Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oss Puaninin Onemi?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Doch

Oss Puaninin Onemi?

Mesaj gönderen Doch » Prş Mar 24, 2011 10:33 pm

Oncelikle merhaba , ben lise sondayim ve malum sinav 3 gun sonra (ygs) ardindan da bi 2 ay sonra lys var.
Simdi bana oss puanin onemsiz oldugunu herhangi istedigim bolumde bir 4 yillik uni kazanmamin yeterli oldugunu soyliyeceksiniz buyuk bir ihtimalle ( her yerde de oyle yaziyor). Ama cok merak ediyorum; ben Berlin\'de(frei yada Humboldt) Uluslararasi iliskiler okumak istiyorum. bunun icin not ortalamam tutuyor gibi gozukuyor ama benim oss puanim da etkilemez mi kabulu ?
mesela dusuk geldi diyelim ama van bilmem ne universitesi uluslararasi iliskiler olunca da universitenin kalitesine bakmaksizin kabul ederler mi acaba?

cunku yazilanlara gore Berlinde ki soyledigim universiteler yogun talep alan universitelermis. Hatta belli bir not ortalamasinin ustunde olmak gerekmis.yani oss puani oenmsiz mi? sadece not ortalamasi mi onemli? yada isimi garantilemek icin yuksek puan almami mi tavsiye edersiniz??

Bir de ozel bir universite kazaninca da kabul edilir miyim ?yada yari burslu tam burslu olarak??

cevaplariniz icin tesekkurler:)

bjk_bjk

Oss Puaninin Onemi?

Mesaj gönderen bjk_bjk » Prş Mar 24, 2011 11:02 pm

Bildigim kadariyla yardimci olayim..

Tabiki yuksek puan alman ne olur ne olmaz senin icin avantajdir.

Herhangi bir unv. kazanman dahilinde kabul belgesi alabilirsin.

Almanyadaki basvurmak istedigin unv. yabanci ogrenci kontenjanindan daha fazla basvuru yogunlu goruluyorsa tabiki dusuk puanli ogrencileri alttan eliyeceklerdir.

Ozel unv. olarak su sekilde bir duruma rastladim, ozel unv. kayit yaptirip ilk 2 senesini okuduktan sonra kabul alan oldu.. Bu durumca bana gore ozel unv. kazanildiginda kabul goruyor..

(*Bildigim kadari ile boyle ama yanlis bildigim kisimlarda olabilir.)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Oss Puaninin Onemi?

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 25, 2011 12:22 am

Universite\'yi kazanman yeterli...Puanlara gelince OSS\'den ziyade transkripteki notlarina bakiyorlar.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

ela07

Oss Puaninin Onemi?

Mesaj gönderen ela07 » Cmt Mar 26, 2011 5:33 pm

su anda oss puaninin lisedeki notlarin kadar etkisi olmasa da etkisi var eskiden almanlar oss olayini bilmiyolarmis ama ben freie uni ye kayida gittigimde yabancilar bolumundeki kadin oss ile alakali birsey sormustu sasirmistim yani onlara da ogretmisiz oss yi;) bir de bir arkadasimin oss de cok yuksek puani olmamasina ragmen freie uni de informatik ten kabul aldi yani oss cok etkilemiyor ama degisir mi onu bilemem sinavin icin basarilar;)
:)