnier teilgenommen und obwohl ich diese spiel gerade lernte war ich echt gut und hörte es auch von meine bekannt Kreise.
İch fand mich nie ausreichend gut und immer weiter gebildet. İch müsste immer beste sein und nur Beste aus mir präsentieren. Dafür müsste ich viel mehr Arbeiten.
Aber letztes Schuljahr wartete eine Große Abschlussprüfung auf mich! Deswegen müsste ich alle meine Freizeit Aktivitäten und andere Sachen mehr oder weniger altruistisch sein.
Nach regelmässige und stabile Übungen konnte ich die Prüfung des meines Lebens den gewollte Fachrichtung bestanden. Ich habe diese bestanden und müsste jetzt nur noch vorne gehen. Fachbereich Maschinenbauingenieur in Niğde/Türkei dürfte ich studieren. Aber letzte Jahre in der Türkei von diesem Fachbereich studierte und fertig gewordene Menschen haben leider sehr große Schwierigkeiten mit Arbeitsstelle zu finden. Und wieder tut es mir Leid das zu sagen, dieser Beruf hat nicht so viel interessanter als in Deutschland. Darüber hatte ich auch Gedanken gemacht und letztendlich habe mich an meine Schwester die in Deutschland lebt gemeldet. So wie sie mich informierte; konnte ich in Deutschland auch studieren und wenn ich fertig bin werde ich großen Vorteil an mein Beruf und Zukunft haben. Beispiel wenn man von Maschine erzählt kommt man automatisch auf Deutschland. Deutsche Maschinen sind immer gut immer Nummer eins und und und. Da müsste irgendwas daran liegen, daraufhin sechsmonatige Information hat mich nach Deutschland hin geführt.

Noch ein paar Vorteile sind Universitäten die in Deutschland sind in Weltrangliste vorne als Türkei. (Bildung und Seriosität) das wird mir Großen Vorteil geben wenn ich fertig mit studieren bin und zurück in mein Heimatland.(Universität Duisburg-Essen wäre einer der besten 500 fakultät der Welt)
Dank meines Vaters habe ich zurzeit servicepass. Damit konnte ich mich vor Ort die Universitäten angucken und informieren. Ich dürfte in Deutschland drei Monate aufhalten. In diese drei Monate wollte ich nicht nur rum sitzen und chillenNach abiturabschluss Dank meine Servicepass konnte ich nach Deutschland reisen und meine zukünftige studiestädte mir angucken.

İn Deutschland dürfte ich sozial und kulturell Veranstaltungen teilnehmen. ich habe mir mehr zeit genommen neue menschen kennenzulernen.
Mit der zeit habe gemerkt, das ich den deutschland mag und mit der Menschen die hier leben sehr gut klar komme.

ich dürfte keine zeit verlieren und müsste schnellstmöglich deutsche sprache lernen. Dafür gab es möglichkeit.
ich habe bis zu Sprachniveau b2 Deutschkurse teilgenommen.
Zweck war, innerhalb in paar monate so genante DSH Prüfung schaffen und mit der studieren anfangen.Meine besuchte Deutschkurse sind, für A1 PDL Dortmund, für A2 VHS Bochum, für B1 Goethe institut, für B2 Rheinland Privatschule Dortmund.
für Sprachniveau C1 habe ich mich bereits bei Rheinland Privatschule angemeldet.

Meine schwester wollte für mich verpflichtungserklärung abgeben, aber ich habe mich an sperrkonto entschieden. Gleichzeitig werde ich von mein Vater finanziel unterschtützt.

ich werde in meine studievorgang bei meiner schwester die in Bochum/Deutschland wohnt aufhalten.
ich möchte Nach meine erfolgreiche studiemabschluss in meine Heimatsland zurückkehren und bei eine grosse firma nach meine fahcrichtung arbeiten.

Mein Ziel ist; in Deutschland studieren und dafür erst deutsche Sprache lernen. Wenn ich meinem Studiengang mit guter Note fertig mache, auch Master studieren und alles an Fachbereich Maschinenbau nach meinem Heimat mitnehmen. Wenn ich diesen Traum erfüllen würde, würde ich mich sehr gut fühlen und freuen. Ein stolz für meine Familie, gute Mensch für mein Land und Hoffnung für gute Zukunft.

Mit freundliche Grüßen

Cemil Can Özbörme

semihfk

Mesaj gönderen semihfk » Cum Eyl 28, 2018 6:19 pm

Arkadaşlar şöyle bir mektup yazdım ama çok mu uzun oldu veya istenenleri karşılıyor mu emin değilim konu hakkında bilgili olanlarınız yardımcı olursa çok sevinirim.

İzmir Alman Başkonsolosluğuna,

7 Kasım 1994 yılında Türkiye’nin Rize şehrinde dünyaya geldim. İlkokul eğitimimi 2008 yılında İzmir Karşıyaka Selçuk Yaşar Alaybey İlköğretim Okulunda sonrasında lise eğitimimi 2012 yılında İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesinde tamamladım. 2012 yılında üniversite sınavı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü kazanarak lisans eğitimime başladım. Bu niyet mektubu ile size başvurma nedenlerimi ve gelecek hedeflerimi açıklamak istiyorum.
Çocukluğumdan itibaren mekaniğe ve arabalara duyduğum ilgi beni üniversite tercihlerimde ağırlıklı olarak makine mühendisliği bölümü yazmaya itti. Bu ilgi, üniversitenin ikinci senesinden sonra kariyerimi otomotiv alanında ilerletmeye karar vermem konusunda en büyük motivasyonum oldu. Bu kararımdan sonra çeşitli akademik makaleleri araştırmam ile okulumdaki hocalarımın verdiği görevler ve ayrıca son sınıfta seçmeli olarak aldığım motorlu taşıtlara ait dersler ile kendimi taşıt dinamiği ve süspansiyon tasarımı konularında geliştirerek çocukluğumdan gelen bu ilginin içini doldurmaya çalıştım. Lisans eğitimimin son senesinde bitirme projesi olarak Bağımsız Süspansiyonlu Bir 4x4 Askeri Taşıtın Direksiyon Mekanizması Tasarımı, Optimizasyonu ve Prototip Üretimini gerçekleştirdim. Bu proje TUBİTAK 2209-B ve BMC Otomotiv San. tarafından desteklendi. Ayrıca bu proje, Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü tarafından yapılan proje yarışmasında birinci, TMMOB İzmir Şubesi tarafından düzenlenen üniversiteler arası bitirme projesi yarışmasında mekanik/mekatronik dalında ikinci oldu.
Tecrübelerim ve araştırmalarım doğrultusunda Almanya’daki üniversitelerin eğitim kalitesi, öğrenci merkezli eğitim anlayışı ve Almanya’nın otomotiv endüstrisindeki yerinin çok büyük olması nedeniyle Almanya’da yapacağım yüksek lisansın kariyerim açısından bana çok faydalı olacağını düşünmekteydim. Bu düşüncem doğrultusunda 2016 yılında Almanca eğitimine başladım. Dil eğitimimi İzmir’de bulunan Das Akademie adlı Almanca kursundan B2 seviyesine (B1+ seviyesini Mayıs 2018 tarihinde tamamladım) kadar aldım. Ayrıca, Telc A2 ve B1 seviyelerinde sınavlara da katılarak dil sertifikalarını da aldım. Almanca kursuna devam ederken, Almanya’da hangi okulda yüksek lisans yapmamın bana daha faydalı olacağını araştırmaya başladım. Bu hususta otomotiv firmalarının hangi bölgelerde yoğunlaştığına dikkat ettim. Daimler, Porsche ve Volkswagen gibi otomotiv dünyasının lokomotifi niteliğindeki firmaların Stuttgart bölgesinde olmasından dolayı Stuttgart Üniversitesinin, kariyerim açısından bana çok faydalı olacağının farkına vardım. Bu nedenle Stuttgart Üniversitesine makine mühendisliği yüksek lisans programına başvurdum ve 2018/2019 kış yarıyılı ve sonrasındaki iki yarıyıl için geçerli olan bir şartlı kabul aldım. Yüksek lisans eğitimime başlayabilmek için ihtiyaç duyulan dil yeterliliğini sağlayabilmek adına, yurt dışında okuyan arkadaşlarımdan aldığım tavsiyeler üzerine Sprachenakademie Aachen adlı dil kursuna kayıt oldum. Burada alacağım TestDaf 4x4 sertifikası ile 2019/2020 kış yarıyılı yüksek lisans eğitimime başlayacağım. Stuttgart Üniversitesinde alacağım yüksek lisans eğitimim boyunca masraflarımı İŞBANK AG üzerinden açmış olduğum bloke hesap ile karşılayacağım.
Lisans eğitimim boyunca üç adet staj yaptım ve bunların iki tanesi kariyer hedefime katkı sağlaması amacıyla otomotiv endüstrisine ait firmalar oldu. İlk olarak 2015 yılı Haziran ayında Çebitaş Demir Çelik End. A.Ş. firmasında 2 haftalık döküm stajı yaptım. Sonrasında 2016 yılının Ocak ayında STAL Gürmak Amortisör Otomotiv San. Ve Tic. A.Ş. firmasında talaşlı imalat adında 3 haftalık staj yaptım. Ardından, mezun olduğum yaz yani 2018 yılında Haziran ve Temmuz ayları arasında ZF Lemförder Aks Modülleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında 5 haftalık meslek stajımı yaptım. ZF firmasında yaptığım bu staj için, bir Alman otomotiv firması olması açısından Almanya’da yapmak istediğim yüksek lisans eğitimini ve sonrasında iş hayatımı destekler nitelikte olacağını düşünmekteyim.
Ayrıca 7 yaşımdan itibaren lisans eğitimime başlayana kadar profesyonel olarak basketbol oynadım. Bu süreçte, bir takım sporu olduğu için basketbol bana grup çalışmasına yatkın olmayı aynı zamanda düzenli ve disiplinli olarak çalışmayı katmıştır. Bu özelliklerimin Almanya’da yüksek lisans eğitimim boyunca ve sonrasında iş hayatımda bana faydalı olacağını düşünmekteyim.
Almanya’da yapacağım yüksek lisans sonrasında iyi bir firmada tecrübe kazanarak ülkeme faydalı olacak bir mühendis olarak dönmek istemekteyim.

Saygılarımla,

Semih Furkan Kılıç

semihfk

Mesaj gönderen semihfk » Pzr Eyl 30, 2018 1:00 pm

Yok mu yardımcı olabilecek kimse :(