Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

vize basvuru oncesi..

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
eses26

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen eses26 » Prş Kas 29, 2012 2:46 pm

Arkadaslar oncelikle forumu iyice taradim, yine size danismak istediklerim var..

4\'unde vize gorusmem var, eksik evrak da goturmek istemiyorum..

CEVIRILECEK BELGELER:
-CV
-Motivasyon Metubu
-Anne-Baba ikametgah
-Tam vukuatli nufus kayit ornegi (dusunceler kismi doldurulmasi gerekiyormus)
-Ssk hizmet dokumu(calistiysaniz)
-Sabika kaydi ?
-Askerlik Tecil Belgesi ?
-Kendi ikametgahim ?

***Soru isaretliler alinacak mi, cevirtilecek mi forumda bulamadim..

-Kabul belgesi
-Dil kursunun ilk 3 kur ucretinin yatirildigina dair belge
-Saglik sigortasi (daha yaptirmadim)
-3 resim
-Vize Basvuru formlari (daha doldurmadim)

-Lise diplomasi (Uni.tede, uni. basvurularda cevirisi yapilmis hali var)
**Fakat asli gibidir olan fotokopisi yok ne yapmaliyim?(Noter onayli degil, noterin almanca tercumanina cevirisi yapilmis hali)

-Oss sonuc belgesi (Uni.tede, uni. basvurularda cevirisi yapilmis hali var)
**Fakat asli gibidir olan fotokopisi yok ne yapmaliyim?(Noter onayli degil, noterin almanca tercumanina cevirisi yapilmis hali)

-Transkriptler(lise-universite | Ingilizce)

-Universite ve Bolum hakkinda bilgiler
**Cevirisi yaptirilacak mi?

Cok sorular sordum biliyorum, telasim acelem de yok :)

Simdiden tesekkurler, hemen cevaplar alabilirsem ne mutlu bana :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Kas 29, 2012 3:30 pm

Nufus kayit ornegin de (ben kaymakamliktan almistim ) dusunceler kismi zaten dolu oluyor sen urmuyorsun. Soru isartelilerden kendi ikametgahimi goturmustum sadece tercume ettirmemistim.

Lise diplomasinin olmamasi sorun olabilir ki aslinin aynidir diye onaylisi da yok.Bence bunu halletmeye calis. Oss sonuc belgesini ankarada isen bilkennte merez var ordan alabilirsin.Degilsen de internnetten ciktisini alabiliyormussun.

burak85

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen burak85 » Prş Kas 29, 2012 4:23 pm

eren ben ciktisini almaya calisiyorum ama bir turlu bulamadim.. napcaz ki ?

volkan662

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen volkan662 » Prş Kas 29, 2012 4:29 pm

[quote]burak85 tarafindan yazilan metin:

eren ben ciktisini almaya calisiyorum ama bir turlu bulamadim.. napcaz ki ?[/quote]

Merhaba;

Hangi yila ait osym sonuc belgen var ?

burak85

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen burak85 » Prş Kas 29, 2012 4:32 pm

2004

volkan662

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen volkan662 » Prş Kas 29, 2012 4:35 pm

[quote]burak85 tarafindan yazilan metin:

2004[/quote]

Uzerinden cok zaman gectigi icin OSYM sitesinden bulman zor olabilir. Sana en yakin olan OSYM merkez burosuna gitmeni tavsiye ederim. Onlar cikartabiliyorlar kucuk bir mevla karsiligi tahminen 2,5 tl filan

Kullanıcı avatarı
welly275

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen welly275 » Prş Kas 29, 2012 8:41 pm

[quote]eses26 tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar oncelikle forumu iyice taradim, yine size danismak istediklerim var..

4\'unde vize gorusmem var, eksik evrak da goturmek istemiyorum..

CEVIRILECEK BELGELER:
-CV
-Motivasyon Metubu
-Anne-Baba ikametgah
-Tam vukuatli nufus kayit ornegi (dusunceler kismi doldurulmasi gerekiyormus)
-Ssk hizmet dokumu(calistiysaniz)
-Sabika kaydi ?
-Askerlik Tecil Belgesi ?
-Kendi ikametgahim ?

***Soru isaretliler alinacak mi, cevirtilecek mi forumda bulamadim..

-Kabul belgesi
-Dil kursunun ilk 3 kur ucretinin yatirildigina dair belge
-Saglik sigortasi (daha yaptirmadim)
-3 resim
-Vize Basvuru formlari (daha doldurmadim)

-Lise diplomasi (Uni.tede, uni. basvurularda cevirisi yapilmis hali var)

-Oss sonuc belgesi (Uni.tede, uni. basvurularda cevirisi yapilmis hali var)

-Transkriptler(lise-universite | Ingilizce)

-Universite ve Bolum hakkinda bilgiler
**Cevirisi yaptirilacak mi?

Cok sorular sordum biliyorum, telasim acelem de yok :)

Simdiden tesekkurler, hemen cevaplar alabilirsem ne mutlu bana :)[/quote]

-anne-baba ikametgahlarini sormayabilirler ama olur da isterlerse dersen yaninda gotur, sen bilirsin yani.
- ben nufus kayit ornegimi turkce verdim, tercume falan sormadilar. karar sana ait.
- calistiysan ve bu belgeyi sunucaksan tercumesini yaptir derim. mezun oldun 1-2 sene bosluk var arada naptin bu arada derler ve calistiysan da belgesini isterler.
- sabika kaydimi goturmedim ben ve sormadilar bile, ama belli olmaz sorabiliyolar. isterlerse tercumesini de isterler bence.
- tecil belgesini ne goturdum ne sordular :) bunun onlari baglayan bisey oldugunu dusunmuyorum aslinda ama karar senin yine
- kisinin kendi ikametgahini bazen soruyolar bazen sormuyolar. ben goturmedim yanimda ve sormadilar da.
- seyahat saglik sigortasini basvuru tarihinde baslatmana gerek yok, ben basvurudan 1,5 ay sonra mi ne baslattim bisey demediler, 1 ay sonrasina da baslatabilirsin. baslatmama hakkin da var beyanat vermen gerekebilir bu durumda. vizeyi alinca, seyahatten once almanyada oturumu alincaya kadar gecerli sigorta yaptiricam diye bisey yani. ama basvurudan 20-25 gun sonra baslayan sigorta yaptir derim.
- basvuru formuna gitmeden bi goz gezdir. konsoloslukta kapida dahi doldurabilirsin bunu ben oyle yaptim.
- universitede olabilir ama konsoloslukta degil yine de isterler bunu senden. cevirisini de hem de. parantez icinde yazani anlamadim noterin almanca tercumanina cevirisi yapilmis hali demekle noterden onayli suretin tercuman tarafindan tercume edilip arkasina onayli suretin fotokopisinin eklenmis halini diyosan, bence kabul edilir. sonucta tercuman gercegini gormeden muhur vurmaz. ama memura bagli. hersey %100 eksiksiz olsun diyosan okula gidip fotokopisini onayli surettir diye muhurletebilirsin.
- ayni sekilde universite olsa da konsolosluk ister. bunu internetten aliyosun zaten, illaki onay gerek diye tuttururlar mi bilmem. bu konuda bilgim yok.
- ingilizce belgeler icin tercumeye gerek yok.
-universite bolum hakkinda bilgi icin flyer ya da tanitim dokumanini indirip goturebilrisin ki belge olarak yeterli olur. bununla kalma arastirma yap, bolum oncesi ve sonrasinda neler yapabilirsin, sehir hakkinda arastirma yap. universite hakkinda arastirma yap. bunlari belge olarak sunmak sacma zaten, soru sorduklarinda cevap verirsen yeterli olur bence. ben oyle yaptim. dedigim tanitim brosuru ya da flyer ingilizce ya da almanca olur ki bu durumda tercume gerekmez.

bunlar disinda eksik belge cikarsa genelde aliyolar belgelerini, basvurunu bekleme aliyolar. yarin ya da su gun getir gel diyip seni yolluyolar, sonra belgeleri ayarladiktan sonra teslim ediyosun ve basvurun isleme koyuluyo. boyle bi durum da var aklinda olsun.

eksik belge ya da tercume getir durumu memurdan memura degisiyo. belli olmaz yani.

ben hicbir belgenin tercumesini goturmedim. sadece diplomalarda memur biraz laf etti, orda da lisans diplomasi ingilizce oldugundan en azindan bu ingilizceymis deyip kabul etti :) diplomalari da 1 gun sonra goturdum, ilk gun goturmedim yanimda.

senin yazdiklarina ve hazirlanmana bakinca ben nasil vize aldim dedim birden :)

kolay gelsin

eses26

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen eses26 » Prş Kas 29, 2012 10:03 pm

eyvallah cok saol.. zahmet edip uzun uzadiya yazmissin..

Konjuqe

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen Konjuqe » Prş Kas 29, 2012 11:50 pm

Merhaba Arkadaslar Benimde Bir sikintim var. Paderborndan chemie uzerine master kabul aldim Vize icin dil kursu kayit belgesi ve makbuzu gerekli fakat ben bu isi nasil halledebilecegimi bilmiyorum yapan arkadaslar yardimci olabilirlermi?

eses26

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen eses26 » Cum Kas 30, 2012 1:12 am

yani kayit belgesinden kastin nedir.. mesela clausthal\'de kabul mektubunda su kurstan baslayacagi yaziyor.. dil kursuyla ilgili de belli bir kur ucreti sizden talep edilebilir deniyor ve hesap numarasi veriliyor.. yatiriyorsun parayi, atiyorum ahmet su kadar parayi kurs ucreti karsiliginda yatirmistir belgesini mailine gonderiyor..

sen kurs ucretini yatirdin mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen welly275 » Cum Kas 30, 2012 1:35 am

[quote]Konjuqe tarafindan yazilan metin:

Merhaba Arkadaslar Benimde Bir sikintim var. Paderborndan chemie uzerine master kabul aldim Vize icin dil kursu kayit belgesi ve makbuzu gerekli fakat ben bu isi nasil halledebilecegimi bilmiyorum yapan arkadaslar yardimci olabilirlermi?[/quote]

nasil yapicam sorusunu tam anlamadim acikcasi... dil kursuna gidiceksen once sanirim sartli kabul aldin. okulun sitesinde, googleda, forumda..vs her yerde paderborn sehrinde gidebilecegin kurslarin isimlerini bulabilirsin. buralarla mail ile iletisime gecip kayit yaptiricaksin. tanidigin varsa almanyada o sehirde daha hizli ve rahat yaparsin, yoksa da onlarin soyledikleri hesaba para gonderirsin kaydini yaparlar kayit belgesini de istedigin adrese yollarlar.

Konjuqe

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen Konjuqe » Cum Kas 30, 2012 6:51 pm

[quote]eses26 tarafindan yazilan metin:

yani kayit belgesinden kastin nedir.. mesela clausthal\'de kabul mektubunda su kurstan baslayacagi yaziyor.. dil kursuyla ilgili de belli bir kur ucreti sizden talep edilebilir deniyor ve hesap numarasi veriliyor.. yatiriyorsun parayi, atiyorum ahmet su kadar parayi kurs ucreti karsiliginda yatirmistir belgesini mailine gonderiyor..

sen kurs ucretini yatirdin mi?[/quote]
Aynen bu kardesim mail yeterli oluyormu konsolosluk icin ? yada okul postayla belge gonderirlermi ?

eses26

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen eses26 » Cum Kas 30, 2012 10:04 pm

sadece yeterli olmuyor, bazen yatirilan para onemli degil gibi seyler soylenmis.. parayi yatirdiktan sonra sana kurs kayit belgesi de yollamislardir.. onu kursa gondermen lazim..

Konjuqe

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen Konjuqe » Cmt Ara 01, 2012 4:09 am

[quote]libertyofgeist tarafindan yazilan metin:

paderborndan gelen kabulde okul kendi bunyesinde dil kursu actigi icin kayit olacagin esnada parasini yatirip dil kursu ve okul kaydini ayni anda yapiyorsun bildigim kadariyla. bundan dolayi paderborn icin ayrica kurs kabul belgesi gerekmiyor ama daha tecrubeli arkadaslar yardimci olursa iyi olur.[/quote]

Kabul belgesi bana daha ulasmadi ama arkadsimda boyle bir durumdan bahsetmisti. Peki Bu sekilde olursa vize icin sadece kabul belgesini goturmem yeterli olur degilmi?

Konjuqe

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen Konjuqe » Cmt Ara 01, 2012 4:10 pm

tabiki yeterli olur, senin eline gececek kabul belgesi iki beyaz yaprakta almanca fakulten ve dil kursu ayrintilari yazili olan kagit ve pembe bir kagitta da ingilizce olmak uzere 3 sayfalik bir belge gelecek onlarda tum detaylar yazili olacak zaten konsoloslukta da anlasilir sikinti olmaz yani.[/quote]
Aynen bu sekilde kardesim 3 sayfa biri kabul biri dil kursu dsh belgesi digeride ingilizcesi Kardesim cok saol yha yoksa baska kursa kayit yaptiracaktim neredeyse. Bazi arkadslara sordum acil oldugu icin ozelden yazdim bu durumu yani yardim amacli fakat onlar ne yapti uyarmadan bile banladilar. Senin gibileri lazim bu foruma zamaninda bende 7 yil gorev yaptim forumun birinde uydu uzerine bizde az cok biliyoruz. Eyw kardesim

Konjuqe

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen Konjuqe » Çrş Ara 05, 2012 12:30 am

bu arada sen genede kabul belgesinin sag ust kisminda ilgili sahsin mail adresi var kabul numaranla birlikte bir mail at ona dil kursu ile ilgili detaylari ekstra belge gonderecekler mi yoksa o yeter mi diye. kesin olsun, farazi is yapmayalim. (ingilizcen vardir umarim yoksa onada bir sekil yardim ederiz) kolay gele.[/quote]

Ingilizcem yok kardesim malesef :D Bu gun bana duisburgdanda kabul geldi . Neresi daha iyi arastirma yapacagim ayrica bu iki kabul belgesini basvuruda degerlendirsem bir yarari olurmu benim icin vizzede ...

salvador_

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen salvador_ » Çrş Ara 05, 2012 12:30 am

Bende Paderborn\' dan sartli kabul aldim. Kursun basvuru tarihini bekliyordum evrak alip vizeye basvurmak icin. Yalniz durum oyle degilmis. Gonderdikleri belge yeterliymis. Basvurular sahsen yapiliyormus. Ben buyuk ihtimalle kacirdim firsati. BIr hafta icinde vize alip kayit yaptiramam.
Buraya yaziyorum ki Paderborn\' dan sartli kabul alan arkadaslar ayni hataya dusmesinler.

Konjuqe

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen Konjuqe » Çrş Ara 05, 2012 3:03 am

@hayat paderborndan gelen belgede kayit tarihleri detayli olarak yazilidir,
@Konjuqe duisburg iyi bir okuldur fakat bilgisayar bilimleri acisindan paderborn daha iyi ona gore kararini ver, vize ise sadece biri uzerinden basvuru yapabilirsin.[/quote]

Duisburg akrabalarima yakin fakat harc ve kurs olayi cok pahali paderborn harc ve kurs fiyatlari cok iyi o yuzden padeborn diyorum ayrica kimya bolumu olarakta kaliteli bir okul

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Ara 05, 2012 9:01 am

Harc yok diye biliyorum.

murat181818

vize basvuru oncesi..

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Ara 06, 2012 8:40 pm

Duisburg-essn uni kesinikle harc yoktur sadece 256 euro Semester ogrenci karti aliyorsun o karta butun Nordrhein-Westfalen icinde ulasim bedava tren otobusler ( ICE treni haric)
So geht nicht !