Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Genel Hatlariyla Almanya Vizesi 3

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
helios

Mesaj gönderen helios » Prş Ağu 28, 2014 12:53 am

[quote]eliz_celik tarafindan yazilan metin:

Selamlar Arkadaslar

Hamburg-Harburg Teknik Universitesi\'nden kabul aldim. 1 Ekim 2014 tarihine kadar postayla eksik belgeleri ve Immatrikulationsantrag\'i (kayit formu) gondererek kayit yaptiracagim. Immatrikulationsantrag\'da saglik sigorta (Krankenkasse/Krankenversicherung) numarasi istenmekte.
Hem vizeye basvururken hem de okul kaydinda seyahat saglik sigortasini mi,
yoksa TK dan online yaptirabilecegim ogrenci saglik sigortasini mi
ya da SGK\'dan alabilecegim AT-11 belgesini mi kullanacagim?
AT-11 belgesini Alman sigorta sisteminden alacagim muafiyet belgesiyle iliskilendirmeden kayit icin okula sunabilirmiyim?
Forumda okudukca karisti hepsi birbirine. :/ Net bilgiye ihtiyacim var. Tesekkurler.[/quote]

Bununla ilgili eksi sozlukten alinti super bi yazi var cok guldum hem de aciklyici AT-11 durumunu.

"25 yas altinda olan, almanya\'da egitim goren, ailesi turkiye\'de olan ve ssk\'ya bagli olan ogrencilerin aok ve benzeri sigorta parasindan** yirtabilme ihtimalini saglayacak belgedir.
evet, uzun ve karisik bir cumle oldu, ama ihtiyaci olan anlamistir. simdi detaylar...

diyecegim o ki; ogrenci belgesi* ile velin beraber turkiye\'deki bagli olduklari ssk mudurlugune gidiyor, durumu anlatiyor, bu belgeyi almak istedigini soyluyor. gerekli islemleri* tamamlayinca ogrenci belgesinin suresi kadar gecerli olacak at 11 belgesini veriyorlar.
sonra bu belgeyi alip almanya\'daki okula en yakin aok (ya da hali hazirda aok uyesi isen oraya, ya da hangi halta yaptirdi isen sigortani oraya) burosuna goturuyorsun. diyorsunki, "haci abi ben zaten annem babamdan oturu ssk liyim, bizim memleketler aralarinda anlasmislar, gecerliymis, aha da gereken belge." muhtemelen once salaga yatacak, "o ne be, ich habe keine ahnun nein nein nolamaz" tripleri atip standart alman pufurdemesi esliginde ille de para vermen gerektigine dair zirvalayacaktir. pes etmeyeceksin, yilmayacaksin, yirtik olacaksin, bir ustuyle gorusmek istiyorum diyeceksin, surekli warum diyeceksin. eninde sonunda sana okula verebilecegin bir belge verecekler ve boylece 6 kafan rahat olacak.
hatta sonrasinda ayni durumda olup da keriz gibi her ay bu parayi yatiranlara gulecek, giciklik edip anlatmayacaksin belki de. ama unutma, birgun onlar bu gercegi ogrenip uzun sure kufur edebilir.
haydin mach\'s gut "

helios

Mesaj gönderen helios » Prş Ağu 28, 2014 1:03 am

[quote]muratsahin tarafindan yazilan metin:

[quote]pipet tarafindan yazilan metin:

ulusoyun yurtdisi otobusleri var tercih edebilirsin.Benim vizem de D tipi,merak ettigin konu nedir?[/quote]
Pipet merhaba
Ilgin icin cok tesekkurler. D tipi vize sahipleri sadece almanya ya giris yapabiliyorlarmis. Ben karayolu ile seyehqt edecegim icin romanya da problem yasarmiyim diye dusundum ama avrupa birligini 2010 yilinda aldigi karar geregi 3. Ulkelere ait vatandaslar aldiklari vize ile transit gecislerde ve diger schengen ulkelerinde 90 gunden fazla kalmamak sarti ile kalabilirlermis. Bu gun internette buldum bu yasayi.
Ama ilgin icin cok tesekkur ederim :)[/quote]

Sevgili muratsahin benim de vizem D tipi almanyadayken baska ulkelere gezi amacli kara ve hava yoluyla gittim ve hic sikinti yasamadim. Gecislerde de bu nedenle sorun olacagini sanmiyorum ancak benim vizem de "mult" yaziyor. yani almanyaya vize tarihim bitene kadar sayisiz giris-cikis yapabiliyorum. sende de mult yaziyorsa zaten diger baska ulkelere gitme konusunda da orun yasamazsin diye dusunuyorum. umarim yanlis bilgi vermiyorumdur. Benim bildigim kadariyla boyle.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 28, 2014 8:40 am

[quote]D tipi vize sahipleri sadece almanya ya giris yapabiliyorlarmis.[/quote]

vize uzerinde aksi belirtilmedikce, oyle bisey yok.

[quote]avrupa birligini 2010 yilinda aldigi karar geregi 3. Ulkelere ait vatandaslar aldiklari vize ile transit gecislerde ve diger schengen ulkelerinde 90 gunden fazla kalmamak sarti ile kalabilirlermis. [/quote]

sadece D tipi degil, herhangi bi schengen ulkesinden oturumun oldugu takdirde diger schengen ulkelerinde 90 gune kadar kalabilirsin. oturumda giris cikis sayisi diye bisey yok.

D tipi vizeler %99 MULT yani coklu giris cikis seklinde verilir. senin ki de oyledir muhtemelen o yuzden boyleyse sorun yasamadan gelirsin AB ulkelerinden

vize uzerinde aciklamalar kisminda herhangi bi kisitlama konulursa o zaman durum degisir. ama genelde kisitlama olmaz.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 28, 2014 5:25 pm

Selamlar Arkadaslar

Hamburg-Harburg Teknik Universitesi\'nden kabul aldim. 1 Ekim 2014 tarihine kadar postayla eksik belgeleri ve Immatrikulationsantrag\'i (kayit formu) gondererek kayit yaptiracagim. Immatrikulationsantrag\'da saglik sigorta (Krankenkasse/Krankenversicherung) numarasi istenmekte.
Hem vizeye basvururken hem de okul kaydinda seyahat saglik sigortasini mi,
yoksa TK dan online yaptirabilecegim ogrenci saglik sigortasini mi
ya da SGK\'dan alabilecegim AT-11 belgesini mi kullanacagim?
AT-11 belgesini Alman sigorta sisteminden alacagim muafiyet belgesiyle iliskilendirmeden kayit icin okula sunabilirmiyim?
Forumda okudukca karisti hepsi birbirine. :/ Net bilgiye ihtiyacim var. Tesekkurler.[/quote]

Merhaba hangi bolumden kabul aldin ?Saglik sigortasi formaliteyi asmayan bisey.Bende tk dan yaptiracagim , bence direk tk dan hellet sikinti yasamamak icin.

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Cmt Ağu 30, 2014 12:26 am

Hamburg Teknik Unv.Mak.Muh.den kabul aldim. Bu arada vize icin bir aylik seyahat saglik sigortasi yaptirdim. Simdi de AT-11 belgesi alacagim. Ancak Almanya\'ya gittigimde oncelikle TK\'dan sigorta yaptirip AT-11\'i daha sonra mi isleme sokmaliyim? TK\'da islemler ne kadar surer? Cunku iki gun icinde hem sigorta hemde okul kayit islerini bitirmem gerekiyor. Bu islemler ve sureler konusunda bilgisi olan arkadaslar aydinlatabilir mi? Tesekkurler.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Cmt Ağu 30, 2014 3:34 pm

Hamburg Teknik Unv.Mak.Muh.den kabul aldim. Bu arada vize icin bir aylik seyahat saglik sigortasi yaptirdim. Simdi de AT-11 belgesi alacagim. Ancak Almanya\'ya gittigimde oncelikle TK\'dan sigorta yaptirip AT-11\'i daha sonra mi isleme sokmaliyim? TK\'da islemler ne kadar surer? Cunku iki gun icinde hem sigorta hemde okul kayit islerini bitirmem gerekiyor. Bu islemler ve sureler konusunda bilgisi olan arkadaslar aydinlatabilir mi? Tesekkurler.[/quote]

Bu sorunun cevabini ben de merak ediyorum. Belki bilen birileri yazar.

Baska bir yerden de cevap bulursan buraya yazar misin eliz_celik?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Oca 01, 2015 9:29 pm

Hamburg Teknik Unv.Mak.Muh.den kabul aldim. Bu arada vize icin bir aylik seyahat saglik sigortasi yaptirdim. Simdi de AT-11 belgesi alacagim. Ancak Almanya\'ya gittigimde oncelikle TK\'dan sigorta yaptirip AT-11\'i daha sonra mi isleme sokmaliyim? TK\'da islemler ne kadar surer? Cunku iki gun icinde hem sigorta hemde okul kayit islerini bitirmem gerekiyor. Bu islemler ve sureler konusunda bilgisi olan arkadaslar aydinlatabilir mi? Tesekkurler.[/quote]

ben de Logistikten aldim.
Bire bir yapmadim ama yine sitede okuduklarima gore , tk da islemlerini yapcaksin , daha sonra at 11 belgenle tk ya gidip konusacaksin.

nbgauslander1

Mesaj gönderen nbgauslander1 » Sal Oca 27, 2015 10:25 am

Nurnberg Erlangen universitesinin sartli kabul icin dil seviyesi nedir

furkan_55

Mesaj gönderen furkan_55 » Sal Oca 27, 2015 10:58 am

smtsmst

Mesaj gönderen smtsmst » Prş Mar 12, 2015 11:46 am

Arkadaslar selam,

Benim konum hakkinda yardimci olabilirseniz cok sevinirim. 19 subat tarihinde butun evraklarimla birlikte kosolosluktan basvurumu yaptim aradan 10 gun gectikten sonra konsoloslugu aradim ve bir sorun olmadi evraklarimin almanyaya gonderildigi bilgisi almistim. Ancak suan surecle ilgili bir gelisme varmi yokmu bilemiyorum. Acikcasi nasil ogrenecegimide bilemiyorum. Pasaportumu takip edeyim diyorum ancak upa sayfasindan onuda beceremedim bana verilen irsaliyede yer alan takip numarasi ne ise yariyor, nereden nasil takip edecegim, pasaportum suan nerede, onlar ne yapiyorlar... hic bilmiyorum. Konu hakkinda daha once bu sureclerden gecenler yardimci olabilirse sevinirim...

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Sal Oca 26, 2016 11:11 pm

[quote]smtsmst tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar selam,

Benim konum hakkinda yardimci olabilirseniz cok sevinirim. 19 subat tarihinde butun evraklarimla birlikte kosolosluktan basvurumu yaptim aradan 10 gun gectikten sonra konsoloslugu aradim ve bir sorun olmadi evraklarimin almanyaya gonderildigi bilgisi almistim. Ancak suan surecle ilgili bir gelisme varmi yokmu bilemiyorum. Acikcasi nasil ogrenecegimide bilemiyorum. Pasaportumu takip edeyim diyorum ancak upa sayfasindan onuda beceremedim bana verilen irsaliyede yer alan takip numarasi ne ise yariyor, nereden nasil takip edecegim, pasaportum suan nerede, onlar ne yapiyorlar... hic bilmiyorum. Konu hakkinda daha once bu sureclerden gecenler yardimci olabilirse sevinirim...[/quote]

Merhaba,
Hangi yabancilar subesine gittigini biliyorsan orayi arayip bilgi alabilirsin. hepsi verirmi bilgi bilmiyorum ama benim yabancilar subem bilgi vermisti aradigim zaman.
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

muqec

Mesaj gönderen muqec » Çrş Oca 27, 2016 6:29 pm

Merhaba arkadaslar. Benim bir sorum olacak. Bugun konsolosluktan ulusal vize icin randevu aldim. Randevu tarihini 15 subat\'a verdiler. Benim gitmek istedigim tarih ise 1 Mart. Almanya\'ya yuksek lisans icin gidicem. Bolumum Ingilizce oldugu icin dil kursuna gitmeyip direk bolume basliycam. Daha once Erasmus icin Almanya\'ya gitmistim. O zaman ulusal vizem 2 gunde gelmisti. Simdi sorum su, acaba 2 hafta icinde vizeme cevap gelir mi? Bu konuda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim. Sevgiler...

furdun

Mesaj gönderen furdun » Çrş Oca 27, 2016 6:47 pm

4 ay oldu arkadaslar 4 ay dile kolay ama hala pasaportum elime ulasmadi ve ustune ustluk gecen ay almanya yabancilar subesinde evraklarim onaylandi. Izmir Konsoloslugu insani cileden cikartiyor gercekten.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 27, 2016 7:48 pm

konsolosluga gitsen de bisey elde edemezsin.. ingilizce ya da almanca konsolosluktaki vize bolumune mail at. en hizli ve iyi cevabi o sekilde alirsin. eger hala yabancilar subesinden gelen cevabi bekliyoz derlerse iste o zaman baslar asil is. bu durumda yabancilar subesi sana schweigefrist gecti bunun yaninda zaten cevabimizi gonderdik zaten simdiye sonuclanmasi gerekiyodu derse o zaman yabancilar subesine faxla tekrar gonderlemeleri icin ricada buluncaksin.

furdun

Mesaj gönderen furdun » Çrş Oca 27, 2016 8:01 pm

Evraklarim onaylanip gonderildi izmir konsolosluguna ve 1 aydir bekliyorum pasaportu yalniz. Her gun kargo gelcek umuduyla bekliyorum ama nafile.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Oca 28, 2016 3:26 am

oturup beklemeyle cozemezsiniz ya da uzun beklersiniz. bi sekilde iletisim kanallarini zorlayip konsoloslugun hala cevap mi bekledigini ogrenmen lazim. gerekirse konsoloslugun kapisina gidip sor baska secenegin yok. eger hala almanyadan cevap bekliyoruz derlerse isi almanyada baban ya da tanidiklarindan iyi almanca bilen yabancilar subesinden cozecek. konsolosluk kilini kipirdatmaz yani konsolosluktan ogrenecegin tek bisey var

mmtali

Mesaj gönderen mmtali » Prş Şub 11, 2016 10:59 pm

Arkadaslar Benim ikametgahim ankaraya bagli oldugu bir ilde ama ist da yasiyorym artik Istanbul dan basvurssam bir sikinti olur mu ?? farkliseyler dudydum cunku

denizzz

Mesaj gönderen denizzz » Cum Tem 08, 2016 2:20 pm

Arkadaslar bugun idatayi arayip vize randevusu aldim. Telefondaki gorevli seyahat amacini soruna dil kursu e egitim dedim ve dil kursumun suresini sordu 3 ay ancak daha sonra testdaf sinavina girecegim ona gore universite egitim baslayack dedim. Daha sonra bana attigi mailde kategori kisminda egitim yaziyor dil kursa + egitim yazmiyor. Bu bir sikinti yaratir mi acaba bir sorun var mi ?

scol91

Mesaj gönderen scol91 » Cum Tem 08, 2016 2:34 pm

sikinti yok dogru mail atmislar.

Mehmet caner

Mesaj gönderen Mehmet caner » Pzr Tem 10, 2016 2:43 am

Merhaba ikamet yasasinin 55 maddesi gerekli ek evrak ne demek ve nasil bulabilitim yardimci olurmusunuz lutfen

Kilitli