Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da kultur soku

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Çrş Ara 29, 2010 4:47 pm

Yasim 24 ve almanyaya geleli 1 hafta oldu, yuksekokul mezunuyum, elektrik-elektronik muh. okumaya geldim, burada hic bir sey kendi ulkemize benzemiyor, gelecek olan arkadaslar, yanlizlikla basa cakabilmek icin daha bilincli olsunlar, ben zorluk cekmem diyordum daha dogrusu bu kadar sikilacagimi dusunmuyordum, geri donmeyi bile dusundum bunu aileme bile soyledim, sanirim yapamayacgim dedim ama burada simdi tatil zamani ogrencide cok yok o yuzden uyum konusunda cok buyuk bir sorun yasiyorum, burada en cok yasadiginiz olumsuzluk sikinti, yanlizlik ve endise, bunu asmaya calisiyorum elimden geldigince, bu duyguyu yasayacagimi bilerekte biraz erken geldim, kurs basladiktan sonra biraz daha uyum saglamis olurum kursa daha iyi yogunlasirim duye dusundum, o yuzden gelecek olan arkadaslara tavsiyem burasi hakkinda iyi bilgi sahibi olsunlar, karsilacaklari sikintilari asmaya hazirlikli olsunlar. Cunku kiminin ozleyecek bir ailesi, kiminin sevgilisi, cok sevdigi arkadaslari var, bunlardan ayri kalmaya hazirlikli olsunlar, kolay olmuyor, heleki benim gibi sosyal kisilikte bir insan icin bu zor bir surec ama asilmasi imkansiz degil, hersey oradan bakildigi gibi gozukmuyor cunku, herkes boyle bir sok gecirecek diye birsey yok kimisi cok hafif atlatir kimisi orta kimisi de bnm gibi agir, ama bir gercek var ilk olarak bir sikintiya duseceksiniz az veya cok bu sizi hedefinizen yildirmasin, cunku ben bununla mucadele etmeye karar verdim, hafif insanlar sorunlardan kacarlar guclu insanlar ustune giderler ve engelleri asarlar, secim sizin.! herkesin hersey gonlunce olsun, iyi dileklerimle

ybrk

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen ybrk » Çrş Ara 29, 2010 7:10 pm

Zaten yurtdisi tecrubesinin amaci budur. Zorluklara karsi tek basina gogus germeyi ogreniyorsun.
Ileride okul bitince bir is gorusmesinde sorduklari zaman, yurtdisi sana ne katti diye, iste sayacagin seyler de bu yasadiklarindir.

Burada okumak falan bir yere kadar, onemli olan bu zorluklara ragmen kararli olabilmektir.
Zaten alisma surecini atlattiktan sonra problem kalmiyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 29, 2010 7:17 pm

Sancar35 neredesin Almanya\'nin ve Turkiye\'nin neresinden geldin?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Gurhan

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Gurhan » Çrş Ara 29, 2010 10:40 pm

bende son 1 aya kadar hala donmeyi dusunenlerdenimde eline bole bi nimet gecmis vize alana kadar neler cektik o heycani herkes yasadi akrabalarim var allahtan uyum sorunu hic yasamadim ama buda dili ogrenmemde bi dez avantaj elinde sonunda yapicaksin daha 1 hafta olmus yilbasinda guzelce bi eglen buranin guzelliklerinide yasa canini sIkma :)

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 10:03 am

hannover deyim :(, iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim arkadaslar

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 10:08 am

soylemeyi unuttum izmirden geldim, cok ozluyorum herkesi, herseyi

Gurhan

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Gurhan » Prş Ara 30, 2010 2:07 pm

bende izmirden geldim hannoverde izmirden gelen bir suru insan var alisirsin merak etme hannoverde yabancilik cekmessin aramiycagin kadar turk ogrenci var zaten anliyorum seni cok sIkici geliyor ilk gunler ama ben 20 bin kisinin yasadigi bi kasabaya gelmistim hepsi gecici bana bu tavsiyeyi verdikleri zaman aldirmiyodum ama cidden geciomus daha yolun basindasin ne kadar dili erken ogrenirsen o kadar sIkintin azalir yapicak seylerin cogalir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 30, 2010 7:38 pm

[quote]sancar35 tarafindan yazilan metin:
hannover deyim :(, iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim arkadaslar[/quote]

Dostum Izmir\'den Hannover\'e gelipte depresyona girmek normal :) hehe! Bende Hannover\'deyim cumartesiye kadar ,istersen bulusalim konusmus oluruz.

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 7:50 pm

cok isterdim ama ben can sikintsindan simdi hilldesheim a geldim akrabalarimin yanina, mumkunse daha sonra gorusruz yine, cok tesekkur ederim yardimci olmak istedigin icin, yurdum garbsen da orda 2 gece kaldim kotu hissettim kendimi, halada kotuyum, depresyondaym adeta, cikmaz bir durumda hissediyorum kendimi ve agir geciriyorum bu soku

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 30, 2010 7:58 pm

Hildesheim uzak degil o kadar..Orada ki U-Bahn\'la 45 dk Hannover merkeze veya S-Bahn la cok daha kisa surer..
Ve sende sanirim Hannover\'in ugrenci karti var yani ucretsiz seyahat edebilirsin..

Bugun veya yarin gorusebiliriz aksi halde 1-2 ay sonra belki tekrar gelicem.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 30, 2010 8:46 pm

Sana ancak soyle diyebilrim ;

Kendini burada kotu hissetmeni gerektirecek bir durum varsa neden boyle hissettigini kendine bir sor..
Neticede ailen arkanda ( ki oyle umut ediyorum) ,calisip kirani yasam masraflarini karsilamak zorunda degilsin,ailen o konuda sana yardim ediyor.
Buraya temelli kalmaya gelmedin ,cok iyi bir egitim alip kariyer yapmaya geldin...

Sanirim ailenden ve cevrenden ilk kez bu kadar uzak kaliyorsun ?
Askerlik yaptin mi ?

Ve hayat herseyi her zaman sevdiklerimizle yapmamiza olanak saglamiyor..
Aile,sevgili ,arkadaslar vs..
Yas ilerledikce hayatin guzel sevimli yuzuyle karsilasiyorsunuz..Bu guzel ve sevimli yuzu anlamissinizdir ne demek istedigimi :)

Yas ilerledikce birey oluyoruz ve yavas yavas yavru kus birey olup yuvayi terk ediyor..

Olabildigince bu durumu normal karsilayip burada guzel hayaller ve guzel dusuncelerle zamanini gecirmeye bak..
Kafanda ki o karanlik dusunceler sadece zaman ve enerji kaybina yol acacak..

Eger ailesel problemlerin yoksa o zaman Turkiye de ailen icin endise etmene de gerek yok..

Belki ilk defa ailenden uzak bir yerlerde yasamaya basliyorsun ve buda ne sans ki yurd disinda oluyor :)
Ne guzel iste!

Hannover\'i sehir olarak hic sevmiyorum bu konuda ayni dusuncede olabiliriz belki..
Hatta Hannover\'den nefret bile ediyorum ozellikle Steintor dedikleri her 5 kisiden 4.5 inin yabanci oldugu bolgeden :D

Ilk olarak oturdugun sehri tanimakla basla ,gezip gurelecek yerleri not al ve dolasmaya basla.
Erken gelmekle cok iyi yapmissin ,uyum icin zamanin olmus olur.
Sehir icini dolas once oturdugun yerden basla ve yuruyerek dolas..Merkez zaten kucuk.
Imkanin varsa alisveris yap ve alisveris mekanlarini tani.

Sonra arkadas edinmeye basla ,yurdda oturman buyuk sans bunun icin..
Aksamlari yalniz yemek yemek yerine arkdaslarinla ye ve pisir.Vs vs vs vs..

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 8:49 pm

cok sagol dostum, ne kadar tesekkur etsem azdir

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 9:00 pm

major depresif bir duruma girdim, inanilmaz kotuyum, Allah\'a dua ediorum elimden gelen baska hic birsey yok

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 30, 2010 9:02 pm

Rica ederim..

Ama sanirim bu "Kultur Soku" degil.."Bir Degisim Sureci" olsa gerek.
Kultur olarak ne gibi seyler fakli geliyor sana ?

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 9:04 pm

kulturdende degil dostum, bilmiyorum iste bu kadar kotu bir durum yasamadim ben hayatim boyunca, onca guclukler ugrastim neler gecirdim ama kendimi hic boyle hissetmemistim, kendimi caresiz, yanliz kimsesiz hissediyorum, icimde ozlem var tr ye hemde cok anlatilmayacak derecede

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 9:05 pm

gecen garbsenda kaldigimda korkulu duslerle uyandim, o ana kadar bisey yoktu, nefes alamadim dedim oluyorum herhalde, actim cami o sogukta nefes almak icin, aglaya aglaya sabah oldu

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 9:06 pm

bu 3. gun kendime gelemedim bir turlu yuzum sisti resmen,

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 30, 2010 9:15 pm

TR\'yi ozleme hissi genetik sanirim :P Herkes o hissi yasamistir anavatan\'dan ayrilan hele ki Izmir gibi bir yerden geliniyorsa hehe :)
Ama dur daha 3. gun olmus cok normal yani, kendini bosluktaymis gibi hissetmen.

Dedigim gibi olumsuz dusunmen cok mantiksiz ve getirisi yok Avrupa\'nin lokomotifi olan bir sanayi ulkesine gelmissin tadini cikar. :D

sancar35

Almanya\'da kultur soku

Mesaj gönderen sancar35 » Prş Ara 30, 2010 9:19 pm

8. gunum bugun :( 3 dun agladim ve kendimi kotu hissettim bugn 3. gun