Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bloke hesap ile ilgili birkac soru

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Turkisch38

Mesaj gönderen Turkisch38 » Cmt May 02, 2009 11:33 am

Arkadaslar merhaba,nasilsiniz?
Ben 35 yasindayim,evliyimErciyes Universitesi Tarih bolumunu 2002 yazinda bitirdim.Amacim orada Turkoloji veya Tarihle ilgili bir bolumde veya sansim varsa 2 yillik bir Fachhochschule\'de okuyup orada kalmaktir.Evliyim ve Devlet dairesinde sozlesmeli olarak 3 yildir calisiyorum.Mutlaka orada okuyup,orada yasamayi istiyorum.
Benim sorularim sunlardir:

1)Simdi Almanya da DSH Sinavina hazirlik yani dil kursu icin en fazla 1,5-2 yil kalma hakkimiz var.Peki biz vizeye basvururken Alman bankasina 1 yillik bloke hesap actiriyoruz.
1 yil sonra vizeyi tekrar uzatirken yeniden bloke hesap belgesi ve diger belgeleri hazirlamak gerekir mi? Yoksa sadece yabancilar dairesine giderek kursa devam belgesi ve kira kontratiyla vizeyi uzatabilirmiyiz?
Yani 1 yildan sonra tekrar bloke hesap actiracakmiyiz?

2)Ben daha once 2003 yilinda dil+master icin gittim.Fakat 8 ay kalip geri geldim.Askerlik falan yaptim.Su anda devlet dairesinde sozlesmeli olarak calisiyorum.Tekrar vizeye basvurunca bloke hesap ve dil belgesi vs. belgelerle sansim nedir sizce?

3)Isyerinden izin belgesi almam gerekirmi?Devlet dairesinden boyle bir belge alamam.Evli olmam avantajmidir?Yani geri donecegimi ispatlamak bakimindan.
2003\'de Ankara Alman Kultur\'den 480 saatlik almanca belgesi almisti.Sizce hala bu belgenin bir avantaji olurmu?Bu belgeyle heralde oradaki Universitelerden sartli kabul belgesi (dil icin) almam zor olur.Cunku aradan nerdeyse 6 yil gecti.
Yani sadece dil kursu kayit+kalacak yer+bloke hesap belgeleri yeterli olurmu?
Universite kabulu olmasa de olurmu?
4)Ilk basta 3 aylik kursa yazilsak sonra orada kursu devam ettirebiliriz degil mi?

Eger bu sorularima cevap verirseniz memnun kalirim.Ben de bu alacagim cevaplara gore yolumu cizecegim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt May 02, 2009 2:20 pm

[quote]

1)Simdi Almanya da DSH Sinavina hazirlik yani dil kursu icin en fazla 1,5-2 yil kalma hakkimiz var.Peki biz vizeye basvururken Alman bankasina 1 yillik bloke hesap actiriyoruz.
1 yil sonra vizeyi tekrar uzatirken yeniden bloke hesap belgesi ve diger belgeleri hazirlamak gerekir mi? Yoksa sadece yabancilar dairesine giderek kursa devam belgesi ve kira kontratiyla vizeyi uzatabilirmiyiz?
Yani 1 yildan sonra tekrar bloke hesap actiracakmiyiz?

Vize uzattirirken tekrardan bloke hesap istemiyorlar..Dil kursuna katilim belgen,varsa uni\'den ogrenci belgen,saglik sigortan,pasaportun,resim,50 Euro,ikametgah..

2)Ben daha once 2003 yilinda dil+master icin gittim.Fakat 8 ay kalip geri geldim.Askerlik falan yaptim.Su anda devlet dairesinde sozlesmeli olarak calisiyorum.Tekrar vizeye basvurunca bloke hesap ve dil belgesi vs. belgelerle sansim nedir sizce?

Belgelerin tam olursa eger sansin yuksek,onceden vize alip kendi isteginle geri donmen bir sorun cikartmaz..

3)Isyerinden izin belgesi almam gerekirmi?Devlet dairesinden boyle bir belge alamam.Evli olmam avantajmidir?Yani geri donecegimi ispatlamak bakimindan.

Is icin gitmiyorsan gerekmez..Evli olman avantaj sayilabilir "TR\'ye geri donmek zorunda gibi bir cagrisim uyandirir"

2003\'de Ankara Alman Kultur\'den 480 saatlik almanca belgesi almisti.Sizce hala bu belgenin bir avantaji olurmu?Bu belgeyle heralde oradaki Universitelerden sartli kabul belgesi (dil icin) almam zor olur.Cunku aradan nerdeyse 6 yil gecti.

Dikkate alirlar elbette ama Geothe\'de ki gibi yillarca gecerliligi yoktur..Sartli kabul icin bilemiyorum gerci 6 yil cok eski bir tarih degil,net birsey soyleyemem..

Yani sadece dil kursu kayit+kalacak yer+bloke hesap belgeleri yeterli olurmu?
Universite kabulu olmasa de olurmu?

Olur ,gorusme sirasinda belirtirsin ; kurs sonrasi universite egitimine baslayacagim,2003 yilinda yarim kalan master egitimimi bitirmek istiyorum dersin ancak ; uni kabulun varsa daha rahat olur..

4)Ilk basta 3 aylik kursa yazilsak sonra orada kursu devam ettirebiliriz degil mi?

Evet daha sonra kursunu degistirebilirsin..

Eger bu sorularima cevap verirseniz memnun kalirim.Ben de bu alacagim cevaplara gore yolumu cizecegim.[/quote]