Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da kultur soku

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 9:19 pm

acaba kendini daha once bu kadar kotu hisseden oldumu

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 9:56 pm

hepiniz iyi dilekleriniz icin sagolun bu durumdan kacip turkiyeye donmek acizlik olarak geliyor, oysa gelirken ne umutlarla gelmistim, bu durumla mucadele etmeye kararliyim ne kadar dayanilmaz olursa olsun, savasacagim

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ara 30, 2010 10:37 pm

oralara gelmek icin ne kadar caba harcadigini dusun hmmm evet basaramadim deyip gelmek bence korkaklik olur.belkide hayatinin donum noktasindasin :)umarim ilerde bugunu hatirlayip iyiki donmemisim dersin:)

ywzslm

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen ywzslm » Cum Ara 31, 2010 12:08 am

Gummersbah taraflarina yolunuz duserse beklerim

technonur

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen technonur » Cum Ara 31, 2010 2:18 am

valla kardes sendeki durum baya bi agir sanirim psikolojin bozulmus neredeyse ben geldigimde hic bu kadar fazla sorun yasamadim arada bi arkadaslarim ailem vs aklima geliyordu tabiki ama sonra gecmisi birakip gelecegi dusunuyordum kendime geliyodum artik oyle bi sorunum da yok cat pat ingilizcen varsa arkadas bulmaya bak ben geldikten 2 gun sonra arkadas bulmustum cok faydasi oluyo baska ulkelerdeki kulturlerden egitim sisteminden fln konustukca ii oluyor mesela nepalli bi arkadas oradaki tarih sisteminden bahsetmisti cok acayibime gelmisti :)

alp22

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen alp22 » Cum Ara 31, 2010 3:59 am

valla cekip gitme konusunu herkes dusunur ,ben de dusundum ama oyle uyum sorunundan degil.ekonomik nedenlerden.yoksa uyum saglamicak birse yok.yani neyine uyum saglanmasin ki.insanlari bizim insanimizdan kibar,sehirlesme ,alt yapi,ulasim gibi konular bizden iyi.egitim kalitesi bize on basar dieyim oyle anlayin.ben marmara hukuktan mezunum.guya turkiyenin en iyi hukuk fakultelerinden biri.ben egitim on basar diyorsam,anadoluda uni okumuslar karsilastirsin.zaten kurstaysaniz herkes yabanci.cekingenlik olur.ama abartmayin.yani bi havasi bizim ulkenin havasindan kotu,geriye ne dusunseniz bizden ii.kizlari guzel,egitim guzel,eglencesi guzel.bizim fakultenin yemekhanesini kantinini buranin cafesile,mensasiyla karsilastiriyorum,ameleymisiz baya.tabakta yemek yemedim ben bizim fakultede.ole tabletler oluyor mahkum gibi,bi tarafina corba bi tarafina tatli koyarlar.sonra corba tasar.mercimek corbali tatli yersiniz.bunu haydarpasa kampusunde yasarsiniz ama burda yasamazsiniz:)
bahcede eli sopali birbirini kovalayan ogrenciler gormezsiniz.herkes isine bakar.persembeden cuma cumartesi yapacaklari partiyi konusurlarken,biz bos seylerle memleket kurtardigimizi saniyoruz.
ha tabii ki turkleri sevmeyen almanlar var.ogretmenler arasinda da oluyor.ama hak veriyorum.ben bile burdaki gurbetci turklerden nefret ediyorum.almanlar ii sabrediyor.nefret duymalari da dogal.kizmalari da.
o yuzden sakin ama sakin geri doncem,yok psikolojim bozuldu gibi seyler dusunmeyin.ben istanbuldan geldim heidelberge.cennet gibi geldi.ben istanbulda otobuste hic koltuga oturamazdim:)hic bos olmazdi.bos oldugunda da zaten kaldirirlar die oturmazdim.icimde kalmisti otobuste sehir icinde oturup seyahat etmek:)
ben adim basi dadasan kavga eden birbirini tersleyen insanlari normal karsilardim.hatta son zamanlarda yolcuya dayak atan otobus soforlerine bile alismistim.burda insanlar ne kibar,ne nezaketlimis ya:)bizim tinercilerin alman versiyonu penalar var,once bunlar da tinerciler gibi saldirir die korkuyordum.adamlar benden kulturlu cikti arkadas.kutuphaneye gelip kitap okuyan ,gazete okuyan pena gordum.hos oturdugu siradaki tum ogrenciler kokudan kacmak zorunda kaliyor ama oyle yani.
yani kisacasi iidir arkadaslar.ekonomik durumunuz varsa,biraz da realistseniz,turkiyede biyoloji kazandim ,almanyda tip okucam gibi maceralara atlamassaniz kralsiniz.
benm gordugum tek sorun ekonomik sorun.daha dogrusu benm en cok izdirap cektigim sorun.
kalin saglicakla.stres yapmayin rahat olun

ywzslm

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen ywzslm » Cum Ara 31, 2010 5:01 am

[quote]alp22 tarafindan yazilan metin:
valla cekip gitme konusunu herkes dusunur ,ben de dusundum ama oyle uyum sorunundan degil.ekonomik nedenlerden.yoksa uyum saglamicak birse yok.yani neyine uyum saglanmasin ki.insanlari bizim insanimizdan kibar,sehirlesme ,alt yapi,ulasim gibi konular bizden iyi.egitim kalitesi bize on basar dieyim oyle anlayin.ben marmara hukuktan mezunum.guya turkiyenin en iyi hukuk fakultelerinden biri.ben egitim on basar diyorsam,anadoluda uni okumuslar karsilastirsin.zaten kurstaysaniz herkes yabanci.cekingenlik olur.ama abartmayin.yani bi havasi bizim ulkenin havasindan kotu,geriye ne dusunseniz bizden ii.kizlari guzel,egitim guzel,eglencesi guzel.bizim fakultenin yemekhanesini kantinini buranin cafesile,mensasiyla karsilastiriyorum,ameleymisiz baya.tabakta yemek yemedim ben bizim fakultede.ole tabletler oluyor mahkum gibi,bi tarafina corba bi tarafina tatli koyarlar.sonra corba tasar.mercimek corbali tatli yersiniz.bunu haydarpasa kampusunde yasarsiniz ama burda yasamazsiniz:)
bahcede eli sopali birbirini kovalayan ogrenciler gormezsiniz.herkes isine bakar.persembeden cuma cumartesi yapacaklari partiyi konusurlarken,biz bos seylerle memleket kurtardigimizi saniyoruz.
ha tabii ki turkleri sevmeyen almanlar var.ogretmenler arasinda da oluyor.ama hak veriyorum.ben bile burdaki gurbetci turklerden nefret ediyorum.almanlar ii sabrediyor.nefret duymalari da dogal.kizmalari da.
o yuzden sakin ama sakin geri doncem,yok psikolojim bozuldu gibi seyler dusunmeyin.ben istanbuldan geldim heidelberge.cennet gibi geldi.ben istanbulda otobuste hic koltuga oturamazdim:)hic bos olmazdi.bos oldugunda da zaten kaldirirlar die oturmazdim.icimde kalmisti otobuste sehir icinde oturup seyahat etmek:)
ben adim basi dadasan kavga eden birbirini tersleyen insanlari normal karsilardim.hatta son zamanlarda yolcuya dayak atan otobus soforlerine bile alismistim.burda insanlar ne kibar,ne nezaketlimis ya:)bizim tinercilerin alman versiyonu penalar var,once bunlar da tinerciler gibi saldirir die korkuyordum.adamlar benden kulturlu cikti arkadas.kutuphaneye gelip kitap okuyan ,gazete okuyan pena gordum.hos oturdugu siradaki tum ogrenciler kokudan kacmak zorunda kaliyor ama oyle yani.
yani kisacasi iidir arkadaslar.ekonomik durumunuz varsa,biraz da realistseniz,turkiyede biyoloji kazandim ,almanyda tip okucam gibi maceralara atlamassaniz kralsiniz.
benm gordugum tek sorun ekonomik sorun.daha dogrusu benm en cok izdirap cektigim sorun.
kalin saglicakla.stres yapmayin rahat olun[/quote]

agzina saglik aynen katiliyorum

gorkemd

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen gorkemd » Cum Ara 31, 2010 4:45 pm

3 aydir almanya\'dayim Koln\'de, her seye alistim da su lanet kapali hava beni deli ediyor arkadas ya, dun gunler sonra bi gunes acti da gozlerim kamasti.

Gurhan

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Gurhan » Cum Ara 31, 2010 9:26 pm

@alp
yazdigin hepsine katiliyorum yani ekonomik sorun dusunduruyor daha cok babam sagolsun ne zaman para yolla desem bi turlu ulastiriyor ama onun cektigi sIkintilari dusundukce 10kat ben sIkinti cekiyorum millet gelmek icin ne yapiyor buralara bizse begenmiyoruz sahsen ben trye gidip geldim gecenlerde imkani yok basarmadan donmek istemiyorum hatta donmekte istemiyorum artik burda yasarim tatillerdede giderim dusuncesi olustu bende yani yazilarimi okuyan varsa bilir son 1 aya kadar kafayi yicek derecedeydim calismiyordum sonrada ben ogrenemiyorum triplerine giriyorumdum calismassan tabi olmaz yilbasindan sonra ins bu onyargimida kirip mayis gibi sinavi verme planim var :)

sancar emin ol alisacaksin takma kafana.

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Cmt Oca 01, 2011 12:54 pm

ins kardesim, yardimci olmaya calisitiginiz icin hepinize cok tesekkur ederim

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Cmt Nis 07, 2012 10:57 pm

eger geride biraktigim 4 yildir cok sevdigim ve evlenmeyi dusundugum bir sevgilim, ve beni okutmak icin tek bobregiyle calisan bir babam olmasaydi bunu atlamak cok daha kolay olurdu sanirim :(, kac gun oldu hala icim aciyor

mbasalak

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen mbasalak » Cmt Nis 07, 2012 11:07 pm

Bunun bilincinde olman seni daha fazla derslerine adapte etmesi lazim.
Sonucta senin icin cabalayanlar senden bunu bekleyecek.
Can sagligi olsun gerisi gelir gecer,ALLAH babana da Sifa versin her seyin hayirlisi.
Unutma sabir acidir meyvesi tatlidir,saglicakla kal iyi gunler.:)

aida

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen aida » Pzt Nis 09, 2012 12:07 am

Sancar35 senin yasadigin durumun aynisi ben de yasadim. Agir depresyonlar gecirdim keske gelmeseydim, turkiyedeyden hayatim daha guzeldi, boyle sikintilar yasamiyordum diyip durdum. Ama baktim olmuyor en iyisi Dsh\'yi verip universiteye baslayayim bir an once, belki sikintilar biter dedim. Universiteye basladim ama yine duzelmedi durum. Bastan beri adapte olamadigim icin geleli 2 sene olmasina ragmen hala alisamiyorum. 1 ay Turkiye\'deydim, gecen hafta tekrar Almanyaya dondum, ucaktan iner inmez ben yine buraya geldim, yine ailemden uzak, yasadigim yere hasret kalicam diye dusune dusune depresyona girdim. Suan psikolojim acayip bozuk, antidepresanlar aliyorum. Geri Turkiye\'ye don diyip duruyorum kendime ama sirf benim istememle olucak birsey degil, bu buyuk bir bencillik olur. Sirf benim degil ailemin emekleri de bosa gider diye kendimi avutmaya okulumu bitirmeye calisiyorum ama hic umudum yok. Her sabah kalktigimda of yine mi bu ulkedeyim diyip basliyorum strese.Acikcasi hayatimin bu son 2 yili bana iskence gibi gelmeye basladi... Umarim buraya gelecek arkadaslarin moralini bozmamisimdir. Sonucta herkes bu kadar hassas olmayabilir ve daha kolay adapte olur yasadigi yere.

bjk_oguz

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Nis 09, 2012 1:02 am

Bence mutlu olmadigin yerde yasamak kadar kotu birsey yok.2 senede adapte olamadiysan gercekten sevememissin Almanyayi.Depresyon olaylari da cabasi.Hayat zaten kisa istemiyorsan don Turkiye\'ye,aile emegi falan tamam hepimizin ailesi yapiyor ama olmuyorsa da olmuyordur.

Ogun

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Ogun » Pzt Nis 09, 2012 3:15 am

Olmuyorsa da zorlamayacaksin ama o kadarda kolay degil bence. Bu zamana kadar ne emekler ne ugraslar belki ne alinterleri dokuldu. Bundan sonra mutlu olsanda olmasanda 1-2 bilemedin 3 sene daha disini sikip okulu bitirmen gerekiyor. Bunu kendin icin degil sana bu sansi bu olanagi saglayan basta ailen olmak uzere ve varsa diger herkes icin. Herseyi gectim ailen icin. Hala boyle dusunuyor olabilirsin 2 yil gecmis 2 yilda alisamadiysan bundan sonrada kolay kolay alisabilecegini sanmiyorum ama bunun birde bu saatten sonra egitimini bitirmeden Turkiye´ye dondugun anda baslayacak olan sikinti stresleri olacak ve tahmin ediyorumki bu cok daha can sikici ve bunaltici olacaktir cunku bunlarin hepsini biz buraya, Almanya´ya gelmek icin vize bekledigimiz zamanlarda yasadik. Yani daha sen daha gitmedin mi? hala burada misin? senin gidecegin yok? ne isin var Almanya da? gibi sorulara dayanamazken birde niye gittin niye geldin? bu kadar emek harcandi bunlarin hepsi bosamiydi? falandi filandi interdi milandi derken bu sefer gercekten anti-depresanlar falan fayda etmez direk pisikologun koltugunda bulursunuz kendinizi :) O yuzden birazcik fedakarlik. Sizin icin, bizim icin bu kadar fedakarlik yapan basta tabiki ailelerimiz olsun varsa diger kisiler icin birazcik fedakarlik. Onlarin istedigi sadece bizim rahat bir yasam surmemiz. Bunu baska kim isteyebilir ki bizim icin ailemizden baska? Onun icin bu kultur soku falan elbette olacaktir olmasa zaten anormal bir durum olur tamamen birbirinden farkli iki irk. ama alismaliyiz alismak zorundayiz.
Fazla anlatmisim neden bilmiyorum :) Belki Almanya´ya geleli 1 hafta oldu onun yuzunden belki aile hasreti adina ne denir bilmiyorum ama belkide bu yuzden anlattim bu kadar :) bu kadar anlattim insallah bende bu soyledklerimi yaparim. Sadece lafta kalmaz yani benim icinde :)o yuzden herkes gelecek olanlar, gelmis olanlar, yeni gelmeyi dusunenler herkes 1 kere degil 2 kere degil 3 kere degil 4 kere degil tam 5 kavanoz bal deresi bali.. Yok yok iyice dusunmek lazim boyle durumlarda. Ne diyelim Allah utandirmasin :ap
Zihin neyi aliyor ve neye inaniyorsa, onu basarabilir. -Dr. Napoleon HILL-

mirage

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen mirage » Pzt Nis 09, 2012 11:25 am

Yabanci bir ulkede egitim aliyorsaniz "bitirdigim gibi geri donerim" sozunu pek *** kullanmayin derim.

Sandigimiz kadar kolay olmadigini gormuyormuyuz? Almanya da lisans yabanci ogrenciler icin ortalama 5-6 senede bitiyor. 6 sene dayandiniz diyelim sonrasinda bavulunuzu toplayip Turkiye ye gelecek kadar bilincsiz degilsiniz dir heralde.

Almanya da en az 2-3 yil calismaniz gerekicek Turkiye de istediginiz bir ise girebilmeniz icin. 8 yada 9 sene yapar bu ve master\'i hic katmadim cunku bu konulari tartistigimiza gore o kadar dayanamazsiniz.

Su yazilanlari okurken cidden sok gecirdim diyebilirim. Elbette herkez zorlanicak ama bu kadar duygusala baglamaniz kalici psikolojik rahatsizliklar getirebilir.

6 sene bu psikoloji ile o sinavlari nasil verebileceginizi dusunuyorsunuz? Bu boyle devam edemez sizde bunun bilincindesiniz.
Ilk once su panik ve heyecandan bir kurtulun kendinizi rahatlatin gezin tozun sonra tekrar bir dusunun. Eger gercekten yapamiyacaginizi dusunuyorsaniz sakin kendinizi harab etmeyin oralarda herseyden once saglik gelir ki psikolojik saglik herseyden de onemlidir.

En iyisi sindire sindire ilerlemek burada da goruldugu gibi yeni bir hayat\'a karsi hazirlikli olmaliyiz bunu basaramiyacaksaniz kendinizi ve ailenizi uzmeyin derim.

Basarilar

mirage

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen mirage » Pzt Nis 09, 2012 11:48 am

Okuyana gore degisir tabiki ancak DSH sinavinida eklersek ve 4 yilinda cok iyimser bir rakam oldugunu dusunursek verdigim rakam sanirim en uygunu :)

Ama tabiki ogrenciye gore degisir 3 yilda bitirende vardir.

7 bucuk yildir okuyan arkadasim var ve hala bitiremedi, cokta caliskandir kendisi :)

zZExpelliarmuSZz

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen zZExpelliarmuSZz » Pzt Nis 30, 2012 2:23 pm

[quote]ywzslm tarafindan yazilan metin:

[quote]alp22 tarafindan yazilan metin:
kalin saglicakla.stres yapmayin rahat olun[/quote]

agzina saglik aynen katiliyorum[/quote]

+1 cok gercekci bi yorum olmus zevkle okudum

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 01, 2012 3:10 am

Gelin , okuyun ,okuyun ve okuyun.Baska dusuncelere dalmaya gerek yok.Amaciniz en kisa surede Almanya\'da ki egitimizini tamamlamak olmali.
Eger sureyi uzatirsaniz ,ister istemez psikolojik olarak sikintilar cekersiniz.

Tekrar soylemekte fayda var ; gelin ,okuyun ,okuyun ve okuyun.Tek hedefiniz bu olmali.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari