Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
murat60

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen murat60 » Prş Nis 18, 2024 4:10 pm

benim gibi bekleyen varmı 41 f vizesi 13 martta digital iletim oldu vizeden halen cevap yok berlin

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Prş Nis 18, 2024 4:27 pm

murat60 yazdı: Prş Nis 18, 2024 4:10 pm benim gibi bekleyen varmı 41 f vizesi 13 martta digital iletim oldu vizeden halen cevap yok berlin
Merhaba, ben de 41F bekliyorum, hamburg. istanbul gayrettepe'den mi girdiniz? ve ne zamandı başvuru gününüz?

murat60

Mesaj gönderen murat60 » Prş Nis 18, 2024 4:34 pm

evet gayrettepe sonuçlanan birşey yok

murat60

Mesaj gönderen murat60 » Prş Nis 18, 2024 4:35 pm

nazooo yazdı: Prş Nis 18, 2024 4:27 pm Merhaba, ben de 41F bekliyorum, hamburg. istanbul gayrettepe'den mi girdiniz? ve ne zamandı başvuru gününüz?
6 martta görüşme digital iletim 13 martyabancılar dairesinden gelen cevap 10 hafta sürebilir diyor

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Prş Nis 18, 2024 4:54 pm

murat60 yazdı: Prş Nis 18, 2024 4:35 pm 6 martta görüşme digital iletim 13 martyabancılar dairesinden gelen cevap 10 hafta sürebilir diyor
okulunuz ne zaman baslıyor? ben de 14 martta girdim görüşmeye tık yok hala. 10 hafta mı?!

Seroo

Mesaj gönderen Seroo » Prş Nis 18, 2024 5:14 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Ben de 41F için 6 Martta İzmir İdata’ya evrak teslimi yaptım. Geçen hafta BVA, işlemlerimin bittiğini ve son kararın konsolosluk tarafından verileceğini söyledi. Hala bekliyorum. Anladığım kadarıyla Mart ayında 41F vizesine başvurup alan yok henüz. Umarım süreç, istediğiniz şekilde olumlu sonuçlanır.

bahar031096

Mesaj gönderen bahar031096 » Prş Nis 18, 2024 6:06 pm

merhaba arkadaşlar bugün işlemleriniz tamamlandı maili aldım. Eşinizle beraber mi giriş yapmak isterseninz sizin pasaportunuz gelsin mi gibi bir şey yazıyordu. Onay alındı yazıyor. vizem onaylanmış. Eşimi beklemek istediğimi söyledim. Bekleyen herkes için sabır diliyorum. 41F berlin Eşli vize

Feramis2001

Mesaj gönderen Feramis2001 » Prş Nis 18, 2024 7:11 pm

Bugün ekçilikle konuştum ve tekrar bir yazışma olduğunu ve tekrar yabancılar dairesinden mail beklediklerini söyledi :) o kadar uzadı ki , artık içimde kötü bir his var

exelans

Mesaj gönderen exelans » Prş Nis 18, 2024 7:37 pm

iData Ankara 41F

Başvuru: 21.01.2024
Randevu atama: 07.02.2024
Randevu tarihi: 21.02.2024
Dijital İletim : 08.03.2024
Kargo: 16.04.2024
Vize: 18.04.2024

Tarihleri herkes yazmış bende yazayım ama kıyas yaparak bir sonuç çıkarmak çok isabetli olmaz araya tatiller girdi ve herkesin durumu (yabancılar dairesindeki yoğunluk vs.) çok farklı

çok sık tekrar edilen sorular:

Dijital iletim için "visa@bva.bund.de" e mail atmanız yeterli

Soru cevap kısmında ulusal vize için 8-10 hafta sürebilir beklemeden iletişime geçmeyin yazıyor konsolosluğun resmi sitesinde

41f en az 4 hafta diye yazıyor bir de bilgi notunda (Almanca bölümünde "mindestens = en az" )

yanii 4 ila 10 hafta sürebiliyor (eksik evrak yok ise) daha uzun sürüyorsa iletişime geçip bilgi alınılabilir (çıkan olursa), bekleyip tahmin etmekten başka alternatif olmuyor

Konsolosluklara yardım eden bir kurum evrak talep edebilir (visa-processing@zentrale.auswaertiges-amt.de) evrağı yollamak için iki şık sunuyor, onay maili gelmedi ama ulaşmış

trukun

Mesaj gönderen trukun » Prş Nis 18, 2024 7:48 pm

Merhaba,

Geçen gün konsolosluk mail attı bana işlemlerimin tamamlandığını ancak eşimin işlemlerinin devam ettiğini söylediler. Bunun üzerine vizenizi istiyor musunuz diye sordular. Daha sonra ausländerbehördeye mail attım eşimin durumu için bana bir kaç soru sordular bunun üzerine mailleştik bana aşağıdaki maili attılar. BVA fiziksel iletimin eşim için 26 martte yapıldığını söylüyor. Yabancılar polisi ise eşinizin ki elimize ulaşmadı diyor. Bu arada benim garantörüm var ancak sperrkontodan bahsetmiş. Ben anlamadım açıkcası acaba yanlış mı çeviyorum yazanı? Açıkcası belki sizlere bir anlam ifade eder diye burada paylaşıyorum eğer bir fikriniz varsa benimle paylaşır mısınız?

"können Sie mir weitere Unterlagen zum Lebensunterhalt zukommen lassen? Mir liegt die Mitteilung vor, dass Sie im Besitz eines Sperrkontos sind.

Leider liegen mir der Formblattantrag Ihres Mannes noch nicht vor."
Osnabrück University - Cognitive Science Master
İstanbul 41F
Başvuru Tarihi: 02.01.2024
Randevu Atanma Tarihi: 17.01.2024
Görüşme Tarihi: 22.02.2024
Dijital iletim: 14.03.2024
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: -
Eşin Vize Geliş Tarihi: -

exelans

Mesaj gönderen exelans » Prş Nis 18, 2024 8:00 pm

trukun yazdı: Prş Nis 18, 2024 7:48 pm Merhaba,

Geçen gün konsolosluk mail attı bana işlemlerimin tamamlandığını ancak eşimin işlemlerinin devam ettiğini söylediler. Bunun üzerine vizenizi istiyor musunuz diye sordular. Daha sonra ausländerbehördeye mail attım eşimin durumu için bana bir kaç soru sordular bunun üzerine mailleştik bana aşağıdaki maili attılar. BVA fiziksel iletimin eşim için 26 martte yapıldığını söylüyor. Yabancılar polisi ise eşinizin ki elimize ulaşmadı diyor. Bu arada benim garantörüm var ancak sperrkontodan bahsetmiş. Ben anlamadım açıkcası acaba yanlış mı çeviyorum yazanı? Açıkcası belki sizlere bir anlam ifade eder diye burada paylaşıyorum eğer bir fikriniz varsa benimle paylaşır mısınız?

"können Sie mir weitere Unterlagen zum Lebensunterhalt zukommen lassen? Mir liegt die Mitteilung vor, dass Sie im Besitz eines Sperrkontos sind.

Leider liegen mir der Formblattantrag Ihres Mannes noch nicht vor."
bize bloke hesabınız olduğu belirtildi diye yazmış o yüzden de belgesini istiyordur

Ulass

Mesaj gönderen Ulass » Cum Nis 19, 2024 1:57 pm

TurkerC yazdı: Çrş Nis 17, 2024 7:57 pm Teşekkür ederim, size de aynı şekilde.
Dijital ve fiziksel iletiminiz ne zaman olmuştu? Teşekkürler

bahar031096

Mesaj gönderen bahar031096 » Cum Nis 19, 2024 5:58 pm

guleripek yazdı: Sal Mar 26, 2024 5:47 pm Merhaba,

41F Eşli - İstanbul Gayrettepe idata vize merkezine 31 Ocak 2024 tarihinde evrak teslimi yaptık. 20 Şubat'ta eksik evrak maili geldi 19 Mart'a kadar tamamlamızı istediler. Bloke hesabımızın miktarını yükselttik ve 28 Şubat'ta geri mail yolladık istenilen belge ile.

Okul çoktan başladı ve hala vizemiz gelmedi. Bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım? Mail atacağım bir yer var mıdır?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Selam varmı bir gelişme geldi mi vizeleriniz

alexaa

Mesaj gönderen alexaa » Cum Nis 19, 2024 7:29 pm

Merhaba herkese.
Bugün 39F için Ankara Konsolosluğu'nda randevum vardı. Deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Ben randevu saatimden yaklaşık 1.5 saat önce konsolosluktaydım, minik bir form ve kargo kağıdını doldurduktan sonra hemen içeri aldılar fakat orada epey bekledim. Evrakları düzenleyen kişi sizden 30 TL alıyor, onnun dışında türk lirası alınmadı benden. Bu arada ben babamla gittiğim için içeriye yalnızca cüzdan ve evraklarımla girdim. Onları girişte güvenlikler kontrol etti detaylıca. Ayrıca emanetlerinizi koyabileceğiniz dolaplar da var.
Evraklar düzenlendikten sonra sıra fişi alıp beklemeye başladım. Sıram geldiğimde önce belgelerimi aldı hanımefendi ve ardından parmak izim alındı. Ben İngilizce bir lisans bölümünden direkt kabul almıştım,IELTS belgem var. Kabul belgesine bakıp bölüm adını teyit etti ve eğitim dilini sordu. Ben mayıs ayında başka bir okula daha başvuracağım, bu konuyu önceden konsolosluğa mail atıp danışmıştım ve eksik evrak şeklinde ilerleyebileceğimi söylemişlerdi. Bu maillerin çıktısı da yanımdaydı ama hanımefendiye anlatmam yetti, sisteme not düştü ve diğer okuldan kabul belgem geldiğinde mail yoluyla iletmemi söyledi.
Sözlü bir mülakatım olmadı, bana 6-7 sorudan oluşan bir kağıt verdi ve İngilizce doldurmamı söyledi. Sorulara zaten çalışmıştım ama İngilizce olunca kolayca cevapladım. Hatırladığım kadarıyla soruları da yazıyorum:
-Was ist Ihr Sprachniveau? Welches Sprachniveau haben Sie auf Deutsch und English? Wo haben Sie gelernt? Wie lande schon lernen Sie Deutsch? (What is your language level? What language level do you have in German and English? Where did you learn? How did you end up learning German?)
-An welcher Universität in Deutschland planen Sie zu studieren? (Which university in Germany do you plan to study at?)
(Bu soruya iki okulun da bilgilerini yazmamı söyledi)
-Why did you choose this subject? gibi bir soru da vardı, iki bölüm için de açıkladım.
-Könnten Sie uns kurz etwas über Ihr Bildungsleben erzählen? (Could you briefly tell us about your educational life?)
-Was haben Sie nach dem Abitur gemacht? (What did you do after high school?)
-Wie Werden Sie dort Ihren Unterhalt bezahlen oder finanzieren? (How will you pay or finance your maintenance there?)
-Waren Sie schon einmal in Deutschland? Haben Sie dort Verwandte?(Have you ever been to Germany? Do you have relatives there?)
Hatırladığım kadarıyla sorular bu kadardı. Almanya'daki kuzenim bana sponsor olacak fakat belge henüz çıkmadı, bunu da sisteme not etti kadın.
Almanca seviyemi sadece CV'me A1 olarak yazmıştım, bir belgem yok. Kadın da bana hiç sormadı Almanca bilgime dair bir şey. En çok streslendiğim konu buydu.
Sözlü hiçbir soru sorulmadı bunlar dışında. Hep gördüğüm "Neden Almanya?" ve "Bölüm derslerinden sayar mısın?" soruları da yoktu.
Bozuk bulamadığım için ödemeyi 100 euro şeklinde yaptım, para üstünü verdi.
Sadece güvenlik çok gergindi, onun dışında her şey çok sakin ve kolay geçti. Şimdilik diğer okuldan gelecek olan kabul belgesini ve garantör belgesini bekleyeceğim. Yani evraklarım henüz işleme alınmadı.
Sorunuz olursa sorabilirsiniz.
iData Başvuru: 27.01.2024
Tarih Atama:05.04.2024
Görüşme:19.04.2024

reddawn

Mesaj gönderen reddawn » Cum Nis 19, 2024 7:51 pm

Merhaba,
Ben de 41F için başvuru yapmıştım. Belgelerimi de 08.02.2024'de teslim ettim. BVA işlemlerin tamalandığını bundan sonraki kararın konsoloslukta olduğunu söyledi. Okulum başlamasına rağmen henüz bir gelişme olmadı. Benim gibi bir durum yaşayan oldu mu ? Süre geçtiği için konsolosluk ile iletişime geçebilmem mümkün müdür ?

Glücklich

Mesaj gönderen Glücklich » Cum Nis 19, 2024 10:13 pm

Merhabalar,
Vize almış birisi olarak size bazı detayları yazmak istiyorum.
1. Kesinlikle evrakları onların istediği listeye göre hazırlayın, ekstra kiralık ev falan tutmayın çünkü vize uzun sürede çıkarsa boşuna paranız gider. Ben bu hatayı yaptım siz kesinlikle yapmayın. Onlar zaten lazımsa ister. Eksik evrak olarak dönerler.
2. Öğrenci vize süresi 3 hafta 2 gündür, bu süre geçtikten sonra artık sizin vize konsolosluğa kalmış demek. Gecikme varsa, konsolosluğa giderek dilekçe verebilirsiniz, sessizlik süresinin dolduğunu ve okulunuzun başladığını bundan dolayı vize vermelerini arz edebilirsiniz. Zaten dilekçeler ciddiye alınıyor ve kesinlikle sizi arayıp iletişime geçecekler. Ama sessizlik süresi dijital iletim günden sayılıyor. İlk işiniz dijital iletim gününü öğrenmek olmalı.
3. Vizeniz devam ederken eğer pasaporta ihtiyacınız var ise aynı şekilde dilekçe yazarak gidip alabilirsiniz ama vize süresini pasaportu iade ettiğiniz günden sayacaklar. Ne kadar etkilemefiğini söyleseler de.
4. Eşini, çocuklarını veya ikisini de götürmek isteyenlere bilin ki aile birleşimi uzun sürüyor, çok nadir mesela Berlin gibi şehirdekiler beraber işleme alabiliyorlar ama başka eyalet ve şehirdekiler aile birleşimi dosyasına faklı işlem olarak bakıyorlar, bundan dolayı beraber gelmesini beklemeyin bu çok nadir bir mucize gibi bişey. Eğer hızlandırmak istiyorsanız kendi vizeniz aldıktan sonra Almanyaya gidip Anmeldung yapıp ev ayarlayıp öyle Ausländerbehörde ye giderek yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Başka türlü Türkiyeden bu süreç hızlanmaz, çünkü konsolosluk aile birleşimi vizesini gözmenlik bürosu onayı olmadan basamıyorlar. Buradaki konsolosluğa ulaşmaya çalışmak sadece zaman kaybı.
5. Aile birleşimi için başvuracak olanlar bloke hesaba onların istediği rakamı yatırın, fintiba bu konuda çok kötü tavsiye etmiyorum, belki expatrio izin veriyordur, fintiba konsolosluktan yazı lazım diye tutturmuştu, boşuna süreci uzattı. Ayrıca, bloke hesaba en ucuz para yatırma yöntemi western union, euro şekilde gönderim hemen yatıyor ve bir sürü hem kur farkından hem işlem ücretinden karlı çıkarsınız.
6. Motivasyon yazısı çok önemli, hem kendiniz için, hemde aile için ise her ferdin muhakkak motivasyon yazısı ekleyin ve her evraktan ekleyin, çünkü her birey için ayrı işlem ve dosya açılıyor, farklı farklı memura denk geliyor. Yani ayrı ayrı başvuru olarak bakmalısınız. Kira sözleşmesini siz oraya önden gidip öyle yapın, yada onlar isteyene kadar bekleyin. Çünkü okulu 1 semester erteleyebilirsinşz ama kirayı ödemek zorundasınız bu da boşuna para ve aşırı stress.
7. Idata üzerinden başvuruyor iseniz bilin ki oradakiler konsolosluk değil sadece aracı kurum ve siz eklemek istediğiniz evrakları ekleyin, almak istemiyorsa da emin şekilde eklemek istediğinizi belirtin.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cum Nis 19, 2024 10:34 pm

Elinize sağlık, güzel detayları yazmışsınız. Ben de 4. maddeye ekleme yapayım.

4-Kendi vizenizi aldıktan sonra gidip ev tutmak süreci her zaman hızlandırmayabiliyor, zira ben 7. ayın kirasını vereceğim haftaya ve eşimin vizesi hala sonuçlanmadı :D . Ben de böyle düşünüp gittim ama keşke bekleseymişim. Maddi manevi çok yük oldu. Tabi bir de bazı durumlarda kira kontratı atın deyip size 4 hafta süre verebiliyorlar, 4 haftada da ev tutmak kolay değil.

Bir de Auslanderbehörde'ler her zaman sorularınıza cevap veren kurumlar değiller. Gideceğiniz şehirdeki Auslanderbehörde'yi gitmeden araştırabilirsiniz. Bazılarıyla iletişim buradaki konsolosluklardan daha kötü.
Glücklich yazdı: Cum Nis 19, 2024 10:13 pm Merhabalar,
1. Kesinlikle evrakları onların istediği listeye göre hazırlayın, ekstra kiralık ev falan tutmayın çünkü vize uzun sürede çıkarsa boşuna paranız gider. Ben bu hatayı yaptım siz kesinlikle yapmayın. Onlar zaten lazımsa ister. Eksik evrak olarak dönerler.
2. Öğrenci vize süresi 3 hafta 2 gündür, bu süre geçtikten sonra artık sizin vize konsolosluğa kalmış demek. Gecikme varsa, konsolosluğa giderek dilekçe verebilirsiniz, sessizlik süresinin dolduğunu ve okulunuzun başladığını bundan dolayı vize vermelerini arz edebilirsiniz. Zaten dilekçeler ciddiye alınıyor ve kesinlikle sizi arayıp iletişime geçecekler. Ama sessizlik süresi dijital iletim günden sayılıyor. İlk işiniz dijital iletim gününü öğrenmek olmalı.
3. Vizeniz devam ederken eğer pasaporta ihtiyacınız var ise aynı şekilde dilekçe yazarak gidip alabilirsiniz ama vize süresini pasaportu iade ettiğiniz günden sayacaklar. Ne kadar etkilemefiğini söyleseler de.
4. Eşini, çocuklarını veya ikisini de götürmek isteyenlere bilin ki aile birleşimi uzun sürüyor, çok nadir mesela Berlin gibi şehirdekiler beraber işleme alabiliyorlar ama başka eyalet ve şehirdekiler aile birleşimi dosyasına faklı işlem olarak bakıyorlar, bundan dolayı beraber gelmesini beklemeyin bu çok nadir bir mucize gibi bişey. Eğer hızlandırmak istiyorsanız kendi vizeniz aldıktan sonra Almanyaya gidip Anmeldung yapıp ev ayarlayıp öyle Ausländerbehörde ye giderek yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Başka türlü Türkiyeden bu süreç hızlanmaz, çünkü konsolosluk aile birleşimi vizesini gözmenlik bürosu onayı olmadan basamıyorlar. Buradaki konsolosluğa ulaşmaya çalışmak sadece zaman kaybı.
5. Aile birleşimi için başvuracak olanlar bloke hesaba onların istediği rakamı yatırın, fintiba bu konuda çok kötü tavsiye etmiyorum, belki expatrio izin veriyordur, fintiba konsolosluktan yazı lazım diye tutturmuştu, boşuna süreci uzattı. Ayrıca, bloke hesaba en ucuz para yatırma yöntemi western union, euro şekilde gönderim hemen yatıyor ve bir sürü hem kur farkından hem işlem ücretinden karlı çıkarsınız.
6. Motivasyon yazısı çok önemli, hem kendiniz için, hemde aile için ise her ferdin muhakkak motivasyon yazısı ekleyin ve her evraktan ekleyin, çünkü her birey için ayrı işlem ve dosya açılıyor, farklı farklı memura denk geliyor. Yani ayrı ayrı başvuru olarak bakmalısınız. Kira sözleşmesini siz oraya önden gidip öyle yapın, yada onlar isteyene kadar bekleyin. Çünkü okulu 1 semester erteleyebilirsinşz ama kirayı ödemek zorundasınız bu da boşuna para ve aşırı stress.
7. Idata üzerinden başvuruyor iseniz bilin ki oradakiler konsolosluk değil sadece aracı kurum ve siz eklemek istediğiniz evrakları ekleyin, almak istemiyorsa da emin şekilde eklemek istediğinizi belirtin.
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

elitsa

Mesaj gönderen elitsa » Cum Nis 19, 2024 11:54 pm

Glücklich yazdı: Cum Nis 19, 2024 10:13 pm Merhabalar,
Merhaba bir şeyi anlayamadım o yüzden sormak istiyorum. 6 haftayı geçti benim dijital iletimimin üstünden fakat yabancılar ofisi hala karar vermemis. ben konsolosluga dilekce versem bu etkili olur mu?
36F İstanbul
Randevu Tarihi: 06.03.2024
Dijital İletim: 06.03.2024
Fiziksel İletim: 19.03.2024
Vize geliş: umarım en kısa zamanda

fevzi

Mesaj gönderen fevzi » Cmt Nis 20, 2024 12:20 am

elitsa yazdı: Cum Nis 19, 2024 11:54 pm Merhaba bir şeyi anlayamadım o yüzden sormak istiyorum. 6 haftayı geçti benim dijital iletimimin üstünden fakat yabancılar ofisi hala karar vermemis. ben konsolosluga dilekce versem bu etkili olur mu?
Yabancılar ofisi karar vermemişten kastınız nedir acaba? Bildiğim kadarıyla yabancılar ofisi herhangi bir bildiri ile sessizlik süresini bozmadı ise durum artık son aşama olarak konsolosluğa kalmış oluyor ve yabancılar ofisi bir karar vermiyor.

elitsa

Mesaj gönderen elitsa » Cmt Nis 20, 2024 12:21 am

fevzi yazdı: Cmt Nis 20, 2024 12:20 am Yabancılar ofisi karar vermemişten kastınız nedir acaba? Bildiğim kadarıyla yabancılar ofisi herhangi bir bildiri ile sessizlik süresini bozmadı ise durum artık son aşama olarak konsolosluğa kalmış oluyor ve yabancılar ofisi bir karar vermiyor.
Guten Tag,

die Visa-Anfrage wurde von der Botschaft/Konsulat am 06.03.2024 im System gesendet.
Die Stadt Stuttgart ist die zuständige Ausländerbehörde.

Die Papierdokumente wurden am 19.03.2024 an die Ausländerbehörde weitergeleitet.

Dort wird der Antrag bearbeitet. Bislang keine Entscheidung.

Bei Rückfragen wenden Sie sich bitte an die Ausländerbehörde.

böyle bir mail aldım
36F İstanbul
Randevu Tarihi: 06.03.2024
Dijital İletim: 06.03.2024
Fiziksel İletim: 19.03.2024
Vize geliş: umarım en kısa zamanda