Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Genel Hatlariyla Almanya Vizesi 3

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 18, 2011 8:44 pm

90 günü asan ve dil kursu + egitim icin yapilan vize basvurulari icin gerekli evraklarin listesi:

1- 2 adet vize basvuru formu(IDATA firmasindan randevu alinca yollanan form).
2- Ikematkah yasasinin 54.oturum maddesine uygun imzalanmis dilekce(Vize basvuru formunun son sayfasi).
3- En az bir yil gecerli pasaport
4- 2 adet biyometrik fotograf
5- Motivasyon mektubu(almanca)
6- CV(Almanca veya ingilizce).

Türkiye de daha önceden hic üniversite okumadiysaniz:

7- Lise diplomasi orjinali + Almanca tercümesi
8- ÖSS kazandi belgesi + Almanca tercümesi

Türkiye de bir üniversite okuduysaniz 7 ve 8. maddedeki evraklar disinda:

9- Ingilizce lisans transkript orjinali(Ingilizce yoksa eger, türkce transkript orjinali + almanca tercümesi)
10- Lisans diplomasi orjinali + almanca tercümesi(sayet diplomanizin yarisi türkce, yarisi ingilizce ise tercümeye gerek yok).

11- Bir alman üniversitesinden ön kabul belgesi
12- Almanya dan bir okul veya üniversiteden dil kursu kayit belgesi(Kurs kaydi yaptiginiz kurumun haftada en az 18 saat ders veriyor olmasi gerekiyor).
13- Tam Tekmil Vukuatli Nufus Kayit Ornegi(Almanca tercümesi gerekmiyor).

14- Seyehat saglik sigortasi(Kursa baslayacaginiz aydan itibaren 6 ay gecerli olmak üzere. Butun Schengen ulkelerini kapsayan ve Almanya\'da yaptirilan ogrenci saglik sigortasinasahip olana kadar gecerli olan bir seyahat saglik sigortasinin ibrazi gerekmektedir.Bu seyahat saglik sigortasi en az 30.000 Euro degerindeki hasari karsilayabilecek sekilde olmali).

15- Bloke hesap veya garantör belgesinin orjinali

16- Almanya da yurt veya ev kiraladiysaniz kira sözlesmesi.

17- Varsa almanca kurs katilim belgeleri veya almanca sertifikalar(Goethe, ÖSD, Telc, TestDaF, TestAS veya DSD tavsiye ediliyor).

18- Varsa ingilizce bilginizi gösteren belgeler(IELTS vs gibi).

19- Varsa staj belgeleri ve almanca fotokopileri(belgeler ingilizce ise tercümeye gerek yok).

20- Varsa üzerinize tapu, araba ruhsati vs gibi mülk belgeleri(Almanca tercümeleri gerekmiyor).

21- Evli ögrenciler icin evlilik cüzdani(Almanca tercüme gerekmiyor).

22- Cok fazla etkisi yok ama varsa üniversite hocalarinizdan almanca veya ingilizce referans mektuplari.

23- Sayet son 2 yil icerisinde herhangi bir yerde calistiysaniz maas bordrosu(almanca tercüme gerekmiyor).

Ayrica yukardaki bütün evraklarin 2 ser adet fotokopilerini de götüreceksiniz.

24- 60 Euro vize ücreti.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

melekdayanikli

Mesaj gönderen melekdayanikli » Prş Mar 24, 2011 11:59 pm

merhaba arkadaslar
vize basvuru gununden sonra ortalama kac gunde onaylaniyor

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cum Mar 25, 2011 12:00 am

4-6 hafta gibi bir sure..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Mar 25, 2011 1:20 am

Melek 2 haftada alan da var 3 ayda alan da.Biraz sans meselesi diyelim.Umarim kisa surer

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Cmt Mar 26, 2011 8:19 pm

merhaba arkadaslar

15 gun once Istanbul Almanya Konsoloslugunda gorusmem vardi (dil kursu + Universite) ve bugun pasaportum elimde ve 90 gunluk vize vermisler.Yani bunda bir problem yok mu? daha uzun sure vize vermeleri gerekmiyor mu? bu sadece dil kursu vizesi sanirim.3 ay sonra kurstan sonra TR e donup tekrar vize basvurusu mu yapmam gerekecek ya da Almanyada mi uzatacam nasil olacak?(Almanyada uzatilmanin zor oldugunu okumustum)
bu konuda yardimlariniz ve gorusleriniz icin simdiden tsk ediyorum.

VIZE UZERINDE YAZANLAR

\'\'Art Des Visums(type of visa): C

Anzahl Der Einreisen(number of entries): MULT

Dauer Des Aufenthalts(duration of stay): 90 tage

Anmerkungen(remarks): STUDIENVORBEREITUNG ERWERBSTAETIGK.NUR DEN SEMESTERFERIEN AUFENTHALTSANZEIGE NACH
EINREISE ABH. ESSEN STV\'\'

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Mar 26, 2011 8:43 pm

Hayir,bir problem yok. Vize zaten 3 aylik veriliyor,sonra Almanya\'da oturuma cevriliyor(uzatiliyor). Dil kursu vizesi olup olmadigini bilmiyorum. Ama oyleyse tekrar Turkiye\'ye donmelisiniz. Almanya\'da ogrenci vizesine ceviremezsiniz. Bu arada gozunuz aydin,hayirli olsun..

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Cmt Mar 26, 2011 8:58 pm

[quote]FarukDemir tarafindan yazilan metin:
Hayir,bir problem yok. Vize zaten 3 aylik veriliyor,sonra Almanya\'da oturuma cevriliyor(uzatiliyor). Dil kursu vizesi olup olmadigini bilmiyorum. Ama oyleyse tekrar Turkiye\'ye donmelisiniz. Almanya\'da ogrenci vizesine ceviremezsiniz. Bu arada gozunuz aydin,hayirli olsun..[/quote]

Oncelikle tsk ediyorum tekrar aslinda ilk panik yaptim sonra Gurkan da mesaj atmis senin soyledigini soylemis o da.yani umarim hersey normal seyrinde yuruyordur cunku kisa bir surede vize gelmesi de beni sasirti ve bir problem oldugunu dusundum.

tanzim

Mesaj gönderen tanzim » Cmt Mar 26, 2011 8:58 pm

benim vizemde de universite egitimine dair birsey yazmiyor. ben de supheliyim valla.

"studienvorbereitender sprachkurs an der R.Karls Universitaet Heidelberg erwerbstaetigkeit nicht gestattet"
vize tipi D. boyle yaziyor, bi problem olur mu acaba ? dil kursu gorup dsh\'tan sonra universiteye basvuracagim kabulum yok.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Mar 26, 2011 8:59 pm

Anmerkungen(remarks): STUDIENVORBEREITUNG ERWERBSTAETIGK.NUR DEN SEMESTERFERIEN AUFENTHALTSANZEIGE NACH

Studienvorbereitung 3 ay surmez isa, bunu onlar da biliyorlardir:) vizende hic bir problem yok, senin icin tek sorun oturumunu essenden uzattiracaksin. 15 gunde vizeni aldin hayirli olsun. Almanyadaki egitim hayatinda basarilar dilerim simdiden.

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Cmt Mar 26, 2011 9:07 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Studienvorbereitung 3 ay surmez isa, bunu onlar da biliyorlardir:) vizende hic bir problem yok, senin icin tek sorun oturumunu essenden uzattiracaksin. 15 gunde vizeni aldin hayirli olsun. Almanyadaki egitim hayatinda basarilar dilerim simdiden.[/quote]

vizeyi almamda cook buyuk katkin var Gurkan ben sana cook tsk ediyorum, gercekten cook yardimci oldun..

Neden sorun olacak oturumu Essen den uzatacak olmam bunu anlamadim.

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Cmt Mar 26, 2011 11:17 pm

Vize turu:C oldugu icin nette arastirdigim bir bilgiye gore

\'\'C tipi vizeyi Schengen alani icinde uzatmaniz nerdeyse imkansiz, cok onemli saglik probleminiz vs olmadikca, yasal olarak bu Vizeyi uzatamiyosunuz, ayrica bu vizeyle oturma musadesine de basvuramiyosunuz. Vize uzatmak her ne kadar yasal olarak mumkun gozukmese de polisin takdirinde olan bir durum.\'\'

yani ben Sprachkurs + studium olarak basvuru yaptim C tipi vize gelmesi normal mi sizce? Benimle ayni durumda olan hatta suan Almanyada olan arkadslarimin vize tipi D olmasi bende celiski yaratiyor.

tesekkurler arkadaslar..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Mar 27, 2011 2:43 am

[quote]jesus55 tarafindan yazilan metin:
merhaba arkadaslar

15 gun once Istanbul Almanya Konsoloslugunda gorusmem vardi (dil kursu + Universite) ve bugun pasaportum elimde ve 90 gunluk vize vermisler.Yani bunda bir problem yok mu? daha uzun sure vize vermeleri gerekmiyor mu? bu sadece dil kursu vizesi sanirim.3 ay sonra kurstan sonra TR e donup tekrar vize basvurusu mu yapmam gerekecek ya da Almanyada mi uzatacam nasil olacak?(Almanyada uzatilmanin zor oldugunu okumustum)

VIZE UZERINDE YAZANLAR

EINREISE ABH. ESSEN STV\'\'[/quote]

Selam Jesus..
Bende internette arastirdim ama Almanya C tipi vize icin kesin bir aciklama bulamadim.Hemen herkes turist olarak sormus bu soruyu.Senin durumunda olan birinin sorusuna rastlamadim..

Simdi 3 aylik vize verme daha sonrasi oturum uzatmama gibi bir durum soz konusu olamaz.O konuda icin rahat olsun..
Eger oyle olsa idi "ANMERKUNGEN " kismini yazmazlardi..
Hatta avantajin var calisma iznini direk vermisler somestir aralarinda.Normalde ilk

STUDIENVORBEREITUNG: Universite Ogrenimine Hazirlik
ERWERBSTÄTIG : Calisabilirligin ,sadece somester tatillerinde
AUFENTHALTSANZEIGE NACH
EINREISE ABH. ESSEN STV : 90 gunluk vizen doldugunda uzatmaya gidecegin yer ESSEN AUSLÄNDERBEHORDE yani Essen Yabancilar Dairesi olacak.
Daha sonra nerede oturuyorsan orada ki yabancilar dairesine gidebilirsin.

Ama ben olsam konsoloslugu arar durumunu anlatir ve " C Tipi Vize " nin Almanya\'da sana sorun yaratip yaratmayacagini ogrenirdim.

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Pzr Mar 27, 2011 3:09 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
[quote]jesus55 tarafindan yazilan metin:
merhaba arkadaslar

VIZE UZERINDE YAZANLAR

EINREISE ABH. ESSEN STV\'\'[/quote]

Selam Jesus..
Bende internette arastirdim ama Almanya C tipi vize icin kesin bir aciklama bulamadim.Hemen herkes turist olarak sormus bu soruyu.Senin durumunda olan birinin sorusuna rastlamadim..

Simdi 3 aylik vize verme daha sonrasi oturum uzatmama gibi bir durum soz konusu olamaz.O konuda icin rahat olsun..
Eger oyle olsa idi "ANMERKUNGEN " kismini yazmazlardi..
Hatta avantajin var calisma iznini direk vermisler somestir aralarinda.Normalde ilk

STUDIENVORBEREITUNG: Universite Ogrenimine Hazirlik
ERWERBSTÄTIG : Calisabilirligin ,sadece somester tatillerinde
AUFENTHALTSANZEIGE NACH
EINREISE ABH. ESSEN STV : 90 gunluk vizen doldugunda uzatmaya gidecegin yer ESSEN AUSLÄNDERBEHORDE yani Essen Yabancilar Dairesi olacak.
Daha sonra nerede oturuyorsan orada ki yabancilar dairesine gidebilirsin.

Ama ben olsam konsoloslugu arar durumunu anlatir ve " C Tipi Vize " nin Almanya\'da sana sorun yaratip yaratmayacagini ogrenirdim.[/quote]

Ptesi konsoloslugu arayacam ve bilgi alacam su durumda benim icin kotu bir durum oldugunun kanaatindeyim sirf C tipi vize oldugundan dolayi.umarim farkli bir durum vardir.tsk ediyorum cevabin icin..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Mar 27, 2011 3:21 am

Kotu bir durum degil ,yani mantiken olmamali..

Ogrenci Vizesi almissin orada illa Studium yazmasi sart degil..Benim bir cok D tipi vize alan arkadaslarimda sendeki aciklamalarin aynilari vardi.
Oyle olmasa somestir tatillerinde calisma izni verilmezdi.Yani Almanya\'da oturum alacaginin bir delili bu.

Tek farklilik "C Tipi " olmasi.

Yani benim anladigim kadariyla "C Tipi " vize almakla avantajin var..
Sebep su :
"D Tipi" vize alanlar icin " ANZAHL DER EINREISEN " Seyahat Sayisi sinirli..
Sadece 1 kere Almanya\'ya giris yapabilirsin..Eger 90 gunluk sure icerisinde oturumunu almaz ve Almanya\'dan baska ,(AB ulkeleri dahil)cikarsan tekrar Almanya\'ya giremiyorsun.

Ama "C Tipi " vizede ise bu sure sinirsiz yani multi...90 gunluk sure icerisinde direk olarak Schengen Ulkeleri\'ne dahi seyahat edebilirsin.
Veya direk Almanya\'ya degilde diger Schengen Ulkeleri\'ne ucabilir oradan Almanya\'ya giris yapabilirsin.

Benim cikardigim anlam bu.

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Pzr Mar 27, 2011 1:22 pm

’C’ tipi Schengen vizesi

En fazla 90 gune kadar ikameti mumkun kilmaktadir ve – asagida detaylandirdigimiz bazi sinirlamalar ile tum Schengen Alaninda gecerlidir.

’C’ tipi Schengen vizesinin, ikamete imkân tanidigi 6 ay icinde maksimum 90 gunun tum Schengen alaninda kalis suresi olarak anlasilmalidir. Musaade edilmis gunler her bir giris icin degil, hepsinin toplami olarak addedilmelidir. Schengen vizesi ile 6 ay icinde en fazla uc ay ikamet etmek mumkundur. Sayet Siz son 6 ay icinde herhangi bir Schengen uye devletinde 90 gun ikamet etmis iseniz, bu durumda, ayni 6 ay suresi icinde Schengen vizesi alamazsiniz (baska bir Schengen uye devletinin temsilciliginden de alamazsiniz).

’C’ tipi vizeleri, seyahatin amacina gore, resmi, turistik, ticari, gelir getiren faaliyet surdurulmesi, egitim, tedavi, ziyaret, gonullu faaliyet, arastirma, konferansa katilma, spor veya kulturel etkinlige istirak amaciyla verilen Schengen vizeleri olarak adlandirabiliriz. („Diger amaclar” seyahat amaci olarak isaretlenemez).

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Pzr Mar 27, 2011 1:29 pm

Arkadaslar ben bir problem olmadigini dusunmuyorum.Bu vizenin "D" tipi olmasi gerekirdi.Gecen sene Almanya\'ya sadece uc aylik dil kursu icin geldigimde ben "C" tipi vize almistim ve aciklama kisminda "Sprachkurs" yaziyordu.Her iki vize turunde de coklu seyehat (giris cikis)imkani bulunmakta ayrica.Akil karistiran nokta aciklama kisimlari.Calisma izni,oturum vs ile ilgili aciklamalar var.Benim Schengen vizemde bu tur aciklamalar yoktu kesinlikle.En dogru aciklamayi konsolosluk yapacaktir.Zaman kaybetmeden hemen bilgi almalisin

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Mar 27, 2011 3:32 pm

[quote]MERVE ASCI tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar ben bir problem olmadigini dusunmuyorum.Bu vizenin "D" tipi olmasi gerekirdi.Gecen sene Almanya\'ya sadece uc aylik dil kursu icin geldigimde ben "C" tipi vize almistim ve aciklama kisminda "Sprachkurs" yaziyordu.Her iki vize turunde de coklu seyehat (giris cikis)imkani bulunmakta ayrica.Akil karistiran nokta aciklama kisimlari.Calisma izni,oturum vs ile ilgili aciklamalar var.Benim Schengen vizemde bu tur aciklamalar yoktu kesinlikle.En dogru aciklamayi konsolosluk yapacaktir.Zaman kaybetmeden hemen bilgi almalisin[/quote]

Tesekkurler bilgiler icin..
Aciklama kismi tamamen normal,Jesus35 rumuzlu arkadas ogrenci vizesi almis ama D tipi degilde C tipi..Aslinda avantaji var C tipi almakla ; yukarida da yazdim..Panik yapmasina gerek yok.
Ama %100 emin olmak icin evet konsoloslugu aramasi en iyisi.

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Pzr Mar 27, 2011 7:14 pm

[quote]MERVE ASCI tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar ben bir problem olmadigini dusunmuyorum.Bu vizenin "D" tipi olmasi gerekirdi.Gecen sene Almanya\'ya sadece uc aylik dil kursu icin geldigimde ben "C" tipi vize almistim ve aciklama kisminda "Sprachkurs" yaziyordu.Her iki vize turunde de coklu seyehat (giris cikis)imkani bulunmakta ayrica.Akil karistiran nokta aciklama kisimlari.Calisma izni,oturum vs ile ilgili aciklamalar var.Benim Schengen vizemde bu tur aciklamalar yoktu kesinlikle.En dogru aciklamayi konsolosluk yapacaktir.Zaman kaybetmeden hemen bilgi almalisin[/quote]

bende ayni seklde problem oldugunu dusunuyorum yanlislik yapabilirler diyecem ama oyle bir sey sozkonusu degildir.(D yerine yanlislikla C mi yazmislar) Ayrica vizede sprachkurs veya studium gibi herhangi birsey belirtilmemis ne kadar sprachkurs mus gibi hissedilsede.son olarak benim kurs baslangic tarihim 25 mayis ve vizede 20 mayista ulkeye girebilecegimi belirtmis.(20.05.2011-17.08.2011)Yani sunu anliyorum yalniz dil kursu vizesi olma ihtimali yuksek.Bu insanlar salak mi acaba diye dusunuyorum dil kursu ve sonrasinda uni egitimi icin basvuru yapiyorsun hatta evraklarda eksiklik yok uni kabulu ve 1bucuk sayfalik iyi niyet mektubu ki icinde tum aciklamalar var ne yapmak istedigim falan.Yani panik yapmayayim diyorum ama elde degil panik yapmamak.yarin sabah konsoloslugu arayacam.

tesekkur ediyorum..

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Pzt Mar 28, 2011 5:17 pm

bu sabah konsoloslugu aradim ama cevap alamdim.bende mail attim ve durumu tum ayrintisiyla anlattim.Saat 4 gibi aradilar ve kusura bakmayin bir yanlislik olmus sizin dediginiz gibi D yerine C yazilmis dedi ve konsolosluga gidip duzeltirmem icin bir randevu saati verdi.
yani suan gercekten mutluyum ve huzurluyum rahatladim=)

Ben buradan emegi gecen,yardimci olan olmayan tum arkadslara tekrar tsk ediyorum.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Pzt Mar 28, 2011 5:26 pm

Gozunuz aydin,sevindim (:

Kilitli