Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da es ile birlikte egitim

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Turkisch38

Mesaj gönderen Turkisch38 » Prş May 07, 2009 8:35 pm

Ben Almanya\'da DSH\'ya hazirlik kursuna gitmek icin vizeye basvuracam.Esim de 4 yillik Universite mezunu.
Once ben Almanya\'ya gitsem,sonra esimde DSH hzirlik kursu(dil egitimi)
icin gelebilirmi?Veya ben orada ogrenci iken esimiin yanima gelip ogrenciligim suresince yanimda kalma hakki varmidir?
Amerika gibi bazi ulkelerde kisi dil kursuna giderken bile esi yanina gelip kalabiliyor.Hatta Universite ogrencisi ve esine part-time cailsma hakki da veriliyor.
Acaba Almanya\'da da bu cesit haklar varmidir.Yani ogrenciye esiyle yasama ozgurlugu veriliyormu?
Ankara\'daki DAAD Danismani bu soruyu elcilige sormami soyledi ve cevaplayamadi.Ama Alman elciligi vize bolumu tahmin edeceginiz gibi cok yogun ve telefonla bilgi almak neredeyse imkansiz sayilir.
O yuzden bu konuda bilgiyi bu siteden almak istedim.Eger bu konulari daha onceden arastirip bilgi sahibi olanlar varsa ve cevap verirlerse cok memnun olurum.
Biliyorum bu sitedekilerin cogu yeni mezun,yasca genc ve bekar.Ama bence evli e yasi ilerlemis Universite mezunu insanlarinda okuma ozgurlugu olmali.
Ben daha once Erlangen Universitesi ve dil kursunda 30 yas ustu ve cesitli ulkelerden gelen ve yeni bir hayata atilan cook insanlarla tanistim.
Bu konuda sizden haberler bekliyirum.Eger Almanya\'daki arkadaslardan oradaki yabancilar dairesine bu konuyu soranlar olursa cook memnun ve minnettar olurum.Inanin ki gercekten Turkiye\'de bazi konularda bilgi almak zor.Orada ortaminda bilgi almak daha kolay...
Saygilarimla.... Baris S.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum May 08, 2009 1:18 am

Selamlar daha oncede bu tur sorular sormustunuz ve cevap ayniydi..
Almanya\'da Abd\'de oldugunu soyledigin gibi bir hak yok,esinizde vizeye basvurmak zorunda..
Bunun yaninda birakin esinizi size dahi Almanya\'da dil kursu sirasinda calisma iznini hemen hemen bir cok eyalet vermiyor ,sadece somestir tatillerde izin veriliyor buda geciminizi asla karsilamaz..

Ayri ayri vizelere basvurusaniz bu olur ancak esinizi yaninda goturme gibi bir hak tanimiyorlar malesef..